LEOSCIIE COURANT. 1804 VRIJDAG 8 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. iSIiMftENLANDSGIIfl KEililiTE LEY DEN, 7 Januari], De zitting van den gemeenteraad van lieden, de eerste zitting in dit jaar, werd door den voorzitter geopend met eene toespraak, waarin hij zijnen medeleden geluk wenschle met liet voorregt dat zij vveder in gezond heid hunne taak mogten aanvangen en ook den wensch uitdrukte dat zij zoowel in hunnen werkkring als in hun gezin steeds zegen en voorspoed mogten ondervinden. Hij sprak ook met weemoed van de zware verliezen waardoor velen in het afgeloopen jaar werden getroffen, en herdacht daarbij ook het afsterven van den gemeente-ontvanger, den heer Henkes, en dal van het raadslid Kluit. Verder een blik slaande op den toestand der ge meente gedurende het afgeloopen jaar, zeide hij daaromtrent niet dan goeds te kunnen vermelden. Voor zware rampen, zooals brand, ziekte enz. was zij genadig bewaard. Hare bronnen van welvaart bleven vloeijende inkom sten hadden de verwachting overtroffen en de markten, vooral de veemarkt hadden goede vruchten opgeleverd. De vrees dat men verpligt zou zijn voor daden van het voorgeslacht een offer te brengen was aanmerkelijk getem perd door de uitspraak, dezer dagen door de arrond.-regtbank gedaan. Voorts bragt hij nog hulde aan den goeden geest der ingezetenen, zoo dui delijk gebleken bij de viering van bel feest van Nederlands herboren volks bestaan in November II. Door den wethouder Stoffels werd deze toespraak beantwoord. Hij wenschle daarbij den voorzitter moed en kracht toe in het leiden der ver gaderingen en in het behartigen der belangen van de gemeente. Overgaande lot de aan de orde gestelde onderwerpen, werd, na onderzoek der geloofsbrieven, tol toelating van de onlangs benoemde leden van den raad, de lih. Scheltenia en Hoog, besloten. Tot commissaris voor de stads bank van leening werd benoemd de heer P. L. C Driessen. De voordrag! tot het in overleg treden met liet genootschap Mathe'sis Scientiaruin Gcniiiix om zijne school dienstbaar te doen zijn tot eene school voor middelbaar on derwijs, en tot vinding der daartoe beuoodigde fondsen, werd goedgekeurd. Van den minister van binnenl. zaken was betreffende deze zaak eene missive ingekomen, waarbij bij te kennen gaf dat hel eerst moest blijken dat de gereorganiseerde school van M. S. G. aan de behoefte voldeed, alvorens hij de noodige voordragt aan den koning kon doen, 0111 deze gemeente vrijstel ling te verleenen van het bepaalde bij de wel op het middelbaar onderwijs. De voordragt lot ondersteuning eener aanvrage om concessie voor een spoor weg van Utrecht naar 's llage en Scheveningenin verbinding met Leyden werd aangenomen liet bleek uit de discussion dat men hiertoe overging omdat de lijn Leyden—Woerden thans in vergetelheid scheen te zijn ge raakt en men toch liever iets dan niets had. Betreffende de boomen op den Ouden Singel lusschen de llare en Janvossensteeg werd besloten die door jongere te doen vervangen, uilgenomen de kastanjeboomeu aan de vleugels der brug gen eu die voor liet pand bewoond door den beer Obreen. De behande ling van de verordening op hel brandwezen werd uitgesteldten gevolge van een voorstel van den heer Driessen, strekkende om vooraf een onderzoek te doen naar de doelmatigheid enz. van de stoomhraiidspuilvan welker voor treffelijke werking hij de voorbeelden aanhaalde. Dat onderzoek is aan de commissie van fabricage, waarbij, op verzoek van den voorzitter, de heer Driessen zich zal voegen, opgedragen. In de maand December zijn binnen deze gemeente geboren 124 kinderen, als: 73 zoons en 51 dochters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Overleden 87 personen, als: 15 mannen, 23 vrouwen, 24 zoons en 25doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 2. Voltrokken 20 huwelijken. Op de prijsvraag door de theologische faculteit alhier uitgeschreven: ninquiratur in authentiam utriusque Pauh ad Thessalonicenses epistolae" zijn twee antwoorden ingekomen; liet éénemei hel motto: »Oas merk- wttrdige Briefpaar verdient auf alle Falie immer noch eine genauere Uuter- suchung" (Hilgenfeld)is door de faculteit de gouden medaille waardig ge keurd en bij opening van hel naambriefje is als auteur bekend geworden de heer A. B van der Vies Jr.theol. cand te Leiden; het andere, met hel motto navut dè dost/ua£(re, ró xkAóv xnifgeTr1 Tliess. V 21 verdient naar het oordeel der faculteit eene loffelijke vermelding, die verleend zal worden als de auteur zijn naam aan de faculteit bekend wil maken. De heeren A Oudshoorn en L. Schlegcl zijn voornemens, met mede werking van den heer A. J Welrens, eene soiree musicale te geven in de Stads-gehoorzaal alhier, op Donderdag den 21sle" Januarij e. k. In de maand December zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 96,564 reizigers, gevende eene opbrengst van 76 981.80. De opbrengst van het goederen-vervoer was 17 461.41. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 84,635liet vervoer van goederen 44.882en het vervoer van reizigers en goederen door direkt verkeer met Duitschland 60,557 opgebragt. Door den minister van binnenl. zaken is bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het kiesdistrict Almelo, noodzakelijk ten gevolge van liet door den heer mr. H. van Logliem genomen ontslag zal geschieden op Dingsdag 26 Januarij aanst., en de herstemming, zoo die noodig is, op Dingsdag 9 Februarij daaraanvolgende. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in hel hoofdkies district Eindhoven zijn 1421 stemmen uitgebragt, waarvan 700 voor de heer tnr. P. J. A. Smitz, en 438 voor den lieer mr. P. van den Heuvel, lusschen welke alzoo eene herstemming moet plaats hebben. Hel ontwerp van wet op de personele belasting, dezer dagen op nieuw bij de tweede kamer ingezonden, verschilt, naar men verneemt, in vele op- zigten van dat, hetwelk in de vorige zitting werd ingediend. Aan vele bezwaren, van verschillende kanten geopperd is te gemoet gekomen, bovenal aan het hoofdbezwaar: hel loslaten van de twee grondslagen der dienstbo den en paarden. Deze grondslagen zijn thans op eenvoudige wijze en naar juiste beginselen ingerigt. Daarentegen zullen de gemeenten thans op eene andere wjjze worden in slaat gesteld om accijnsen, vooral op eerste levens behoeften, af te schaffen. Het rijk zal zijn 20 opcenten laten varen, terwijl aan de gemeenten zal worden toegestaan50 opcenten op het personeel te heffen. Hel verlies, dat het rijk daardoor zal lijden, zou worden terugge vonden in eenige verhooging van sommige grondslagen. Uit 's Hage meldt men aan de Arnh. C.: Naar men verneemt bestaat bij de regering het voornemen, voor den bouw van het paleis voor de sta- ten-geueraal eene prijsvraag tol het ontwerjien van een plan uit te schrijven. Eene commissie van drie deskundigen is door den minister van binnenl. zaken belast met het vaststellen van de voorwaarden, waaronder zoodanige prijsvraag zal worden uitgeschreven. Men verneemt, dat aan de gemeente Delft is toegestaan de vestiging van een hoogere burgerschool met eene rijkssubsidie, en dat, wanneer die school met 1 September gereed is, zij tevens zal dienen tot voorbereidende school voor de polytechnische akademie. Uit Botterdam meldt men van gisterenHeden morgen is het En- gelsche stoomschip Sea Horse nog van hier naar Hellevnetsluis vertrokken, doch is na eenigen lijd bij Vlaardingen iu het ijs te hebben gezeten, heden middag teruggekomen Van de gisteren vertrokken stoomschepen zijn heden liet stoomschip Lord Raglan en de Albatross teruggekomen; het was on mogelijk het Noordguil door te komen, daar hel ijs 5 a 6 voet dik op elkander was geschoven. De vaar! is dus voor stoomschepen geheel gestremd. Heden morgen, circa negen ure, is te Schiedam nog een stoomboot, ko mende van Botterdam, gepasseerd; later is de rivier bij het hoofd vast gaan zitten. Uit Giessen-Nieuwkerk wordt als eene bijzonderheid gemeld dat zekere van 't Hof aldaar, een van vijf broeders, waarvan de jongste 94 jaar geworden is, op 5 Jan zijn 102(I,B verjaardag vierde, nog in het bezit van al zijne zintuigen. Eene dochter van 76 jaar, die te Sliedrechl woont, komt haren vader nog wel eens opzoeken en loopt dan dien afstand, 2j uur, op éénen dag heen en terug. Uit Amsterdam meldt men het overlijden, ten gevolge van een nood lottig toeval, van deu heer J. Stroeve, sedert 1836 pred. bij de Ned. herv. gemeente aldaar. Uit Hoorn meldt men het volgende: Het ijs maakte ook in de nabij heid dezer stad reeds twee slagloff'ers. üp Nieuwjaarsdag waagde zich een 12-jarige jongen op het ijs eener treksloot onder Veenhuizenmet het onge lukkig gevolgdat het ouder zijne voelen wegzonk. Een landbouwer had het geluk, hem boven water Ie brengen, doch tevens de onbezonnenheid, om den bewusleloozen knaap voor het huis op een bleekveld Ie leggen. Een buurman bemerkte eerst een geruimen lijd later dat er nog leven in den drenkeling was en bragt hem in het achterhuis van den landbouwer, waar hij, op den steenen vloer nedergeiegd zijnde, weder lot bewustzijn kwam. Hiermede nog niet Ie vreden, bragt men hem in het vertrek en plaatste hem daar voor het vuur, welke zonderlinge behandeling oorzaak uioet geweest zijn, dat de knaap reeds den volgenden morgen bezweken is. Onder Schellinkhout reed een boerenknecht op de vaart voor den wind af, sloeg geen acht op eene brug, waar hy onder door moest, en reed daar in volle vaart tegen aan. Hij sloeg achterover en verbrijzelde zich den schedel. Met genoegen vernemen wijzegt hel Vtr. D.dal aan onzen ver dienstelijken stadgenoot dr. H, J. Broers de eer is te beurt gevallen, van door de keiz. akademie van geneeskunde te Parijs, in hare zitting van 15 Dec. II., eervol vermeld te worden voor zijn antwoord op de vraag: «Des

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1