Per Telegraaf. Men meldt uit Göttingen, dat ziek onder de studenten aldaar ecne groote geestdrift voor Sleeswyk-Ilolslein vertoont. Bij gebrek aan militaire artsen in het llanoversch leger hebben 27 studenten in de geneeskunde zich aangeboden om als militaire artsen werkzaam te zijnen zijn 8 van hen reeds opgeroepen om zich bereid te honden. Uil Geestenmnde meldt mendal voor ecnige dagen ecne jonge dame van 18-jarigen leeftijd hare ouders, zeer aanzienlijke personen in gemelde stad, in stilte heeft verlaten en zich over Hamburg naar Holstein heeft be geven, met het doel om ter bevrijding van Sleeswijk-Holstein de wapenen op te vatten. Volgens berigten uit Kopenhagen werd het als twijfelachtig beschouwd of de verandering van ministerie wel aan de verwachting der vrienden van den vrede zou beantwoorden, en of de heer Monrad wel de hand zou leenen tot de intrekking of schorsing der nieuwe constitutie voor Denemrrken en Sleeswijk. RUSLAND. De Noordsche Bij geeft verslag van een feestelijken maaltijd, onlangs door de hoogste kringen te Petersburg prins Gorlschakoff aangeboden. Deze minister heeft bij die gelegenheid het navolgende gezegd: Geheel Rusland, in geestdrift ontstoken, heeft de stein verheven om te getuigen van zijne sympathie met onze antwoorden, wier oogmerk was, de ons gedane en met de waardigheid van ons vaderland onbestaanbare voorstellen met nadruk en fierheid van de hand te wijzen. Rusland heeft aan den onderteekenaar dier antwoorden zoo vele en zulke vleijende bewijzen van tevredenheid geschon ken, dat wij niet nalaten kunnen ons zeiven af te vragen: indien deze zwakke uiting van den wil des keizers zulk een diepen indruk gemaakt heeft, wat zou dan, ingeval ons van hoogerhaud nieuwe beproevingen toe gezonden wierden, Rusland niet vermogen, wanneer de keizer een plegtig beroep op de natie deed? In een berigl uit Warschau wordt gemeld, dat in den nacht van 28 op 29 Dec. op nieuw eene poging is gedaanom door sluipmoord iemand van het leven te berooven Den kolonel der gendarmerie RospopnfT beeft men getracht in zijne woning te doorsteken de dader bevindt zich in han den der justitie. Een geheim agent van policieGnzik genaamd, is voor eenige dagen ui de citadel vermoord door een der gevangenen en den dader van het feit heeft men niet ontdekt. Het schijnt dat de revolutionaire rege ring sedert eenigen tijd den dolk barer sluipmoordenaren vooral rigt tegen de voornamere ambtenaren. Uit Breslau wordt gemeld dal het Russisch bestuur in Polen aan het land eene nieuwe belasting heeft opgelegd van 6 millioen roebels, die ver deeld zal worden over de verschillende klassen van grondeigenaren, indus triëlen, enz. Warschau zal voor millioen in die belasting deeleu. wijsheid bestuurd worden, niet altijd kunnen ontsnappen aan verwikkelin gen met hel buitenland, lntusschen verwekken de expetliliën naar China, Cochin-China en Mexico in Frankrijk veel ongerustheid; zij zijn de oorza ken van groote opofferingen van allerlei aard. Men zal zich gelukkig ach ten binnen kort de goede resultaten bereikt te ziendie de keizer zich van die expeditiën voorstelt. De herinnering aan Frankrijks geschiedenis en het gevoel van menscltelykheiddat den Franschman bezielt, verwekken eene levendige sympathie voor de Polen. Met leedwezen heeft men gezien dal de vereenigde pogingen der drie groote mogendheden schipbreuk leden. Aan de andere zijde mag evenwel niet uit het oog verloren worden, dat Rusland, door zijne opregte en hartelijke ondersteuning, Frankrijk iu eene gewigtigc aangelegenheid dienst bewezen heeft. Men betreurt alzoo de verkoeling die in de goede verstandhouding met die mogendheid ontslaan is. Met innig genoegen heeft men derhalve het voorstel begroet lot hel houden van een Étiropeesch congres, dat de regering van keizer Napoleon ten eeuwigen dage tol eer zal verstrekken. BERLIJN, 5 Janttarij. Graaf von Bismarck was gisteren tegenwoordig in de zitting der commissie door de kamer der afgevaardigden met hel on derzoek van liet leeiiinss-oiilvverp belast. Hij verdedigde herhaaldelijk de staatkunde der regering en betoogde dat deze daarin geheel vrij behoort te zijn Ten slotte uitte hij de hoop dat de kamer liever de middelen zal verieenen door de regering gevraagd, dan haar dwingen zelve zich die te verschaffen. HAMBURG, 5 Januarij. Koning Christiaan van Denemarken heeft eene proclamatie aan zijn leger gerigt, waarin bij o a. zegt: liet nieuwe jaar vindt u onder de wapenen, ter verdediging van het vaderland; daarom is de koning bij u. Wanneer liet de redding van het vaderland geldt is geen leven te kostbaar. Niet de getalsiei kle maar uioed en onvoorwaardelijke gehoor zaamheid van den soldaat verschaffen iu alle gevallen de zege. RENDSBURG, 4 Jannarij. H inoveraausche en Oostenrijksche pionniers zi|u met een kleinen pontontreiii aangekomen, naar men zegt om een schans op te werpen Volgens gerucht is een commando Deensche pionniers naar hel kroonwerk vertrokken, met last om, zoodra de vijandelijkheden uit barsten, de bruggen, en in de eerste plaats de sluizenbriig te laten springen. INGEZONDEN. AARTJE DE VOLLER VAN LEYDEN. In den ouden muur van eene woning, gelegen aan de Vest over den ko renmolen »de Oranjeboomslaat een graauw en weinig in liet oog lobpend steentje, geplaatst boven een kleinen rondboog of nis, die later, duidelijk Ie zien, is diglgemelselddoch eertijds wel met het steentje in verband kan gestaan hebben, dal de letters ADV, de beide eersie gekoppeld, vertoont. Niet onduidelijk zijn er nog sporen van eene L overgebleven, die echter bij den voel is afgesneden, waaruit althans zou kunnen worden afgeleid dat hel steentje grooter en aanzienlijker moet geweest zijn. Wanneer of door wie liet in die woning geplaatst is, schijnt niet bekend te zijn; ook de menscben, die dit buis sinds verscheidene jaren bewonen, welen er niets van Ie zeggen. De gissing omtrent deze letters te maken verkrijgt groote waarschijnlijkheid als Karei van Mander Het Leven der Doorluchtig/ie Ne- derlandtsche en IJooghduytsche Schilders (A®. 1617) geraadpleegd wordt en ons den weg zal wijzen om de verklaring dier letters te vinden. In 1498 werd te Leyden geboren »Aert Claeszoon, welcken hoewel by groot van ghestalt was, werdt gbemeenlijck Aertgen gheheeteu later ge noemd Aartje de Voller van Leyden, naar zijn vader, die voller was. Aart, hoewel aanvankelijk voor de volierij opgeleid, toonde meer neiging voor de schilderkunst te bezitten, en toen hij in 1516 bij den Leydsclirn kunstschil der Cornelis Engeibrechtsz. in de leer was gedaan, maakte bij dan ook in de kunst zoo spoedig vorderingen, dat hij eerlang ondernam verscheidene slukken, meestal onderwerpen aan het oude en liet nieuwe Testament ont leend, zoowel in olie- als in waterverw te schilderen. Als later de kunst schilder Frans Floris van Antwerpen, Ie Delft ontboden, van liet werk van Aartje, dat »seer fraey en geestigh geordineerl" was, geboord had, besloot hij naar Leyden Ie komen om Aartje te bezoeken, »en na zijn woonplans vernemende, bevont liern te woonen in een arm slecht vervallen huyskeii, slaende seer nae des Stadts Vesten aan de Sijd-graft." Hier kan de geschiedenis worden afgebroken. De letters op het steentje zijn derhalve met vrij veel zekerheid de initialen van den naam van Aartje de Voller van Leyden. geplaatst waar of waaromtrent hij gewoond heeft. Van Aartje waren destijds vele schilderijen hekend en berustende hij aan zienlijke burgers van Leyden. Zij zijn her- en derwaarts gegaan, misschien wel, daar Aartje, als toen vrij algemeen was, zijne voorstellingen uit de gewijde historie puttegrootendeels in den beeldstorm verwoest. Van zijn meester Cornelis Engelbertsz. of Engeibrechtsz. zijn nog twee altaarstukken (triptyken), die in de kerk van hel klooster Mariënpoel, bui ten Leyden, prijkten, der verwoesting ontsnapt en door de zorg der rege ring van Leyden op het raadhuis bewaard gebleven. Ook voor glas-schilders maakte Aartje menig treffelijk tafereel. IIy teyc- keitde zegt van Mander overvioedigh veel voor den Glas-schrijvers, en anderenglielyckmen by honderden binnen Leydë noch sonde vinden van dese dingen. Ily hndde gbemeenlijck van een leyckeninghe op een heel bindt Papiers, seven grooten hoewel hy gliemeenlijck veel vverck en groo- ten arbeydt daer in te weglic bracht, so dat men lichilick can oordeelen hoe vette soppen hy daer op eten mocht. Toch verkoos Aartje, door gemelden Frans Floris tiitgenoodigd om zich met hem naar Antwerpen te begeven, »woude een Ileere van hem maken," Leyden en zijn armelijk lintje in rust en vrede te mogen bewo nen, latende een ander in zijn pracht, «en gunde seer wel een Couinglt sijn Coninglirijck." De lezer, belust om iets naders omtrent Aartje te vernemen, zal bij van Mander (ook naar dezen in de uitgaaf van 1764, bezorgd door de Jongh) zijn levensloop en uiteinde beschreven vinden.? Hel verhaal is om den naleven trant wel aan Ie bevelen. A. .1. K. STADS-BERICJT Bi N. De BURGEMEESTER van LEYDEN herinnert den ingezetenen de in art. 342 der Algemecne Policieverordening vervatte verpligting om, daar van gemeentewege tot hel liakken van bijten bevelen worden gegeven, die mede voor hunne aan grachten gelegene of daarop uitkomende panden, op de bij bedoeld artikel bepaalde wijzete laten maken en open houden. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 5 Januarij 1864. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 7Jc" January 1864, 's namiddags len 2 ure. Onderwerpen 1°. Onderzoek der geloofsbrieven van de 2 nieuw benoemde leden van den Gemeenteraad. 2®. Benoeming van een Commissaris voor de Slads bank van leening. 3°. Voordragl tot het in overleg treden met bei genootschap Mathesis Scieii- tiaruin Genilrixom zijne schooi dienstbaar ie doen zijn tol eene school voor middelbaar onderwijs, en tot vinding der daartoe benoodigde fondsen. 4°. Voordragl lot verkoop van oud hout enz., aan de Stadstimmerwerf. 5®. Voordragl lot ondersteuning cener aanvrage om concessie voor een spoor weg van Utrecht, 's Gravcnhage en Scheveningeniu verbinding met Leyden. 6®. Nadere voordragl aangaande het rooijen der boomen op den Ouden Sin gel ttissclie.r de Mare en de Janvossensleegsbrug. 7®. Adres van Curatoren der Leydsehe boogeschooltot bet leggen van twee uitspringende treden voor hel huis in de Nonnensteeg W ijk I. N". 322. 8°. Adres van T. J. van t IIooftlot hel leggen van een duiker op den Ouden Rijn, Wijk VII. N®. 1096. 9®. Verordening op het brandwezen. HAMBURG, 4 Januarij. Naar men verneemt dringen de bondslroepen niet verder in Sleeswijk-Holstein door, ten gevolge van de zware vorst. De Deensche troepen hebben de tot het kroonwerk leidende sluizen en bruggen met palissaden versterkt. TRIEST, 3 Januarij. Het bevestigt zich, dat de aartshertog Maximiliaan zich naar Parijs en van daar naar Mexico begeeftwaar hij voor liet einde van Maart gewacht wordt. PARIJS, 4 Januarij In de zitting der kamer van afgevaardigden van heden is mededeeling gedaan van liet onlwerp-adres in antwoord op de troon rede liet ontwerp verklaart, dal liet volk innig gehecht is aan de instel lingen van liet keizerrijk en liet besluit des keizers toejuicht om bet initiatief te nemen lot liet schenken van vrijheid van handel en nijverheid. Men hoopt dat geen staking zal komen in de openbare werken en dat in het binneulaudsch bestuur meer en meer hervormingen zullen worden ingevoerd. Met den keizer is men van oordeel, dat zelfs de natiën die met de meeste

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3