10 niillioon dollars, welke som aangewend is tol hel verkrijgen van een I voldoend aanlal vrijwilligers, ten einde alzoo de noodzakelijkheid eener nieuwe oproeping le ontgaan. De minister van marine deelt mede, dal de schepen der Unie 1049 schepen van verschillende grootte, die de blokkade zochten te verbreken, in beslag hebben genomen, en dat een groot aanlal schepen door de marine der Unie langs de westelijke rivieren vernield zijn geworden. In de schets van den financiëlen toestand wordt gezegddat de ontvangsten, met inbegrip der leening, 900 millioenen dollars hebben bedra gen en de uitgaven 895 millioen. De inkomende regten hebben opgebragt 69 millioen, de belastingen 37 millioen en de leening 776 millioen. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop van 20 Nov. was het bekende groote stoomschip ran der Bilt van de Amerikaanschc Unie van Mauritius te Kaapstad teruggekeerd en had het tot 27 Oct. in de Tafelbaai vertoefd. De van der Bilt zou, naar men beweert, in Engelsch vaarwater genomen hebben de Britsche bark Saxon, van de Kaapstad, als verdacht een gedeelte in te hebben der lading van de Noordelijke bark Conrad, welke door de beruchte Alabama der zuidelijken was vermeesterd en daarna voor kolenschip bij de Alabama werd gebezigd. Door den gezagvoerder van de van der Bilt werd eene andere bemanning op de Saxon geplaatstmet last om dat vaartuig naar New-York op te brengen en de zaak aan het oordeel van den bevoegden regter te onderwerpen. Het scheepsvolk dat zich aan boord bevond, werd, met uitzondering van den stuurman, die men zeide dat door een der Amerikaansche officieren was doodgeschoten, op een kustvaarder afgezet, die hel naar Tafelbaai zon vervoeren. In de oostelijke provinciën was vrij belangrijke schade aangerigt door een hoogen vloed en hevige stormen. TKAAKRIJH. PABIJS, 24 December. De Moniteur berigt dat de keizer op Nieuwjaarsdag ten 1 ure het corps diplomatique, de geconstitueerde ligchamen en de burgerlijke autoriteiten, en ten ure de officieren der nationale garde en van hel leger te land en le water zal ontvangen. Het wetgevend ligchaam heeft, na uitvoerige beraadslagingen, hel voorstel betreffende de leening met 242 tegen 14 stemmen aangenomen. J -- In de voornaamste werkplaatsen des rijks is men thans ijverig bezig met de vervaardiging van kanonnenkogels en andere oorlogsbehoeften. De Constituonnel deelt hel volgende mede: Een dagblad van Yenetié heeft berigt dat de aartshertog Maximiliaan niet meer gezind is de Mexi- caansche kroon aan te nemen, dewjjl de door hem gevraagde waarborgen niet werden gegeven. Dit berigt is onwaar en wordt van wegc den aarts hertog zeiven tegengesproken. Volgens berigten uit Mexico heerscht er onder Juarez en zijne gene raals eene groote verdeeldheid die slechts dient om de onzen in de hand te werken. Uraga is door Juarez tot opperbevelhebber benoemd ter ver vanging van Comonfort, maar deze gedraagt zich alsof hij het gezag van Juarez niet meer erkent. Jntiisschen blijft de generaal Doblado werkeloos te Guanajuato, de hoofdplaats van den slaat waarvan hij gouverneur is; hij verkondigt openlijk, dat hij voornemens is eene onafhankelijke gedrags lijn te volgen, hetgeen wil zeggen dat hij wel deFranschen wil bestrijden, doch met Juarez niets wil tc doen hebben. De generaal Bazaine heeft met slechts 12,000 man Fransche en 6000 man Mexicaansche troepen ondernomen het wijd uitgestrekte grondgebied van Mexico tc veroveren; lot nog toe heeft hij geencn tegenstand ontmoet, en denkelijk zal hij slagen. De baron Rothschild heeft, volgens jaarlijksche gewoonte, 30000 kilogr. brood ouder de armen doen uildeelen. De Fransche stoomboot Atlaswelke iedere week geregeld tusschen Marseille en Algiers vaart, voer den 3len dezer van eerstgenoemde plaats af, om volgens gewoonte den 5den tc Algiers aan te komen. Den 15den was deze boot aldaar nog niet aangekomen, zoodal men vreest, dal zij, door storm beloopenmet man en muis vergaan is. Een onzer dagbladen deelt mede dal de Volantvan Londen naar Matamoras besten.d, door een kaper der zuidelijke stalen is prijs gemaakt. In de mijnen van Monthieux heeft een vreeselijk ongeluk plaats ge had. Drie werklieden, allen huisvaders, zijn ten gevolge van het breken van de plankwaarop zij stondenin een diepen pul gestort en onmiddelijk overleden. ITALIË. Het officiële blad van Turyn laat zich over de jongste door den Paus gedane benoeming van bisschoppen aldus uitDe Paus heeft in de laatst gehouden consistorie onderscheiden bisschoppen voor de opengevallen zetels in Romagna, de Marken en Umbrië benoemd. Door die beschikking heeft de Paus meer eene daad van souvereiniteil in genoemde provinciën willen verrigten, dan zijn geestelijk gezag uitoefenen, want in de andere Italiaan- sclie gewesten staan onderscheiden bisschopzetels open om welker vervulling de regering te vergeefs aanzoek gedaan heeft. De regering zal dan ook de uoodige maatregelen nemen om hare souvereiniteil in de bedoelde provinciën ie handhaven, en zal aan de benoemde bisschoppen het exequatur weigeren. In een brief van Menotli Garibaldi, den 2don dezer van Caprera aan den heer Giulio Rizzo te Napels gezonden, merkt men deze zinsnede op: De gezondheid mijns vaders is voortreffelijk. Hij doorwandelt het eiland, alleen door een rotting gesteund, en hoopt in hel volgend voorjaar bij u te zijn, om aan de laatste veldslagen voor onze onafhankelijkheid deel te nemen." F 84 CISSEN. BERLIJN, 24 December. Naar men verneemt staat de Deensche gezant alhier op het punt de stad te verlaten wegens de weigering van den koning om den buitengewo nen gezant des koning van Denemarken te ontvangen. Volgens berigten uil Allona zijn de Duilsche troepen in den morgen van den 24sten die stad binnengerukt. Het blijkt tevens dat hel Pruissen eu Oostenrijk hoogst moeijelijk zal vallen de opgewondenheid tegen le gaan en de honds-executie binnen behoorlijke grenzen te houden. Eerst bij het binnenrukken der Duilsche troepen verlieten de Denen de stad. Eene groote volksmenigte was op de been, die luide jubelkreten hooren liet. Zoodra de Denen eene straat verlaten hadden, werd die terstond met Duilsche en Sleeswijk-Holsleinschc vlaggen getooid. De burgerlijke commissarissen zijn aan het raadhuis afgestaptvan hetwelk eene groote Duilsche vlag wapperde. Aan de hoeken der straten zag men tegelijk een billet aangeplakt met de woorden: Leve hertog Frederik van Sleeswij k-olsleinen eene oproe ping, tol de bevolking gerigt door de afgevaardigden van Altona, waarbij de inwoners werden uilgenoodigd lol eene vergadering, des middags ten 12 ure voor het spoorweg-station te houden. Die vergadering had op het bepaalde uur plaats. Met de meeste geestdrift werd prins Frederik van Augustenburg tot wettig regeerder des lands uitgeroepen. De afgevaardigden der stad hebben zich bij de verklaring van die der stenden aangeslolen j waarloe ook de magistraat zich bereid heeft verklaard. De bonds-commis- sarissen hebben niets gedaan om deze bijeenkomst le verhinderen. Doctor BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDKN, j Gelet op artikel 19 der wet van den 19<len Augu.tus 1861 (Staatsblad n°. 72), j betrekkelijk de nalionale militie; i Herinneren hen, die op den lsten Januarij van bet jaar 1864 bun 19de jaar zul len zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in bet jaar 1845, alsmede hen, die eerst na het inlreden van bun 19dc jaar, doch voor liet volbrengen van hun 20s,c ingezetenen zijn geworden, de verpligling tot bet doen van aangifie voor de nationale militie in de maand Januarij 1864. Zij geven daarbij kennis dat, wie rnoet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de mililie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen die op den lslen Januarij van bet jaar bun 19do jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan bet in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langst levende ingczelen was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits bij binnen liet Rijk verblijf houdt, j Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, j waar de Nederlander niet aan de verpligtc krijgsdienst is onderworpenof waar i ten aanzien der dienstpligtigbeid hel beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19e jaar, doch vóór hel volbrengen van j zijn 20slc, ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderloozc zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont, dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: Collisen, die in deze zamenkomst eene rede hield, gaf daarin le kennen dat die vergadering plaats had met toestemming van het stedelijk bestuur. Het muziekcorps van het Saksische regiment deed bij deze gelegenheid de Slees- wijk-Holsteinsche volksliederen hooren. Door de honds-commissarissen was den 23stf" eene proclamatie uitgegeven waarin zij aankondigen dal zij het bestuur over llolslein en Lauenburg op zich genomen hebben, onverminderd de tijdelijk geschorste landsheerlijke regten. Zij rekenen op welwillende ondersleuning in hunne laak', die be stemd is om de regten van hel land te handhaven herinneren dal de qttaestie der successie in het bondshesluit niet over hel hoofd gezien is en noodigen de inwoners alzoo uit hun te gemoet te komen met hetzelfde vertrouwen, waarmede zij als Duitschers gekomen zijn. Voorts roepen zij de ondersteu ning der inwoners in ten behoeve van de handhaving van orde en regt en verzoeken hunne medewerking, om alle ontijdige en ongeroepen inmenging van de grenzen verwijderd te houden. Op last van den minister van oorlog in Oostenrijk wordt met den mecsten spoed alles in gereedheid gebragl, hetgeen noodig is lot het inrit ten eener veld-lelegraafdienst. Zoodra alles is geregeld gaat het personeel daaraan verbonden naar het expeditie-corps, hetwelk thans reeds de grenzen van Holstein heeft bereikt. Niet alleen in Denemarken, maar ook in Zweden en Noorwegen neetjit de opgewondenheid tegen Duitschland zeer toe. Te Chrisliania is eene volksvergadering gehoudenmet het doel om de bevolking uit le noodigen lol het teekenen van een adres aan den Koning, waarin verklaard wordt dat Zweden en Noorwegen verpligt zijn Denemarken ter hulp te komen tot verdediging zijner grenzen; dat de Scandinavische belangen bedreigd wor den en dat de burgers bereid zijn om de kosten te dragen. Uil Breslau men dat de generaal Berg last heeft gegeven om 25 Pruis- sische onderdanen, die zich te Kalisch in hechtenis bevinden, naar Siberië over te brengen. Het hoofd der opstandelingen Demskimede een Pruissisch onderdaan, is doodgeschoten. Twee nieuwe afdeelingen veroordeelden waren naar Siberië vertrokken. STABI-BEKIGTE1V.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2