LEOSCHE COURANT. 1805. MAANDAG 14 DECEMBER. De Courant wordt MaandagJVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. :rt n". m. ei 'V De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. II BINNENLANDSCHE BERIGTES. Kriegsmarsch uit de Alhalia van Mendelssohn, zij allen werden met aplomb en goed genuanceerd voorgedragen. Het mannenkoor, dat hier zijne eerste openbare proeve gaf en de eer der terugroeping verdiende en genoot, heeft zich verdienstelijk gekweten; hooge lof komt hiervoor toe aan zijn direc teur, den heer de Jong, die in korten tijd zulke goede vruchten van zijn onderwijs wist te toonen eu aan het bestuur en de leden die van dat onderwijs met zooveel lust en ijver gebruik maakten; van harte hopen wij dat voortdurend vele leden lol dit koor zullen toetreden en daardoor het doel zal bevorderd worden, dat men zich bij de oprïgting voorstelde: eene aangename en nuttige verpoozing te bezorgen aan velen, die slechts weinige uren voor gepaste uitspanning van dagelijkschc bezigheden beschik- baaj hebben. De drie hceren dilettanten, die in twee keurige nommers, de Meditation van Gounod en het Air d'église van Slradella, hunne talenten voor dit concert ten beste gavenloonden in alle opzigten bekwame musici te zijn, terwijl levens bleek, dat eenvoudige, goed voorgedragen muziek evenzeer als en veelal meerder sympathie wekt dan zooveel andere, waarbij de degelijkheid aan duistere, halsbrekende passages wordt opgeofferd. Einde- delijk moeten wij nog spreken van hem, die wel de moeijelijkste taak op dien avond te vervullen had, den heer Knippenberg, onzen begaafden stad genoot. Hulde zij hem loegebragt voor de schoone voordragt dier prachtige, öreede compositie van Lilolff. Zijn spel droeg de blijken van gezette studie en was duidelijk en goed geschakeerd; hij wist zijne toehoorders geheel te boeijen, en waar dit geschiedt bereikt de kunstenaar zijn doel en smaakt hij eene streelende voldoening. Naar men verneemt is de kapitein M. L. W. de Girard de Mieiet van Coehoornvan hel reg. veld-artilleriein rang overgeplaatst bij het reg. rijdende artillerie te Arnhem. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 176 lot 213 personen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Naar men uit Noordwijk aan Zee meldt zijn de aldaar te huis behoo- rende haringschuiten allen behouden uit zee teruggekeerd. Door den gemeenteraad van Gouda is lot leeraar in de Franschc taai en letterkunde aan het gymnasium aldaar benoemd de heer G. E. Peyrat, te Arnhem. Naar men uit Middelharnis meldt is de aldaar te huis behoorende vischsloep Eben-Haëzer te Egmond aan Zee verbrijzeldwaarbij de opva renden zijn omgekomen. Zij laten 9 weduwen en 18 kinderen na. Op de Friesche kusten zijn, naar men meldt, dezer dagen een zeer groot aantal voorwerpen uit zee aangespoeldzoodat er vele zeerampen moe ien plaats gehad hebben. Bij Ballum zijn twee schepen gestrand; van hel eene schip is de geheele, van het andere slechts een gedeelte der bemanning door de reddingsboot gered, waarbij een Amelander zeeman het leven ver loor. Te Moddergat hebben de vissclters al hunne vaartuigen verlorenwaar van men de schade op 15000 begroot. Eergisteren heeft het prov. gereglshof van Gelderland een aanvang ge maakt met de behandeling der zaak legen George llornidge, zich noemende Henry Charles Somerset Lee, oud 71 jaren, zonder beroep, geboren te Du blin in Ierland, beschuldigd van moord, gepleegd op den heer R. W. R. van Dongen Francken, en van moedwillige verwonding var. de echlgenoole van genoemden heer. Na afloop van het getuigenverhoor heeft de advocaat- generaal, mp. Smits, de veroordeeling gercquircerd lot de straffe des doods en eene geldboete van ƒ50. De heer ntr. J. U. de Kempenaer heeft zich met de verdediging van den beschuldigde belast. Te Zwolle is onvoorzigliglteid bij het gebruik van petroleum bijna de oorzaak van een groot ongeluk geweest. Eene moeder was bezig hare lamp uit een fleschje met die olie te vullen, toen zij builen de kamer werd ge roepen, het fleschje op de tafel latende staan onder hel bereik var. een drie jarig kind. Toen zij weldra terugkeerde, vond zij het kind in doodsbe- naauwden toestandhel had van hel petroleum gedronken. De ter hulp geroepen geneeskundigen zijn er in geslaagd, de nadeclige werking van het vocht door gepaste middelen weg te nemen. Naar men uit Enschede' meldt beslaat er plan om de industrie- en handelsschool aldaar op den 3den Januarij e. k. te openen. De Veend. C. meldt, dal op den 7dcn dezer te Kleinemeer de honderd ste verjaardag is gevierd van Anna Jansen, wed. U. Giepkus. Met het aan breken van den dag begaf de oude vrouw zich, omringd van kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen naar de parochie-kerk lot viering van de H. Mis. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat de vrouw gedu rende haren langen levensloop nog nimmer de toevlugt tot medicijnen iieeft behoeven te nemen, en ook haren honderdsten verjaardag in opgeruimdheid, onder gepast vermaak, heeft mogen doorbrengen. Door het dep. Middelburg der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid is besloten tot het houden van eene tentoonstelling van brandspui ten en brandbluschmiddelenbenevens van reddingsloestellenin de maand Julij van het volgend jaar, terwijl de algemeene vergadering dier maat schappij binnen die stad zal worden gehouden. Te 's llertogenbosch heeft zich bij den directeur van het huis van arrest aangemeld zekere C. Boudcwijns, van Vcghel, te kennen gevende dat hij opfden avond van den 5den het huis van zijnen zwager aldaar uit wraakzucht had in brand gestoken. Daar het bleek dat zijne opgave waarheid be helsde, is hij aangehouden. Uit 's Hertogenbosch meldt men aan de A. C.\ Allerlei verzinsels en leugens worden er in den laatsten tijd weder in verschillende dagbladen op- gediseht omtrent den moordenaar van den aartsbisschop Zwijsen. Ik kan it met zekerheid mededeelcndat er betreffende den persoon en de zaak niets naders uitlekt. Bij gelegenheid der behandeling van de zaak van den r.-k. priester van Logchemdie vervolgd wordt wegens een door hem geschreven stuk in den Noordbrabanterzal door den officier van justitie, mr, R. Twiss, dié dan als getuige zal gehoord worden, een omstandig verhaal worden ge geven van al wat op den nog steeds myslericusen moordaanslag betrekking baefn, waaruit waarschijnlijk dan ook zal blijken, dat er geene termen be staan, om den verdachten van Veen langer gevangen te houden. 's GRAVEND AGE, 12 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein J. B. R. Prévot, van het 5le reg. infanterie, lot het dragen van ecnen eeresabel, alleen bui ten dienstItem door het corps officieren der dienstdoende schutterij te 's Bosch als blijk van erkentelijkheid aangeboden; en aan den heer YV. J. H. Graven, hoofdcommissaris van politie te Maastricht, tot het dragen der medaille lste kl. voor burgerlijke verdiensten, hem door den koning der Belgen geschonken. Tot ambtenaar der 2de kl. voor de burgerlijke dienst in Ned. Indië is benoemd de heer G. Faber gewezen kweekeling aan de kon. akademie te Delft. Tot burgemeester der gemeente Dadingen is benoemd de heer S. Hingst. Tot commies bij het dep. van binneul. zaken is benoemd de heer M. L. van Deventer, thans adjunct-commies. Z. M. heeft gisteren in een plegiig gehoor ontvangen den graaf de Pet'poncher, nieuw benoemd buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van den koning van Pruissen bij hel Nederl. hof, lot het overhandigen van zijne geloofsbrieven. De graaf de Perponcher heeft lieden bij het corps di plomatique zijne opwachting gemaakt. Gisteren is alhier, na eene kortstondige ziekte, in 66-jarigcn ouder dom, overleden de heer mr. A. A. J. Meyliuk, commandeur der orde van den II. Gregorius lid van de tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Eindhoven. Het leveren en spannen van een telegraafdraad langs den Holl. ijzeren spoorweg tusschen 'sGravenhage en Rotterdam, benevens het verplaatsen van bestaande draden, is aangenomen door den heer H. P. Hotz alhier, voor ƒ1661. Sedert eergisteren tot en met dezen morgen zijn 34 haringschuiten te Scheveningen aan wal gezet. De in omloop zjjnde verontrustende geruchten hebben zich gelukkig niet bevestigd. Op weinige schuiten na bevond de visschersvlool zich tijdens den storm onder den Engclschen wal. De eerste kamer, die gisteren hare werkzaamheden zou hervallenkon geene zitting houden, daar geen genoegzaam aantal leden was bijeen gekomen. In de zitting van heden heeft de kamer, naar aanleiding van de onlangs gevierde herdenking van het herkrijgen onzer onafhankelijkheid, op voorstel van den voorzitter, besloten, eene audiëntie bij Z. M. aan te vragen, ten einde en corps hulde aan den koning te brengen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de algemeene beraadslagingen voortgezet over de begrooiing van hel departement van ko loniën voor 1864. De minister van koloniën, de sprekers die zijne politiek bestreden hadden beantwoordende, zeide de gronden, waarop de liberale rigling was wederlegd gewordenals geheel onjuist te moeten aanmerken. LEYDEN 12 December. Woensdag 11. had in de stads gehoorzaal alhier het vroeger door ons aangekondigde concert plaats. Gaven de welwillende medewerking van zoo vele gnr.stig bekende muziekale talenten en het afwisselende goed gekozen programma uilzigt op een genotrijken avond, de uitvoering heeft die ver wachting ten volle bevredigd en voorzeker aangename herinneringen achter gelaten bij het in aanzienlijken getale opgekomen publiek. De sinfonie N°. 2 van van Beethoven, de ouverture Rosamuude van Schubert en ten slotte de

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1