is mi het eerste jaar iter werking van liet nieuwe tariefbelemmerd als zij was door den Amerikaanschen burgeroorlog, den gespannen toestand in Europa en de terugweiking daarvan op den ondernemingsgeest en de lian- delsfiuancifin. Te botterdam heeft thans bel ijsvermaak op de Maas een aanvang ge nomen In den loop dezer week heelt ook op de hoofdvaart in de gemeente Haarlemmermeer eene harddraverij met narresleden plaats gehad. Eene der gelijke harddraverij is ook te Bodegraven gehouden. Door de arrond.-regtbank te Haarlem is S. Fongers, bij verstekschul dig verklaard aan twee opligtingen en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 jaren, twee geldboeten van ƒ1000 en ontzetting van de regten, ver meld in art. 8 der wel van Junij 1854, voor den lijd van 5 jaren alsmede in de kosten van het regtsgediug. Donderdag morgen had er aan 's rijks inunt te Utrecht eene ontplof fing plaats, veroorzaakt door het barsten eener smeltkroes, waardoor op eens eene hoeveelheid van ongeveer 600 Ned ponden vloeibaar zilver in een onder den oven geplaatsten hak met water stortte, met dal gevolg, dat de smeltoven geheel uileen sprong, en de steenendikke ijzeren platen, en het vloeibare zilver als hagel door de smelierij geslingerd werden. Vijf per- K K U 1 K BRUSSEL, 15 Januarij. Het orgaan van de clericale partij, het Jde Brux.geeft thans niet On duidelijk te kennen, dal die partij ongaarne Int bewind zou aanvaarden. Dit blad zegt dat er geen kalholtjk maar een onzijdig ministerie moet op treden; aan een zoodanig kabinet zou de clericale partij hare ondersteuning kunnen schenken. Naar men verneemt hebben de ministers reeds hun ont slag den koning aangeboden. ENGEL4V ff. LONDEN, 14 Januarij. Naar men uil Kopenhagen meldt beeft de voorzitter van den minister raad aldaar aan de gezanten van Engeland en Rusland verklaard, dat De nemarken het voorstel eener conferentie aannam, maar dat de mogendheden iulusschcn zorg moesten dragen dal geen enkel Duitsch soldaat over den Eider trok. In hel laatste geval zou Denemarken den oorlog beginnen en zoo lang mogelijk volhouden. Op de bettrs is door de bh. Hambro en Zoon eene 5 pCl. leening voor de Deeusche schatkist van 1,200.000 lot den prijs van 93 pCt. aan de markt geliragl. Volgens het jaariijksche verslag nopens de branden in deze hoofdstadjj hebben in bet jongslverloopen jaar 1404 branden plaats gehad; bij 29 ge- g( vallen werden de gebouwen geheel vernieldbij 310 z'waar en 1055 ligt beschadigd. Op den zeearm nabij Stirling beeft Zaterdag II. een angstwekkend el voorval plaats gehad. Terwijl namelijk (usschen de 6 en 700 personen zich op het ijs vermaakten, scheurde het door de werking van de ebbe los en Jj dreef naar zee, tot niet geringe ontsteltenis zoo van hen die zich er op als g van lien die zich aan den wal bevonden; van alle kanten scholen redders toe, die met behulp van schuilen, touwen, ladders en planken de geïmpro- D viseerde eilanders weldra aan land braglen. g Op de werf te Woolwich moest bij de aftakeling van een stoomschip de machinerie met den stoomketel er uil geligl worden. Bij de ophijsching van den ketel brak de kraan ketting met liet ongelukkig ge»olg dat het gevaarte op liet dek nedcrstortle en drie personen verplette;de, terwijl vj)f anderen zoodanig gewond werden, dat men aan liet behoud van bun leven wanhoopt. - 5 iKAAIHItlJK. o PABUS, 14 Januarij. De redevoering van den heer Thiers in liet wetgevend ligchaam, waarbij hij op het verleenen van meerdere vrijheid aandrong, heeft alhier eenen on- gemeenen indruk gemaakt, en velen noemen het een meesterstuk. Van de dag bladen waarin deze rede werd medegedeeld werden duizenden exemplaren verkocht. Bij de behandeling van de eerste van het adres heeft de heer Thiers op nieuw het woord gevoerd en wel over de verkiezingen. Hij zeide veel eerbied te hebben voor de regten der meerderheid, maar hij betreurde de misbruikeu van hel bestuur en hel gebruik maken van den naam des keizers bij de verkiezingen. Hij zou het stellen van officiële kandidaten alleen kunnen begrijpen op voorwaarde, dat alle vrijheden geëerbiedigd werden. De heer liouher beantwoordde hem en trachtte Ie beloogen, dat liet real der regering om zich in de verkiezingen Ie mengen, absoluut is. 1 Het had bestaan ouder alle regeringen. Hij leverde ook eene schets van de 1 verkiezingen onder de vorige besturen en laakte de gedragslijn der oppositie. De uitslag was dal een amendement, om de handelingen der regering bjj de verkiezingen Ie laken, met 198 tegen 44 stemmen verworpen en de van hel adres aangenomen werd. Men verzekert dat de heer Bonher, wanneer de Mexicaansclte expe ditie ter sprake komtofficieel hel aanstaande vertrek van den aarlsheriqg Ferdinand Maximiliaan naar Mexico zal aankondigen. Dezer dagen heeft in de riolen dezer hoofdstad eene zonderlinge klop- jagl plaats gehad. Gebruik makende van de strenge vorst, hadden liefheb bers van raltengevechlen millioenen rallen naar een hoofdriool gedreven, en terwijl deze als tijgers onder elkander vochten, liet men bii de brug van Asttières 40 woeste honden in bet riool neder, die 45 uren met de ratten streden, na verloop van welken lijd men bevond, dal 4 honden het leven hadden verloren en verscheiden andere blind gebeten waren, terwpl niet minder dan 110.000 ratten dood op bet slagveld lagen. - Berigten uit Konstantinopel gewagen van eene groote gisting die te Antiochië zou bestaan. In Herat is de burgeroorlog op nieuw uilgebroken. De bevolking is aldaar in opstand gekomen legen de zonen van Dhost Ma- I homed. Door haar was de hulp van Perzie ingeroepen en een Perzisch corps van 55000 man zou naar de grenzen oprukken. PKIUKSËIV. BERL!JN 14 Januarij. De bondsvergadering heeft het voorstel van Oostenrijk en Pruissen tot dadelijke bezetting van Sleesvvijk, indien de Deeusche regering niet toegeeft ten aanzien der November constitutiemet li tegen 5 stemmen verwor pen. Nadat deze beslissing genomen was, verklaarden de gevolmagligden van hei de mogendheden, dal zij titans aan hun voorstel zeiven uitvoering zouden geven. De gevolmagligden van Saksen, Reijeren en andere staten protesteerden hiertegen; maar die vat) Oostenrijk en Pruissen hebben daarop een tegenprotest ingeleverd Bij de bonds-commissarissen in Holstein heeft zich eene deputatie ver voegd tul Holstein mei het verzo< k dat bij eene officiële bekendmaking de Holsleinsche soldaten van hunnen aan den ücenschen koning gezworen eed mogleu worden ontslagen. De commissarissen hebben daarop te kennen ge geven, dal zij du verzoek moesten afwijzen, op grond dat zulks hunne be voegdheid Ie buiten ging en dat eene bekendmaking, als de bedoeldehoogst waarschijnlijk lot bet uitbarsten van den oorlog zou leiden. In het alge meen vermaanden de commissarissen lol gematigdheid. Uit Sleesvvijk meldt men bel vplgende: De in deze stad en omstreken zamengetrokken Deeusche krtjgsmagl wordt op 16000 man geschal. De in gezetenen zijn met inkwartiering overladen; hel gemiddeld getal der solda len, welke een huiseigenaar moet herbergen, bedraagt 10 a 15. Op het plein Freiheittegenover hel klooster van S'. Johannes, is eene batterij van vijf 84ponders, waaruit blijkt dal men niet voornemens is Sleesvvijk zonder eene hardnekkige verdediging te laten varen. Volgens een berigt uit Altona legscn de Denen bij Schwabsledt eene brug over de Treene aan, waarschijnlijk met oogmerk om den terngtogt van Frederikstadl gemakkelijk te maken. De Treene is diglgevroren en wordt sedert 8 dasen met wagens gepasseerd. Hetzelfde is met den Eider liet ge val. Ttisscheu lliisum en bel eiland Nordslrand ligt sedert eenige dagen be gaanbaar ijs. IPeg- Telegraaf. WEENEN, 15 Januarij. De Wien. Zeit. bevat een artikel, waarin de noodzakelijkheid der bezetting van Sleeswijk door Pruissen en Oostenrijk wordt verdedigd. TURVN, 15 Januarij. De Italia deelt mede, dal onderscheidene gemeente raden in den lande het initiatief hebben genomen om een protest goed te keuren legen hel complot legen hel leven van keizer Napoleon. De ge meenteraad van Maccrata heeft reeds een adres in dien zin met algetneenc stemmen goedgekeurd. LONDEN, 15 Januarij. Mazzini verklaart in de dagbladen dal hij nooit moordenaars legen keizer Napoleon aangehitst en nooit aan iemand moord wapenen gegeven heeft. Van de vier te Parijs in hechtenis genomen perso nen kent hij alleen Grceo, maar ook aan deze heeft hij sedert minstens negen maanden niet geschreven. KIEL, 15 Januarij. De Denen zjjn druk bezig met liet doorijzen der Scltlei. Het bevel lot ontruiming van het slot Gottorp is ingetrokken. sonen, daarbij aanwezig, zijn gewond geraakt, een zelfs zeer zwaar; doch zijn toestand is niet hopeloos. Onder Hoog Keppcl had dezer dagen de rijksveldwachter, opziener der jagt en visscherij G. W.Gerritsen, eene ontmoeting van ernsligen aard met een wildslrooper. Gekomen zijnde in het bosch hel Heekeubroek on der den huize Ulenpas. trof hij daar aan den persoon van F. C., te Didam woonachtig, die met twee gestrikte hazen op de vlngl ging. Hoor den op ziener achterhaald zijnde, «mg de strooper eene worsteling met hem aan, waarbij «Ie opziener eenige kleine wouden en een trap op de borst ontving, totdat eindelijk de laatstgenoemde, bijgestaan door eenige in de nabijheid werkende arbeiders, den strooper, die later bleek een gevaarlijk sujet te zijn, in hechtenis nam. Als eene zeldzaamheid, zegt de iX'. li. C., wordt ons medegedeeld, dat eene vrouw, in de buurtschap Geesteren, gemeente Tuhbergeu beval len is van drie welgeschapen levende kinderen, zijnde twee jongens en één meisje. Dezelfde vrouw was tuint anderhalf jaar geleden van welgeschapen levende tweelingen verlost, en heeft vroeger ook reeds drielingen ter wereld gebragt, zoodat zij in drie bevallingen aan acht kinderen het leven heeft geschonken. Maandag 11. zijn de lessen aan de industrie- en handelschool te En schedé geopend met 12 leerlingen, waarvan 7 in het tweede en 5 in hel eerste studiejaar zijn geplaatst. in een particulieren brief uit Balavia leest men hel volgende: Er zal waarschijnlijk weder eene expeditie naar Boni worden gezonden, aange zien in een der overwonnen gedeelten van dat rijk een Ettropeesch sol daat, die niet vrouw en kind door dat rijk trok, is vermoord. Ons gou vernement heeft de uitlevering der schuldigen verzocht, doch daaraan is nog geen gevolg gegeven. (flbl.) 's GRAVEN I! AGE, 16 Januarij. Tol rijks-havenmeester bij liet gekanaliseerd gedeelte van den Holland- schen Yssel is benoemd jhr. W. van de Poll le Vreeswjjk. Men verzekert dat morgen de grootvorst Constanten van Rusland in deze residentie wordt verwacht. Het berigt van bei U. v. 'sGr., dat de portefeuille van builenl. zaken den heer Gericke van Herwijnen zou zijn aangeboden, wordt door de Haag- sc/ie Ct. ten stelligste weêrsprokeu. Bij de erediet-vvet voor liet dep. van buiten), zaken wordt voorge steld om de helft der sommen, bij de afgestemde begrooting voorgedragen, toe te staan. Teil aanzien van art. 14 is eene uilzondering gemaakt; want daarbij wordt ƒ70000 verlangd, als bet voorloopig door Limburg verschul digde voor de kosten van het bezetten van Holstein door de Duitsche bondstroepen. - De tweede kamer beeft gisteren eene zitting gehoudenwaarbij 38 leden tegenwoordig waren. Ouder de ingekomen stokken was een wets ontwerp houdende nadere bekrachtiging van een artikel der concessie be trekkelijk hel kanaal door Holland op zijn smalst. Door de daartoe be noemde commissie werden de verslagen uïtgebragt over de cridiet-wet voor het dep. van builenl. zaken en over liet wetsontwerp tot wijziging van bet maximum der plaatselijke belasting op bet gedistilleerd. Beide ontwerpen zullen in de zitting van lieden worden behandeld. Blijkens bet eindverslag betredende de credietwet werd algemeen betreurd, dat »le regering zich in de noodzakelijkheid bevond om ƒ7000 aan le vra gen voor de kosten der bonds-rxrculie in Holstein, en op nieuw de wensche- lijkheid geuit vau de losmaking van Limburg van den Duilschen bond Vilc leden gaven te kennen, dat zij ook gaarne de inlichtingen zouden ontvangen, door den minister van builenl. zaken onlangs aan de eerste ka mer, in comité-generaal, gegeven. lu de zitting van beden zijn de beide bovengenoemde wets-onlwerpen met algemeene (39) stemmen aangenomen. Daarna is de vergadering tot nadere bijeenroepiug gescheiden. Het prov. gereglshof heeft beden uitspraak gedaan in de bekende zaak vanden lieer Boeiants, boekhandelaar en uitgever le Schiedam, liet bof beeft bet vonnis van de arrond. regtbauk te Botterdam bevestigd, voor zoover de lieer lloelants daarbij vat) alle reglsvenolging is ontslagen, wat het eerste punt van aanklagle betreft, namelijk den nadruk der werken van J. van Vondel; doelt dat vonnis vernietigd voor wat de beide andere punten aan gaat (de volgorde en rangschikking en de aanteekeiiingen)en, op nieuw reet doende, den geïntimeerde daarvan vrijgesproken, met veroordeelnig van den staat in de kosten. BUITENLANDSCHIC RKiUGTEN.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2