LEÏDSCIIE COURANT. 1804. N°. 5. jt- MAANDAG 11 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. 1 De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BïMENLANDSCHH BERÏGFE3. LEYDEN 9 Jamiarij. Wij laten hier volgen eene opgave van het aantal vee dal op de wekelijksehe veemarkt gedurende 1863 is aangevoerd gevveesi, alsmede de vermoedelijke waarde die aldaar, naar de middelprijzen berekend, verhandeld is. 19029 runderenƒ2.590,798.35 5790 kalveren- 3,126.60 25085 schapen - 331 122 00 34717 lammeren- 234,339.75 1589 varkens (magere) - 23 835.00 5934 biggen- 44,505.00 92144 ƒ3,227,726 70 Aan de gemeentewaag is gedurende 1863 gewogen 383,330 pond boter, 46.045 ponden kaas en 1912 sinks veile varkens. Van elders zijn alhier ingevoerd 132.652 mudden aardappelen. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 260 lot 328 personen. In het jaar 1863 zijn voor de eerste maal INederlandsche zeebrieven uitgereikt aan 105 schepen, metende 10869 lasten, als: binnen 's lands ge bouwd 92 (9008 lasten) en builen 's lands gebouwd 13 (1861 lasten). In 1862 was hel totaal 104 schepen (8745 lasten) waarvan binnen 's lands gebouwd 92 (6899 lasten) en buiten 's lands gebouwd 12 (1846 lasten). De vereeniging tot bevordering van tuinbouw iu Zeeland heeft uievr. Storm, geb. van der Chijs, tot haar eerelid benoemd liet prov. geregtshof van Gelderland heeft G. B Bruggeman, oud 19 jaren, daglooner te Doelinchem. ter zal.e van moed willigen doodslag, ge pleegd op zijn broeder Jan, met inachtneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeld lot een jaar gevangenisstraf. Het was aandoenlijk den onder berouw gebukt gaande beschuldigde, wiens uiterlijk kennelijk ziele- smart verried, te zien en de loftuitingen zijner moeder te liooren die als getuige ter teregtzitting verscheen en dezen haren zoon haren lieveling noemde. Naar men uit Zwolle meldt is aldaar ook een adres in omloop, gerigt aan Z. K. H. den prins van Oranje, waarin Z. K. H. wordt verzocht bij zijn vader te bewerken, dat de behandeling der zaak van den predikant van Rijn met spoed worde voortgezel. Dat verzoekschrift is reeds van meer dan 600 handteekeningen voorzien. Tc 's Hertogenbosch heeft hel ijs ook zijne offers geêischt. Een jon geling en een meisje, uit de op 2 uren van die stad gelegen gemeente Bok hoven, waren Woensdag morgen met eene slede over het ijs naar de stad gekomen, om volgens gewoonte melk te verkoopen. Na ver rig I e zaken keer den beide personen weder over het ijs huiswaarts, doch met liet ongelukkig gevolg dat zij, door te veel regis aan te houden, onder hel ijs verdwenen, toen zij omtrent half weg waren. De lijken zijn later opgehaald. Uit genoemde plaats meldt men aan de A. C. van den 6den dezer het volgende: Jan van Veendie bijna 6 maanden cellulair gevansen zat, in zake den heer Zwijsen, en Donderdag jl. werd ontslagen, bevond zich, na het voor hem gelukkig oogenblik, nog niet op zijn gemak. Na eeuige uren op den dag der bevrijding in onze stad rondgedwaald te hebben, doch steeds door vermomde polieie achtervolgd ging van Veen een bezoek bren gen te Haren, waar of bij wien is onbekend, zeker uit oude betrekking tot de plaats waar hij den heer Zwijsen vroeger diende. Een rijtuig waarin polieie, achtervolgde hem ook daar; van Veen keerde terug naar 's Bosch, werd aan de Vuglerpoort aangehouden door de polieie en naar het bureau gehragt, waar men hem van top tol teen heeft onderzocht, of hij ook veel geld of meer goed bij zich had, dan op het oogenblik toen hij de cel verliet, l'it een en ander is niets naders gebleken. Van Veen is des nachts per postkar vertrokken naar Gent bij Nijmegen, waar zijne moeder woonde. Naar men zegt, ontgaan ook daar zijn doen en laten hel oog der polieie niet; zelfs wordt verzekerd, dat een verkleede marechaussé de reis per postkar met hem gemaakt heeft. Deze zooveel besprokene daad is dus bij de polieie nog niet afgeloopen. Nabij Harlingen had Woensdag II. op eenen stoom-houizaaginolen een vreeselijk ongeluk plaats. Een werkman, vader van een groot gezin, bezig zijnde met het schoonmaken der machine, werd verpletterd, doordien de machinist, onbekend met de bezigheid van den ongelukkige, de machine in beweging bragt. Te Zevenhuizen zag men dezer dagen den omstreeks 99jarigen gewe zen schipper D. Jongeneel met zijnen zoon, kleinzoon en achter-kleinzoon, onder de jeugdige schaatsenrijders op het ijs. De grijsaard strekte den jeug digen rijders tol voorbeeld. Te Brussel is het bankiershuis Trompen en Maerlens gefailleerd, met een passief van 2 millioen fr. Koning Leopold moet daarbij voor ongeveer 200,000 fr. zijn betrokken. Naar men verneemt heeft ook de firma Bah- lebeke, lakenfabriekanten te Verviers, hare betalingen gestaakt. 's GRAVEN II AGE 9 Januarij. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen me daille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk ge tuigschrift, verleend aan A. J. Kttyper korporaal bij hel 3de reg. dragon ders, wegens hel met levenssevaar redden eener oude vrouw uit de Nieuwe Gracht te Haarlem, op 29 November II. Door Z. M. zijn benoemd lot raadsheer in hel prov. geregtshof in friesland de heer mr. G. Andreae Pz.president der arrond.-regtbank te Sneek, en lot regler in de arrond.-regtbank te 's Hertogenbosch jhr. mr. II. J. J. van Ryckeiorsel van Kessel, thans regter-plaatsvervanger in die regtbank. Gisteren had aan het ministerie van marine de aanbesteding plaats van hel leveren van 30000 ponden witte zeep. Daarvoor waren drie inschrijvingen ingekomen, als: van de hh. Zuidhoek uit Amsterdam met 9 monsters van 39 a 37van de hh. Sanders O. te Leyden een mon ster a 37 20 en een a ƒ36.10 en van de hh. 1. Bonsquet te Delft een monster a ƒ36, alles per 100 ponden. Na scheikundig onderzoek zal den reglhebbenden aannemer van de toewijzing worden kennis gegeven. Gisteren had bij liet prov. geregtshof in Zuidholland de pleglige instal latie plaats van den nieuw benoemden vice-president, jhr. mr. P. J. Elottt. Door den voorzitter, mr. J. A Phil ipseden benoemde en, namens den raad van loezigt der orde van advocaten, door den heer mr. P. L. F. Blusse', werd daarbij het woord gevoerd. Allen bragten eene welverdiende hulde aan wijlen den vice-president, mr. P. Buyskes, door wiens overladen de justitie een zijner heehtste steunpilaren had verloren. Zekere Antonia Chastelet, naaister, woonachtig te Dordrecht, stond gisteren voor het prov. geregtshof tn Zuidholland teregt, in hooger beroep. Deze vrouw, hoezeer slechts 28 jaren oud, is bereids zeventien malen we gens verschillende misdrijven veroordeeld cn heeft ook reeds drie malen cel lulaire gevangenisstraf ondergaan. Nu was zij door de regtbank te Dord recht wegens zes diefstallen in October II. tot zes weken gevangenisstraf en twee geldboeten veroordeeld, maar van een diefstal van 4 muntbilletten vrijge sproken. Van die vrijspraak is de officier van justitie in hooger beroep gekomen. In de zitting van liet prov. geregtshof van heden is in hooger beroep behandeld de zaak van den heer H. A. ill. Roelanls, te Schiedam, be klaagd van nadruk der werken van Vondel, ten nadeele der firma Binger te Amsterdam. De advocaat-generaal van Maanen requireerde: de schuldig verklaring van den bekl. aan het wanbedrijf van nadruk en, met vernieti ging van het vonnis der regtbank te Rotterdam, veroordeeling tol eene geldboete van 100 lot 1000 ten behoeve der algemecne armen van Schie dam, met verbeurdverklaring van alle binnen het rijk voorhanden zijnde ougedehileerde exemplaren van den nadruk, ten voordeele van de firma Binger, alsmede met betaling aan gehr. Binger van de waarde van 2000 exemplaren der eerste aflevering van de prachtuitgave, te berekenen naar boekverkoopersprijs Door den heer m». J. Kappeyne van de Coppcllo werd de verdediging van den heer Roelanls voorgedragen. De uitspraak is be paald op den 16dcn dezer. BÜITENLANDSGHE BER1GTEN. JE Ni"SS K L< ANi S>. LONDEN, 7 Januarij. De kanaal «loot, die zich thans op den Taag bevindt, heeft bevel ge kregen om onutiddelijk naar eene Engelsche haven terug te keeren. Hoewel velen dit, met hel oog op de gebeurtenissen in Sleeswijk-Holsleinals on gunstig voor hei behoud van den vrede beschouwen, meenen anderen dat dit bevel slechts een gevolg is van hel strenge saizoen. Men heeft berekenddat sedert de eerste week van October jl. aan onze kusten meer dan 200 zeelieden zijn omgekomen, ten gevolge van het verbrijzelen hunner vaartuigen; hierbij is nog niet geteld de bemanning van vele vischschuitendie alsnog worden vermist. Terwijl Zaiurdag avond de menagerie van YVombwell druk bezocht en aller aandacht gevestigd was op de kunstverrigtingen der olifanten, deden zich plotseling angstkreten hoorei). Van alle zijden snelde men naar het hok eener leeuwin, die een meisje in de klaauwen hield geklemd. Den op passers gelukte het, door liet woeste dier op de poolen te slaan, zijne prooi

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1