iriclil lot bet dragen van de zilveren medaille 3Je kl.hem door den koning der Belgen geschonken wegens beloonde hulp bij den brand, die den 20slen April II. in de Belgische gemeente Canne woedde. Door Z. M. is geagrcëerd de opklimming tot jongste kommandeur der Dtiiische orde Balye van Uirecbl van J. A. baron van lltersum, thans eerste kapittel-ridder der orde. Bij kon. besluit van 27 Dee. II. zijn benoemd tot landsadvocaten de bh. mrs. A. de Pinto en G. M. van der Linden, beiden advocaten alhier. Aan den heer A. de Hulster is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Schoondijke, en in zijne plaats be noemd de heer S. de Graag. Tot procureur btj het prov. gereglshof in Friesland en de arrond.-regt- bank te Leeuwarden is benoemd de beer mr. F. van Hettinga Tromp, ad- vocaal te Leeuwarden. Horgen, zijnde het Bnssiscbe Kersfeest, zal er in de kapel van H. M. de koningin-moeder een plegtige dienst worden gevierd, waaraan de Russi sche onderdanen die zich alhier bevinden zullen deelnemen. Naar wij nader vernemen bestaal liet voornemen, de tweede kamer, zonder bijzondere omstandighedeneerst bijeen te roepen legen de helft van de maand Februarij aanstaande, zooals oorspronkelijk het voornemen was, zoodat de vaststelling der crediet wet voor het hoofdstuk van buitenl. zaken eerst dan zou plaats hebben en de kamer daarvoor alleen niet zou worden bijeengeroepen. Ten gevolge van de benoeming van mr. G. M. van der Linden, lid van de tweede kamer der staten-generaaltot lands-advocaat, zal hjj zich als lid der kamer, voor het hoofdkiesdistrict Almelo, eerlang aan eene her kiezing moeten onderwerpen. Vrijdag aanst. zal in eene openbare zitting van het prov. geregtshof jhr. mr. P. J. Klont als vice-president bij dat collegie geïnstalleerd worden. Eergisteren avond omstreeks half tien uur bespeurde men in hel Waal- sclie diaconiehuis alhier eene onaangename brandlucht. Daar de meeste ver pleegden zich reeds Ier rust hadden begeven, kou men niet zoo dadelijk bespeuren waar de brand was, totdal men, de kamer vart zekere jufvrouw Poslbraud, geb. Wolff, openstootendedeze 83-jarige weduwe bijna geslikt op haar bed vondterwijl de brand zich reeds aan eeuige voorwerpen had medegedeeld. De brand was dadelijk en zonder dat die veel schade had aangerigt, gebluscht; maar de vrouw, hoewel nog levend, toen men de ramp ontdekte, was niet meer te redden. Men vermoedt, dal zijmet eene kaars zich naar bed hebbende begeven die vergat uit te doen en dal deze om gevallen is en de vlam zich aan de gordijnen heeft medegedeeld. BWTKA'LANDSCHK BKKiGTEA. JENG KL A li. LONDEN, 3 Januarij. De Mom. Post blijft eene hevige taal tegenover Duilschland voeren: Indien de vrede van Europa werkelijk gevaar loopt, zegt dit blad, dan is het aan Duilschland en aan Duilschland alleen te wijten; Frankrijk, het welk doorgaans als de eenige rustverstoorder in Europa wordt beschouwd, predikt verzoening, doch, naar het zich laat aanzien, te vergeefs. Evenwel blijkt het niet uil de redenering van hel blad dal de Engelsche regering voornemens is om, zoo hel houden cener conferentie over de Sleeswijk-Uol- sleinsche zaak niet slaagtiets meer voor Denemarken te doen. De Times hervat een brief uit Mexico, waarin gesproken wordt van eene groote oneenigheid die aldaar zon beslaan tnsschen de Franschen en de geestelijkheid, die o. a. daaruit was gebleken, dat toen het Fransche garnizoen zich op zekeren Zondag naar de hoofdkerk wilde begevende deuren op last van den aartsbisschop gesloten cn niet eer geopend werden dan nadat de Fransche commandant geschut deed aanrukken en dreigde zich daarmede den toegang te zullen verschaffen. De te Rome verblijf houdende Engclschen hebben een kerkgebouw voor de uitoefening der Anglicaansche godsdienst buiten de wallen der stad, dat echter te klein is, vooral thans nu er vele Engelsehen in die stad zijn. Volgens een bij de Times ontvangen schrijven uk Rome van 26 Dec. is hun verzoek, om binnen de stad eene gelegenheid tot godsdienstoefening te hebben, afgewezen, maar hopen zij nog vergunning van de Pauselijke rrge- ring te verkrijgen om in de woning van den Engelscheu consul te Rome godsdienstige zamenkomslen te honden, daar zulks vroeger wel vergund of althans oogluikend toegelaten is. In geval zij in die hoop te leur gesteld werden, wilden zij de tusschenkomst van het Britsche ministerie van bui tenl. zaken inroepen. In het afgeloopen jaar is door Engelsche onderdanen voor bijna 18j mil- lioen in buiienlaiidsche leeuingen geplaatst. Hel kapitaal der hier te lande in dat jaar nieuw opgerigte maatschappijen beloopt ruim 100 millioen De heer George Baillie, subslituut-sherifheelt een bedrag van 18000 aan eene commissie te Glasgow gelegateerd, ouder bepaling dat die som voor den tijd van 21 jaren zal worden uitgezet, en wel legen interest op interest, ten einde langs dien weg, met de rente >an daarbij verbonden goederen, een bedrag van 40000 beschikbaar te hebben, hetwelk alsdan zal moeten worden aangewend tot de oprigling van eene of meer volksbi bliotheken, ter verschaffing van kostelooze lectuur. In het noorden des rijks hebben zware sneeuwstormen plaats gehad. F»A\' H K!.S St. PARIJS, 3 Januarij. De woorden, door den keizer tot het corps diplomatique gerigtheb ben over hei algemeen een zeer gunsligen indruk gemaaktindien uien daar van de zeer kleine partij uitzondert, die den oorlog lot eiken prijs verlangt en welke door den Siècle en de Opinion iValionale wordt vertegenwoor digd. Deze troosten zich echter eenigzins daarmede, dal de keiz. toespraak bewjjst dal Napoleon II! geenzins van het behoud van den vrede zeker is. Naar mei: zegt is bij gelegenheid van de receptie de Engelsche gezaul met in het oog loopende koelheid door den keizer behandeld. Op den 8ste" dezer zal het eerste bal op de Tuileriën plaats hebben. 1 Men verneemt dat er 4000 personen zijn uitgenoodigd. De Courtier du Dimanche, die vroeger reeds twee waarschuwingen had ontvangen, is thans voor twee maanden geschorst. De heer Pre'vost- Paradol heeft in dal blad over de nieuwe leening gesproken, op eene wijze die de regering beleedigend voor zich acht. De protestautsche ieeraar Frédéric Monod is den 30slen Dec. bezwe ken aan de gevolgen ecner ernstige ziekte, waaraan hij sedert geruimen tijd lijdende was. Blijkens berigten uit Mexico van 28 Nov. II. is door hel hoofd van hel burgerlijke bestuur van het departement eene bekendmaking uitgevaar digd, waarin o. a. het volgende voorkomt: Mexicanen, innig ontroerd en vol blijdschap kom ik u berigien, dat prins Ferdinand Maximiliaan de kroon van Mexico heeft aangenomen. Hiervan is zoo even berigt gekomen, en blijde geestdrift vervult het hart van alle Mexicanen, die als goede bur gers onafhankelijkheid en eene wijze vrijheid voor hun land begeeren. Mexico heeft nu tot souverein eenen prins, die door zijne deugden en ta lenten door zijn beleid en regtschapenheid de bewondering van de geheele wereld heeft verworven. Hem zullen wij het geluk, den vrede, de een- dragt en de bevestiging onzer nationaliteit ie danken hebben. Heft dus, gelijk behoort, gejuich aan ter eere van Maximiliaan den Groote; geeft ruimschoots blijken van blijdschap; want voor u is er geen geluk te ver wachten dan van de aanneming van dien prins. De wenschen der wel denkende Mexicanen zijn vervuld; eindelijk hebben wij eenen troon, en een van de beroemdste vorsten der wereld zal daarop zitten. Voor het overige deelt de Moniteur weder gunstige tijdingen mede: Jua rez verliest al meer en meer van zijn aanhang en hij heeft reeds zijne fa milie uit San Luis de Potosi naar Durango doen vertrekken, werwaarts hij zich later zelf zal begeven. Volgens de berigten uil Spanje zou men den opstand op St. Domingo als gedempt mogen beschouwen. Andere berigten luiden daaromtrent zoo gunstig niet. Er waren te St. Domingo weder 3000 man Spaansche troe pen aangekomen. Al de hospitalen in de stad waren vol zieke en gewonde Spaansche soldaten, terwijl voortdurend geheele transporten zieken naar Havana werden overgevoerd. De opstandelingen hadden de stad Bani in de ascli gelegd en waren gereed een aanval op Azua te doen. Volgens berigten uit Konstanlinopel heeft de sultanop raad van Fuad- Pacha dezer dagen een corps jonge lieden van de Mohammedaansche en de Christelijke godsdienst gevormd, gekozen uit achtenswaardige geslachten van de onderscheiden provinciën des rijks, en die ten getale van honderd voortaan zijne lijfwacht zullen uilmaken. Dc oprigling dezer lijfwacht schijnt eene eerste schrede lol de gelijkstelling der Mohammedanen en der Christenen te zrjn en bovenal een middel om in de toekomst tot de inljj- ving der Christenen in hel leger te geraken. Men heeft hier bijzondere berigten van Shanghae, van 2 Nov., ont vangen, waaruit blijkt dat de opperbevelhebber der opstandelingen Nankin heeft bemagiigd. Die stad wordt thans door hem in geduchten staat van tegenweer gebragt. Zij is door 30000 man bezet en van eene voor 3 jaren toereikende hoeveelheid ammunitie en leiensmiddelen voorzien. Deze maat regelen zijn genomen ten gevolge van hel berigt, dal de verbondenen achter volgens de steden op hel platte land heroveren. pttrissEis BERLIJN 3 Januarij In eene Zattirdag gehouden ziuing van de bondsvergadering is een voorstel van Oostenrijk, om den erfprins van Augustenburg uit lenoodigen, Sleeswijk-llolstein onverwijld te verlaten, met 9 legen 7 stemmen ver worpen. Oostenrijk en Pruissen hebben verklaard de bondsvergadering ver antwoordelijk te stellen voor de gevolgen van dit besluit. Over het voorstel van Begeren is in de bondsvergadering rapport uil- gebragt door den heer von der Pfordlen. Hij kwam lot de conclusie dat het protocol van Londen voor de bondsvergadering niet verbindend is, om dat hare goedkeuring daaromtrent niet is gevraagd; dal de prins van Au gustenburg regtens hertog van Hulstein is en als zoodanig door de bonds vergadering moet erkend worden, en dal, zoo men daaromtrent niet lot eenstemmigheid kan komen, de Holstefnsche stenden geraadpleegd moeten worden, om Ie welen welke vorst Frederik VII van Denemarken zal op volgen. Deze conclusie strijdt geheel legen de inziglen van Pruissen en Oostenrijk, en deze zullen zich met kracht tegen de aanneming verzetten. Men beweert dat Oostenrijk en Pruissen aan de o,verige onderteekenaars van hel Londensche (raciaal eene nota hebben gezondenwaarin aangetoond wordt, dal de mogelijke bezetting van Sleeswijk alleen plaats heeft om een waarborg te hebben, dat Denemarken aan zijne vcrpligtingen zal voldoen. De bezetting van dat land is evenmin tegen de regten van koning Chrisliaan gerigt, als bestemd om de eischeu van den prins van Augustenburg te on dersteunen. Naar Dantzig is bevel gezonden, om ook dat gedeelte van de kust der Oostzee iu staat van verdediging te brengen. Er moet met alle kracht aan worden gewerki. Volgens berigten uit Allona zouden de Denen de zes Holslcinsche dor pen benoorden de Eider ontruimd hebben. Ditmarschen is door bondstroe- pen bezet. Lil Flensburg meldt men dat het Deensche leger aan de Eider en de Seklei bijeengetrokken wordt. De koning was reeds in Sleeswijk aangekomen en hield zijn verblijf op hel kasteel Gottorp. Te Kiel komen van alle kanten deputation aan om hertog Frederik geluk te wenschen en te huldigen. Bij de ontvangst derzelve heeft de her- log gewezen op de noodzakelijkheid van eensgezindheid tnsschen de regering en de geregeerde», en het vertrouwen uitgedrukt dat hij weldra de teugels van het bewind des lauds iu handen zou kunnen nemen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2