LEADSCUE COURANT. 1804- WOENSDAG 3 FEBRUARIJ. n". De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, if oensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 3 (blad 4) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHE BERSGTEN. LEYDEN 2 Februarij. Aan den verjaardag van II. K. H. prinses Frederik der Nederlanden werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gedacht. In de vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akad. van wetenschappen. Zaturdag II. te Amsterdam gehouden, heeft de hoogl. Kaiser medegedeeld dat Nederland door de Pruissische regering is uitge- noodigd deel te nemen aan eene voorgenomene graadmeting in Midden-Europa. Hij deelde mede wat te dien opzigte hier te lande gedaan is en nog gedaan moet worden om Nederland met eere aan die onderneming deel te doen nemen De kosten voor de deelneming van Nederland aan de graadmeting in Midden- Europa werden door hem geraamd op ƒ20000, te verdeelen over vier jaren. Hij had aan de regering kennis gegeven dat, kan zij niet besluiten om die som te verleenenhet beter is zich aan de zaak te onttrekken, vermits men hel dan niet op eervolle wijze zou kunnen doen. Uil Utrecht meldt men, dat door curatoren der hoogeschool aldaar be paald is, dat de dies natalis der akademie niet op den gewonen dag, maar op den 18aen Maart e. k. zal worden gevierd en dat wel wegens de in dit jaar vroeg invallende paaschvacanlie. Te Hoorn zijn dezer dagen in verzekerde bewaring genomen zekere S. en zijne 15 jarige dochter, wegens het stelen van schapen uit de weide. De man is eigenaar van eenige huizen en van een nog al niet onbeduidend kapitaaltje, en bekleedt daarbij eene kleine betrekking hij de stad. Uit Nijmegen meldt men, ter aanvulling van het vroeger omtrent den aldaar gepleegden moord medegedeelde, nog het volgende: Men verneemt, dat de justitie den verdachte hij het lijk van zijne vrouw had willen bren gen, hetwelk hem zulk eeu schrik zou hebben aangejaagd, dat hij spoedig zijne geheele misdaad bekende. Daarop is het lijk van mejufvrouw D. door de familie overgenomen en vervoerd naar Tiel, om aldaar in een fami liegraf te worden bijgezel. Naar men thans uit Zwolle meldt zal d". van Rijn eerst op den 15den Febr. aanst. voor de arrond.regtbank aldaar te regl staan, alleen wegens eene hem ten laste gelegde poging tot omkooping van een gevangenbewaarder. Te Enschedé had Vrijdag 11. de verkoop plaats van de établissementen der F.nschedésche katoenspinnerij. De kleine spinnerij werd gekocht voor ƒ20.000, door den heer H. (er Knile Cz. aldaar; de groole door den heer Jannink aldaar, voor 76.000; de spinnerij te Stad-Almclo door den heer Cardiuaal aldaar, voor ƒ37.000; de spinnerij te Ambt-Almelo door den heer J. Scholten, te Almelo, voor ƒ37.500, en de spinnerij te Gronau door den heer Jordaan aldaar, voor ƒ60 000. De stad 's Herlogenbosch is Vrijdag nacht gelukkig aan een groot ge vaar ontkomen. Er was brand ontslaan in de militaire wacht, welke geen 50 schreden van het groote buskruid-magazijn aan het Buzelaars-bolwerk verwijderd is en waarin duizenden ponden buskruid worden bewaard. Ge lukkig was men den brand spoedig meester en kwamen de bewoners er met den schrik af. Onder Rosendaal (Noordbrabant) is in den avond van Donderdag een moordaanslag gepleegd. Eenige boeren keerden van eene verkooping huis waarts, toen op eens een hunner zijn medgezel met een lang mes eene zoo diepe wonde in den buik loebragt, dat het ongelukkige slagtoffer onmid- delijk legen den grond viel. Hoewel de verwonde, die een oppassend huis vader is, nog niet is overleden, bestaat er echter weinig hoop, dat hij in het leven zal worden behouden. De dader is aangehouden. Aan den M. en Boerbode wordt berigt, dat zekere dame van Raerle, te Venlo geboren en te 's Hage voor eenige dagen overledenaan de alge- meene armen van eerstgemelde stad bij uiterste wilsbeschikking dc aanzien lijke som van ƒ40,000 heeft vermaakt. 's GRAVENI1AGE, 2 Februarij. Z. M. heeft den heer R. F. van Lansberge, gouverneur der kolonie Suriname, benoemd tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft vergunning verleend: aan den heer W. J. C. ridder Huys- sen van Kattendijke, minister van marine, lot hel dragen van het versiersel van ridder-grootkruis der orde van Leopoldhem door den koning der Bel gen geschonken aan den gencraal-majoor G. baron van der Duyn van Maas dam, tot het dragen van de versierselen van kommandeur der lsle kl. van de Danebrogsordehem door den koning van Denemarken geschonkenen aan den heer L. Eschauzier y Terry, zich schrijvende L. J. D. N. T. C. Eschanzier, ingezeten van Ned. Indie, tot het aannemen der versierselen van ridder der kon. militaire orde van den Toren en den Degen, hem door don koning van Portugal geschonken. Z. M. heeft goedgevonden aan den luit. ter zee 2Je kl. jhr. A. F. Meijer t,oe te kennen den eeresabel, met het opschrift: «Koninklijk eere- hlijk voor betoonde dapperheid," ter zake van zijn gehouden gedrag bij de expeditie in November 1862 tegen de boschnegers bij de Surnous-kreek achter de plantage Rac a Ilac, in Suriname. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen, bij het 3de reg., tot lsttn luit. den 2den luit. J. T. T. C. van Dam van Isselt, van het corps; bij het 7de reg., tot kapitein van de 3de kl. den lsten luit. J. P. M. Gevelaer, van hel corps. Gisteren is alhier de 56sle verjaardag van H. K. H. prinses Frederik gevierd door het uitsteken van vlaggen, het bespelen van klokkenspel en hel houden van eene groote parade in de Maliebaan. Tegen den middag had er bij 11. K. II prinses Frederik receptie van de leden der vorstelijke familie en gevolg plaats. - Prins Julius van Glucksburg, broeder van den koning van Denemar ken, bevindt zich in de residentie. Z. K. II. prins Frederik heeft hem reeds bij herhaling bezoc.it. Heden middag heeft er bij 1111, KK. IIII. prins en prinses Hendrik, ter eere van den prins, een groot diner plaats gehad, i Gisteren heeft op hel raadhuis de aanbesteding plaats gehad tot de levering van 10000 illumineerglazen ten gebruike op den verjaardag van Z. M. den koning. Voor die levering waren 9 inschrijvingsbHletten ingeko men. De minste inschrijver was de heer Rootermans te Rotterdam, voor 6rV cent per stuk. Eergisteren voormiddag zag iemand in het Voorhout, tegen een boom, een pak liggen hetwelk zijne aandacht trok. Bij onderzoek bleek het een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht te bevatten, hetwelk in een onik tapijt was gewikkeld. Het vermoeden van kindermoord wordi ver sterkt doordien men eene prop in het mondje van het kind gestopt had. BU1TENLANDSCHE BK1UGTEN. KXGfcLAA i>. LONDEN, 31 Januarij. Naar men verneemt is de depêche der Fransche regering aan ons ka binet, houdende weigering om, in geval van oorlog, Denemarken gewapen derhand te ondersteunenin zeer vleijende bewoordingen vervat. Frankrijk schenkt daarin zijne goedkeuring aan al de pogingen die onze regering heeft aangewend om een oorlog te voorkomen, en geeft zijn besluit te kennen om, even als Engeland, de tractaten van 1852 te handhaven en de concessie van Chrisliaan IX wettig te verklaren. De toestand in de katoendistricten wordt weder ongunstig. Terwijl in October door de commissie van onderstand slechts 168,470 personen wer den ondersteund, was hel getal op hel einde des vorigen jaars tol 180,909 gestegen. In Januarij is dit cijfer nog veel grooter geworden. Bij het voederen der wilde beesten in de Agricultural Hall is een op passer derwijze door twee leeuwen gewond dal hem een arm moest afge zet worden en hij in zorgeljjken toestand verkeert. Berigten uil New-York melden, dal Gilmore het beleg van Charleston heeft geschorst en toebereidselen maakt voor expediliên achter die stad. De heer Seward heeft aan den Amerikaanschen gezant te Londen kennis gege ven. dal de regering der Vereenigdc Staten er op aandringt, dat Engeland verantwoordelijk zal worden gesteld voor de schade, die de Alabama aan de schepen der Unie toebrengt. Er zijn thans nadere berigten ontvangen omtrent den brand, die op 8 Dec. jl. te Santiago, de hoofdplaats van Chili, heeft gewoed. De hoofd kerk la Compania was dien dag ter viering van de Onbevlekte Ontvangenis op de prachtigste en kostbaarste wijze versierd. Hel geheele gebouw, vooral in de nabijheid van het hoofdaltaar, was in mousseline gedrapeerd, het welk overal door een helderen lichtglans werd opgeluisterd. Alleen langs het plafond schitterden 20000 lichtvlammen, geschikt in den vorm van bebloemde guirlandes. Op den laatslen dag van hel feest bevonden zich ruim 2000 vrouwen en eenige honderden mannen iu het gebouw, toen eens klaps een gedeelte van het decoratief vlam vatte, waarop het vuur zich met eene onbegrijpelijke snelheid allerwege verspreidde. Oogenblikkelijk drong de menigte in de grootste ontsteltenis naar buiten; doch ongelukkig was die aandrang nagenoeg alleen op de hoofddeur gerigl, die juist gesloten was en ten gevolge van het gedrang onmogelijk was open te krijgen. In middels werd die opeengehoopte menigte als het ware bedolven onder eene vuurmassa, die van hel brandende decoratief langs de wanden en van de gewelven naar beneden viel, terwijl te gelijkei tijd de heele olie uit de lampen het volk allerwege op de hoofden druppelde, of straalsgewijze van

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1