LEÏDSCilE COURAAT. cf. icJjMI|c mSMx- VRIJDAG 5 FEBRUARIJ. 1804- De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. ï-v Ó/.r- ts, De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSC11E 8SRSGTES. LEIDEN. 4 Februarij. In de maand Januarij zijn binnen deze gemeente geboren 150 kinderen, als: 77 zoons en 73 doeiiters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Overleden 140 personen, als: 26 mannen, 39 vrouwen35 zoons en 40doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 10 Voltrokken 17 huwelijken. Maandag den 8sle» dezer, des middags ten 12 ure. zal de hoogleeraar C. G. Cobet, mei liet houden eener plegtige redevoering in de groote ge hoorzaal der akademie, de waardigheid van rector magnificus der hooge- school aan zijnen opvolger, den hoogleeraar 11 Halbertsma Jz overdragen. De op Maandag en Dingsdag alhier gehouden collecte ten behoeve der nagelaten betrekkingen van verongelukte zeelieden Ie Zwartewaal heeft, na aftrek der onvermijdelijke kosten, opgebragt ƒ375 36. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragl, dat in de maand J tin ij aanst. te Breda een vergelijkend examen zal worden gehouden lusschen de adspiranlen voor eeue plaatsing als kadet aan de kon. militaire akademie. De ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dal examen worden toegelatenbehooren de aanvragen daar toe voor den lstCD Mei aanst. aan liet dep. van oorlog te zenden. Tot hel examen worden alleen toegelaten zij, die den vollen ouderdom van 15 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 18 jaren. Het volgende getal plaat sen van kadet is ter vervulling opengesteld: voor de dienst hier te lande: infanterie 25, cavalerie 3, artillerie 13, genie 6; voor de dienst in Oosl- lüdieinfanterie 16, cavalerie 2, artillerie 4, genie 1; voor de dienst in NVest-lndiê: infanterie 2 en artillerie 2. De verkiezing van een lid der provinciale stalen voor het hoofdkies- districl Sliedrechlter vervanging van wijlen den heer A. A. Visser Jz., zal p aats hebben op Dingsdag 16 February aanst. ■51 Te Detr- heelt gisteren de ..hefr w »1Vic«,r kleeding bij de artillerie, zijn vyfiigjarigen diensttijd bij liet Ned. leger herdacht. Des avonds is hem door de muziek van liet reg. artillerie eene serenade gebragt. De zaak lusschen dr. Wap en den houtdraaijer Milo, die reeds tol zoovele scheeve voorstellingen in de dagbladen aanleiding gaf, heeft thans baar beslag gekregen. Milo, die zich, op verzoek van dr. Wap, belast had om uit den ouden boomstam, te Nieuwkoop ge>onden en op de Delftsche tentoonstelling apnwezig, voorwerpen te vervaardigen, die, als een aanden ken aan die tentoonstelling, zouden worden verkocht, voor een derde ten voordeele van den arbeider, die den stam had opgedolven, terwijl de andere twee derden zouden strekken tot loon van zijn eigen arbeidvond het ge makkelijker, in plaats van hel oude harde hdut, ander zacht hout te ge bruiken. In tijds werd dit bedrog echter door dr. Wap ontdekt, die zorg de, dat al die valsclic voorwerpen werden vernietigd. Milo schreef daarop een vromen brief, waarin hij zijn vergrijp bekende, om vergiffenis bad en P beterschap beloofde. Men ontfermde zich over hem en daarop zette hij zich weder aan het werk, thans voorwerpen vervaardigende van het echte oude hout, zoodat het dan ook aan geen twijfel onderhevig is, of al de voor werpen, die in de wandeling werden gebragt, zijn daarvan vervaardigd. Door het eerst gepleegde bedrog van Milo, dat ruchtbaarheid had gekregen, was de zaak evenwel in discrediet gebragt, en van daar dat de verkoop niet groot en dus de opbrengst niet ruim was. Dit viel Milo tegendie daarop met eene pretentie voor den dag kwam ten laste van dr. Wap, en beweerde, dat deze liern de voorwerpen voor zijne rekening besteld bad. Het is in deze zaak. dat thans de kantonrcgier uitspraak heeft gedaan, door, zoo als men wel verwachtte, den eischer niet ontvankelijk te ver klaren in zijne regisvordering en hem te veroordeelen in de kosten van liet proces. C Zondag nacht II. werd er in den manufactuurwinkel van A. J. Ver steeg, in den Oppert te Rotterdam, een diefstal gepleegd van eene menigte wollen en andere goederen. Eenige jongens, die zich met knikkeren ver maakten, hebben tot de ontdekking geleid, een der knikkers was namelijk einder het marktmeestershuisje achter de Groote kerk gerold en terwijl men die weder zocht, vond men achter genoemd huisje het gestolene ver borgen, waarschijnlijk om dal des avonds of des nachts verder te brengen. Te Elbtirg is dezer dagen de wed G., wier echtgenoot voor weinige weken overleden is, bevallen. Spoedig daarop werd zij door hevige koortsen aangetast, en in een onbewaakt oogenblik, terwijl hare afgematte en reeds hoog bejaarde moeder voor haar bed zat, stond zij op, liep de straat op en stortte zich in de beek. die door de stad stroomt. Gelukkig werd zij dadelijk gered. Haar toestand, hoezeer gevaarlijk, is niet hopeloos. De Zw. C. deelt het volgende mede: Naar wij vernemen, zal de zaak tegen ds. van Rijn niet op den 151*™ Fehr. behandeld worden en schijnt het dat die behandeling onbepaald is uitgesteld. Wij vernemen voorts, dat mevr. de wed. Pruimers een verhoor voor den regter-commissaris heeft onder gaan, Maandag morgen van 10 tot 3 ure en Dingsdag van 10 lol 4 ure. Den 26 II. werd een spoorwegwachter gewaarschuwd, dal op den spooiweg Breda-Tilhnrgnabij het gehucht Dorst, een groote kei op de railslagen wel op het tijdstip, dat de trein moest passeren; de spoorwach- ler haastte zich dit voorwerp weg te nemen, doch hield dien dag en ook den volgenden op die hoogte een streng toezigihet mogt hem tegen 12 ure gelukken den baldadige te betrappen, juist op het oogenblik, dat hij weder een grooten kei op de rails legde. De dader is een schoolknaap van het gehucht Dorst, oud 6 jarenen dus nog niet bekend met de ongeluk ken, die door zijne baldadigheden zouden kunnen ontstaan. 's GRAVEN HAGE 4 February. Z. M heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheidverleend de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855. en een loffelijk ge tuigschrift aan A. Spel, matroos der 2Je kl. van hel schroefstoomschip Ve suvius, wegens hel redden van menscben op verschillende lijden, en laat stelijk van een jongen, die op den 23sle° Oct. 1863 van dien bodemzeilende langs de kust van Guinea, in zee was gevallen. Tol griffier bij het kanlongeregt te Goor is benoemd de heer 111'. J. H. L. van Buren, advocaat te Rotterdam. Aan den heer J. van Harlingen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil de bedekking van controleur van de directe belastingen enz. in Noordhollaud. Voorts zijn verplaatst de navolgende controleurs en ad junct-controleurs van de directe belastingen enz., als: naar Zuidholland, residentie 's Gravenhage de heer W. van Konijnenburg thans controleur in Overijssel; naar Noordholland, residentie Haarlem, de heer E. A. van dewig, adjunct-controleur, ihansle s Uertogenbosch naar iiertogenbosch de lieer W. J. A. van Beusekomadjunct-controleur, thans te Arnhem; naar Haarlem, de heer T. II. de Gelder, adjunct-controleur, thans te Maas tricht; en benoemd: tot controleur in Overijssel, de lieer W. M. M. Koster thans adjunct-controleur te Haarlem; in Zeeland, de heer W. A. deJongh, thans adjunct-controleur te Zwolle; tot adjunct-controleurs, te Zwolle, de heer J. van der Veen, thans surnumerair te Leeuwarden; te Maastricht, de heer A. van Harencarspelthans surnumerair te Ulrecbt. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Rosmalen is benoemd de lieer jhr. C. M. de Gerard de Mielct van Coehoornthans ontvanger te Reek, en tot ontvanger der directe belastingen enz. teRouwerd, de heer 11 de Wal, thans ontvanger te Geldermalsen. Prins Julius van Glucksburg is lieden ten half twee ure van hier naar Dnsseldorp vertrokken. Bij de tweede kamer is ingekomen een ontwerp van wet betreffende de personele belasting. De grondslagen der dienstboden en paarden, in een vroeger ontwerp weggelaten, om die aan de gemeenten af te s-taanzijn in dit ontwerp weder opgenomen. Heden morgen heeft men van den schouwburg af een aanvang gemaakt met de opmeting voor de rigting der aan te leggen paardenspoorbaaii naar Scheveningeii. De levering der 10000 illumineer-glazen waarvan de aanbesteding op den lslcn dezer heeft plaats gehad, is niet aan den minsten inschrijver, maar aan de firma Winkel Wolff, alhier, gegund, omdat hunne ter proefneming aangeboden lampions in qualiteit die van anderen hebben over troffen. Zij hadden ingeschreven voor 8 ets. het stuk. Men verneemt nader, dat de lijkschouwing van het kind, Zondag mor gen in hel Voorhout gevondenliet vermoeden van kindermoord verzwakt Jieeft. Ook is er in den mond van liet kind geen prop, maar slechts een zoo genaamd dotje gevonden. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. US K Ij C I 85. BRUSSEL, 3 Februarij. De conservatieve partij heefthoewel hare hoofden daartoe door den koning waren uitgenoodigdvolstandig geweigerd de teugels van het bewind in handen te nemen; zij blijft bij de meening, dat een kleurloos en zuiver administratief kabinet door liet belang des lands gevorderd wordt. Van de liberale partij moet zij daarover scherpe verwijten hooren. De mi nister Rogier is nu weder bij den koning ontboden en met het grootkruis der Lcopolds-orde begiftigd, waaruit men opmaakt, dat Z. M. de ministers verzocht heeft hunne portefeuilles te belioudeu.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1