LEÏDSCHE n COURANT. VRIJDAG 1 JANUARIJ. 1804- De Courant wordt MaandagtFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. 8INNENLANDSCI1E BEHÜGTEV. LEYDEN, 31 December. Sedert onze laatste opgave is liet munt- en penningkabinet der liooge- school, onder anderen, verrijkt geworden: Door den majoor Koel), kommandant van liet Invalidenhuis alhiermet de medaille in 1814 uitgedeeld aan lien die in hel beleg van Kaarden gediend hadden. Door den hoogleeraar J. de Wal alhier, met een aantal gedurende zijn verblijf buiten 's lands verzamelde, zilveren, biljoenen en koperen munten, als: van Groot-Brittannië (Willem IV en Victoria)Ierland, (George IV) Oostenrijk, Zwitserland, Italië (Napels en Sicilië en Lombardisch Vene- tiaansch Koningrijk) Frankrijk, Spanje, PruissenIïeijeren Wuriemberg, Hannover, Kenr-Hessen Saksen-MriningenNassau, Lippe en de vrije steden Hamburg en Frankfort, te zamen 29 stuks. Door den heer inr. C. II. B. Boot, lid van den raad van state, te 'sGra- venhage, met eene zilveren medaille op den vrede van Munster (doch zonder het jaartal 1648) door den graveur Blom, te Bremen: wat de voorzijde be treft overeenkomende met de afgebeelde bij van Loon, II, 324, n°. 4, doch met verschillende keerz.eene zilveren dito op de onthoofding van C Cos- terman, te Botterdam in 1690 en de daarop gevolgde verwoesting der wo ning van den hoofdschout van Zuylen van Nyevelt, zie van Loon, III, 508 en Wagenaar, in zijne Vad. Historie; zilveren dito ter eere van den keur vorst Joh. George III van Saksen, zonder jaartal; dito op de krooning van koning George I van Groot-Brittannië in 1714; dito op het lc eeuwfeest der Utrechtsche hoogeschool in 1736; eene bronzen dito op het 50-jarig be slaan der stads-armenscholen te Amsterdam in 1847dito op hel 2<le eeuw feest van hel diakonieweeshuis der hervormden te Amsterdam, 1857, door F,lion. Eindelijk een ciermark-stuk van koning Karet XI van Zweden 1692 en een vierde kroon van Leopold II, als graaf van Vlaanderen, 1791. Door de heeren D. van der Keilen en J. Pli. Menger, te Utrecht, met twee verschillende bronzen medailles, geslagen b(j gelegenheid van hel halve eeuwfeest der verlossing dier stad van het Fransche juk, gevierd op den 28sten Nov. 1863. Door den hoogleeraar W. G. Pluygers alhier, met eene zware zilveren Duitsche medaille op den Cliristelijken kinderdoop, afkomstig uit de stad Danlzig. Door den heer A. A. van Bemmelen, ambtenaar bij hel rijks-museum van natuurlijke historie alhier, met een viertal munten der keizers Vcspasianus, Domitianus en Nerva, in den loop van dit jaar op eenige voeten diepte ge vonden in den akker, genaamd de Burg, te Vechten bij Utrecht; van welke klassieke plaats zich meer Boineinsclie munten in het akademiscli kabinet bevinden; ouder anderen eer. zeer fraajje aureus met de keerzijde Vesta van de keizerin Sabina, gemalin van Hadrianus. Uit vele andere plaatsen van den vaderlandsclien grond werden vroeger aan hel kabinet der gelijke Bomeinsche munten gezonden. Ook uit den omtrek van Megen zijn dergelijke munten sedert lang toegezegd doch nog niet ontvangen ge worden. Door den hooaleeraar in de geneeskunde J. M. Schram alhier, met een nieuwe thaler van koning Johan van Saksen. Door den heer H. D. M. Sleur, te Maassluis, die bij herhaling reeds tal rijke geschenken aanbood, thans meteen aantal munten van verschillende ge westen van Nederland, Groot-Brittannië (waaronder ook eene van hel eiland Mail) van België, Frankrijk, Napels en Sicilië, Duitschland, Portugal, Rusland, Nederlandsch Indïë, China en Australië. Door den heer J. D. Landré, te Amsterdam, tot belangrijke vermeerdering der reeds in het kabinet aanwezige verzameling, met een aantal stukken Fransch papierengcld uit liet laatste deel der 18e eeuw, zoo in de dagen van Lodewijk XVI als na diens dood vervaardigd sommige geheeten pro messe de mandal territorialandere Assignats van 1000, 500, 400, 250, 125, 50, 25, 10 en 5 livres, 50, 25, 15 en 10 sols; van 2000, 500, 250, 100 en 25 francs; nog bon d'emprunt force van 10 en 6 livres van verschil lende jaren der republiek. Deze stukken zijn deels met blaauwe, deels met roode, geele en zwarte inkt gedrukt. Eindelijk door iemand in de hoofdstad, die onbekend wenscht te blijven, met een zilveren Israeliiischen besnijdenispenning, alsmede met eenige bron zen medailles, waaronder eene zeer fraajje van den beroemden graveur Warin, ter eere van den kardinaal de Richelieu; eene van Lodewijk XVIII op het overbrengen der ascli van den hertog van Enghien naar Vincennes in 1816; eene op de geboorte van den hertog van Bordeaux (den graaf van Chambord, als Pretendent Hendrik V), eene Duitsche op het 50jarig docto raat van den beroemden hooglecraar Niemeijer, lc Ilalle, enz. Door heeren curatoren der hoogeschool alhier is tol pedel benoemd de heer K. liaremaker Pz.met ingang op 1 Januarij 1864. Bij beschikking van 30 Dec. heeft de minister van binnen), zaken be paald dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofdkies- district Tilburg noodzakelijk geworden doordien de lieer mr. C. C. A. Beens ten gevolge van hel aannemen zijner benoeming tot kantonregter te Breda ophoudt lid dier kamer te zijn, zal geschieden op Dingsdag 19 Ja nuarij aanst., en dal, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats heb ben op Dingsdag den 2Jel> February daaraanvolgende. Naar wij vernemen, zegt de Sloompost, zou concessie zijn aange vraagd voor eene spoorweg-verbinding UiSsehen Amsterdam en Rotterdam, over Uilhoorn, Alphen en Boskoop. Ten einde eenigzins over onzen nationalen rijkdom aan rundvee te kunnen oordeelenis het niet onbelangrijk lc weten, dal volgens de jongste door de regering opgemaakte statistiek van den landbouw over 1860 het aantal runderen in het geheele rijk niet minder bedroeg dan 1,251,851 stuks, welke, indien men ze door elkander slechts op eene waarde van ƒ80 re kent, reeds eene som van 100 millioen vertegenwoordigen. De maatschappij tol bevordering der bouwkunst beeft de volgende bui tengewone prijsvraag uitgeschrevenDe maatschappij tol bevordering der bouwkunst vraagt bij de algemeeue erkenning, dal de zomer- en winter- dagloonen van de ambachts- of bouwlieden te laag zijn gesteld tegenover hunne behoeften en hetgeen van hen wordt verlangd, naar de middelen, die met kans van welslagen zijn aan te wenden lot verhooging van die zo mer- en winlerdagloonen. Bij de beantwoording dezer vraag wordt ver langd: 1°. Eene getrouwe beschrijving van de opvoeding, hel leven, de eigenschappen en de kundigheden van den ambachtsman in Nederland. 2°. Eene beredeneerde opgave van betgeen men met regt van hem verlangen kan. 3». Eene naauwkeurige vermelding van alle goede en minder te prijzen gewoonten en gebruiken, die in het ambajhts'.evcnzoo door de pabonen als door de meesters en knechten in practijk worden gebragt. 4°. Eene dui delijke toelichting van het onderscheid, dat bestaat tusschen den werkkring van den ambachtsman, die in daggeld werkt en hem, die gewoon is voor aannemers te arbeiden. Voor het der bekooning waardig gekeurde antwoord wordt uitgeloofd een vereerend getuigschrift, met het zegel der maatschappij tot bevordering der bouwkunst voorzien benevens eene geldelijke belooning van ƒ150, of ter keuze van den bekroonde een toepasselijk geschenk in zilver van gelijke waarde. De hoofddirecteur van het kon. Ned. meteorologisch instituut, de hoog leeraar Buys Ballot, heeft het volgende bekend gemaakt: In verband ook met de jongste stormen wordt geklaagd, dal de ongunstige verschillen der barometer-afwijkingen, nu zij slechts eens per dag worden opgemaakt, te korten tijd vóór hel uitbreken van den storm gemeld worden en het is niet te ontkennen, dat die klagt gegrond is. Het is niet te vermijden dan door herhaalde lijdingen op een zelfden dag. In eene maand als deze December hebben de verschillen zoozeer de onrust der athmospheer aangetoond, dat men bijna voortdurende tijding, zeker tweemaal daags tijding zou hebben behooren te ontvangen. Aan den anderen kant moet men erkennen, dat zoo iets niet met de telegrafische dienst te rijmen is en niet kosteloos van rijkswege kan verleend wordenvooral niet omdat het dan volgens bepaald voorschrift zou moeten geschieden en hel in menige andere rustige maand geheel overbodig zou zijn. Het is daarom billijk, dat latere tijdingen door de belanghebbende plaatsen zelve worden betaald en deze aan liet meteoro logisch instituut eene zekere som in het jaar toestaan om daarvoor, als het noodig wordt geoordeeld, nadere lijdingen en waarschuwingen af te zenden. Door den hoofddirecteur voornoemd zijn dientengevolge belanghebbende gemeentebesturendie meenen dat voor hunne plaats daarin eenig nul kan gelegen zijn, uitgenoodigd om hem hunne wenschen kenbaar te maken en tevens te melden, wat zij aan de te ontvangen tijdingen willen ten koste leggen. Als eene opmerkelijke bijzonderheid wordt uit Delfshaven aan de N. R. C. gemeld Omstreeks 20 jaren geleden werd eene te Sehoonderloo gelegene boerenwoning met boomgaard verkocht voor eene som van om streeks 2500. In de vorige week werd hetzelfde gebouw met opene erve in bet openbaar verkocht voor ƒ9100 Te Botterdam zijn bij herslemming, ter benoeming van een lid der prov. staten van Zuidholland, uitgebragt op den heer A. E. Roest van Lim burg 170 en op den lieer mr. J. A. Vaillant 163 sten.men zoodal eerstge noemde is gekozen. Door burg. en welli. van Ut: echt is goedgunstig beschikt op een in gediend adres van de bewoners der Katharijnestraat en hel Zandom de namen dier stralen te veranderenzoodat dien ten gevolge de Katharijn-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1