Per Telegraaf. I)e toediening van den doop aan den jonggeboren prins is bepaald op 10 Maart, den trouwdag van den prins en de prinses van Wallis. De twee eerste namen van den prins zijn Albert en Victor. Voor liet hof van echtscheiding is op nieuw de zaak van O'Kane tegen lord Palmerston behandeld, in tegenwoordigheid van een talrijk pu bliek, waaronder zeer veel personen uit den aanzienlijken stand. De advo- kaat van den eischer heeft hoofdzakelijk getracht te bewijzen, dat hel dezen niet de aanklagt niet te doen was om den lord voor eene goede som op te ligten. Nadat alstoen ook de advokaat van lord Palmerston het woord had gevoerd, is de verdere behandeling der zaak weder uitgesteld. Dingsdag morgen ontstond er brand op Cotton's Wharf, bij Londen Bridge, welke werf eerst voor weinige maanden herbonwd werd, na den zwaren brand in 1862. De vlammen vertoonden zich in een breed verwulf onder de pakhuizen aan de zijde der rivier; de rook en hitte waren zoo sterk, dat men er onmogelijk kon bijkomen. Eindelijk besloot een der spuitgasten een brandpak aan te trekken, dat veel op een duikerloestel ge lijkt, en waarin lucht gepompt wordt. Alzoo gelukte het hem den oorsprong van den brand te bereiken en eene slang bij zich hebbende, bel vuur weldra geheel te blusschen. Te Chatham is dezer dagen een marinier wegens mishandeling van den adsislent-chirurgijn veroordeeld geworden tot 12 maanden gevangenisstraf en 50 zweepslagen. Deze persoon gedroeg zich voor den krijgsraad zoo woest, dat men genoodzaakt was hem te binden en op den grond neder te leggen, in welke houding hij de leden van den raad met scheldwoorden en vloeken overlaadde. De bevelvoerende generaal Eyre heeft de geeselslagen door verlengden duur van gevangenzetting vervangen. EUAA klt!.l it. PAIUJS, 4 Febrnarij. De Moniteur deelt een schrijven uit Mexico mede, die een uittreksel bevat van een schrijven van den aartshertog Maximiliaan aan generaal Almonte, van 4 November. De aartshertog zegt daarin, dat zijn besluit om naar Mexico te komen vaststaat. Bij het wetgevend ligchaam is een wetsontwerp ingekomen, waarbij aan den heer Crespel-Delisse, den oprigter der beet wortelsuiker-industrie een jaargeld van 6000 frs. uit de staatskas wordt toegekend. Voor het gastmaal, dat van wege de Suez-maatscliappij zal gehouden worden, hebben zich reeds nagenoeg 1100 personen doen inschrijven. Ver scheidene steden zullen zich door deputation van aandeelhouders doen ver tegenwoordigen. Den 8steD December II. is te Canton pleglig de grondsteen gelegd voor het kerkgebouw, dat er onder begunstiging van de Fransche regering voor de roomsch-katholieken wordt gebouwd. De Chinesclie onderkoning heeft de plegtigheid bijgewoond 1» H II S S S E M. BERLIJN 5 Febrnarij. Uit het hoofdkwartier van den opperbevelhebber von Wrangel te Dan- nendorfF is van den 3dt" het volgende berigt ontvangen: Dc Oostenrijksche voorhoede bevindt zich bij Gablenz en de voorhoede der Pruissische garde is naar Sleeswijk opgerukt. De Oostenrijksclie brigade van Gondrecourt wierp de Denen, na hen drie malen met de bajonet aangevallen te hebben, terug; vervolgens bestormde zij den Koningsberg bij überselk, veroverde een getrokken kanon en drong tot onder het vuur van het Dannewirk voort. De dapperheid van Gonderecotirt en zijne brigade is boven allen lof verheven. Zijn verlies is niet onbeduidend. IIij heeft 80 man der Denen krijgsgevangen gemaakt. Omtrent hetzelfde gevecht wordt uit Kopenhagen bet volgende gemeld De aanval op Missunde werd gisteren door 9000 Pruissen met twee batterijen artillerie ondernomen. De Denen waren aldaar 2000 man sterk. De Pruis sen deden twee aanvallen, maar werden teruggeslagen. In het eerst lieten zij hunne dooden en gekwetsten op het slagveldde meeslen werden echter later weggehaald. De Denen verloren 150 a 200 mandaaronder 3 gesneu velde en 4 gewonde officieren. Voorts wordt nog van die zijde gemeld, dal de Oostenrijkers de stelling bij Bustorf, bezuiden Sleeswijk, hebben aangetast. De Denen hebben hunne stelling gehandhaafden er is scherp gevochten. De koning heeft zich lot aan de uiterste voorposten begeven. Van de Oostenrijkers zijn in de onderscheidene gevechten met de Denen reeds 30 officieren en 519 manschappen gesneuveld. De heer von Zedlitz. gewezen politie-pre»ident alhier, is door den ko ning lol civiel commissaris van wege Pruissen in Sleeswijk benoemd. Op onze zeekusten wordt aan de batterijen zoo ijverig gearbeid, dat het grootste gedeelte reeds behoorlijk bewapend is, en aan de hoofdwerken reeds geschutproeven hebben kunnen genomen worden. Te Frederikstad aan den Eider verwachten de Denen blijkbaar een aanval. Uit de wijze, waarop men de verdedigingswerken heeft ingerigt moet men afleiden, dat zij den aanval van de westzijde of van den kant van den Eider te geuioet zien, entevens, naar het oordeel van militaireneen strijd voorzien in de stralen der stad zelve. Men gaat altijd nog voort met versterkingen op te rigten ook langs den dijk, op de plaats waar den 29slco Sept. 1850 de Deensche defensiewerken zoo groole singling onder de aanvallende troepen aanriglten. Voor de stad Hamburg zijn twee kanonneerbooten in aanbouw, om te dienen tot beschutting der Elbe. Ook zijn tot dat doel in de bekende Kruppsclie geschutfabriek Ie Essen 9 gegoten stalen 100-ponders besteld, die binnen kort gereed moeten zijn. Naar men beweert zou de koning, nu de vijandelijkheden zijn uitge barsten wel geneigd zijn zich van het tractaat van Londen ontslagen te verklaren en den hertog van Augustenburg te erkennen. De kroonprins en de heer von Schleinitz zijn van hetzelfde gevoelen Zij zijn van oordeel dal men trachten moet eene verzoening met dc midden-staten tot stand te brengen, den hertog van Augustenburg erkennen en met het vcreenigd Duit.-chland geheel Europa behoort te trotseren, wanneer bel buitenland zich in deze zaak mogl willen mengen. De heer von Bismarck is echter zeer tegen deze staatkunde. Volgens de Bayer. Zeit. heeft de Beijersche regering op nieuw po gingen gedaan om door een verbond van de midden-staten een dam op te werpen tegen hel overwigt van Pruissen en Oostenrijk in Duitschland. De regering heeft de midden staten den 23s,en Januartj nitgenoodigd om eene conferentie van ministers te Neurenberg te houden, ten einde te overwe gen welke houding in de Deensche quaestie dient aangenomen te worden tegenover Pruissen en Oostenrijk. Genoemd blad zegt levens, dat de mid den-staten nog niet alle op die uitnoodiging hebben geantwoord. KIEL, 5 Februarij. Hertog Frederik is in Vogelsang door 400 landlie den als regerend hertog uitgeroepen. HAMBURG, 5 Febrnarij. Men verzekert, dat de Deensche oorlogschepen bevel gekregen hebben om op Pruissische schepen jagt te maken. Volgens een telegram uit Rendsburg hebben de Oostenrijkers Woensdag bij Jagel 400 man verloren. De 8»lc compagnie van het regiment Martini verloor al bare officieren. De schout Blauenfelduit Fleckebye, is heden wegens verraad doodge schoten; 164 Deensche krijgsgevangenen en een stuk geschut ziju gisteren te Rendsburg binnengebragi. DRESDEN, 5 Februarij. Heden beeft de heer von Beust in de eerste kamer de verklaring afgelegd, dat aan geene toenadering tusschen de meer derheid in de bondsvergadering en de groole Duitsche mogendheden te den ken is, zoolang laatstgenoemden aan het protocol van Londen vasthouden. BERLIJN, 5 Febrnarij. Uil het Oostenrijksche hoofdkwartier wordt van heden gemeld: Gisteren is er niets bijzonders voorgevallen. Er valt sneeuw. LONDEN, 5 Februarij. De voorzitter van den Board of Trade heeft bekend gemaakt, dat Denemarken, toegetreden zijnde tol het Parjjsche tractaat ter regeling van het internationaal zeeregt gedurende oorlogstijd, dientengevolge alle goederen van onderdanen der onzijdige staten, ook wan neer zij aan boord van de schepen des vjjands aanwezig zijnzal eerbiedi gen zullende evenwel, ingevolge genoemd tractaat, alle oorlogscontrabande daarvan uitgesloten zijn. WEEN EN, 6 Februarij. Heden is door den minister van financien de inschrijving opengesteld voor een premie-leening van veertig millioen gulden renteloos en binnen vijfenvijftig jaren aflosbaar. BERLIJN, 5 Februarij. De Ostsee Zeit. bevat een telegram, volgens hetwelk op twee Pruissische schepen in de haven van Helsingor embargo gelegd is. STADS-BEKIGTE1N. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van I.eyden noodigl bij deze, krachtens art. 7, 2e alinea, der wel van 4 Juli] 1850 (Staatsblad n». 37), de inwoners dezer gemeente uit, om zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den vijftienden Februarij e k.door over legging der aanslagbillelten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde, zoo noodig, hun regt te bewijzen om, bij de jaarlpsche her ziening der lijsten van kiesbevnegden daarop te worden geplaatst. En zal hiervan afkondiging geschieden doorplaatsing in AeLeydsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leyden4 Febrnarij 1864. TIEBOEL SIEGENBEEK. AHA MEM1 E-NilEUWS PROMOTIE AAN 1)E EEYDSCUG HOOGESCHOOL. Den 6Jen Februarij de beeren J. D. Schultz van Haegen, van Dordrecht, en G. W. van Rechteren van Appeltern, van Zwollekerspelbeide in de regtenmet stellingen. HEItKAIKII Te Vlissingen is, ter vervulling der beslaande vacature, door den kerke- raad der lierv. gemeente, het volgende 4tal van bh. predikanten gevormd: Astro, te Amerongen; Bervoets, te Ridderkerk; Cramer, te Charlois; en Conve'e, te Doesburgh. Bij de herv. gemeente te Harderwijk is beroepen ds. J. Vermeer, pred. te Gencmuiden bij die van Waspik ds. VV. Mensepred. te Voorthuizen; bij die van Zwecloo ds. J. Beekhuis Heckman, pred. te Sluis; bij de Evang. Lttlh. gemeente aan den Heider de cand. J. P. Mond. Te Oldebroek, bij Elburg, is beroepen d". W. Kraijcnbell, pred. te Scheveningen. ADVERTENTIES. 35 JARIGE ECHTVEREENIGING. FRANCOIS DUCHATEAU en 7 Februarij 1864. WILHA MARTA oe DOES. Eenige kennisgeving. Heden overleed, tol innige droefheid van mij en mijne kinderen, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot de Heer JOHANNUS FRANCISCUS VOGEL VANGER, in den ouderdom van 56 jaren, na eene gelukkige Echtver- eeniging van 26 jaren. Leiden, 1 Februarij 1864. Wed. W. VOGELVANGER, Frietman. Heden overleed, tijdig voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, mijn geliefde Zoon JOHANNES GERARDUS, in den jeugdigen leeftijd van 27 jaar. Leyden, 5 Februarij 1864. J. T. FR EN A Y. Eenige kennisgeving. Heder. ontving ik het treurig berigt, dal mijne geliefde Schoondochter I1ENRIETTE FRANCINA KRUSF.MAN, geboren van Thiel, den 25»len December II. te Soerabaija is overleden. Leyden5 Februarij 1864. E. F. KRUSEMAN, Eenige kennisgeving. Wed. C. A. Kruseman. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de bevalling mijner Echt genoot ondervonden, betuig ik, benevens baar, mijnen opreglen dank. Leyden, 6 Februarij 1864. C. N. BLOK. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de bevalling mijner Echtge- noote ondervonden, betuig ik, ook namens haar, mijnen hartelijkeu dank. Leiden, 6 Februarij 1864. 11. B. BOCK, Apotheker.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2