lot tiet dragen der onderscheidingsleckenen van ridder der Leopoldsorde, f hem door den koning der Belgen geschonkenen aan den heer A. F. Insin- ger, te Amsterdam, tot het dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der Danebrogsordehem door den koning van Denemarken geschonken. De gouden medaille, ingesteld bij het kon. besluit van 24 Jan. 1841, is verleend aan C. S. Baldwin, kapitein-luitenant, kommandant van hel oor- logssloomschip der Vereenigde Stalen van Amerika van der Biltwegens hel redden van het Ned. vaartuig Johanna Elisabethdat den 31s,en Au gustus jl. op zee in hoogen nood verkeerde Z. 91. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Blokker den heer J. de Boer; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den lieer mr. J. Minnema Buma, als burgemeester van Franeker, en den heer mr. L. Vos als burgemeester van Vries ontslagen. Als algemeene opziener op het stoomwezen der spoorwegdiensten is op zijn verzoek eervol ontslagen de heer C. E. Bernet, en tot die betrekking benoemd de heer C. II. Schanze, bouw- en werktuigkundige der 2dc kl. H den aanleg van slaats-spoorwegen. Bij kon. besluit van 22 Dee. is de zorg voor de uitgave van liet Staatsblad van het koningrijk der Nederlanden en in het bijzonder voor d| plaatsing daarin van wetten en van door den koning genomen besluiten s thans rustende op den directeur van het kabinet des konings, opgedrageij aan den minister van justitie. Heden heeft bij Z K. II. prins Frederik op zijne goederen aan de» Leydschen straatweg de laatste groole jagtparlij plaats waaraan leden vatf het corps diplomatique en vele andere genoodigden deelnemen. Na afloo* daarvan zal er bij Z. K. II. een diner plaas hebben. In de zitting der eerste kamer van gisteren zijn de beraadslaginged aangevangen over de staatsbegrooling voor 1864. Bij de algemeene beschoil wingen werd alleen de financiële toestand besproken en werden de b< zwaren van de heeren Boreel van flogelanden en Fransen van de Putte doe den minister van financiën beantwoord. Na aanneming met algemeene sten men van de twee eerste hoofdstukken zijn de beraadslagingen aangevange over de begrooting voor builenlandsche zaken. Vier leden hebben verklaar iu het bestuur des ministers geen vertrouwen te stellen en daarom legei zijne begroótiug le zullen stemmen. Hoewel niet in alles met den ministe instemmende, verklaarde de heer van Eysinga toch voor de begrooting t zullen stemmen, terwijl de heer Cremers de handelingen des ministers ver dedigde. De heer van Andringa de Kempenaar besprak enkel de Limburg sche quaeslie, terwijl de heer van Beeck Vollcuhoven nadere inlichtingen afwachtte. In de zitting van heden is hel woord aan den minister van buitenl. zaken. lieden heeft aan het ministerie van binneul. zaken de aanbesteding ploats gehad van hel maken van den spoorweg van Leeuwarden naar Gro ningen. Aannemer is geworden de heer A. B. van Tienhoven te Werken dam, voor ƒ1,780,000. Gisteren had aan hel locaal van het prov. bestuur van Zuidholland de aanbesteding plaats van het onderhouden van de croolc en andere rfiksw» gen in Zuidholland, gedurende de jaren 1864—66. De 8 percelen zijn door onderscheidene personen aangenomen voor 68550. Zatnrdag avond heeft er tusschen grenadiers en burgers, in eene tap perij aan de bogl van Guinea, eene botsing plaats gehad, waarbij aan weerszijden ernstige verwondingen hebben plaats gehad; drie militairen zijg dientengevolge naar hel hospitaal vervoerd. Gisteren avond heeft in de Bagijr.enslraal weder eene vechtpartij plaats gehad. BLITENLANDSGHE BKRIGTEN. ESG EL LONDEN, 27 December. De beroemde schrijver Thackeray is alhier plotseling overleden. Hij was geboren te Calcutta in het jaar 1811, doch iu zijn zevende jaar naar Engeland gezonden. Ofschoon hij, meerderjarig geworden zijnde, over een vermogen van 20000 had le beschikken, wilde bij zijn leven niet in ledig heid doorbrengen, maar wijdde zich aan de beoefening der Ietleren, waarin hij dan ook uitmuntend is geslaagd. De door hem vervaardigde werken zijn zeer talrijkdaarenboven was hij redacteur van hel Cornhill Magazine en leverde ook vele bijdragen aan Erasers Magazine en den Punch. Te Birmingham zijn bij een brand, die in den Kersnacht uitbrak, 6 menschen om het leven gekomen, 4 kinderen, eene jonge dienstbode en eene bejaarde vrouw, die daar de Kersdagen was komen doorbrengen. Volgens de Mom. Post laat de politie zich aan hei jongste vuistgevecht dat tusschen llecnan en King is gevoerd, gelegen liggen. Volgens dit blad zou zoowel aan de kampioenen als aan de getuigen de wedders en allen die van den strijd getuigen waren, eene dagvaarding gezonden zijn om te verschijnen voor den bevoegden regler. De onderkoning van Egypte heeft hier le lande voor een bedrag van 4; millioen stoomploegen besteld. Berigten uit New-York van 16 Dee. melden, dat bjj het congres le Richmond door den minister van financiën een verslag is ingediend, het welk de financiële gesteldheid der zuidelijke stalen in een ongunstig licht stelt. Hij stelt voor, de hoeveelheid omloopend papiergeld te verminderen door conversie van 500 millioen in gevestigde staatsschuld, rentende 6 pet. Een voorstel van den heer Wood, om eenen gelastigde naar Richmond te zenden tol onderhandeling over den vrede, is door het congres te Washing ton verworpen. Elizabclh-city in Noord-Carolina is door eene afdeeling zwart krijgsvolk aan de zuidelijken ontnomen. In de berigten uil New-York wordt ook melding gemaakt van een drietal betreurenswaardige voorvallen. Op korten afstand van die stad is de ketel gesprongen van de stoomboot Isaac Newton. De ontploffing zette de boot op eens in vlam en slechts door de gelukkige nabjjheid van een paar kleine stoombooten werden meest al de passagiers gered; 7 of 8 kwa men in de verwarring om het leven. Voorts is eene met hooi geladen ka naalboot op de Hudson in brand geraakt, en onder den invloed van een zwaren wind, sloeg de vlam van schip tot schip over. 36 brikken, schoe ners en kanaalbooten werden eene prooi der vlammen, die voor een oogen- blik de halve stad roet vernieling bedreigden. De schade wordt op 300,000 dollars geschat. Nog is nabij Charleston het gepantserde schip Weehawken plotseling gezonken, waarbij 4 officieren en 26 man het leven verloren. De oogst van maïs is dit jaar in de Vereenigde Stalen slecht gelukt. Volgens eene van regeringswege opgemaakte raming heeft dat gewas in de aan de Unie getrouwe staten omstreeks 130 millioen schepels minder opge- bragt dan er voor hel binnenlandsch verbruik noodig is. EBA1VKRUH. PARIJS, 27 December. Bij de behandeling van hel wets-ontwerp betreffende de leening in hel wetgevend ligchaam, waarvan de aanneming reeds is gemeld, heeft de heer Thiers het woord gevoerd. De strekking zijner rede was den keizer eene vredelievende staatkunde aan te bevelen; na een onderzoek van Frarikrijks financiële gesteldheid, waarbij hij ook op de oorzaken van den val van het eerste keizerrijk zinspeelde, verklaarde hij dat vrede de wensch der Fran- sche natie was, en oorlog in de tegenwoordige omstandigheden voor het keizerrijk eene noodlottige, ja doodelijke feil zou zijn. Juist om den weg te sluiten voor overijlde slappen, waardoor Frankrijk tegen zijnen wil in oorlog zou kunnen geraken, wilde hij aan de regering de handen binden, en te dien einde had hij met eenige van zijne medeleden het amendement voorgesteldstrekkende om te bepalen dat de regering in de uitgifte van schatkislbons de som van 100 millioen niet zou mogen overschrijden, ter wijl de regering hel bedrag van 250 millioen lot maximum gesteld wilde hebben. Deze rede en gelijke verklaringen van andere leden der oppositie werden toegejuicht. Prins Napoleon heeft aan het Poolsche comité' geschreven, ten einde zich te verontschuldigen over zijn stilzwijgen in den senaattoen de Pool sche zaak besproken werd; maar, zegt hij, de keizer had hem verzocht zich niet in de discussie te mengenen wegens geldige politieke redenen was hij wel genoopt aan dit verlangen toe te geven. De prins verzoekt voorts om zijue stilzwijgendheid niet aan te merken als eene vermindering zijner belangstelling in de Poolsche zaakintegendeel verklaart hijdat zijne sympathie voor de heldhaftige verdedigers hunner nationaliteit even levendig is als vroeger. De verkoop van voorwerpen, die weder in het hotel Lambert ten voordeele der Polen plaats heeft, vindt veel minder bijval dan die van het vorige jaar. Dezer dagen is melding gemaakt van het vergiftigen eener vrouw door een geneesheer, die vooraf eene levensverzekering op haar hoofd had aange gaan. De lijkopening heeft gcene sporen van vergiftiging aangetoond; de procureur-generaal kwam echter op liet denkbeeld om een onderzoek bijeen aantal apothekers in le stellen, waaruit bleek, dal de beklaagde eene aan zienlijke boeveelheid extract van vingerhoedskruid (digitalis purpurea) had gekocht. Dit kwam met hel geneeskundig rapport overeen, volgens het welk, zoo er vergiftiging had plaats gehad, dit alleen door een plantaardig vergif kon zijn bewerkt. De Mon. de l'armée deelt de volgende berigten uit Japan mede: In het algemeen was de staal der zaken verbeterd. De invloed van den Taï- koen nam dagelijks toe, terwijl die van den Mikado verminderde. Ten einde meer gezag aan zijne regering bij te zetten, had de Taïkoen eenen grooten raad ingesteld, en verscheiden daimios, die hij sedert eenigen lijd voor zyne staatkunde gewonnen had, daarin doen zitting nemen. Deze vergadering had zich eenstemmig voor hel aanhouden van goede betrekkin gen met de Europeanen verklaard. Dit besluit is van te meer gewigtdaar de 9Iikado twee maanden geleden vruchteloos heeft gepoogd te bewerken dat er eene oorlogsverklaring aan de buitenlanders gedaan werd. De door den Taïkoen genomen maatregel schijnt slechts een eerste slap te zijn hij wil, zegt men, eene constitutie aan Japan geven. De berigten uit Athene luiden niet zeer gunstig. Er heerscht eene groole ontevredenheid, wegens de voorwaarden door Engeland bij de over gave der Ionische eilanden gesteld, die eer de strekking hebben om de ont wikkeling van Griekenland te belemmeren dan die te bevorderen. De koning heeft eene deputatie van de Ionische eilanden ontvangen, die hem kwam verzoeken de vereeniging van die eilanden met Griekenland onder de ge stelde voorwaarden niet aan te nemen. Door de regering is bepaald, dal de wachtposten door politiebeambten en gendarmes, in plaats van door de na tionale garde, zullen bezet worden. Ten gevolge van dezen maatregel heeft de nationale garde zich aan rustverstoring schuldig gemaakt. Ook in de nationale vergadering heeft men tooneelen van wanorde te betreuren gehad. In de provinciën circuleert een adres aan den koning, waarbij de ontbin ding der nationale vergadering en het ontwerpen eener nieuwe grondwet verzocht wordt. Volgens berigt uit Calcutta is de aldaar verwacht wordende poslstoom- boot nabij Aden gestrand. De reizigers, de brieven en vrachtgoederen zijn behouden te Suez aangekomen. ITAI.IE. Van regeringswege wordt verzekerd, dat zij geenszins hel voornemen heeft om legen het volgende jaar een oorlog in het Venetiaausche te onder nemen. Uit Turijn meldt men, dal Garibaldi zijn ontslag heeft genomen als lid der kamer van afgevaardigdenen dat 29 leden der linkerzijde van die ka mer een manifest openbaar hebben gemaakt, houdende uiteenzetting der redenen, waarom zij het voorbeeld van Garibaldi niet volgen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2