straal voortaan den naam van W'illemsiraat en liet Zand dien van Koning- straal zal dragen. Uil Meppel meldt men het volgende: In de vorige week kwamen 2 ambtenaren van den spoorweg en eenige arbeiders van hierbij het doen van opmetingenin groot levensgevaarzij hadden zich te zamen in een schuitje begeven, om de werkzaamheden te verrigten op de diepe en ver uitgestrekte veenplaats lusschen Schoot en Wolvega, die in eene soort van meer is herschapen; door eene hevige stormbui was het schuitje vol water gestroomd en zonk eindelijk; zij hadden nog even den tijd om zich te red den op een klein polletje, naauwelijks zoo groot, dat zij zich keeren en wenden konden; daarop hebben zij ongeveer 4 uren, bijna niet anders dan den dood voor oogen ziende, doorgebragtlot aan het onderlijfin hel water en van alle kanten door water omringd, dat wel 7 voet diepte had; eindelijk zijn zij opgemerkt en met een schuitje gered. Te Hardenberg bevonden zich Zaturdag avond 11. de gebroeders S. ten huize van den kastelein Vzij waren niet beschonkenmaar in een opge wonden toestand. Dit had het gevolg, dal er eene kloppartij ontstond lus schen hen en den zich daar bevindenden K. Z., en wel zoodanig, dat de in de gelagkamer slaande kagcliel aan drie stukken uiteen vloog. Toevallig bevond zich aldaar ook de rijksveldwachter K. J. P, die de gebroeders S. aanhield, en naar de policie-gevangenis aldaar wilde brengen. Op de brug komende, werd hij door de gebroeders aangegrepen, eu op den grond ge worpen, zoodal er eene hevige worsteling ontstond, en de rijksveldwachter door toeschietende personen werd ontzet. Inmiddels kwam ook de gemeente veldwachter V. L. aan, met wiens hulp men er in slaagde, de gebroeders S. meester te worden, en naar de policie gevangenis over te brengen alwaar het een hunner echter gelukte, zich ouder het ontsluiten der deur uit de voe len te maken. Te Baarland, in Zeeland, heerschl de kinderziekte op eene verontrus tende wijze. Hel aantal lijders beloopt 89 en dal op eene bevolking van 655 zielen. Van genoemd dorp beeft zich de ziekte verspreid naar 's Gra venpolder, Kloelinge, Overzande en Oudelande. lil de laatste gemeente, die 576 zielen telt, heeft de ziekte reeds 35 personen aangetast. Naar men uit Batavia meldt heeft de kaper Alabama der zuidelijken in dc nabijheid van bel Java-lloofd twee schepen der noordelijken vernield. 's GRAVENHAGE, 31 December. De heer N. W. van Lokhorst, l5te klerk bij het dep. van buitenl. za ken, is bevorderd tot adjunct-commies bij dat dep. Aan den telegraphist 3de kl. D. Schaap Jr. is, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Door Z. M. zijn met ingang van 1 Maart aansl. benoemd tot rent meesters van hel kroondomein, te Tielde lieer B. Frieswijk, thans rent meester te Schiedam; te Grave, de heer jhr. P. J. G. Martini, ontvanger der directe belastingen te Waalwijk; te Schiedam, de heer II. A. A. baron Collot d'Escury, thans rentmeester te Wageningen; te Wageningen, de heer G. A. G. P. baron van der Duynthans ambtenaar bij de administratie van voormeld domein. Z. M. heeft goedgevonden lot 2den luitenant te benoemen, bij het wa pen der infanterie: bij bet ls,e reg. F. A. G. Beelaerts van Blokland en C. P. J. van Vlierden; bij het 2de reg. W. C. Piepers en L. J. P. Robbe; bij het 3de reg. W. S. Tronillarl Hanssen11. R. F. van Vlijmen, J. M. Buf- l'arlL. Tissot van Palot, J. Bikkers, J. van WijkC. II. ter Beek en J. G. Portegiesbij het 4de reg. 1). N. Dielz, T. J Wynoldy en J. F. T. Major; bij het 5de reg. K. A. Pfeiffer, D. Brakel, J. Reiser, A. A. C. W. van Moll, E. A. Linnenschaiidt van Loffelt en A. M. van Gameren; hij liet 6de reg p p„ Abel, J. M. II. van der Koog, J. .1. Vrieuioel Drahbe E. A. van Romondt en J. .1. de Vos,- bij liet 7de reg. J. H. Engelbregl; bij hel 8sle reg. T. Rouiein, J. C. Schmidt, J. van der Meer, I). van Bruggen en T. VV. J. Buys; bij het wapen der cavalerie: bij bel 3dc reg. dragon ders R. A. L. J. baron Gansneb genaamd Tengnagel; bij liet 5de reg. dra gonders J. C. P. Thirioubij hel wapen der artillerie: bij het 2de reg. vesting-artillerie, J. G. Frankamp en A. A. van Doesburgh; bij bet 3de reg. vesting-artillerie O. A. van Maanen; bij het reg. Oost-Indische cavalerie C. R. Bentforl van Valkenburg, P. K. A. R. Andreae en jtir. J. L. N. Galkoen. Al de benoemden zijn thans onderofficier bij onderscheidene corp sen des legers. Z. M. heeft mede goedgevonden den 2dc" luit. L. H. M. Genet, van het 3de reg. infanterie, in rang en ancienneteil over te plaat sen bij het wapen der infanterie van het leger in O.-lndië. De minister van buitenl. zaken, de beer van der Maesen de Sombreff, heeft eergisteren na de verwerping van zijn hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1864, zijn ontslag aan den koning aangeboden. Sedert zijn er ook verschillende ministerraden gehouden. Ten gevolge van de verwerping van hoofdstuk 111 (Dep. Buitenl. Zaken) der staatsbegrooting zullen zoowel de eerste als de tweede kamer in Januarij aansl. weder bijeenkomen lot vast stelling eener credielwet voor dal hoofdstuk. 11H. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Maria hebben gis teren hel paleis in de residentie betrokken. In de zitting van de eerste kamer van Dingsdag beeft de minister van buitenl. zaken de bedenkingen die door onderscheidene leden legen zijn be leid waren ingebragtbreedvoerig beantwoord. Na kortelijk te hebben op gegeven waarom bij de tegen zijn persoon aangevoerde grieven onaangeroerd zon laten, wees hij op de omstandigheid dal, hoe moeyelijk de taak des bestuiirs met betrekking tot het buitenland in den tegenwoordigen tijd ook mogt wezen, niettemin onze verhouding met andere mogendheden zoo uit het politieke als uil bet handels-oogpunt gunstig mogl geacht worden. Hij deed voorts de vergadering opmerken dat de legen hem opgeworpen bezwa ren afgedane zaken betroffen, waarbij de uitkomst bad geleerd dat uit de leiding daarvan niet die gevaren ontstaan waren, waarvoor sommigen be ducht waren geweest. Bij de verder door htm besproken onderwerpen gaf hij ophelderingen omtrent de handelingen der regering iu de Sleeswijk-Hol- steinsche verwikkelingen, maar maakte bezwaren om in het openbaar over de verder hierin te volgen gedragslijn meer mede te deelen; herinnerde ver der de door lieni in de tweede kamer afgelegde verklaringen aangaande het gebeurde met de aan Rusland gezonden nota nopens de Poolsche aangele genheden waardoor aan dc onzijdigheid niet was te kort gedaan en de goede verstandhouding niet was verbrokeu; en verklaarde dal omtrent Frank- rijks uiluoodiging tol deelneming aan een Europeesch congres niet dubbel zinnig uiaar openhartig was te werk gegaan, kunnende bij over dit punt geene verdere inlichtingen geven tenzij in eene geheime zitting, zoo de ka mer lot liet houden daarvan mogl besluiten. De beer van Beeck Volleuho- ven deed daarop hel voorstel dat de kamer in comite'-generaal zou overgaan, welk voorstel door andere leden ondersteund en door de kamer aangenomen werd. Nadat de kamer gedurende een half uur in geheime ziiting was ver- cenigd geweest, werd de openbare zitting hervat. De heer Nobel legde toen de verklaring af, dal de ontvangen inlichtingen van den minister hem niet bevredigd hadden, weshalve bij zich niet geregiigd achtte voor diens begrooting te stemmen. Ook de lieer van Nispen van Pannerder. kwam te rug op twee vroeger door hem behandelde punten, te weien de nota aan Rusland en het met België gesloten Maastractaat De begrooting voor het dep. van buitenl. zaken werd vervolgens in stemming gebragt en met 19 tegen 14 stemmen verworpen. Vóór hebben gestemd de bh. van Meeuwen Sassen, Hengst, Viruly, van Eysinga, van Sasse van Ysselt, Fransen van dc Putte, Beerenbroek, Micbiels van Kessenicli, Cremers, Joost van Vol- lenhoven, van Andringa de Kempenaer, Blankenheyni en Rijslerborgh, Afwezig de bh .van Heeckeren van W'assenaer, Cost Jordens, van der Lek de Clercq, van Swinderen en de Villers de Pité. Iloofdst. Ill B (r. k. eeredienst) werd aangenomen met 29 tegen 4 stem men; hoofdsl. IV <4(justitie) met algemeene stemmen en hoofdst. IV ZI(herv. eeredienst) met 28 tegen 5 stemmen. Over deze hoofdstukken had slechts eene korte beraadslaging plaats. Bij de behandeling van hoofdst. V (binnenl. zaken) werden door de leden verschillende onderwerpen Ier sprake gebragt: er werd geklaagd over de nadeelige werking der armenwet en te groote inmenging van het centraal gezag in het inwendig bestuur de provinciën en gemeenten; er werd ge vraagd hoe het stond met de zaak der doorgraving van Holland op zijn smalstmet de wet op de schutterijen enz. In de zitting van Woensdag heeft de minister van binnenl. zaken de ge maakte bedenkingen beantwoord. Met betrekking lol de armenwet ont kende hij niet dat in die wel gebreken waren, maar hij kon niet toegeven dat de tijd reeds zou gekomen zijn om baar te herzien, daar de ondervin ding eerst langer zou moeten worden geraadpleegd. Ten aanzien der be wering van te groote inmenging van het centraal gezag in het inwendig bestuur der provinciën en gemeenten, zette hij de beginselen uiteen waarop, volgens hem, bet provinciaal en gemeentebestuur, alsmede hel toezigt daarop van wege bel hoofd van den staal, moest rusten. De maatschappij voor dc doorgraving van Holland was geconstitueerd; zij had eene wijziging in eene bepaling van de concessie verlangd, welke vraag een onderwerp van onder zoek uitmaakte. Een ontwerp van wet op de schutterijen was bij den raad van state aanhangig. Nadat enkele leden en ook de minister nog nader hunne mecning hadden uiteengezet werd bet hoofdstuk met algemeene stem men aangenomen. Daarna werd in behandeling genomen bel wetsontwerp tol vaststelling der begrooting voor den aanleg >an staatsspoorwegen voor 1864 en ook deze met algemeene stemmen aangenomen. 0»er de begrooting van het dep. van marine, die daarna aan de orde werd gesteldhad slechts eene korte beraadslaging plaats; zij werd met algemeene stemmen aange nomen, even als de wel op de middelen, die op verzoek van den minister van financiën voor de overige hoofdstukken der begrooting in behandeling werd genomen. In eene avondzitting zijn de hoofdstukken VII A en BNationale schuld en Financiën, met algemeene slemuien, eu hoofdst. VIII, Uorlog, met 31 tegen 2 stemmen aangenomen. Ook werd daarin hel wets-ontwerp tot verkoop van een rijksgebouw te Maastricht met 25 legen 8stemmen aangenomen. BU1TENLANDSCIIE BEJllGTE.Y ENGELAN I». LONDEN, 29 December. Uit Indië is het berigl, dat er na de laatste tijdingen geene meer dere gevechten hebben plaats gehaden dat generaal Chamberlain het bevel heeft overgedragen aan den generaal-majoor Garvock. Het verlies onzer troepen ouder generaal Chamberlain, in de gevechten gedurende de maand November, bedraagt 308 dooden eu 451 gekwetsten. Als een bewijs tot welk eene hoogte de waarde van gronden en ge bouwen alhier is geslegen, moge dienen, dat in de City en wel bepaaldelijk in the Poultry ioor een stuk grond ter grootte van 46 bij 34 vt., benoodigd zijnde voor verbeteringen, welke men daar ter plaatse wenscht te maken, door de eigenaars eene som van 17,500 wordt gevorderddat is tegen 1,000,500 per acre. EHANKIt IJlt. PAIUJS, 29 December. Naar men verneemt zijn de antwoorden, door verschillende regeringen op de nadere uitnoodiging onzer regering lol liet houden van eeu beperkt congres gegeven, niet zeer voldoende, maar maken zij toch het houden van voorloopige minister-conferentiënwaarvan Engeland zelfs niet afkeerig zou zijn, niet onmogelijk. De Temps spieekl van een gerucht, dal de groote mogendheden hel eens zijn geworden om dc geschillen lusschen Duitschland en Denemarken

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2