Per Telegraaf. De gemeenteraad te Zwolle heeft het plan tot reorganisatie der latijusche school ten deele aangenomende rector dp. Thiebout heeft een tractemenl van 2000 bekomen, terwijl dr. Naber, vroeger rector te Uaarlem, laatste lijk directeur van hel gymnasium Willem 111 te Batavia, met een tracie- ment van ƒ1800 tot prorector is benoemd. Volgens een nader berigl uit Krabbendijke is het vroeger medegedeelde omtrent de nalatenschap van zekeren Blinden Kees" onwaar, liet gevon dene bedroeg niet meer dan p. m. ƒ35. 's GRAVEN HAGE, 11 February. De hoofdcommissie tot oprigting van een gedenkteeken ter nagedach tenis van wijlen Z. D. 11. hertog Bernard van Saksen-Weimar heeft bekend gemaakt, dat zij over eene soin van ƒ20000 zal kunnen beschikken. Haar doel is deze som te bestemmen tot oprigting van een eenvoudig, doch waar dig en smaakvol gedenkteeken, geen standbeeld zijnde, op eene met toe stemming van hel gemeentebestuur van 's Hage nader aan te wijzen plaats op een der pleinen of in de nabijheid van het Voorhout of Vijverberg te 's Gravenhage. Alvorens echter tot de vaststelling van een ontwerp over te gaan, wenschl zij zich zooveel mogelijk te doen voorlichten en uit meer dere plannen eene keuze te kunnen doen. Zij heeft derhalve belangstellenden, die daartoe genegen mogten zijn, uilgenoodigd, hunne denkbeelden, met bijvoeging eener teekening of schels op de schaal van 1/20 der ware grootte, haar vóór of op 15 April aanst. schriftelijk mede Ie deelenvoorzien van een motto of spreuk en van een gesloten billet, houdende tot opschrift hetzelfde motto of spreuk en van binnen vermeldende den naam des inzenders. Het ligt in hel plan der hoofd commissie aan dengene, wiens plan mogt aangenomen worden, zoo deze hel verlangt, de uitvoering van het werk op Ie dragen. Gisteren morgen zijn twee manschappen van hel reg. grenadiers en jagers voor het front van het regiment van den militairen stand vervallen verklaard en weggezonden. BHILAI A ND SE i IK BKRIGTKN. ft, Al Ér ft. ft. A A gr LONDEN, 9 Februarij. In het hongerhnis heeft graaf Russell verklaard, dat Engeland geene waarborgen van Pi llissen en Oostenrijk heeft ontvangendal de Duitsche troepen Sleeswijk zouden ontruimen, wanneer de constitutie var. November werd ingetrokken. lil het lagerhuis heeft lord Palmerston in antwoord op eene vraag van den heer Disraëli verklaard, dat Oostenrijk en Pruissen, zijns inziensdoor den oorlog zich niet ontslagen kunnen rekenen van hunne verbindtenissen in 1852 aangegaan ten opzigtc der andere mogendheden, die het Louden- sche protocol hebben geleekend. Overigens moest hij er bijvoegen, dat de regering geene nadere verzekering had ontvangen betreffende de erkenning van hel tractaat van 1852 door de beide Duitsche mogendheden. Onder de aan het parlement van regeringswege overgelegde bescheiden omtrent de Japansche zaken komt voor eene depêche van den zaakgelas tigde van Engeland in China, waarin deze zegt: Blijkens de narigien, die ons uit verscheiden bronnen, ook van eenige officieren van den vorst van Satsuma, zijn geworden, zijn de door dien vorst geleden verliezen en de door ons eskader Ie Kagosima bewerkstelligde tuchtiging van vrij wat be- teekenis geweest. De daarbij vernielde goederen worden op eene waarde van een millioen geschat, en het aantal gedoode en gewonde aanhangers van Satsuma wordt opgegeten 1500 te hebben bedragen. De door den heer Buxton voorgestelde resolutie, waarbij de ten aanzien van Japan genomen maatregelen werden afgekeurd, is met 164 tegen 85 stemmen verworpen. Naar men zegt zou ons kabinet aan Frankrijk en Rusland voorge steld hebben om aan Pruissen en Oostenrijk gelijkluidende nola's te zenden ten einde het tractaat van 1852 te doen eerbiedigen. De Times zegt uit eene authentieke bron de volgende mededeeling te hebben ontvangen: Bij een bankiershuis der City is eene depêche ontvan gen houdende dat tusschen de Duitschers en Denen een wapenstilstand gesloten is. In Ierland heeft zich dezer dagen een comité gevormd onder den naam van voorloopig comité van het lersch nationaal verbond Deze veree-' niging beeft ten doel, op een gunstig tijdstip van de gelegenheid gebruik te makentot het verkrijgen van zoodanige scheiding tusschen Ierland en En geland dal de Iersche bevolking gewaarborgd is voor eene zelfstandigheid minstens op denzelfden voet als Canada, de Australische koloniën ol Kaapland. In Brazilië zijn de kamers door den keizer met eene rede geopend, waarin hij o. averklaarde, dat bij met leedwezen het afbreken der diplo-' matieke betrekkingen met Engeland moest aankondigen, omdat de regering van dat land de voldoening en schadeloosstelling bad geweigerd, waarop Brazilië regt had wegens de botsing welke in de hoofdstad met de Engelsche legatie had plaats gehad. Tot dusverre waren alle pogingen, om dit geschil by te leggen, zonder gevolg gebleven. FltANKRtJK. PARIJS, 9 February. liet Mém. Dipl zegt, dat de aartshertog Maximiliaan eerlang op een Oostenrijkscli oorlogschip en onder geleide van een Fransch eskader naar Vera-Cruz zal gaan, dat zijn besluit door keizer Frans Joseph, zijnen broe der, volkomen wordt goedgekeurd, en dal bij geenszins van zijn eventueel regt op de Oostenrijksche kroon afstand doet, ofschoon hij, volgens de in Oostenrijk bestaande bepalingen, geene andere kroon te gelijk met de Oosieurijksche zal kunnen dragen. De Russische regering heeft hier een hotel voor haren gezant aange kocht, dat met de kosten der inrigting op 2 millioen komt te staan. Dezer dagen bij gelegenheid der vergadering aan hel bureau van wel dadigheid te Bordeaux, en op bel oogenblik dat de heer Marx, opperrabijri van hel Israëlitisch consistorie dier stad, het jaarlijksclie verslag voorlas, is die algemeen geachte man plotseling gestorven. Op den noorder-spoorweg zijn twee treinen in botsing gekomen. Daarbij werden een conducteur gedood, en een der machinisten en drie reizigers gekwetst. PRUISSEN. BERLIJN 9 February. Berigten van het oorlogstooneel in Sleeswijk melden, dat men besloten heeft liet Dannewirke te slechten. De ontwapening van dit verdedigings punt is reeds begonnen. De Oostenrijkers en Pruissen deelen te zamen hel aldaar 1102 aanwezig geschut. Te Oversee en te Sleeswijk zijn een aantal Deensche gevangenen aangebragt, en wel, naar men verneemt, 9 officieren en 605 soldaten, waaronder 500 gekwetsten. De Deensche voorhoede slaat op ruim 2 mijlen afstand van Aalsund. liet Oostenrijksche Icgcr-corps van generaal von Gablenlz en de Pruissische divisie Miilke rukten na het gevecht bij Oversee den volgenden morgen Flensburg binnendoch vonden de stad reeds bezet door de cavalerie van prins Frederik Karei. Na een rustdag te hebben gehoudenwaaraan behoefte was, trokken von Gablenlz en Miilke verder en rukten voorwaarts tegen de schansen van Duppel. Het hoofdkwartier van den maarschalk von Wrangel is te Flensburg, dat van prins Frederik Karei te Gliicksburg. Volgens nader berigt moet het bij Idsledt geleverde gevecht zeer bloe dig ziju geweest. Van de Oostenrijkers moeten daarbij 800 a 1000 man gedood of gewond zijn geworden. Als een bewijs van de hardnekkigheid, waarmede de Denen in hel algemeen hunne stellingen poogden te handha venkan 0. a. strekkendat bij het bestormen eener batterij, gelegen in de nabijheid van Nicderselk, eene compagnie der Oostenrijksche troepen lot 20 man werd neergeschoten. Van de officieren bleef alleen de kapiteiu Planner over. Nabij Altona zijn 12 Deensche transportschepen genomen. De flamb. Börsenh. van Dingsdag bevat eene bekendmaking van maarschalk von Wrangel. Daarbij worden voorloopig de burgerlijke beambten van Sleeswijk bevestigd, en de Duitsche taal tot officiële taal verklaard; verder worden alle politieke demonstraliën in andere rigting, dan die door de groole Duitsche mogendheden wordt voorgestaan, verboden. Naar men uit Rendsburg meldt heerscht er in de kazernen, wacht kamers enz.die door de Denen verlaten zijneene onzindelijkheid die niet te beschrijven is. Al wat draagbaar was, werd door hen medegenomen; daarentegen hebben zij veel ongedierte achtergelaten. Te Kopenhagen was op het berigl van het terugtrekken der troepen de ontevredenheid zoo grootdat er zelfs onstuimige volksdemonstratiën plaats hadden voor het paleis des koningsbij welke gelegenheid men we ten wilde, wie het bevel tot den aftogt gegeven had. De rijksdag heeft het volgende besluit genomen: »De kamer erkent het zwaarwigtige van het tegenwoordige oogenblik, en verwacht dat het volk de orde zal handhaven. De regering kan er op rekenen, dat de kamer alle middelen ter verdediging van bet land zal aanwenden." Voorts is be sloten aan de koning een adres in te dienen, houdende verzoek 001 krachtigen wederstand. Bovenstaand besluit werd genomen op de verklaring van den minister Monrad, dal een adres aan liet leger zou worden uitgevaardigd, met aankondiging dat de oorlog krachtdadig zal voortgezet worden. Men verneemt ook, dat de tegenspoeden der Denen te Stokholm eene groole beweging hebben doen ontstaan. Het volk toonde aldaar op de stra ten eene groole opgewondenheid. Uit Nischni Nowgorod meldt men, dat in het laatst der vorige maand op de Wolga een vreeselijk ongeluk heeft plaats gehad. Gedurende den winter worden op bel ijs in de rivier kramen en voermans-herbergen ge bouwd. Door eene thans nog onverklaarbare oorzaak is een der laatstge noemde gebouwen met al de zich daarin bevindende menscben en paarden door het ijs gezakt en in het diepe water der rivier verdwenen. Geen der bewoners kon gered worden, en zelfs zijn verscheidene personen, die, ter wijl dit ongeluk plaats had, op den oever stonden en onder den eersten in druk in het water sprongen om hulp te bieden, mede verdronken. Hel ge- lal personendat bij dit onheil den dood gevonden heeftwordt op nage noeg 200 begroot. BERLIJN, 10 February. De Nordd. Ztg. verklaart hel berigt, ais zou de Pruissische regering reeds voorstellen lol een wapenstilstand hebben aan genomenvoor een logen, tot bereiking van nevenbedoelingen verspreid. Hel blad voegt er bij: Elk Pruissisch hart moet gevoelen, dal, zoolang nog één Deensch soldaat zich in Sleeswijk bevindt, het woord wapenstilstand niet eens uitgesproken mag worden. ALTONA, 10 February. De tijdingen van het tooneel des oorlogs blij ven nog altijd zeer onzeker; de verbinding langs den spoorweg van Rends burg is nog niet hersteld. Zeker schijnt dat een gedeelte van hel Deensche leger, in plaats van naar Alsen, verder noordwaarts marcheerde en vervolgd wordt. De Oostenrijksche en Pruissische troepen houden zich, in weerwil van de vermoeijenissenuitmuntend. De generaal von Gablenlz heeft de inwoners van Rendsburg schriftelijk dank gezegd voor de vriendelijke ont vangst en de verpleging der gekwetsten. NEW-YOBK, 29 Januarij. De cavallerie der Zuidelijken heeft de rivier Tenessee overgetrokken en een aanval gedaan op Athens en Florence in den slaat Alabama, maar werd daarbij teruggeslagen. De cavallerie der Zuidelijken onder Longstrcel bevindt zich op slechts vier mijlen afstands van Knoxville, alwaar dientengevolge een algemeene schrik heerscht. De Mississippi is door de batterijen der Zuidelijken geblokkeerd. KOPENHAGEN, 10 February, (ff. O.) De koning heeft heden Sonder- burg verlaten om zich naar Kopenhagen te begeven. De vijand houdt zich rustig en zendt patrouilles uit tot Nybbol. PARIJS, 11 February. I11 den Conslitutionnel van heden betoogt de heer Paulin de Limayrac, dat bet verlaten van hel Dannewirke door de Denen den oorlog zal verlengen; hij vreest dat de moeijelijkhedennu te verwach ten, van een anderen aard zullen zijn dan die vóór den oorlog. ITADS-BERICTEN. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN ontvingen eene missive van hunne amblgenooten te Pernisbehelzende mededeeling dat door Gedeputeerde Stalen van Zuidholland vergunning werd verleend tot bet doen eener Collecte in al de gemeenten dezer provincie ten behoeve der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschersen daartoe de tus- schenkomst en medewerking der verschillende gemeentebesturen in te roepen. Zij zien zich wijders bij die missive uilgenoodigd, de dagen tol het houden dier inzameling binnen deze gemeente aan te wijzen en liet welslagen daar van, door opwekking der ingezetenen lot milddadigheid, zooveel mogelijk te bevorderen. Gaarne aan die uilnoodiging gehoor gevende, bepalen Burgemeester en Wethouders dat die Collecte zal geschieden op Maandag en Dings dag 15 en 16 ftfehruarij aanst.beide dagen aan te vangen 's voor middags ten 10 uur; terwijl zij zich van eene opzettelijke aanbeveling ont houden en daarvoor eene korte vermelding dier vreesselijkc ramp in de plaats stellen. Bij den storm van 3 op 4 December II. trof die gemeente een hoogst ge voelig verlies, door liet met man en muis vergaan van het sloepschip Petro- nella Dorothea, bemand met twaalf visschers, die bijna allen arme wedutcen en weezen nalaten, terwijl twee der opvarenden de broodwinners waren hunner arme moeder (weduwe). Dit verlies is voor eene gemeente ais Pernis in haar bijna volslagen gemis

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2