BÏVhSilll COURAMT. 1805. WOENSDAG 23 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, IC oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden Dl0. 24 blad 35) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLAaDSCIIM (JËKltiTEv Él LEYDEN 22 December. Hij de heden gehouden herstemming zijn ter inlevering van stembriefjes voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad opgekomen: uit I de le afd. van de 641 kiezers 299, en uit de 2e afd. van de 743 kiezers 296, in het geheel van de 1384 kiezers 595. P De heer mr. H. C. J. lloog, lid der provinciale staten van Zuidhol land voor het kiesdistrict Leyderdorp, heeft dezer dagen lusschentijds aan den voorzitter dier stalen, 'skonings commissaris in dit gewest, zijn ont slag ingezonden uit de betrekking van buitengewoon lid van het collegie van gedeputeerde staten, waartoe hij sinls het in werking komen der pro vinciale wet jaarlijks en laatstelijk dit jaar in de zomervergadering door die staten was benoemd. De provinciale staten van Zuidholland zullen alzoo binnen twee maanden, volgens art. 47 der provinciale wel, buitengewoon inoeten bijeenkomen, ten einde tnsschentijds een ander lid uit hun midden, volgens art. 89 dier wel, te benoemen, om in de daar gestelde gevallen in het collegie van gedeputeerde stalen le kunnen zitting nemen, waardoor hij dan geacht wordt tot gedeputeerde stalen te belmoren. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft de secre tarissen van de militie-raden in dat gewest, voor het jaar 1864, benoemd, en onder deze in het 3dc district, voor den militie-raad, zitting houdende te Leyden en te Gouda, den heer mr. J. C. du Pui. De faculteit van wijsbegeerte en letteren van de hoogeschool alhier heeft cene verhandeling, gekenmerkt met de woorden van Tollens: »En rekent d'uitslag niet" enz., eene loffelijke vermelding waardig gekeurd. Zij heeft den schrijver uitgenoodigd zijne toestemming te geven tot hel openen van hel naambriefje. Bij kon. besluit van 9 Dec. is aan J. Malthaeiadjunct-kotnman- danl van het huis van militaire detentie te Leyden een pensioen verleend van 833. Het stormt sedert middernacht weder geweldig uit het N.W., bijge volg op onze kust. Men stelt zich ook thans voor wel weder de eene of andere noodlottige tijding uit zee te zullen vernemen. Door de hh. D. A. Schretlcn en O. alhier is dezer dagen aangenomen het maken en stellen van een plaatijzeren draaibrug met vast gedeelte en gegoten ijzeren onderstellen over hel kanaal van Neuzen, voor 33500, en hel maken en stellen van den ijzeren bovenbouw van 5 draaibruggen voor den spoorweg van Leeuwarden naar Groningen, oor 112000. Door den machinist der lste kl. A. W. C. G. Kamerling bij de Ne- derl. marine, is aan den minister van marine aangeboden de teekening eener nieuwe wijze van lossen van hel geschut aan boord der oorlogsschepenbe staande in het laden door het kulos. Naar men verneemt wordt op last van den minister aan 's rijks werf te Hellevoelsluis een model naar die uil vinding vervaardigd onder opzigt van den uitvinder. libl Tc Amsterdam is hel bouwen van eene cavalerie-kazerne met stallen, op het terrein van de Schans, tusschen de Muider- en Wecsper-poorten aan besteed en gegund aan den heer P. N. Wolff aldaar, voor ƒ248,600. Uit Utrecht meldt men het volgende. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden melding werd gemaakt van een militair, die om een gering voordeel de wreedheid heeft gehad, twee artillerie-paarden te mis handelen en te dooden. De krijgsraad in Noord-Holland had den beschul digde ten dien einde vervallen verklaard van den militairen stand en hem veroordeeld lot 10 jaren kruiwagenstraf, welke straf door het hoog militair geregtshof is veranderd in 5 jaren kruiwagenstraf. Te Brummer zijn in de vorige week 8 paardentoebehoorende aan den heer B., kort na elkander gestorven. Het schijnt dat hel hooi, waar mede zij gevoederd werden, met vergiftige planten vermengd is geweest; want 4 veulens, die van dat hooi niet gegeten hadden, zijn gezond gebleven. Te Wierden (Overijssel) is de stoomblcckerij van den heer Lafontaine Verwey grootendeels afgebrand. Ter vervulling der door het overlijden van den heer mr. C. Sleeswijk Yening ontstane vacature van raadsheer in het prov. geregtshof van Fries land heeft dat hof het volgende zestal opgemaakt: mr. G. Andreae Pz. pres. van de arrond.-realb. te Sneekmr. C Wiersma, advocaat te Leen- warden, mr, M. van Heioma, regter in genoemde regtb.jhr. mr. W. E. J Engelen, lid van de gedep. staten van Friesland, te Leeuwarden; mr J. 1. jj Schotborgh Simon, regter in de arrond.-regtb. te Hecreveen en mr. W. van jj Nauta Lemke, officier bij de arrond.-regtb. le Sneek. Uil 's Hertogenbosch meldt men aan de Arnh. C.De minister van financiën hei ft bij de behandeling zjjner begrooting te kennen gegeven, dat bij weldra eene wel zal voordragen, betrekkelijk den onderhandschen ver koop der domaniale goederenthans bij de kloostervereniging le S'. Agatha in huur, maar reeds in den jare 1648, na den vrede van Munster, verbeurd verklaard. Dit was de voorbode van hetgeen alhier zijn beslag heeft erlangd; namelijk, eenige dagen geleden zijn alhier bij notariële acte door den heer directeur der registratie en domeinen in Noordbrabant, vertegenwoordigende den minister van financiënaan eenige paters van het klooster te S'. Agatha de bewuste domein-goederen voor eene zekere, waarlijk niet al te hooge, som verkocht. Al wat alhier vrijzinnig denkt, is ten uiterste over die han deling verwonderd. Te Einden is dezer dagen aangebragt een Engelsche visschersloep waarin zich slechts drie knapen, van 13, 15 en 17 jaren, bevonden, de -kinderen van den kapitein, die zelf met de vier mannen, die de equipage uitmaakten, tijdens den jougslen storm den dood in de golven vond. 's GRAVEN II AGE 22 December. Z. M. de koning heeft aan den heer de Raasloff, belast geweest met hel overbrengen der kennisgeving van hel overlijden van den koning van Denemarken hel kommandeurs-kruis der orde van den Nederl. Leeuw geschonken. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. P. L. F. Blussé, advocaat alhier, tol het dragen der versierselen van ridder der orde Van de H. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken. Tot burgemeester zijn benoemd: tc Maassluis de heer J. Zaneveld, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester le Berkel; te Berkel dc heer G. ,1. le Fèvre de Montigny; tc Haaksbergen de heer G. ten Cate Az. Z. M. heeft goedgevonden den officier van gezondheid 2dc kl. W. J. Cramer van Baumgarten thans dienende in O.-lndië, op zijn verzoek, eer vol uit de zeedienst te ontslaanen le benoemen: lol kapitein-luit. ter zee den luit. ter zee lste kl. G. Lamberten lot luitenant Ier zee lstc kl. den luit. ter zee 2de kl. A. W. Walther. In de zitting van de eerste kamer van gisteren is, na de aanneming van eenige wets-ontwerpen tot naturalisatie van onderscheidene personen het wets-ontwerp houdende voorzieningen omtrent de Nederl. bank in be handeling gekomen. Zonder het ontwerp in het algemeen af te keuren, hadden enkele leden bezwaren legen sommige daarin opgenomen bepalingen. Nadat de minister de onderscheidene sprekers had beantwoord, waarbij hij aantoonde dat hier geene gepriviligieerde bank wordt gevestigd, maar ai- leen aan de bestaande bank het regt wordt gegeven nog 25 jaren le be staanmet meerdere faciliteiten voor het publiek, werd hel wets-ontwerp met 32 tegen 2 stemmen (die van de hh. Viruly en Joost van Vollenhoven) aangenomen. Woensdag zal de kamer weder eene zitting houden. BUUENLANDSGUB HERIGTEN. ENGELAN li. LONDEN 20 Deceember. Vrijdag avond heeft alhier een lievige brand gewoed. Hij is ontstaan in de Manchester pakhuizen in Milkstreet en Woodslreet, en heeft de uit gestrekte pakhuizen van vier firma's vernield, terwijl vele andere pakhuizen beschadigd werden. De schade wordt op 150,000 geschat. Men verzekert thans dal de aandeelhouders in de Great Eastern be sloten hebben dat vaartuig in het buitenland, en wel te Frankfort, te verloten. Beriglen uit New-York van 11 Dcc. bevatten het volgende: De presi dent Lincoln heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat de zuidelijken zich uit Tennessee terugtrekken onder omstandigheden, die het waarschijnlijk maken dat zij er niet terug zullen kunnen komen. Het congres is den 7dcn geopend. De boodschap van den president geeft de middelen aandie lot eene wederopbouwing van den bond knnnen leiden. Eene amnestie wordt verleend aan allen, die den eed van getrouwheid aan den bond afleggen en gehoorzaamheid zwercr. aan de door het congres ge stelde wetten en aan de proclamatie betreffende de emancipatie. Dc bood schap zegt voorts, dal de betrekkingen met het buitenland van vriendschap- pelijken aard zijn. De minister van financiën heeft aan hel congres voorgesteld de regten op hel gedistilleerd met 60 c. per gallon, op den tabak in bladen met 20c. per pond en op hel petroleum met 10 c. te verhoogen. FKANHH I«9 K PARIJS, 20 December. Volgens berigten uil Petersburg heeft de Fransehe zaakgelastigde aan vorst Gortschakoff eene depêche van den heer Dronyn de Lhnys medegedeeld strekkende tot beantwoording van het schrijven van keizer Alexander be-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1