wagen fieeft voortgetrokkenwaarmede de sonvcrcine vorst van tiet strand j te Schevenirigcn naar liet Binnenhof ie 's Gravenhage is gebragl. 's GRAVEN HAG R 17 December. Door Z. M. is aan den heer L. llanedoes, te 's Gravenhagevergun ning verleend tol hel dragen der onderscheidiugsteekenen van ridder der Leopolds-orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Tot controleurs der directe belaslingen enz. zijn benoemd de volgende surnumerairs der rijksbelastingente Oirschol, de heer It. E. Anlink; te Alphen, de heer C. J. C. van de Ven; te Drulen de heer K. VV. Ver- schooff; te lie dom de heer H. P. van der Tak. Tot griffier bij het kanlongeregl te llartingen is benoemd de heer mr. J. Minnema Bumaburgemeester van Fraueker en advocaat aldaar. Tol adjunct-commies bij het dep. van financiën is benoemd de heer F. C. Kistte Arnhem. De minister van binnenl. zaken zat Zaterdag aansl. geen gehoor vcrleenen. De collecte, die heden alhier, ter ondersteuning van het fonds ten be hoeve der nagelaten weduwen en weezen van verongelukte Scheveningsche visschers, heeft plaats gehad, heeft de som van ruim ƒ4900.— opgebragl. Heden morgen is te Seheveningen bij hel verplaatsen eener boot ze kere Jacobus van der Toorn onder liet vaartuig geraakt en in het zand ge stikt. Hij taal eene weduwe en een kind achter. Alle ongerustheid omtrent het tot der visschersvlool van Seheveningen schijnt thans te zijn verdwenen. Eene van de twee schniten, voor welke bezorgdheid was, is aangekomen; de andere is gepraaid. Men heeft de tjj- j ding ontvangen, dal de tijken van den stuurman Gerrit Vrolijk en zijn tien jarig zoontje, van de pink Vrouw Kniertje, lusschen Calandsoog en Petten zijn aangespoeld. Up 10 schuilen na is de vloot aan. De tweede kamer heeft in de eergisteren gehouden avoudzitting hel ontwerp tol afschaffing van den accijns op de brandstoffen aangenomen met j 55 tegen 6 stemmen. Tegen: de lib Kien. van Ascli van Wyck van Heemstra, Hoffman, Groen en VViutgens. Voorts is aangenomen hel ontwerp tol ver hooging van het gedistilleerd met 49 tegen 11 stemmen. Tegen: de bh. Hoek water, van Ascli van Wyckvan Heemstra, Heemskerk Azn., Heydenrijk, Hodman, Lycklama, Nolihenius, Groen, Wintgens en Cool. Daarna is de vergadering gescheiden. In den loop der beraadslagingen over het eerstgenoemde ontwerp van wet werd door den lieer Heemskerk Az. het volgende nieuwe artikel (26) voor gesteld: De gemeenten, alwaar op het tijdstip, bepaald bij art. 1, plaat selijke belasting op turf en steenkolen wordt geheven, kunnen die als eigen middel heffen, mits lot geen hooger bedrag dan in de op dat tijdstip geldende verordeningen is bepaald; zij mogen de vrijdommen ten behoeve van liet voortbrengend verbruik in fabrieken of in andere ondernemingen van nijverheid niet meer beperken dan in de bedoelde verordeningen ge schied is." Dit voorstel werd echter met 33 tegen 29 stemmen verworpen. De kamer zal, wanneer geenc buitengewone omstandigheden vroegere oproeping mogten noodzakelijk maken, waarschijnlijk eerst op 15 of 16 Febr. aanst. weder bijeenkomen. BUlTË^LAiVDSCHE BERIGTENL ËAGELA kv. LONDEN, 15 Deceember. De regering heeft verboden in de havens der Bahama-eiianden en in andere havens van Eugelsche koloniën Amerikaansche kapers, behoorende aan de zuidelijken der voormalige Amerikaansche Unie, toe te laten, te rekenen van 6 Febrnarij af. De jongste berigten uil Japan melden dat de Brilsche vlootvoogd, admiraal Koper, werkeloos is; de uitkomst van den strijd bij Kagosima, alwaar geenc van de strijdende partijen eene besliste overwinning heeft be haald, heeft hern, naar men meent, lot de overtuiging gebragt, dat er in Japan zonder landtroepen niets uit te rigten is. Te Nagasaki schijnt weinig verandering in den staat der zaken te zijn gekomen; de buitenlanders gaan er niet anders uil dan onder voorzorgniaatregelen. Volgens berigten uil New York heeft de generaal Meade van verdere operaliën afgezien. Als zijn opvolger wordt genoemd de generaal Sedgwick. De generaal Longstreetvan de Zuidelijken, heeft een aanval op Knoxviile gedaandoch is door Buruside afgeslagen. De president Lincoln is door de kinJei ziekte aangetast. Kit AN H ft IJ 14. PABUS, 15 December. Het Frankforter dagblad I'Europe deelt betreffende hel door den keizer voorgestelde congres o. a. het volgende mede: De onderscheidene kabinet ten van Europa zijn thans in het bezit eener circulaire van den heer Drouyn de Lhuys, uitgevaardigd naar aanleiding der antwoorden op 's keizers uit- noodiging. Dit schrijven bevat echter niet hel door eenige sonvereinen ge vraagde programma. De heer Drouyn geeft enkel ophelderingen, welke, gepaard aan de door Frankrijks gezanten mondeling verstrekte inlichtingen, zouden kunnen dienen om de onzekerheid en bezorgdheid der vorsten en regeringen omtrent de eigenlijke inziglen des keizers weg te nemen. Het denkbeeld van den koning van Pruissenom de hoofdpunten voor de be slissingen eener Europcsclie raadsvergadering door eene conferentie van staalsiiiiiiisle:s te laten gereed maken, wordt in die circulaire niet afgewe zen, maar integendeel door de regering des keizers volgaarne aangenomen. Het eenige waarin men niet zou kunnen treden is, volgens de circulaire, eene schriftelijke of telrgraphische gedachten wisseling over Europa's aange legenheden op dien weg toch zou men het nooit eens worden en nog veel minder tot eenige oplossing komenmaar enkel de staatsarchiven met eenige bundels stukken kunnen verrijken. Nu is de vraag, zegt I'Europe, hoe deze nieuwe mcdedeeling zal worden opgenomen. Volgens vertrouwelijke mededeelingen is deze circulaire voor eenige kabinetten, bepaaldelijk voor die van Petersburg, Wecncn en Berlijn, eene overrompeling geweest. Zij hadden niet verwacht dat Frankrijk het denkbeeld van een congres zou doorzetten in eenen nieuwen vorm, en dat nog wel in eenen vormdie door den koning van Pruissen zelven aanbe volen is. Het ontwerp tot hel sluiten eener leening van 300 millioen is bij het wetgevend ligchaam ingediend. De heer de Morny heeft er op aangedron genom hel ontwerp dadelijk in behandeling te nemen en voorts verzocht om bij de beraadslaging over het ontwerp de algemeene discussiën over 's lands financiën uit te sluiten. De oppositie heeft zich daartegen verzet. Te Dijon is mede de candidaat der oppositie, de heer Magnin, ge kozen. Hij verkreeg 16172 stemmen, en de regeriugs-candidaat, de lieer Saunac, 13116 stemmen. De Moniteur bevestigt dal een Fransch officier in Japan, de luitenant Camus, vermoord is, terwijl hij alleen en ongewapend uitging, om te paard eene wandeling te doen in de omstreken van Yokohama. Het blad voegt er bij dat de gouverneur van Yokohama, zonder de eischen van de Fransche legatie af te wachten, plegtig beloofd heeft dat hij alles in het werk zal stellen, om de moordenaars te ontdekken en eene misdaad, die hem in de hoogste mate leed deed, voorbeeldig te straffen. De Moniteur deeltvolgens een berigt uil Suezmede dat het zoel- waterkaiiaal is voltooid. Het water bevindt zich op drie mijlen van Suez, om in deze stad te komen op den dag der pleglige opening. De inwoners van Suez hebben den heer de Lesseps htinne getnkwenschen aangeboden. lie Nation verneemt uit Warschau, dat in Polen door het nationale bewind een stuk onder de bevolking is verspreid met het opschrift: Brief van keizer Napoleon aan de Poolsche natie," waarin de Polen wordeu aan- 1 gemaand om den strijd vol te honden in hel vertrouwen op bijstand van Frankrijk. Dat onechte stuk, zegt hel genoemde blad, schijnt met vrij wat behendigheid opgesteld te zijn om de geringere klassen der bevolkingonder welke het in een groot aantal exemplaren wordt verspreid, te bedriegen. Een ministerieel dagblad van Turijn berigt dat het eiland Mozambique, op Afrika's zuidoostkust, door Portugal aan het koningrijk Italië is afge staan, er. zal worden ingcrigt iot verblijfplaats voor personen die uit Italië gedeporteerd moeten worden. Volgens berigten van Sl.-Domingo bevinden de Spanjaarden zich in voordeeliger toestand. Zij hebben eenige overwinningen behaald op de op- standelingenen deze hebben gebrek aan mondbehoeften. P 14UIS9EN. BERLIJN, 15 December. Naar men verneemt heeft graaf von Bismarck aan lord Wodchouse, die op zijne rcizc naar Kopenhagen hier eenige dagen verblijf houdtte kennen gegeven dat, indien de Denen zich niet verzetten tegen de bonds- exccutic, eene schikking met Denemarken mogelijk is, waarbij de betrek kingen en pligtcn van dezen slaat tegenover den Duitschen bond geregeld zullen worden; biedt Denemarken echter weerstand aan de executie, dan bestaal er alle kans van oorlog. De commissie van hel huis van afgevaardigden tol voorloopig onder zoek der leeuingwet heeft eene zitting gehouden, waarbij de ministers von Bismarck en von Boon tegenwoordig waren. Eerstgenoemde bleef sland- i.vastig staan op het aangenomen standpunt der voorloopigc handhaving van het Londenschc verdrag. De commissie heeft daarop een door haar ont worpen adres aan den koning bij de kamer ingediend. Daarin wordt o. a te kennen gegeven, dat het ministerie, bij het tegenwoordig stelsel, het bedrag der gevraagde leening niet in het belang van hel hertogdom en van Duilschlaudnoch ook ten nutte van de kroon en het land besteden zal. Het regt der hertogdommen en hel regl van successie der Auguslen- burgers kunnen van elkander niet gescheiden worden. Dientengevolge ver zoekt de kamer Z. M. zich niet langer aan het tractaat van Londen gebon den te achten, den erfprins van Augustenburg als hertog van Slcesvvjjk- Holstein te erkennen en mede te werken, dat de Bond hem behulpzaam zij /in de bevrijding van de landen, op welke hij aanspraak heeft. In eene den 14dcn gehouden vergadering van den Bond is besloten tot een omslag van 17 millioen. Ook is de instructie voor de Bondscommissa- rissen in llolstein vastgesteld. De troepen, voor de honds-executie in llolstein bestemd, hebben zich reeds in beweging gesteld. Het Saksische contingent wordt te Maagden burg verwacht, om van daar langs den spoorweg naar de grenzen van llol- stein te worden gebragt. De Oostenrijksche troepen zullen mede hunnen weg over die stad nemen. De Drensehe gezant te Frankfort heeft hevel ontvangen die stad te verla- i tenzoodra de bondstroepen in llolstein binnenrukken. Uit Hamburg meldt men dat te Altona zeer veel jongelieden zich als vrijwilligers hebben aangemeld. De prins van Augustenburg wordt verwacht. Zoodra hij met de Diiitsche hondstroepen zal zijn aangekomen zullen de voorstanders der afscheiding hem tot wettigen vorst van Slecswijk-ilolstein uitroepen. Men is niet zonder vrees voor onlusten. Bijzondere brieven uil Kopenhagen maken melding van de verwarring, welke zoowel hij de regering als bij het publiek heerseht. De nationale partij schijnt eenigermate ontmoedigd te worden. Zij had zich gevleid dat de opheffing van hel patent van 30 Maart hel plan der executie zou ver ijdelen, en thans twijfelt men er zells aan, of het intrekken der constitutie van 16 November voldoende zal wezen om hel binnenrukken der bonds troepen te belettin. Men krijgt de overtuiging dat de hond niet den status quo van vóór den 29slc" Maart eischl, maar wel het naleven van de verplig- lingcn welke Denemarken in 1851 en 1852 beloofd heeft te zullen naleven. Volgens berigten uit Warschau heeft de gouverneur-generaal Berg een besluit genomen, waarbij eene heffing bevolen wordt van 12 pet. van de opbrengst der goederen van de geestelijken en van die der hospitalen en scholen der kaïholicken. Dit beslint is genomen op grond dat de geeste lijkheid de pogingen der regering tol onderdrukking van den opstand niet ondersteunt.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2