LEOSCUE MAANDAG 8 FEBRUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van IUaandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSGIIK HERUITEN. LEVDEN, 6 Februarij. Vergelijkende Staal van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve der gemeente Leyden gelieven, gedurende de maan- den Januarij 1863 en 1864. Middelen. 1863. 1864. Geslagt (bij opcenten en invoer)1761.30j 1757.43J. Binnenl. gedistilleerd (idem)- 5219.19j nn Buitenl. gedistilleerd (idem)- 250 72^- ï- Gemaal (eigen middel)- 5471.58*. - 3238 00. Wijn, Fruit- en Kunstwijn (idem) - 1687.80 j_1423.35. ƒ14390.61 7T2426.397- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 332 tot 386 personen. De taal- en letterkundige afdeeliug der kon. akademie van wetenschap pen, te Amsterdam, zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Op Donderdag 18 Febr. zal aan het dep. van marine te 's 11 age aan besteed yvorden de levering van 40000 kan jenever. In de maand Januarij zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 85,957 reizigersgevende eene opbrengst van ƒ62,805.85. De opbrengst van het goederen vervoer was 27,830.111. In dezelfde maand heeft hel vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg ƒ76,154. het vervoer van goederen ƒ51 433, en het vervoer van reizigers en goederen door direkt verkeer met üuitschiand .ƒ59,485 opgebragt. Xer gelegenheid van den aanstaanden verjaardag van Z. M. den koning zullen er in de verschillende garnizoensplaatsen des r(jks militaire feesten plaats hebbenwaarbij meesters en prevöts op de onderscheidene wapens zullen worden' benoemd en voorts aan instructeurs der verschillende vakken van onderwijs geldeiyke belooningen worden toegekend. Te Amsterdam is Woensdag II de jaarlijksche algemeene vergadering van de vereenigtng Nederlandse!) Meltray gehouden. De vereeniging is in bloeijenden toestand. Tol nu toe zijn er 400 kweekelingen verpleegd, 156 vonden dadelijk na or.tslag hun onderhoud, 87 werden op verzoek ontslagen. Aan de diaconie der herv. gemeente te Oosterblokker is door wijlen den heer P. de boer vermaakt de som van 300, en aan de kerk aldaar een zilveren doopbekken. Aan de diaconie der herv. gemeente te Maastricht is door wijlen den heer P. Hupkens vermaakt de som van 400. Van de Smilde in Drenthe wordt ons met zekerheid medegedeeld, dat zich eerstdaags aldaar eene maatschappij zal vestigen, ten doel hebbende uit veen machinaal eene verbeterde brandstof te vervaardigen, die de steen kolen zal kunnen vervangen en lager in prijs zal zijn. Wy hopen dat dit moge worden bevestigd, daar reeds al te lang verzuimd is dezen belangrij ken tak van nijverheid in een land als het onze in te voeren, alwaar nog zoo veel uitmuntend veen aanwezig is, waarvan tot heden toe gebrekkig party is gelrokken. Hbl Te Krabbendijke overleed dezer dagen een man, aldaar algemeen onder den naam van «blinde Kees" bekend. Voor vele jaren was hij met een ongunstig gevolg van het katarakl geopereerd en sedert dien tijd door het armbestuur van Krabbendijke onderhouden. Na zijn dood trok het arm bestuur zijne nalatenschap tot zich. Men kan begrijpen hoe allen zich ver wonderden, toen men in de kleederkisl van blinden Kees ruim ƒ1000 vond aan guldens en rijksdaalders. De man wist de verjaardagen van al de aan zienlijke Krabbeudijkenaars en maakte bij die gelegenheden verzen. De hoe reuhiermede ingenomen, als ook uil medelijden, noodigden hem op zulk een'dag aan hunnen disch en gaven hem ligt des avonds nog iets mede. Zoo had hij bijna dagelijks den kost en alzoo de gelegenheid tot sparen. De bloedverwanten van den overledene hebben de nalatenschap opgevorderd. Uit Maastricht meldt men, dat dezer dagen de staat der Nederlanden, ten verzoeke van de provincie Limburg, is gedagvaard tot ontruiming van hel p-leis van justitie te Maastricht. Den 4den dezer wordt de zaak gebragt ter rolle van de arrond-reglbank, welke in het bedoelde gebouw zitting houdt. Uit die stad meldt men nog hel volgende: Maandag avond werd de al gemeen geachte med. dr. Balta op eene verraderlijke wijze op de straat aange rand door een jong menscli van fatsoenlijken huize, die voor eenige jaren zijn patient was geweest en ten gevolge van het een of ander een wrok tegen zijnen geneesheer schijnt te hebben opgevat. Zonder een woord te tuten, bragt de schuldige een slag met eenen zwaren keisteen aan hel hoofd van den doctor toe en nam onmiddellijk de vlugt. De gewonde had echter de te genwoordigheid van geest om zijn aanrander na te loopen en hem in te halen, maar viel toen bewusteloos neder, Spoedig aangebragte geneeskun dige hulp doel de hoop koesteren, dat de ontvangen wond niet doodelijk zal zijn. De schuldige is onmiddellijk in hechtenis genomen. 's GRAVENHAGE, 6 February. Z. M. heeft tot lid van den raad van state benoemd jbr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, thans vice-president van het prov. geregtshof in Zuidholland. Tot burgemeester zijn benoemd: te Peize de heer J. G. M Timmer man; te Zuidhorn de heer mr. A. Gelderman; te Alkmaar de heer A. Mac- laine Pont, en te Eist de heer II. L. J. Römer. Tot notaris te Barneveld is benoemd de heer H. P. van lleyst, thans plaatsvervangend kanlonregter en cand.-notaris te Wageningen. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein R. M. Francken, van het wa pen der infanterie, thans op non-activiteit, ingevolge zijne aanvrage, op pensioen te stellenonder toekenning van den rang van majoor. Door Z. M. zijn benoemd: tot adspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indiê de heer C. S. van Geuns, en tol opzigters van de 3dc klasse bij die dienst, de hh. ,P. J. U. van der BurghG. Raadsma, A. Vermaes Mz. en J. Bruins. Tot ambtenaar voor de dienst van hel boschwezen in Ned. Indie is benoemd de heer W. Buurman, gewezen kweekeling aan de landhuishoud kundige school te Groningen, laatslelyk kweekeling aan de polytechnische school te Carlsruhe. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Aanstaanden Dingsdag zal het prov. geregtshof in Zuidholland eene openbare algemeene vergadering houden, waarin de heer ui'. C. van Bell, nieuw benoemd raadsheer in dal collegie, plegtig zal worden geinslalleerd. Heden is net parlement geopend, in de troonrede heelt H. al. gewezen op de geschiedenis van het Londensche verdrag van 1852, waarvan de be palingen door het overlijden van den koning van Denemarken in toepassing werden gebragt. Bij dat verdrag toch was de integriteit van de Deensche monarchie erkend en vastgesteld dat, bij kinderloos overlijden van koning Frederik Vil, prins Christiaan hem zou opvolgen in het bestuur over alle landen, die onder den scepter van zijnen voorganger stonden. II. M. had; bezield door denzelfden wenscli als alle onderteekenaars van dal verdrag, steeds getracht den vrede van Europa Ie behouden. Hare regering was onvermoeid geweest in het streven om eene vreedzame oplossing van de ge schillen tusschen Duitschland en Denemarken te bevorderen, en de gevaren af te weren, welke het uitbarsten van eenen oorlog in liet noorden van Europa zou medebrengen. Zij zou hare pogingen ten gunste van den vrede van Europa voortzetten. Betreffende de binnenlandsche aangelegenheden wordt in de troonrede ge zegd dal de toestand des lands over het geheel voldoende is; dal liet ge brek in de fabriekdislricten eenigermate verminderd is, en er grond bestaal op toenemenden aanvoer van katoen H. M. had gelast eene verordening uit te vaardigen tot herziening der verklaringen en beloftenwaardoor de geestelijken der staatskerk zich moeten verbinden. Zoowel in hel lager- als in het hoogerhtiis is de politieke toestand van hel oogenblik terstond ter sprake gebragt. In het lagerhuis heeft de heer Disraeli de handelwijze van graaf Russell gelaakt, omdat hjj Frankrijk van Engeland vervreemd had. Ook had deze door zijne depêche van 1862 de oorlogzuchtige partij in Duitschland gesterkt, terwijl lord Palinerston ver klaard had, dat, zoo Denemarken aangevallen werd, het'op de ondersteu ning van Engeland zou kunnen rekenen. De redenaar keurde ook de han delwijze der regering af, omdat zij geene bepaalde politiek had. Lord Pal- merston heeft daarop het antwoord van graaf Russell aan Frankrijk, op de uilnoodiging betreffende hel congres, verdedigd Hij zeide verder, dal de betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk zoo hartelijk waien als ooit. Oostenrijk en Pruissen hadden verklaard, dat, zoo aan hunne vorderingen voldaan werd, zij de successie in en de integriteit van de Deensche monar chie zouden handhaven, gelijk die bepaald was bij het iractaat van 1852. In het hoogerhuis is het adres van antwoord op de troonrede ingediend. Lord Derby gispte de staatkunde van graaf Russell, die in gebreke was ge bleven het verbond met keizer Napoleon te handhaven. Thans had, zijns inziens, Engeland geen enkelen vriend De weigering der regering tot deelneming aan een congres was te hard. Graaf Russell heeft hierop ver klaard, dal de regering een dubbelzinnig antwoord van Pruissen en Oosten rijk had ontvangen nopens hunne gezindheid ten aanzien van het verdrag van 1852. Hij zeide verder, dat de regering geene enkele belofte aan Dene marken gedaan of hoop gegeven had om het met materiêele hulp te onder steunen. Wat in de toekomst lag, kon hij intnsschen niet zeggen. De Times verzekertdal Engeland aan de beide groote Duilsche mo gendheden de intrekking der Deensche November-conslitulie gewaarborgd heeft, alsmede de opneming van de Duilsche beginselen ten aanzien van de hertogdommen in een prolokol, te teekenen door de mogendheden, die aan hel tractaat van 1852 hebben deel genomen. De Duilsche mogendheden hebben echter dat aanbod van de hand gewezen, en de door haar begon nen oorlog is dus onregtvaardig of zij hebben daarbij oogmerken waarvoor zij niet willen uitkomen. Er loopt hier een geruchtdat eerstdaags 2000 man naar Kopenhagen zullen vertrekken, lil verband gebragt met de troonrede is dit gerucht onwaarschijnlijk. BUITENLANDSEUK BERIGTEA. B K \j «2 I K BRUSSEL, 5 February. Het herigl omtrent de benoeming van den minister Rogier tol groot kruis der Leopolds-orde is later gebleken onjuist te zijn. Die onderschei ding is te beurt gevallen aan den heer Firmin Rogier, die vele jaren gezant van België by hel Fransche hof is geweest en onlangs op zijn verzoek eer vol uit 's lands dienst is ontslagen. ENGELAND. LONDEN, 4 Februarij.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1