COURANT. m 1864. De Courant wordt MaandagIVoensdag en ader Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt :i-joe tit Zaturdag avond. N". Uiltje --£& i MAANDAG 1 FEHRUARIJ. De prijs der Courant is 3.joer vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. opent 0111 BINNENLANDSCHE BERIGTEH. uiig,' «b« 'ondtM LEY DEN 30 Januarij. J'g at Bij kon. besluit van 27 Januarij heeft Z. M. lol rector magnificus aan v1e hoogesehool alhier benoemd den hoogleeraar H. Halbertsma Jzn. ,0erij Wij achten het niet overbodig hier nog met een enkel woord de aan- llle"|acht te vestigen op de in de beide voorgaande nommers dezer courant voor- ""d kooiende kennisgeving van het gemeentebestuur, betreffende de alhier te "houden collecte voor de nagelaten betrekkingen van verongelukte zeelieden rer'Van Zwarlewaal, op Maandag en Diugsdag aanst. De treurige toestand dier n"®bngelnkkigenzoo als die in bedoelde kennisgeving is blootgelegdzal zeer 1 Wozeker ook in ons midden eene in werken der liefde zich betoonende deelne- °ev(ming opwekken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende -<>arMeZe week dagelijks van 336 tot 375 personen. j eet Op eenen staat van nalatenschappen van overleden militairenbehoord S kthebbende lot de lamlmagt in Ned. Indiëdoor de Staatscourant medege- aa'!deeld. komen voor die van W. H. Enders, van Leyden, ten bedrage van 1384}, en van H Kroon, mede van Leyden, ten bedrage van 11.37. Deze gelden kunnen door de belanghebbenden bij hel dep. van koloniën op gevorderd worden. De minister van koloniën heeft ter kennis van de belanghebbende ou- «oi ders of voogden gebragt, dat met den lste" September dezes jaars 5 jonge- lingen zullen worden bestemd, om, onder het opperloezigl van den heer G. J. Mulder, hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 'srijks hoogesehool te Utrecht, te worden opgeleid tol militaire apothekers voor de dienst in de ovcrzeesche bezittingen, en wel 4 voor de dienst in Oost-ludië en 1 voor de dienst in Wesl-Indië; en dat, wanneer zjj hunne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te doen komen, dezen op Maandag, den 6dcn Junij 1864, des voormiddags ten 10 ure, in hetschei- kundig laboratorium der genoemde hoogesehool zullen worden toegelaten lot hel afleggen van een vergelijkend examen. Thans is openbaar gemaakt het advies aan den koning, op 3 Aug. 1863 uitgebragt door den raad van state, betreffende de 15 ontwerpen van 77 wet tot herziening van het wetboek van strafvordering. De raad erkent daarin, dat het onderzoek van die wetsvoordraglenhoeveel bedenkingen en 1 zelfs gewigtige bedenkingen daartegen ook bij hem mogen gerezen zijn, hem doorgaande hel bewijs heeft opgeleverd, dat aan de bewerking van dit nieuwe wetboek van strafvordering grondige zaakkennis, gepaard aan zorg- vnldige raadpleging van wetenschap, praktijk en jurisprudentie, heeft voor gezeten, en dat daarbij menige verbetering is aangebragt, menige leemte is aangevuld en menig belangrijk vraagpunt is uitgemaakt. De raad heeft zich dan ook ten aanzien van zeer vele voorname en ondergeschikte punten, zoo- wel met het voorstel der regering, als met de daaraan gegeven toelichting, volkomen kunnen vereenigen. De commissie van leden der Holl. maatschappij van landbouw, welke j. zich ten doel stelt het vormen eener vereeniging tot hel oprigten van een 3| of meer akkerbouw-scholen in Holland, heeft Woensdag 20 dezer eene bij eenkomst te 's Hage gehouden waarbij o. a. de heeren van Foreesl, Begram Staring en Snellen tegenwoordig waren, en men de wijze van uitvoering nader besproken heeft. Het vereischte kapitaal, voor eene eerste school waarvoor 120 bunders zouden worden gepacht, werd op ƒ70000 geschat, l('> welke men bij wijze van associatie wenschl bij een te brengen. IFv H meer). Men verneemt, dat de inspecteur van de geneeskundige dienst der zee- magt aan den hoogleeraar Donders heeft te kennen gegevendal hel hem bij zijne jongste inspectiereis is geblekendat de granulcuse oogziekte bij 2* de zeemagt als uitgeroeid mag worden beschouwd. 7|. Aan het diaconie-fonds van de herv. gemeente te Cappelle aan den lJssel is, in naam van een overleden broeder dier gemeente, een certificaat 4^ groot ƒ1000 N. W. S. 4 pCt. geschonken. ±1 Door den gemeenteraad van Haarlem is besloten: 1°. tot de oprigling eener burgerschool voor middelbaar onderwijs, en daartoe, na verkregen dispensatie voor de dagschool, de tegenwoordige industrie- en teekenschool in te rigten2». lot de oprigting eener hoogere burgerschoolmet vijfjari- gen cursus, met subsidie van het rijk en daaraan, in afwachting der wel op het hooger onderwijs, eene gewone Latijnsche school te verbinden, op Ti den voet en de wijze, behoudens nadere regeling, als bij hel overgelegd voor stel van curatoren van hel stedelijk gymnasium is omschreven; en 3°. het tegenwoordige gymnasium op Ie heffen. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten aan de booge regering als bjjdrage van de gemeente aanbieden eene som van ƒ60000, tot de op rigling van eene rjjks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus. I? Uit Nijmegen meldt men, dat Woensdag II. aldaar de van moord op zijne huisvrouw verdachte Dingemans zwaar geboeid binnengebragt en naar de gevangenis gevoerd is. Eene groote volksmenigte wachtte hem aar. den Waalkant op, toen hij in een bootje, vergezeld van den commissaris van politie en twee geregtsdienaarswerd overgezet. Men zegt, dat hij, dadelijk in het verhoor genomen reeds volledige bekentenis van zijne grn- wcldaad zon hebben afgelegd. De oorzaak van het misdrijf schijnt men te moeten toeschrijven aan wrevel en ontevredenheid over de voorgenomen echtscheiding en over de somdie hem wekelijks tot verlering was toege dacht. Niettegenstaande D. ir. dronkenschap zijne vrouw meermalen mis handelde en zijne woede alsdan geene palen kende, zoo bleek toch meer malen zijne zorg in de ernstige toevallen, die hare ziekten vergezelden en was hij alsdan vaak ijverig tot hare hulp gereed. Te Harlingen werd op den 18den dezer bij eene hardrijderij op schaat sen een prijs gewonnen door Jantje de Boer van llommerts, een meisje van 20 jaar, dat gedurende de weinige dagen van hel ijsvermaak te zamen ƒ600 gewonnen heeft. Diugsdag II. is te 's Hertogenbosch de bevrijding van de Fransche overheersching in 1814 plegtig herdacht. In genoemde stad is Dingsdag avond zekere W. de Vaan, uil Vlijmen, onverwachts door een steek in de linkerzijde getroffen, welken een hem onbekend persoon toebragl. De gewonde had eenige oogenblikken te voren op de straat hevjgen twist gehad met twee personentot hiertoe hebben al de pogingen der policie om den dader te ontdekken schipbreuk geleden. Men hoopt nog den gewonde te behouden, alhoewel hij niet buiten ge vaar verkeert. Dingsdag 11. is te Maastricht, bij den herbouw van een der infanterie- kazerncneen der werklieden van den nok van het dak gevallenwaarbij hfl zóó hevig gewond werddal hij in schier hopelozen toestand naar het stads-ziekenhuis is overgebragt. 'sGRAVENHAGE, 30 Januarij. Door Z. M. is benoemd lot kantonregter te Hulst de heer mr. J. W. A. Schneiders van Grcyffenswerththans griffier bij het kantongeregt te Vlissingen. Tot burgemeester der gemeente Oud-Vroenhoven is benoemd de heer L. II. Kruijen, en tot burgemeester der gemeente Lienden de heer A. Ver- brugh Az. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Noordwolde is benoemd de heer W. A. D. van Groin, thans ontvanger te Zweelo. Z. M. heeft goedgevonden den lsten luit. der infanterie W. C. H. Eich- hollz van het leger hier te lande, thans lijdelijk gedetacheerd bij dat in Oost-Iridiein zijnen rang over te plaatsen bij het wapen der infanterie van laatstgemeld leger. Men verneemt, dat Z. M. de keizer der Fraoschcn den kolonel dr. P. Blecker heeft benoemd lot ridder der orde van het Legioen van Eer. BUÏTENLANDSCHE BER1GTEN. ENCrELAK is. LONDEN, 28 Januarij. Volgens de Mom. Post doet Engeland nog moeite oui de zamenwer- king van Frankrijk, Rusland, Zweden en Italië tot instandhouding van de onschendbaarheid der Dcensche monarchie te verkrijgen. In een dergelijk bondgenootschap ligt, volgens dat blad, het beste middel om Oostenrijk en Prnissen ontzag in te boezemen en den vrede van Europa te verzekeren. De Times zegt, dat Frankrijk en Rusland in volmaakte overeenstemming met Engeland aan het Londensche traclaat van 1852 vasthouden en koning Chris- liaan als hertog van Sleeswijk en Holstein erkennen. De Fransche bladen, inzonderheid de Constitutionnelzijn van meening dat het door Engeland begeerde bondgenootschap mocijelijk lot stand kan komenen achten dal eene verdiende straf voor zijne kortzigtige en zelf zuchtige staatkunde in het afwijzen van een congres. Er zijn wederom geruchten in omloop omtrent het aftreden van graaf Russell, wegens verschil met lord Palmerston, die in de Dtiitsch-Deensche zaak eene krachtige houding wil aannemen. Eergisteren is voor het hof van echtscheiding behandeld de vroeger zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak van een Ier, O'Kane genaamd, le gen lord Palmerston. Uit de acte van beschuldiging blijkt, dat O'Kane in 1851 in hel huwelijk trad met Margareth Mathilde Augusle Morris en dat uit dit huwelijk e'én zoon en vier dochters zijn geboren. De eischer ver klaart, dat zijne vrouw op den 16de" Jtinjj 1863 en op verschillende andere dagen, in Cambridge-house Picadilly, zich heeft schuldig gemaakt aan over-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1