EL,; LEÏDSCIIE CÖERAAT. VRIJDAG 29 JAIVÜARIJ. 8(14 De Courant wordt MaandagH oensdag en 'rijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zalurdag avond. 150.- N" «»C 1 viG De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomniers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. "Hf iden. BIYNENLANDSCHE BEKIGTEN. i 23» LEY DEN, 28 Januarij. ni[jn ,]e zitting van den gemeenleraad van heden is vaslgesield de instructie j "ellain den gemeente-ontvanger, alsmede eene wijziging van art. 11 der veror- j ening op hel beheer der stedelijke gasfabriek; deze wijziging is het gevolg i ,aanln hel onlangs door den raad bepaalde betreffende de overwinst der fabriek. Wijmtrent de aan de orde gestelde concept acte van borgtogi van den ge- "leen te-o ut vanger werd door den heer Goudsmit voorgesteld, die niet in over- !00.-yeging te nemen, als niet behoorende tot de bevoegdheid van den raad, ,ic alleen te beslissen heeft over den aard en het bedrag van den borg- '00 -ogt. Dienovereenkomstig werd besloten en de zaak aan hel dagelijksch be- 70.-|Ulir overgelaten. De behandeling van hel adres van eenige ingezetenen OO-ij, iict houden der kermis op den 2,lcn Maandag na de kermis te 's Hage te ilellen, werd uitgesteld, omdat verzuimd was deze zaak voor berigt en 10-laad te stellen in handen der commissie van financien. De voorzitter deelde schier mede, dat bij nader inzien de lijd in het rapport van bnrg. en weth. G0-'voor het houden der kermis aangegeven (bet laatst van Mei) eenige moeije- 30-lijkheid zou opleveren, daar alsdan gewoonlijk de groote lammeren-markt plaats had, die eene groote ruimte vorderde. De voordrag! lot het uit loven van prijzen voor de tentoonstelling van landbouw, in September al- *0 hier te houden, werd aangenomen, zijnde daarvoor 100 niigelrokken. Op het adres van de hh. J. van Heukelont c. s. werd gunstig beschikt en het plantsoen losschen de Marepoort en den korenmolen de Valk, lot eene gele- "genheid voor uitspanning van werklieden, voorwaardelijk afgestaan. Ingekomen is eene voordrag! tot hel afbreken van de Jlarepoort. De commissaris des konings in deze provincie heeft bepaald, dal de loling der in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, die in «te hoofdplaatsen der militie kantons moet plaats hebben, zal geschieden 'O-o. a. te Lcyden op Dingsdag en Woensdag, 9 en 10 Februarij. De wis- en natuurkundige afdecling der kon. akademie van weten d-schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. '0-- De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagl heeft ter ken- d nis van de belanghebbenden gebragt, dat aan 's rijks veeartsenij-school te 11 Utrecht kan worden geplaatst een kweekeling om voor rekening van het departement van oorlog te worden opgeleid lot paarden-arts bij het leger hier te lande. Op nader te bepalen tijd zal een vergelijkend examen over '"'de adspiranten worden gehouden en vóór 1 Mei aanst. moeten de belang hebbenden hunne verzoekschriften aan hem inspecteur vrachtvrij inzenden. Door gedep. staten dezer provincie is thans bepaalddat de verkiezing van een lid der prov. staten voor het hoofdkiesdistrict Rotterdam, in plaats van op den 2den, op den 15dcn Februarij zal geschieden. Bij de tweede kamer is ingediend een wets-ontwerphoudende bepa lingen nopens den accijns op de bieren en nopens de azijnmakerijen. Daarbij wordt voorgesteld om den accijns op hel bier te stellen op 7 cents per pond gewoon ruw moutmeel of ander ongebtiild meel of gebroken graan, hetwelk binnenslands tot het vervaardigen van bier wordt gebruiktop ƒ3 per vat buitenlandsch bier, en voor andere hoeveelheden naar evenredigheid. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dal de regering zich niet overtuigd gj houdtdal de opheffing van den accijns op bet bier misbruik van sterken 6! drank zal tegengaan. De accijns op de azijnen wordt afgeschaft. 2! Te Delft heeft Zondag II. de heer C. Harderwijk, pastoor bij de r. k. II gemeente der oud-bisschoppelijke klerezyden 50s,cn verjaardag zijner priester- 5' wijding op eene plegtige wijze herdacht. Dat godsdienstig feest werd op- geluisterd door de tegenwoordigheid van burg. en weth. en vele leden van den raad, De jubilaris hield eene toepasselijke rede over Ps. LXX: 17, 18. Hem werden van wege de leden der gemeente en andere vrienden prachtige geschenken aangeboden, g, Bij de diakonie der hervormde gemeente te Brielle is eene gift inge- g; komen van ƒ1000, onder bepaling dal hel kapitaal zal belegd worden, tot len aan de armen zal mogen worden uitgedeeld, terwijl de overige helft met het kapitaal moet belegd hip ventol het te zamen zal uitmaken ƒ100,000. Te Amsterdam hebben zich eergisteren nog 5 kinderen op het ijs in de Rapenburgergracht gewaagd. Zij zakten er door en 4 hunner werden slechts met moeite gered. Te Lichtenvoorde is op den 19dcn dezer eene woning met den geheelen inboedel afgebrand bij welke gelegenheid de 13-jarige zoon van den bewo ner zulke ernstige brandwonden kreeg, dal hij aan de gevolgen is overleden. Ook voor het leven van de vrouw des huizes, die mede ernstig gebrand is, koestert men vrees. De heer H. F. Lulofs, onlangs te Zulphen overleden, was gewoon bij gelegenheid van het S'. Nicolaasfeest de kinderen van het hervormde Gebroe ders Bakkers-weeshuis op Deventer-koek te onthalen. Na zjjn verscheiden is gebleken, dat hij eene som van ƒ400, vrij van alle regten, aan genoemd weeshuis heeft gelegateerd, om uil de rente dier som telken jare op S'. Ni- colaasdag de weezen te onthalen. Te Doornspijk is in de vorige week eene boerenwoning afgebrand, die zeer hoog verzekerd was. De bewoner en eigenaar is thans, als verdacht van brandstichting, voorloopig aangehouden. Omtrent de gevangenneming van den heer D.uit Nijmegenverneemt men, dat hij te Utrecht in een herberg, waar hij in niet nuchteren toestand zat, is aangehouden. Hij is terstond naar Nijmegen gevoerd. Men zegt, dat hij zijne schuld ontkent en beweert de vlugt te hebben genomen, toen hij zijne vrouw vermoord vond. Echter weet men, dat hij reeds des Zatur- dags narigten had ingewonnen, omtrent het overzetten des nachts aan het veer te Nijmegen. De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten, om, ter verkrijging eener lieogere burgerschool met vijfjarigen cursus, den minister van binncnl. za ken eene bijdrage aan te bieden van ƒ40000. Bij de in het hoofdkiesdistrict Almelo plaats gehad hebbende verkie- zing van twee leden van de tweede kamer zijn gekozen de heeren mr. G. M. van der Linden, met 1346 van de 1449 geldige stemmen, en mr. P. A.S. van Limburg Brouwer, met 767 van de 1461 uitgebragle stemmen. Te Oosterhout heeft Maandag II. zekere weduwe Oomen haren 1019lc" verjaardag gevierd. Naar men uit Middelburg meldt is het bestuur van het aldaar geves tigd depart, der Nederl. maatschappij tot bevordering van Nijverheid reeds bezig met het nemen van voorbereidende maatregelen, ten einde den afge vaardigden ter algemeene vergadering, die in de maand Julij aanst. aldaar zal worden gehouden, eene goede ontvangst en een aangenaam verblijf te verzekeren. In eene dezer dagen gehouden bijeenkomst zijn twee commis- sifin benoemd, als eene commissie van huisvesting en eene feesl-commissie, aan welke de regeling van een en ander is opgedragen. Naar men ver neemt, bestaat ook bij het gemeentebestuur het voornemen in die dagen feesten te doen plaats hebben. De commissie voor de tentoonstelling van brandspuiten, enz., waarvan het programma onlangs is openbaar gemaakt, heeft reeds onderscheidene toezeggingen lot inzending ontvangen. Uil de beriglen van de Kaap de Goede Hoop blijkt, dat door bisschop Gray met zijne assessoren in Sl. Georges hoofdkerk uitspraak is gedaan in de bekende zaak van dr. Colenso. Bij eene rede, welke drie uren aanhield, verklaarde de bisschop den heer Colenso op alle punten schuldig, met vcr- oordeeling om uit zijn ambt te worden ontzet. Den beschuldigde wordt echter lijd verleend om eene intrekking zijner woorden vóór 16 April 1864, of wel vóór 4 Maart bij den commissaris des bisschops in Engeland, in te zenden. De vertegenwoordiger van dr. Colenso, de heer dr. Bleek, protes teerde daarop andermaal tegen de wettigheid van alle gepleegde handelingen, welke zijn lastgever als volstrekt van onwaarde zou beschouwen, onder bij voeging, dat deze zich hel regl voorbehield om zoodanig protest of desnoods hooger beroep langs alle wettelijke middelen kracht bij te zetten. Bisschop Gray deed zijnerzijds opmerken, dal hfj geen appèl kon erkennen, dan dat hetwelk vormelijk binnen 15 dagen werd aangeteekenden wel op den bis schop van Canterbury. 's GRAVEN HAGE, 28 Januarij. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te Zulphen de heer mr. J. A. Triiter, thans regter in de arrond.-regtbank te Tielen lol griffier bij hel kantongeregt te Weesp de heer mr. F. G. van Binsber- gen, advocaat te Utrecht. Tol notaris te Weesp is benoemd de heer G. Verrijn Stuart, thans notaris te Wierden; lol burgemeester der gemeente Kedichem de lieer T. M. C. Merkens. Tot landmeter l5tc kl. bij hel kadaster zijn benoemd de hh. J. H. Tim mermans en J. J. B. Wiecking, thans landmeters 2de kl. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Gouda is benoemd de heer M. J. A. Bannier, thans te Kampen. De heer J. C. Stoltenbach, laatstelijk onderwijzer bij de gouvcrncments- lagere school te Probolingo, thans met verlof hier te lande, is op zijn ver zoek eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen, en benoemd lot huismeester bij het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. Z. M. heeft de commissarissen der loodsen J. Engelse en C. F. van Dierendonck, te Vlissiugen en te Brouwershaven, eervol ontslagen met pen sioen; terwijl de opperstuurman bij de marine, eerste gezagvoerder op het licht schip bij de Noord-hinderbankL. van Breen, is benoemd tol commissaris

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1