-ie li» sc hi: COURANT. 1S04 WOENSDAG 27 JANUARIJ. nr. i2\m|ffj zee; s. men De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Ze\njdaS uitgegeven. Die ran Maandag komt iit Zalurdag avond. N3 De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. j n Bij deze Courant wordt verzonden N°. 2 blad 2 en 3) der Handelingen 3»i den Gemeenteraad. >enn» BIN1VKNLANDSGI1E BEU UITEN. LEYDEN, 26 Januarij. Heden is bij de arrond.-regtbank alhier aangebragt eene vordering van UJ11e gemeente Leyden tegen de gemeente Soeterwoude, strekkende tot vol- >//jeeiocning van inlressen van een zeker in de vorige eeuw door de stad Ley- b'"Ö|en voor Soeterwoude voorgeschoten kapitaal tol afkoop der hottingen en icmtalen ten laste van Soeterwoude. Voor de gemeente Leyden zal in deze aak optreden de heer mr. II. A. Neeb, advocaat alhier, en voor de ge- ==beente Soeterwoude, de heer mr. P L. F. Blussé, advocaat le 's Gravenhage. 'L. K. H. de prins van Oranje heeft mede eene gift gezonden aan de 36.rereeni ging tol voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van Verongelukte visschers der reedcrijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. De zoo gevierde zangeres ntej. Carlotta Patti zal in den loop der vol lende maand, waarschijnlijk den 17dcn, bijgestaan door de kunstenaars die baar vergezellen, de hh. Laub, Jaell en Keilerman, alhier een concert oogs! zeven. jq Hel ijs is door het sterke dooiweder merkbaar opgeruimd. Langs den 9.V]iet is het op vele plaatsen verdwenen. Tegen hel laatst dezer week ver- G-wacht men dat de scheepvaart hervat zal worden. Uit Katwijk meldt men ons, dal in de vorige week een deel van de 5 bomschuiten in zee is gestoken ter visscherrj. Dezer dagen gaan de laatste 4 schuilen in zee; het plan was heden. De visschers waren zeer verlangend 3.uii te gaanwant de haringvisschertj heeft geene goede rekening gegeven. 7. Van de verschillende wapens en corpsen van hel leger hier te lande zijn bij de koloniale troepen overgeplaatst circa 80 manschappen met be stemming voor de dienst in O. I., onder toekenning der bepaalde gratificatie 215.van 150 voor de manschappen der cavalerie en artillerie, en 120 voor 148. die der infanterie. 78, In eene buitengewone vergadering van het prov. kerkbestuur van Gro- ®'ningen is de heer T. F. Uilkens als candidaat tot de h. dienst toegelaten. Te Schiedam is de molen van den heer Braatmet al het daarin aan wezige graan, een prooi der vlammen geworden. 25. Naar men uit Rotterdam meldt is de vaart van daar naar zee reeds geheel open. Uit Nijmegen meldt men aan de Arnh. C.dat aldaar een moord heeft plaats gehad, die de geheele stad met ontzetting heeft vervuld. Aan den Waalkant woont de heer D.een gewezen koopvaardijkapitein, wiens 57. vrouw steeds ziekelijk was De ongeregelde levenswijze van dien heer, zijne 52 zucht tol drank en uitspattingen, gaven aanleiding tol twisten in de htiis- houding, die soms zoo hoog liepen dat hij, vooral in dronkenschap, zich jniel ontzag zijne vrouw te mishandelen. Hoewel zij tamelijk bemiddelde menschen waren, dreigden de verkwistingen van den heer D. cenen gehec- len ondergang hunner financiën, zoodat de vrouw in tijds te rade kwam, scheiding van tafel en bed te verlangen. Deze scheiding werd geregtelijk behandeld en over eenige dagen zou elk eene afzonderlijke woning betrek ken. Als naar gewoonte kwam de heer D. Zatttrdag avond in opgewonden staat te huis en liet de builen liet huis slapende dienstmaagd uitzich naauw- keurig verzekerende dat zij vertrokken was. Toen deze dienstmaagd Zondag 8 morgen door de openstaande deur binnenkwam en het ledekant der jufvrouw 61 naderde, vond zij haar vermoord, het hoofd op eene afgrijsselijke wijze 2; gekloofd, liet geregtelijk onderzoek doet vermoedendal de moord met een 1 bijl heeft plaats gehad, waarbij hersenkas en kaakbeenderen verbrijzeld zijn. De heer D. had zich denzelfden nacht uit de voeten gemaakt, door zich met een rijtuig den weg op naar Bommel te begeven. Te Tiel had men hem in den nacht geweigerd over te zetten; toen was men zijn spoor bijs- ter geraakt, maar later is het der policie gelukt hem te Utrecht op te sporen. Naar men uit Zwolle meldt is ds. van Rijn gedagvaard om den lcn g; Febrnarij aanst. voor de arrond.-rcgtbank aldaar te verschijnen, g! v0or het prov. geregtshof in Noordbrabant stond Donderdag II., we- 6' gens diefstal van goud en zilver, leregl een grijsaard uil het arrond. Breda, 2 zekere Jan Bogersdie, sedert Junij van het vorige jaar in vrijheid, voor verschillende misdaden reeds in het geheel tot 28 jaren tuchthuisstraf en te- 4 pronkstelling is veroordeeld geweest. De advocaat-generaal, vioegcr officier van justitie te Breda, en die hem dus kent. heeft voor hem gcëischt eene tuchthuisstraf voor den tijd van 20 jaren. Uit 's Hertogenbosch meldt men het volgende: Zondag 17 dezer ont ving de korporaal v. d. H., van het 3dc reg. infanterie, een slag met een ijzeren kagcheldekselhem door den kroeghouder H. toegebragl, omdat hij een meisje een klap had gegeven; v. d. II. in de kazerne gekomen, gaf voor op het ijs le zijn gevallen en daardoor boven het eene oog gekwetst te zijn. Eerst twee dagen later, toen zijne verwonding van bedenkelijken aard werd bekende hij hoe hem deze was toegebragl. Hij werd naar het hospitaal ovcrgcbragi, alwaar hij Vrijdag avond overleed. De dader is in hechtenis genomen. 's GRAVENHAGE, 26 Januarij. Door Z. M. is de heer Ph. Groesbeek, geneesheer te Dirksland, be noemd tol ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Tol raadsheer in het prov. geregtshof in Zuidholland is benoemd de heer mr. C. van Bell, thans kantonregter alhier; tot kantonregler te Hinde- foopen de heer mr. J. G. W. 11. baron van Sytzamathans plaatsvervan gend kantonregter te Bergumen lot kantonregter te Hoogezand de heer mr. II. Veenhoven thans griffier hij hel kantougeregt aldaar. De heer L. H. van Sonsbeeck is eervol ontslagen als burgemeester der gemeente Zuidwolde en benoemd lot burgemeester der gemeente Sloten. Tot burgemeester der gemeente Grypskcrke en Meliskerke is benoemd de heer mr. D. A. Berdenis van Berlekom. De eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. In de zitting van heden werden met algemeene stemmen aangenomen de wets ontwerpen tot voorloopige vaststelling van het Ile hoofdstuk der staatsbe groting voor 1864 en tot wijziging van het maximum der plaatselijke belasting op het gedistilleerd. Daarna is de vergadering tot nadere bijeen- roepiug gescheiden, In het lokaal naast het dep. van oorlog is eene tentoonstelling ge opend van voorwerpen, bestemd tot prijzen in de loterij ten behoeve van de Idioten-inrigting alhier. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ETSCJE^AIV is. LONDEN 24 Januarij. De Mom. Post, over den stand van het geschil tuischen Duitschland en Denemarken sprekende, laat zich o. a. aldus uit. De beslissing ligt ge heel in de hand van Oostenrijk en Pruissen. Hunne troepen zullen over tien dagen aan den Eider vereenigd zijn. Doch alvorens die rivier over le trekken, dienen zij de einduilwerkselen van den storm, dien zij kunnen doen oprijzen, wel te berekenen. De oorlog, met de revolutie in zijn ge volg zal zich niet tot liet Noorden bepalen. De kreet: ontzag voor het nationale regtin Sieeswijk-llolstein aangeheven, zal in Venetië, Hon- garye, Galieië, Posen weerklank hebben. De wesiersche mogendheden, hare raadgevingen in den wind geslagen ziende, zullen gedrongen zijn tot eene houding, die welligl niet lang eene houding van lijdelijke vijandigheid blijft. Er is een gemakkelijk middel om het gansche handelsverkeer van Duitschland te doen stilstaan. Er zijn stoffelijke waarborgen aan den It ij u te krijgen, om tot ontruiming der aan den Eider in pand genomen land streken te dwingen. Op het eiland Wight staat thans een rozenboom, die eene hoogte van 40 en wijdte van 60 voet heeft, in vollen bloei. Volgens de laatste uit Japan ontvangen berigten had de vorst van Satsuma geweigerd de schadevergoeding le betalen voor dat de vreemdelin gen Yokohama zouden verlaten hebben. De Engelschen verwachten ver sterking. Uil New-York meldt men het overlijden van den aartsbisschop Ilugues, een man wien zoowel door protestanten als katholieken achting werd toe gedragen. 11c begrafenisplegligheden zijn zeer luisterrijk geweest. F K A1V14 R IJ Si. PAII IJS, 24 Januarij. Volgens de bij het wetgevend] ligchaam ingediende ontwerp-begrooting voor de dienst 1865, zijn de gewone uilgaven begroot op 1797J millioen, zijnde 21 millioen minder dan over 1864; de inkomsten zijn geraamd op 1799J millioen, sluitende dus met een geraamd batig saldo van 2millioen. De Moniteur zegt, dal er stukken openbaar zullen worden gemaakt, waaruit de hartelijkheid blijkt, waarmede de bevolking in Mexico de Fran- sche bezettingstroepen ontvangt. Hel blad doet voorts uitkomen, dal het grootste gedeelte van Mexico zeer spoedig zijne ingenomenheid met het kei zerrijk zal te kennen geven. Met betrekking tot de reorganisatie van dezen staat, verneemt men wijders, dat de regering aan den raad van regent schap in Mexico reeds de erkenning gevraagd heeft van de schuldvordering ten bedrage van 300 mill. fr. tot vergoeding der expeditiekosten en dat die raad hierop goedgunstig zal antwoorden, alsmede tot Frankrijk het ver zoek zal rigten om 25000 man 5 jaren in Mexico te laten op kosten van het Mcxicaansche bestuur.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1