LEYDSC1IE COURANT. VRIJDAG 12 FEBRUARIJ. /•V* :A kr'-y'y u 1804- ollani ger jaar, e»en. palen ter it, De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt zal uit Zalurdag avond. )r<Jjjr. isleed N°.\ 19. \>V y; De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN arie zijn LEYDEN 11 Februarij. In de zitting van den gemeenteraad van heden is tot opziener le kl. bij -de gemeente-fabricagewerken benoemd P. A. Forluyn Harreman, thans op ziener 2C kl., en tot opziener 2e kl. bij die werken A. van der Heyden. Voorts werd behandeld het adres van een aantal ingezetenen dezer gemeente, I jUn houdende verzoek dat de kermis worde gehouden den 2en Maandag na den 'aanvang der Haagsche kermis. Omtrent dit punt waren van den kerkeraad der ned. herv. gemeente en van den akademischen senaat adressen ingeko men, waarbij verzocht werd in den tijd, voor het honden der kermis be stemd, geene verandering te brengen. Door Burg. en VVeth. werd voorge steld het verzoek toe te staan en door de commissie van financiën om de zaak nog dit jaar op den tegcnwoordigen voel te laten en inmiddels het J verzoek aan te houden. Na breedvoerige discussiën is met 12 tegen lOstem- men beslotenhet eerstgenoemde verzoek van de hand te wijzen en het houden der kermis op den legenwoordigen voet te laten voortgaan. Om trent de wijze var. uilvoering van liet besluit om den toegang door de Morschpoort ook des nachts open te stellen werd, met 13 tegen 9 stemmen besloten de bewaking van die poort des nachts slechts aan éénen commies op te dragên. De voordragl lot den verkoop van de Marepoort werd met 15 legen 7 stemmen goedgekeurd. Bij besluit van 7 Fehr. heeft Z. M. benoemd de voorzitters en bur gerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de ligling der nationale militie van 1864. In hel 3de militie-district der provincie Zuidholland zijn als zoodanig benoemd: tot voorzitter de heer mr II. C. J. Hoog, en tot zijn plaatsvervanger de heer mr. C. W.IIubrecht, beide leden der prov. staten; tot lid de heer P. L. Tichler, en tot zpn plaatsvervanger de heer B. W. Wtlewaall, beide leden van den gemeen teraad alhier. Door een aantal bierbrouwers in de provinciën Zuidholland, Noordhol- laiid en Utrecht is een adres ingediend bij de tweede kamer der staten-gene- raalten aanzien van hel onlangs van regeringswege ingediende wets-onlwerp houdende bepalingen nopens den accijns op de bieren enz. Adressanten ge ven le kennen dat dit wetsontwerp teleurstelling bij hen heeft verwekt, daar zij van meening waren dat, wanneer er sprake is van eene goede her vorming van ons belastingstelsel, inkrimping van de reeks van accijnsen bo- ven alles zou worden beproefd, en dal onder de vrij te stellen artikelen liet bier eene eerste plaats zou innemen. Daardoor toch zou de regering mede werken tot opbeuring van een belangrijken lak van nijverheid en tot verbe tering van een product dat, eenmaal in meer algemeen gebruik gebragt, onder de volks-voedings-middelen zou worden gesteld. Zij treden voorts in eene wederlegging van de gronden, door den minister van financiën in de memorie van toelichting voor het niet raadzame van het afschaffen van den bier accijns bijgebragt. Dat het doel om het gebruik van bier als volks drank te bevorderen en dal van sterken drank le doen verminderen door afschaffing van den accijns wel in geringe mate te bereiken zou zijn, geven zij toe, zoolang er slechts van 2/3 cent per kan sprake is, maar zij wij zen, behalve op de prgsverhooging, op den eigenaardigen dwang, dien de wet, om de heffing te verzekeren, aan de nijverheid oplegt, op de belem meringen var. iedere fiscale verordening onafscheidelijk. Dc beweringen dat er streken zijn waar van het bier misbruik gemaakt wordt, even als van het gedistilleerd, en dat, uiogt door afschaffing van den accijns hel bier lot algemeenen volksdrank verheven worden, dan welligl het ruim renderende middel op het gedistilleerd zou verminderenhouden volgens adressanten geen steek. Hoe? vragen zij, omdat soms van een goed, heilzaam iets door enkelen misbruik wordl gemaakt, zal men daarom ons gansclie volk terughouden van een gepast gebruik omdat een verfoeilijke drank millioe- nen rendeert aan de schatkist, moet daarom zijn gebruik door eene regering in bescherming worden genomen? Volkomene vrijheid van bierbereiding zou na verloop van tijden tot vermindering van het drankgebruik kunnen leiden, en is dat niet de krachtigste aanbeveling van dc vrijheid? Daarna treden adressanten nog in eenige beschouwingen over het cijfer der belas ting en over de economie der wet. Betreffende hel eerste doen zij uitkomen dat de voorgestelde belasting niet minder beloopt dan 25 pCt. van den fabrieksprijsen dat ook hier liet gewone gevolg van alle opgedrevene hef fingen, schade voor de schatkist en voor den eerlijken fabriekant, niet zal achterwege blijven. Zij wijzen op België, niet, zooals de minister, als een navolgenswaardig model, maar als een waarschuwend voorbeeld, want daar is de bierbereidingbij een regt van ƒ6 per 100 pond meel, vreemd gebleven aan allen vooruitgang. Wat de economie der wet betreft, geven adressan ten, hulde brengende aan hel beginsel daarin nedergelegdeenige wenken omtrent hetgeen zij gaarne daarin zagen opgenomen. m be- in- en, der aaf •Or el's in g tan er- ing we op or- n- en ar iër en ne in te Aan het slot zeggen adressanten: Wy keereu ons op de meest eerbiedige wijze tot uwe vergadering, met de zeer dringende bede, dal het aan uwe vergadering behagen moge, zoodanige stappen te doen, als leiden kunnen lol eene algeheele afschaffing van den accijns op de bieren, een maatregel, adressanten zeggen het iu volle overtuiging, die de treffelijkste resultaten zou opleverenDaartoe mogen de bemoeiingen van uwe vergadering strekken. En althans, viel onverhoopt de verwezenlijking van dien wensch aan de adressanten niet le beurt, dan worde, het is hun zeer ernstig ver zoek, het cijfer der belasting in art. 1 teruggebragt tot 0.03, het bedrag der tegenwoordige heffing, en mogen nader die wijzigingen in de voordragt tol stand komen, die de adressanten de vrijheid namen aan te duiden en in gemoede aan te bevelen. Aan de tweede kamer is door apothekers alhier een verzoekschrift aangeboden tegen de op nieuw ingediende wets-onlwerpen tol regeling van hel geneeskundig staats toeziglen wel dat, regelende de uitoefening der arisenijbereidkunst, hetwelk, zeggen zij, op hen ecuen hoogst ontmoedi- genden en pijnlijken indruk heeft gemaakt. Zij hadden gehooptdat bij den steeds loenemenden, ook door de regering erkenden, kwijnenden toestand der apotheken, op de oorzaken daarvan zoude gelet worden bij eene nieuwe regeling hunner aangelegenheden en er doeltreffende maatregelen zouden voorgesteld worden, tot opbeuring van hunnen algemeen miskenden stand, doch zij werden in die hoop zeer teleurgesteld. Als slotsom hunner be schouwing meenen zij, dat de voorgestelde wets-ontwerpen zijn ongenoeg zaam ter bereiking van het voorgestelde doel en in vele bepalingen belem merend en vernederend voor den apotheker. Zij vereenigen zich met de in verschillende adressen gemaakte bedenkingen op artt. 5,8, 11, 12, 19, 34 en 35, ontwerp N°. 8. Redenen waarom zij eerbiedig verzoeken, het bedoelde wets-onlwerp niet aan te nemen, tenzij zoodanig gewijzigd, dat hunne reglmatige grieven worden weggenomen. Z. M. de koning heeft een gift van ƒ150 doen toekomen aan de com missie, die zich te Pernis heeft gevestigd om liefdegiften in te zamelen voor de achtergebleven betrekkingen van de bemanning der verongelukte visch- sloep Petronella Dorothea, waarvoor ook Maandag en Dingsdag aanst. al hier eene collecte zal worden gehouden. Voor de derde reis dit jaar zijn II. Maandag, zoo als ons uit Katwijk gemeld wordt, de bomschuiten afgevaren Ier zeevisscherijzij worden deze week terugverwacht. Er ontbreekt echter nog eene schuit, die van den reeder Meerburg, waarvan sedert de eerste reis, nu 20 dager, geleden, nog geene tijding is ontvangen. Daar hel in dien tijd sterk gewaaid heeft, ver keert men omtrent die schuil in ongerustheid. De verzending van verscheu visch naar dc hoofdstad, Belgie, Duitschland enz., wordt met ieder jaar grooler, uithoofde men te Leyden en elders geen hooge prijzen kan bedingen. Bij de palers-Franciscanen in hel bisdom van Haarlem is wegens het overlijden van den heer J. H. van Lieshout, sedert 1836 pastoor aan de St. Rosalia-kerk le Rotterdamin zijne plaats benoemd de heer A. Sommer- dijk, sinds 1853 kapellaan aan de S'. Antonius en Padua kerk (Mozes en Aaron) te Amsterdam; lot kapellaau aldaar de heer J. de Bie, van de O. L. V. kerk alhier, en tot kapellaan alhier de heer W. C. deKeyzer,van de S'. Joseph kerk te Delft. Van wege het ministerie van koloniën wordenten behoeve van de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaya, gevraagd twee bekwame werklieden, om bij gemelde fabriek werkzaam te worden gesteld, een als ouderbaas bij den stelwinkel en een als Europeesch werkman. Zij die daartoe in aanmerking willen komenmoeten zich voor 31 Maart aan melden bij den directeur en kommaudant der marine te Amsterdam. De voordeelen en voorwaarden aan deze betrekkingen verbondenworden door de Staatscourant van heden medegedeeld. Van het leger hier te lande zijn sedert den aanvang dezes jaars bij de koloniale troepen overgeplaatst ongeveer 300 geoefende manschappen waarvan zich 200 voor de Oost- en 100 voor de West-Indische dienst heb ben verbonden. Uit Utrecht meldt men, dat eergisteren morgen de reizigers, die van Amsterdam met den sneltrein aldaar aankwamen, aan een groot gevaar zijn ontkomen. Terwijl de trein in beweging was, bemerkte men namelijk, dat een der waggons in brand stond, welke brand gelukkig nog in lijds is gebluscht geworden. Te Sliedrecht is dezer dagen eene weduwe, moeder van drie kinde ren, overreden door een jongeling, die op een los paard over den dijk kwam aanhollen, juist toen bedoelde vrouw zich daar bevond. Zij is aan de gevol gen van de bekomen wonden eenige weinige uren later overleden. De ruiter heeft eenigen tijd geleden ook zijn eigen vader overreden, die van de daarbij bekomen wonden nog niet hersteld js.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1