Per Telegraaf. Burgerlijke ^taub. KATWIJK AAN ZEE. aan hare bemiddeling te onderwerpen. Zij zouden het echler nog niet eens zijn nopens de plaats, waar de bijeenkomst zou gehouden worden. Om een denkbeeld te geven van de bloedige gevechtenwelke in Mexico worden geleverdkan het volgende voorval dienendal aan een brief van een der Fransche officieren is ontleend. In November jl. werd een corps Fransche soldaten nabij Minatitlan aangevallen; 75 hunner vielen, nabij Tampico in eene hinderlaag te zijn gelokt, en werden afgemaakt. Op hetzelfde oogenblik viel een corps Franschen en Mexicaanschc vrijwilligers op een ander punt eveneens in eene hinderlaag, en allen, ten getale van 100, werden met hun bevelhebber gefusilleerd of opgehangen. Drie stoombooten zijn uitgezonden om nasporingen te doen omtrent het lot van het oorlogsschip de dtlasdat op zijne reis naar de Middel- landsche zee spoorloos verdwenen is. De admiraal Hamelin, die gevaarlyk ziek is, heeft van den keizer een bezoek ontvangen. In hel Journ. d'Agriculture prat. wordt door Daudin hel volgende oordeel geveld over de methode van Hooibrenk lot kunstmatige bevruchting van graan De geheele theorie der kunstmatige bevruchting is niets dan eene hersenschim. Zonder degoede trouw van Hooibrenk in twijfel te trek ken, kan men zich daaromtrent niet misleiden, dit hij hel lot van zoovele uitvinders deelen zal, die zich in hunne verbeelding lol over de grenzen van het mogelijke laten wegslepen. Men moet hun echler dank zeggen, quaes- tiën ter sprake gebragt te hebben waaraan men vroeger niet dacht. Volgens berigl uil Rome heeft de Paus op den 25steD dezer de jaar- lijksche gelukwenschen ontvangen van de kardinalen. Z. II. heeft bij deze gelegenheid eene toespraak gehouden, waarin hij in herinnering bragl dat de pausen, die aan vervolging bloot hebben gestaan, ten slotte altijd de zege behaald hebben. Ook hij had het vertrouwen, dat hij de hem ont weldigde bezittingen door standvastigheid en voorzigtigheid zou terug beko men. Toen de Paus de gelukwensehen van de ambtenaren ontving, ver klaarde hij dal hij in het aanstaande jaar gewigtige gebeurtenissen te ge- moet zag; hij maande hen voorts aan om kalm te blijven, daar de kerk altoos zou zegevieren. PH4UIS8EN. BERLIJN, 30 December. De i\ordd. Allg. Zeit. deelt den tekst mede van een voorstel, door Oostenrijk en Pruissen aan de bondsvergadering gedaan. Het strekt om Denemarken uil te noodigen de constitutie van November voor Sleeswijk builen werking te stellen, en in geval van weigering Sleeswijk te bezetten, alsmede om aan de militaire commissie op te dragen hel doen van voorstel len om de voor eene mogelijke bezetting noodige strijdkrachten op eene be hoorlijke sterkte te brengen. Te Ochtendung, nabij Coblenz, zijn 60 huizen en nog andere gebou wen door brand vernield. Dit Allona meldt men van 30 Dec. dal de voorhoede der hondstroe pen toeu bij Hohenstedt stond. Zes bij Sleeswijk ingelijfde Holsteinsche dorpen zouden den volgenden dag bezet worden, liet brttggehoofd bij Fre- derikstadt was door de Denen ontruimd. Te Allona hebben onderscheidene deputation zich tol de honds-commis sarissen gewend, om hunne medewerking in te roepen tot eene spoedige erkenning van hertog Frederik door den Duitschcn Hond. Te Kiel is her tog Frederik mede met geestdrift uitgeroepen. Een ministerieel Deensch blad meldt dat op den 26sten te Kopenhagen eene conferentie is gehouden tusschen den koning, de ministers en de leden van den rijksraad, in welke bijeenkomst hel onmogelijk werd geacht de consti tutie van November in te trekken. De beslissing (der ministerieele crisis was, naar men zeide, voorloopig uitgesteld, daar de gezamenlijke ministers vooralsnog hunne portefeuilles zonden behouden. In de voornaamste steden van Noorwegen zijn volksvergaderingen ge houden, waarin adressen aan de regering zijn vastgesteld, bevattende uil - noodiging aan de regering Denemarken bij te slaan. Te VVarschau is een aanvang gemaakt met hel bijeenbrengen van adressen van gehechtheid en trouw aan den keizer, welke stukken naar Petersburg zullen worden opgezonden Het eerst is men met dezen maat regel begonnen in het door Israëliten bewoonde gedeelte der stad. De heer Rezewuski, vertegenwoordiger van den aartsbisschop Felinskiheeft ge weigerd de van hem verlangde uitvaardiging van een herderlijken brief tot aansporing lot zulke adressen te onderteekenen. Bij een besluit van keizer Alexander van den 16deD is de ligting van recruten in de noord- en zuidwestelijke gouvernementen, met name Wilna, Kowno, Grodno, Volhynië, Kicw, Podolië, Witepsk, Mohilefï en Minsk, tot nader order uitgesteld. 'sGRAVENHAGE, 31 December. In de zitting van de eerste kamer van heden is de begrooting voor hel dep. van koloniën aangenomen met 22 tegen 11 stemmen; het koloniaal batig slot met algemeene stemmen, en het hoofdst. Onvoorziene uitgaven mede met algemeene stemmen. Voorts zijn nog aangenomen hel ontwerp lot afschaffing der belasting op de brand stoffen met 25 tegen 3 stemman, en dat tol verhooging der belasting op hel gedistilleerd met 18 tegen 10 stemmen. Daarop is de kamer ge scheiden. HAMBURG, 30 December. Prins Frederik van Augustenburg is heden namiddag te Kiel aangekomen en werd met luide vreugdekreten begroet. De bondstroepen zullen morgen voormiddag, omstreeks 11 ure, tol Rends- burg zijn voortgcrnklvanwaar Iroepenafdeelingen tegen Friedrichsladt af gezonden zullen worden. WARSCHAU, 30 December. Volgens eene verordening van den stad houder, blijven de gezamenlijke policic-beatnblenzoolang de rust niet ge heel hersteld is, ondergeschikt aan de militaire autoriteit der stad. PARIJS, 31 December. Uit Vera-Cruz zijn de volgende beriglen ont vangen: Bazaine trekt op de zuidzee-streken aan, en een ander corps is naar San Luis gezonden. De Solas en Ormachez hebben hun ontslag ge nomen als leden der regering. Almonte is nu alleen. De Fransche troepen zullen eerlang Vera-Cruz ontruimen en Mexikaansche troepen zullen de warme provinciën bezetten voor zoover die onderworpen zijn. Saligny keert naar Frankrijk terug. BERLIJN, 31 December. Uil Hamburg wordt van gisteren gemeld, dat prins Frederik van Augustenburg 's nachts over Hamburg naar Gluckstadt is vertrokken om zich van daar naar Kiel te begevenwaar hij ten drie ure is aangekomen. Hij heeft zijn inlogt gedaan in een open rijtuig en werd onder veel geestdriftbetoon tol hertog uitgeroepen. Hij zal drie da gen te Kiel blijven als privaatpersoon om het den bonds-commissarissen niet uioeijelijk te maken. Ilij is voornemens naar Allona terug te keeren. De bonds-commissarissen hebben te Frankfort gevraagd hoe zij zich hebben te gedragen. ITABS-BKR1CTK1V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 10, 2de alin., der Verordening van 2 Mei/6 Julij 1861 Gem.- blad ip. 9) en art. 8, 2de alin., der Verordening van 11 Mei/6 Julij 1861 Gem.-blad n°. 12) Doen Ie weten, dal tot hel laten inschrijven van nieuwe leerlingen, voor I de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid ge geven wordt: voor die der lstc klassevoor jongensaan het schoolgebouw op de Aalmarkt; voor die der lslc klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breêstraat voor die der 2dc klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pieters kerkstraat; voor die der 2dc klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breêstraat; en wel van den 4den tot en met den 16de» Januarij e. k., dagelijks (de Zon dag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen ure, en op Woensdag en Zalurdag, daarenboven, van twaalf lol twee ure des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 31 December 1863. v. PUTTKAMMERSecretaris. Van 34 tot en met 30 December 1863. BEVALLEN: M. J. Pegtgcb. Overdfjk Z. C. Roobolgeb. DeeD. J. M. van Es, gcb. van Schooien, D. C. Bijken geb. LigtvoelZ. J. C. Meijer, geb. SlegtenhorslD. --- J Kramer, geb. VerhoogtZ. J. C. P. Schnei der, geb. Janssen, D. E. A. G. Benzemaker, geb. van Meurs, D. J. Broo- mans, geb Broomans 1). S. M. Bernard geb. van NieropZ. P. Dirkzwa ger, geb. Boot, Z. S. van (lensden geb. Ju, D. F. de Laaf, geb van den Hoek, Z. A. M. C. >an der Meergeb. RijssZ. J. Korenhof, geb. Verstraa- tenD. K. F. Geslman, gcb. Harms, D.J. M. Peltseb. Zwarts. D. S. DorrepaalZ. J. Bckooy Z. S. M. van Kooperen gcb. L'Eeluse Z. W. .1. van Dam gcb. Breedeveld Z. M. J. Ilaalebosgeb. Spaanderman D. J. W. K. van Wijk, geb. van Weizen, Z. GETROUW D J. de Kok jm. en N. Paradijsjd J. van Kesselwedr. en M. J F. van Arendonk jd. P. Teske, jm. en M. Steyger, jd. OVERLEDEN: II. HoogenstraatenZ.8 j. en bijna 3 m. J. D. A. M. Lührmann 19 j. P. Larrewijn 64 j C. C. van den Berg geb. Oudshoorn 70 j. 11 C. Persoon, D 2 j. en 2 m. J. Chaudron D.bijna 8 m. E. de Mey, D.5 w. - A. M Frenny, geb Koniugs78 j. J. Koelgeb. Lagas, 80 j. C. van Duuren D 8j.cn9m I! M. van Nielgeb. Hakkenbergh, 78 j. E. Duk geb. Brinkman, 69 j. J. Bekooy, geb. van der Moezel62j. J. Zandvliet, Z.1 j. en ruim 8 m. C van Zyp, 2j. en ruim 9 m C. C. van Steenbergen geb. Straatman 41 j. II. van Polanen geb van den Dop, 33 j. M. C. J. Larrewyn D.8 j. en bijna 11 m. VERBETERING. In de aankondiging van de voorstelling in den Schouw burg op Maandag aanst. (zie het vorig nommcr dezer Courant), wordt die voorstelling ahusivelijk als buitengetvoon vermeld; z(j moet echler beschouwd worden als N°. 6 in het Abonnement. De Vereeniging tol voortdurende ondersleuning der nagelalen betrekkin gen van verongelukte visschers der Reederyen te Katwijk a. Z. en Noord- wijk a. Z., berigl onder dankbetuiging dal ontvangen is: bij D'. Maronier, tweede gedeelte eener inzameling te Hazerswoude ƒ47.25 en van Meerbttrgs Zeemansfonds te Rotterdam ƒ50, en by den heer van Driel door tusschen- komst van Ds. V. J. Koningsberger te Noordwijk a. Z.van H. A. V. »nit dankbaarheid" twee muntbilletten a ƒ10, 20, van N. N. ƒ2.50 en door den lieer J. L. Koningsberger te Rotterdam van N. N. 5, van L. G. 6 en van J. V. ƒ4. te zamen 134 75 vo'ige opgaaf - 1072.96 1207 71 Namens de Vereeniging, Mr. S. LE POOLE. Leiden, 31 December 1863. Ds. J. H. MARONIER. P G. C. EIGEMAN. Mr. J. G DE SA IN. A. VAN DIUEL.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3