LE1RSC1IE COERANT. 1804 :rf WOENSDAG 10 FEBRUARIJ. N\ I8.v«K BIAi\KMA^DSCI155 «EKIGTE.V !'S det uarj n den« laai. f- en om- echt. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. egen /Cv Vv (Nt X De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEIDEN, 9 Februarij. Gisteren middag ten 12 ure droeg de hoogleeraar C. G. Cobet het reclo- raat der hoogeschool aan den hoogleeraar H. Halberlsma Jzn., over, mei het houden eener redevoering in de grooie gehoorzaal van het academiege- za|h<mw. Hij sprak over de juisle waardering van de geschriften der Ouder, j (de monumentis literarum veterum suo pretio aestimandis) en vermeldde legjdaarop de lotgevallen der hoogeschool gedurende hel afgeloopen jaar. Door den secretaris werden vervolgens voorgelezen de oordeelvellingen der onder scheidene faculteiten over de antwoorden op dein het vorige jaar uitgeschre ven prijsvragen, waarna door den rector de volgende eereblijken werden rjeuitgereikteen getuigschrift aan den heer H. J. Polak, litt. stud, alhier, ijn' jeeoc gouden medaille aan den heer W. Rive, med. stud, te Utrecht, ecne .filvpren medaille aan den heer P. J. van Swinderen jttr. cand. te Gronin genceue gouden medaille aan den heer A. B. van der Vies Jr.theol. 16. cand. alhier, en een getuigschrift aan den heer W. C. van Manen, theol. ==icand. te Utrecht. Als secretaris van den acadetnischen senaat is opgetreden ie hoogleeraar, C. G. Cobet. Gisteren heeft aan hel dep. van oorlog te 's llage de aanbesteding plaats "j^gehad van de levering aan 's rijks magazijn van militaire kleedingstukken ^te Delft, van 1000 wollen kampements dekensverdeeld in 4 kavelingen, I.— ieder van 250 stuks. De minste inschrijver voor de vier kavelingen was de lieer H. J. van Wensen, alhier, voor 4.49 het stuk. |.50 ^an ,je kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem zullen met 1 Mei vijf onbemiddelde meisjes van goeden aanleg worden opgenomen, ten 80 einde op kosten van het rijk hare opleiding tot hulpouderwijzeres te onl- vangen. Zij die tot het vergelijkend examen verlangen toegelaten te wor- .20 4en_ moeten zich vóór 20 Febr. bij den prov. inspecteur van het lager on- denvijs in Gelderland, den heer J. H. Kroon te Zutphenaanmelden. De inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt heeft ter ken- nis gebragl van de ouders of voogden, die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling voor de geneeskundige dienst der zeemagt bij 's rjjks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht mogten verlangen, "17 dat op den 4d,n Julij aanst. een vergelijkend examen over de adspiranten 0 zal worden gehouden en dal vóór den 1"®° Mei een daartoe strekkend ver- zoekschrift aan het dep. van marine vrachtvrij zal moeten worden ingezon den. De adspiranten mogen op 1 Sept. niet beneden de 16 en niet boven de 20 jaren oud zijn. Naar men verneemt zullen dezen zomer de navolgende legerplaatsen worden betrokken: het kamp te Milligen, door 12 balaillons infanterie, 8 escadrons cavalerie, 2 batterijen veld- en j- batterij rijdende artillerie, en eene compagnie artillerie-trein; het kamp te Waalsdorp, door eenige com- pagnien van de regg. vesting-artillerie; het kamp te Zeist, door een gedeelte van het bat. mineurs en sappeurs; het kamp op de Teteringsche heide, door de kadetteu der kon. mil. akademie van hel 3® en 4e studiejaar. Volgens eenen vergelijkenden staal der Nedcrl. koopvaardijvloot op 31 Dec. 1863 telde die vloot op dat tijdstip 2231 schepen metende 269922 lasten. Gedurende liet jaar 1863 waren ingeklaard 3447 schepen onder Ne derl. vlag en 4466 onder andere vlaggendaarenboven nog 481 schepen in ballast. Gedurende genoemd jaar waren uitgeklaard 2386 schepen onder Ne derl. vlag en 2552 onder andere vlaggen, betie>ens 3674 schepen in ballast. Volgens te Rotterdam uil Japan onlvangene particuliere brieven zal wederom een Japansch gezantschap de reis naar Europa ondernemen, en onder anderen ook Nederland bezoeken, maar ditmaal op eigen kosten reizen en niet ten koste der rijken welke hel de eer van een bezoek zal gunnen. Te Brnmmen, waar men onlangs eene poging heeft gedaan om in de R. C. kerk in te breken, is dezer dagen eene dergelijke poging aangewend in hel huis van den pastoor. Omstreeks middernacht werd deze eensklaps gewekt door zijne dienstmeid, welke in de benedenkamer eenig gedruisch had gehoord. De pastoor ijlde terstond de trappen af en loste een pistool, waarop de schelmen onmiddellijk op de vlugt gingen. Het bleek dat zij reeds eene ruit doorgesneden, en de bout, die van binnen legen het luik bevestigd was, doorgevijld hadden. Naar men uit Harlingen meldt, hebben, daar de walvischvangst en robbenslagerij in de laatste jaren zeer slecht zijn uitgevallen onderschei dene reederjjen, o. a in Engeland, te Hamburg en Flensburg, besloten geene schepen lot dat doel meer uit te zenden, en zal nok de aldaar te huis be- hoorende Groenlandsvaarder Dirkje Adema dit jaar niet ter vischvangsl uitzeilen. Volgens de Friesche cour. zou Ulbe van Djjk, uit Gauw, in W(jm- 52; 40 5 r s 't« '•11 't'. I." 'it britseradeeldie bij dc jongste hardrijderijen op schaatsen p. ro. 600 heeft gewonnen, door Z. K. II. den prins van Oranje zijn uilgenoodigd te 's H3ge te komeudaar Z. M. de koning verlangend zou zjjndien roem der Friesche schaatsenrijders te zien. De kosten der heen- en terugreis zou de prins voor zijne rekening nemen. Bij liet dezer dagen aan de tweede kamer rondgedeelde wetsontwerp betreffende dc personele belasting wordt voorgesteld om de belasting te hef fen naar zes grondslagen, als: 1°. de huurwaarde; 2". de deuren en ven sters; 3°. de stookplaatsen; 4". het mobilair; 5®. de bedienden, 6°. de paar den, muilezels en muildieren. Uit de memorie van toelichting lot dit wetsontwerp blijkt o. a. hel vol gende. De grondslagen der dienstboden en paardendie in het vorig ont werp waren weggelatenmet het doel om die af Ie staan aan de gemeen ten, zijn er thans weder bijgevoegd, omdat het den minister, na raadpleging, gebleken is, dat meest bij alle gemeenten overwegende bezwaren bestaan legen het heffen eener belasting op de dienstboden en paardenals eene gemeente-belasting, zoodat de minister, in 'l belang van de zaak, de beide grondslagen weder bij de vier overige in de rjjkswet heeft opgenomen, al deelt de regering niet in al de bezwaren, die tegen eene plaatselijke belas ting op de dienstboden en paarden zijn ingebragt. De gemeenten nu zullen, zegt de regering, niettemin in staat worden gesteld de plaatselijke accijn- sen te verminderen en bovenal den plaatselijken accijns op de brandstoffen af te schaffen, doordien o. a. in het wetsontwerp tol wijziging der gemeen tewet is bepaald, dat voortaan 15 opcenten op de personele belasting zullen kunnen geheven worden. Daartegenover laat hel rijk de heffing zijner 20 opcenten varen. En het verlies, daardoor te lijden, wordt teruggevonden in eene verhooging van de hoofdsom van enkele grondslagen. De belasting op het houden van inwonende personen, die uitsluitend voor uitoefening van eenigen tak van nijverheid gebezigd worden, zal volgens het ontwerp niet meer bestaan. Ook paarden, niet tol vervoer van perso nen, maar lot eenigen anderen werktuiglijken arbeid gebezigd, worden bij het ontwerp evenzeer zonder eenige uilzondering vrijgesteld. De regering is er tevens op bedacht geweest de klassen-verdeeliug der dienstboden en paar den zooveel mogelijk te verminderen, ten einde de belaslingpligtige ge egen- heid bekome zijne bedienden en paarden lol andere, gelijk en levens lager belaste diensten te bezitten dan die waarvoor hij ze aanvankelijk heeft aan geschaft of aangegeven. Aan ieder zonder onderscheid is overigens de be voegdheid verleend om één persoon, tegen betaling van een lager regt dan dat der eerste klasse, uitsluitend lot staldienst Ie bezigen. De regering heeft gemeend het gebruik van paarden voor rijtuigen in drie categoriCn te moeten verdeelenen deze verdeeling op alle ingezetenen van toepassing te doen zijn, alsmede eene belasting op het houden van muilezels en muildieren Ie moeten voordragenen op de helft van het bedrag der be lasting op de paarden te moeten stellen. Art. 36 van het ontwerp stelt voor, hel bedrag der belasting over een geheel jaar te bepalen: 1°. naar den eersten grondslag, zes ten honderd van de huurwaarde. 2°. naar den tweeden grondslag, wegens iedere deur of ieder venster acht en zestig cents. 3°. naar den derden grondsdag, degens iedere stookplaats, al naar male zich stookplaatsen in hel gebouw bevinden respectïvelijk 1ƒ1.50, ƒ2, ƒ2.50, ƒ3, ƒ350, ƒ4, ƒ4.50, en voor tien of meer stookplaatsen ƒ5, ƒ5.50. 4°. naar den vierden grondslag, een en een half ten honderd der waarde van het mobilair. 5®. naar den vjjfden grondslag, a. eerste klasse, wegens eiken bediende, door denzelfden persoon of hetzelfde gezin gehouden, naar hel aantal der bedienden, in opklimmende reeks /6, 8, 10, 12, 14, 16, ƒ18, ƒ20, ƒ22, en voor tien of meer bedienden ƒ24 (wegens eiken mannelijken bediende daarenboven geene liverei dragende 10, liverei dragende ƒ15). b. tweede klasse, wegens el- ken bediende 6. c. derde klasse, wegens eiken bediende 3. 6®. naar den zesden grondslag: a. eerste klasse wegens elk paard 24. b. tweede klasse, wegens elk paard ƒ12. c. derde klasse, wegens elk paard ƒ9. d. vierde klasse, wegens elk paard, onder n». 4 litt. a en b van art. 18 vermeld, ƒ3, en wegens elk tiental paarden, onder n®. 4 litt. c van genoemd ar tikel bedoeld (gedeelten van tienlallen voor geheele gerekend)ƒ30. 's GRAVEN H AGE 9 Februarij. Z. M. heeft goedgevonden, ter belooning van de officieren, onderoffi cieren en mindere schepelingen aan boord van de korvet met stoomvermo- gen Medusa, die zich hebben onderscheiden bij een gevecht op den lld"> Julij 1863 tusschen den genoemden bodem en de landbatlerijen in Straat Simonoseki (Japan): aan den luit. ter zee 1»'® kl. J. J. de Hart toe te ken nen de eeresabel met het opschrift: Koninklijk eereblijk voor betoonde dapperheid;" en te bepalen, dal bij afzonderlijke dagorders, zoo in Neder land als in Nederl. Indiê eervol zullen worden vermeld de luit1, ter zee

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1