LEYhSCIIË COURANT. MAANDAG 28 DECEMBER. 1805. De Courant wordt Maandag, fVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. B1NNENLANDSCI1E BER1GTEN. LEYDEN 26 December. Door den lieer T. J. Slielijes zijn bij de boekhandelaren gebrs. van Langenhuysen te 'sGravenhage eenige stukken in het liclit gegeven be treffende de zaak der spoorwegen op Java, die door andere zullen ge volgd worden. De heer S. meent dat, nu de minister van koloniën publici teit voorstond van al de stukken op deze zaak betrekking hebbende, hij dit goede voorbeeld moet volgen. Het maken van conclusiën laat hij aan den lezer over. Bij den uitgever H. W. Mooy, te Amsterdam, heeft dezer dagen het licht gezien de Almanak der Nederl. verceniging tot afschaffing van sterken drank, voor 1864, 7de jaargang. In het daaraan toegevoegde mengelwerk wordt het doel der vereeniging, als naar gewoonte, goed in het oog ge houden. Eene ruime verspreiding moge dit doel ook thans weder bevor derlijk zijn. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 227 lot 303 personen. De keizer van Oostenrijk heeft den heer D. van der Keilen Jr.kunst schilder te Amsterdam, de groole gouden medaille voor wetenschap en kunst vereerd, »lot erkenning zijner verdiensten als archaeoloog." Uit Amsterdam meldt men het overlijden van der. heer W. Vrolik die, als hoogleeraar in de ontleed- en dierkunde, gedurende vele jaren een sie raad van het athenaeum aldaar was en ook in wijderen kring als niensch en als geleerde hoog werd geacht. Te Utrecht is dezer dager, overleden de heer dr. T, G. van Lith de Jeude, in leven rustend hooglecraar in de wis- en natuurkunde aan de hoogeschool aldaar. Tot praeceptor aan het stedelijk gymnasium aldaar is benoemd de heerdr. H. P. Schroder. Te Amsterdam is door de hh. Bruins Lich en Groenewegen aan den raad dier gemeente het verzoek gerigtdat aan hen met hel regt van over- dragt aan eene tol dit einde op te rig teil naamlooze vennootschap, voor den tijd van 26 achtereenvolgende jaren, concessie worde verleend tot het uil- H baggeren en op bepaalde diepte houden van de grachten dier stad, door middel van een of meerdere stoombaggervaarluigen die ieder dagelijks minstens 600 cubicke Ned. ellen. d. i. 300 last sljjgcraardekunnen opvoe ren, waardoor de uitdieping der grachten in 7 of 8 jaren kan worden tot stand gebragt. Tijdens den storm in het begin dezer weck is op Terschelling een schip gestrand, van Plymouth naar Rotterdam bestemd. Met uitzondering van een man, die over boord was geslagen, is de equipage, benevens drie passagiers, gered. Ook nabij Texel is een kofschip verongelukt. In een be- rigt uil Texel wordt daaromtrent door den gezagvoerder van de stoomboot Texel liet volgende gemeld: Heden morgen ten 5 ure de storm iels bedaard zijnde, zond ik eene mijner schuilen uit in de rigting, waar ik het gevaar had opgemerkt; deze kwam op die plaats en zag een schip, met de masten nog slechts boven liet water uitstekende. De schipper P. P. Bruinwien in dit geval alle lof toekomt, ontzag de schuil niet; hij ontwaarde nog le ven in de masten en schoot daar tegen aan. sprong zelf aan boord, bijge staan door zijne knechts C. Dijker en J. Hillenius en alzoo gelukte het hun den loods C. J. Buis en den jongen genaamd de Jong, die zich reeds van den vorigen morgen af in liet want en op hel dek hadden staande gehou den, geheel uitgeputIe redden. De wakkere schipper Bruin had kracht genoeg om den loods en den jongen te redden, niettegenstaande de lijken van stuurman en matroos, rondom de levenden, in het want hingen. De kapitein, stuurman en twee matrozen zijn omgekomen. De kof was genaamd Johanna Margarethakapt. L. E. Koning, van Newcastle naar Zwolle bestemd. In de Alkmaarsche C. van 20 Dec. komt een stuk voor, betreffende de redding van schipbreukelingen, waaraan wij, in het belang der zaak, hel volgende ontleenenDe slaat mag de zorg voor het redden van schipbreu kelingen niet langer aan eene bijzondere maatschappij overlaten. De staat heeft zich wel gelieven te belasten met de berging en verdere beredding van schip en lading in geval van stranding. Is hel leven der schepelingen van zoo weinig belang, dat hunne redding geen voorwerp der staatszorg mag uitmaken? De zeevaart was eenmaal de oorsprong van onze grootheid en onzen rijkdomis nog de bron van onzen bloei en onze welvaart. Duizenden zonen des lands dobberen op den oceaan; duizenden harten kloppen aan land van bange vreeze, als de storm zich verheft, om 31 lot van vader, zoon, echtgenoot of broeder. Schatten voert de zeeman naar liet vaderland; zijn schip vergaat op dc kust, cn al liet mogelijke wordt niet gedaan om hem .e redden. Dit mag zoo niet zijn. Wij herhalen wat wij vóór twee aren schreven: De staat raag zulk een werk niet overlaten aan de bijzon dere liefdadigheidin de hoop dat deze er voor zorgen zal. De staat moet Je zekerheid hebbendat op een voldoend aantal punten van onze kust de oeste reddingtoeslellen aanwezig zijn met eer. uitmuntend geoefend perso neel, opdat onze schepelingen, wanneer zij op onze gevaarlijke kusten ge worpen worden, niet te vergeefs naar redding uilzien. Daarom moet de daal er zelf voor zorgen. Het vaderland is het aan zijne zonen, wier moeitevol en gevaarlijk bedrijf het millioenen scliats aanbrengt, Nederland is het aan de menschheid verpligtal moest het schatten kosten. In de Kaapstad werd ook op 17 November II. Nederlands herstelling in 1813 herdacht door hel uitsteken van de vlaggen aan het Nederl. con sulaat, en hel vlaggen bij eenige Hollanders. Bij den heer J. A. de Vrije ■vas daarenboven 's avonds de letter W. geïllumineerd, en stonden een paar ohassinetten voor zijn venster met eenige dichtregelen. Volgens beriglen van den Nederl. consul te Alexandrië breidde zich in weerwil van alle aangewende maatregelen de veeziekte in laag- en mid- -len-Egyptc al meer en meer uit. Naar de matigste berekening waren er eeds 300,000 stuks vee gestorven. 's GRAVENHAGE, 26 December. Bij beschikking van den minister van binnen), zaken is, na vooraf gaand vergelijkend examenbenoemd tot opzigter van den waterstaat der 4de kl. A. Holleslelle. Aan den heer P. J. Schuyt is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Sloten. De ministers van oorlog en van koloniën zullen in de volgende week geen gehoor verleenen. Z. SI. heeft, beschikkende op een verzoekschrift van A. F. C. Schwartz en vijf anderen, allen wonende te Amsterdam, als oprigters van en over leggende de statuten der vereeniging: de Nederlandsche Gereformeerde Zen- delings-Vereeniging" te Amsterdam, de statuten dier vereeniging goedge keurd, en haar mitsdien als regtspersoon erkend. Die zendelingsvereeniging stelt zich ten doel de evangelie-verkondiging onder de Heidenen, inzonder heid in de Nederlandsche overzeesche bezittingen. HH. SIM. de koning en koningin en HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Alexander hebben gisteren morgen de godsdienstoefening in de Waalsche kerk, onder het gehoor vau den wel-ecrw. heer ds. Vust bijgewoond. Eergisteren heeft er bij U.K. II. prinses Maria der Nederlanden op het Huis de Paauw, bij gelegenheid van hel kersfeest, een kinderfeest plaats gehad, alwaar zich een kersboom met geschenken bevond, welke ge schenken aan de kleinen met de gewone minzaamheid van de prinses wer den uitgereikt. Naar men met zekerheid verneemt zal er, nu dezer dagen dc verkoop van het (oude) Dagblad van 's Gravenhage en Zuidholland werkelijk heeft plaats gehad, met 1° Jannarij aanst. een dagelijks verschijnend liberaal blad in de residentie het licht zien. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGEUAA LONDEN, 24 December. De beriglen uit Brilsch Indie van 30 Nov. melden dat onder de volks stammen aan de noordwestelijke grenzen van Indie de vijandige beweging tegen de Engelschen zich uitbreidde en van meer bedenkelijken aard werd. De Globe zegt geen geloof te hechten aan bet berigtvolgens het welk de Engelsche regering van zijnen gezant te Washington de verzekering zou hebben ontvangen, dat de zuidelijke staten weldra eenen wapenstilstand zou moeten vragen en dat de oorlog binnen drie maanden zou geëin digd zijn. Blijkens de beriglen uit New-York heeft de president Lincoln in zijne boodschap aan het congres verklaarddat eene leening van 400 millioen noodig is lot goedmaking der kosten tot Julij 1864. Bij het congres zijn ook uitvoerige rapporten ingekomen van de ministers van oorlogvan ma rine en van financiën. Eerslgemelde zegt, dal de toestand der linie uit een militair oogpunt overal gunstig is, met uitzondering van hare operatiën te gen Charleston. De vertraging in de uitwisseling der krijgsgevangenen is hel gevolg van de weinige geneigdheid van het bondsgouvernement om 40000 man versche troepen aan het zuiden uil te leveren legen 13000 man bondslroepen. Dc conscriptie heeft in twaalf staten 50000 man geleverd cn

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1