Tc Kruis-Ocnsel, in Limburg, heeft op den 27slcn dezer een treurig voorval plaat» gehad. Zekere Jennekens, naar een emmer willende grijpen, welke bij een gemeenlepnt stond, struikelde en viel vooroverjj in die pul, welke eene diepte van bijna 80 voel heeft. Een persoon waagde het zich in die diepte af te laten, en vond Jennekens met eene verbrijzelde her senpan en reeds overleden. 's GRAVENHAGE, 1 December. Tot burgemeester der gemeenten Stad en Ambt Delden is benoemd de heer H. Verbeek, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Haaksbergen; tot notaris te Nieuwenhage (arrond. Maastricht) is benoemd de heer VV. F. II. Geurten, cand.-notaris. Z. M. heeft goedgevonden aan den ritmeester A. J. M. C. baron de Posson, van het 54e reg. dragonders, een eervol ontslag uit zijne tegen woordige betrekking van ordonnance-otFic.er te verleeuen; lot Zr. 5ls. ordon- nance-offlcier te benoemen den lsten luit. A. C. baron Bentinck, van het reg. rijdende artillerie; en bij het wapen der cavalerie, en wel bij het 54e reg dragonders, te benoemen tol lsten luit. den 24e0 luit. W. H. Nolthcnius, van het corps. Z. M. heeft goedgevonden den 24en luit., directeur van het garnizoens hospitaal te Vlissingen, B. J. Hademakers, eervol uil die betrekking te ontslaan en hem te benoemen tot administrateur van kleeding en wapening bij bel 34e reg. dragonders; den kapitein, administrateur ven kleeding en wapening op non-activiteit, J. Engeringh aan te stellen tot directeur van liet garnizoens-hospitaal te Vlissingen. Gisteren stroomde eene talrijke menigte naar Schevcningenalwaar de terugkomst van den prins van Oranje, later koning Willem I, in 1813, feestelijk zou gevierd worden. In het dorp waren van alle huizen vlaggen uitgestokenterwijl de versieringen met groen enz. overal kwistig waren aangebragt. liet terras van Zeerust was mede voor de plegtigheid van den dag fraai iugerigien links, op eenigen afstand, lag de versierde pink, het herinneringsleekeii bij hel feest. Ten 12 ure vereenigden zich de feestcom missie en de genoodigden, en even daarna kondigden de fanfares der muziek de komst van Z K. II. prins Frederik aan, die door de feestcommissie naar eene opgerigtc tribune werd geleid. Door den voorzitter hartelijk verwel komd, hield Z. K. II. eene toespraak, waarin hij zijne vreugde te kennen gaf dat hij zich op dezen dag naar Scheveningen had kunnen begeven. »Zoo lang Nederland ée'u is met Oranje", riep de prins uil, »zoo lang zal, met Gods hulp, indien ooit weder vijanden zich legen ons keeren, Nederland sterk zijn om aan alle lotgevallen weerstand te bieden." Na de daarop gevolgde komst van IIH. KK. HU. prinses Frederik en prinses Maria, had de opiogt der weezeu in goede orde plaats. Vervolgens beklotpmen achtereenvolgens het spreekgestoelte de lib. Krayeubelt en Mecrdink, predikanten, en Peper- korn, pastoor, wier feestredenen door het zingen van toepasselijke liederen door de schooljeugd werden afgewisseld. De vorstelijke personen begaven zich daarop naar het buis van d». Krayenbelt, waar ook voor 50 jaren de prins van Oranje bad vertoefd. Eene toespraakdoor dien pred. aldaar ge- huuden, werd door den prins minzaam beantwoord. Nadat zij de optogt van de visschcrij hadden gezien, verlieten HH. KK. HH. Scheveningen. Des namiddags bragl H. M. de koningin-moeder nog een bezoek aan die plaats. Aan het diner op Zeerust namen een 100-tal feestvierenden deel. De illuminatie was prachtig, en de aan het strand brandende teertonnen maak ten een goed effect. Nimmer zag men te Scheveningen zooveel menschen bijeen als op dien dag. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over boofdst. V der staatsbegrooling voor 1864. Bij de alge- meene beraadslaging over de zevende afdeeling, betreffende het onderwijs, sprak de heer Wintgens over de verwikkelingen, welke, naar hij vreesde, voor de gymnasiën te wachten waren van de toepassing der wet op het middelbaar onderwijs, naar aanleiding waarvan beslist was, dat de beoefe ning der klassieke studiën lot het hooger onderwijs zoude behoorenter I voorkoming van welke moeijelijkheden bij het noodig achtte, zoo dit kon, bijzondere maatregelen te nemen. De minister van binneni. zaken betoogde dal de geopperde bezwaren niet gegrond en allezins voor oplossing vatbaar waren. Met betrekking tot hel lager onderwijs trad de heer van der Veen in eene beschouwing over de oorzaken en de nadeelige gevolgen van het schoolverzuim, dal, naar hij meende, het best bestreden kon worden door het geven van kosteloos onderwijs. De lieer de Brauw leverde een breed voerig beloog over den zin en de toepassing welke hij wenschie gegeven te zien aan sommige voorschriften van de onderwijswet, die voor velen een groot bezwaar tegen de openbare scholen uitmaakten. De lieer van Nispen van Sevenaer bestreed de door anderen ontwikkelde denkbeelden, als, zijns inziens, geheel in strijd met de geschiedenis der beraadslagingen over de onderwijswet gevoerd. De heer de Meesier trad in een onderzoek der door den heer Groen van Prinsterer bij boofdst. V gevoegde nota betredende de wel op het lager onderwijs, en bestreed de daarin opgenomen gevoelens aangaande dit onderwerp. De beer van Voorlbuysen besprak de onvoldoende wijze waarop de vaderiandsche geschiedenis, vooral der laatste tijden, blij kens de officiële verslagen over den slaat van het schoolwezen, werd onder wezen. De heer Groen van Prinsterer, na eenige der legen zijne nota in- gebragte bezwaren wederlegd te hebben, verklaarde aanleiding te vinden in den loop, dien de beraadslagingen genomen hadden, om de volgende motie van orde voor te stellen: De kamer, van oordeel, dat in art. 23 der wet op het lager onderwijs het woord Christelijk in de meest volkomen onzijdigheid, grondwettig kenmerk en hoofdbeginsel van de algemeene staats school geenerlei verandering gebragt heeftgaal over lot de orde van den dag." BLllTENLANDSCHK BERIGTEN. ENGËLAN I». LONDEN 29 November. Van de zijde der regering is de geheele correspondentie, die tusschen haar en die van Frankrijk omtrent hel congres heeft plaats gehad openbaar gemaakt. Gelijk men weet is de slotsom dat Engeland weigert aan liet con gres deel te nemen, omdat eene dergelijke bijeenkomst tot niets zou leiden en misschien nog meer verbittering tusschen de mogendheden zou veroorzaken. Er zijn bij de regering berigten ingekomen, die doen vreezen dat lord Elgin overleden is. Heeds voor zijn vertrek uit Engeland leed hij aan eene hartziekte en zijne geucesheeren oordeelden het zelfs niet raadzaam voor hem naar Indië te gaan. Berigten uit New-York van 20 November melden, dal de generaal Longslreet na een gevecht, hetwelk vier dagen heeft geduurd, het leger van Burnside heeft teruggedreven, liet leger is naar Knoxville teruggetrok ken welke stad door de zuidelijken omsingeld is. FUANHaiJH. PARIJS, 29 November. Meu wil weten, dat de regering besloten heeft eerstdaags liet staats- i| crcdiet iu eenen of anderen vorm voor de schatkist te baat te nemen. Som migen spreken van een wets ontwerp tot het opnemen van 350 millioen fr. hetwelk bij het wetgevend ligchaam, zoodra het zich zou hebben geconsti tueerd, ingediend zou worden, te gelnk met bet jaarlijksche verslag van den minister van financiën. Anderen verwachtten eenen maatregel lot ver andering van vlottende in gevestigde schuld. Aan het wetgevend ligchaam is een wetsontwerp voorgelegd, lot ver strekking van supplementaire credielen aan de ministers van financiën, oor log en marine, ter voorziening in nieuwe behoeften, die zich voor de dienst hebben opgedaan. De credielen heloopen eene som van 93,834,500 fr. De Mon. de Varmee bevat een schrijven uit Yokohama, waarin ge meld wordt, dat de daïmios toen juist waren opgeroepen om in het laatst der maand October eene algemeene vergadering te houden onder voorzitting van den oudsten onder hen, den vorst van Mara, die thans 95 jaren oud is. In die zamenkomst zouden zij een besluit nemen ten aanzien der bui tenlanders. De Mikado, of geestelijke souverein van Japan, verlangde dat aan de buitenlanders formeel de oorlog zou worden verklaard. Sedert het jaar 1650 had er geene algemeene vergadering van de daïmios plaats ge had; en toen reeds vermeden zij een besluit te nemen van zoodanigen aard als thans van ben wordt verlangd. De jongste berigten uil Japan zijn van 15 Oct. De eerste helft dier maand was voorbij gegaan zonder eenig politiek feit van groot gewigtof schoon de vooruilzigten zeer ongunstig bleven. Den Britschen consul te Na gasaki werd gemeld, dat talrijke gewapende benden zich in den omtrek begonnen te vertoonenten gevolge waarvan den vreemdelingen de grootste omzigtigheid was aanbevolen. Bij de minste vijandelijkheid zouden de oor logschepen hun vuur openen. Verschillende inlanders, die met de Europea nen in handelsbetrekking stondenwerden vermoord. Te Laon (depart. Aisne) is in het krankzinnigenhuis brand uitgebar sten, waarbij zes krankzinnige vrouwen zijn omgekomen. Een krankzin nige van 25 jaar heeft de brand aangestoken Hij had een lucifer weten meester te worden en slak daarmede zijne beddelakens in brand. In berigten uil Konslantinopel wordt melding gemaakt van een ge rucht, volgens hetwelk Abd-el-Kader te Mecca zou overleden zijn. PKDI9SEN. Allerwege neemt in Duitschland de opgewondenheid voor de zaak van Sleeswijk-Holstein toe. Brunswijk heeft reeds den prins van Augustenburg als hertog over die landen erkend. In de zitting van de bondsvergadering van 28 Nov. is door den voor zitter voorgesteld om de volmagt van den Deenschen gezant te plaatsen in banden van eene commissie. De gezant protesteerde hiertegen. Daarop werd met algemeene steaimen, op drie na, besloten om dien gezant niet langer in de vergadering toe te laten. Na zijn vertrek werd door de meer derheid bepaald, dal lienemarkens regt, om wegens Holstein in de bonds vergadering mede te stemmen, zou beschouwd worden als geschorst. Van wege Pruissen en Oostenrijk is in de vergadering eene verklaring afgelegd, die volgens de Spen. Zeit. op het volgende nederkomt. De stel ling van beide regeringen wordt beheerscht door het Londensche tractaat, waartoe beide medegewerkt hebben, nadat de voorwaarden, door onderhan delingen met Denemarken, in de jaren 1851—52 waren vastgesteld. De overeenkomst, die het gevolg van deze onderhandelingen was, vormt een on deelbaar geheel. Beide regeringen zijn bereid uitvoering aan genoemd trac taat te geven, zoodra Denemarken van zijne zijnde gevolg geeft aan de voorwaardenwaaronder het tol stand is gekomen. Koning Christiaan heeft in Lauenburg regt op de successie, zelfs dan, wanneer het tractaat van Londen niet bestond. Aldus is de toelating van den Deenschen gezant voor Lauenburg onbetwistbaar, voor Holstein en Lauenburg eerst dan, wanneer Denemarken aan de in 1851—52 aangegane verbindtenissen voldoet. De bekende Fransche zeekapitein Magnan treedt llians op als kapitein- generaal der Poolsche zeemagt en verklaart in eene te Warschau van den 9dc" dezer gedagteekende bekendmaking, dat hij van 1 Januarij aanst. af de regten van eenen oorlogvoerenden slaat ter zee zal uitoefenen en alle Rus sische schepen zal prijs maken. Deze bekendmaking is door het nationale bewind uitgevaardigd. Per Telegraaf. 's GRAVENHAGE, 1 December. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Groen van Prinsterer, na eene lange discussie lot be strijding zijner molic, die ingetrokken. De behandeling van afd. onderwijs is afgeloopen. WEENEN, 30 November. Alhier is in omloop eene petitie aan de rege ring, ten eunste eener expeditie van Oostenrijksche vrijwilligers naar Holstein. KOPENHAGEN, 30 November. Van wege gebeel Sleeswijk, met uitzon dering van vier stedenis eene deputatie naar de hoofdstad gezondenom den koning geluk te wenschen. De ambtenaren zuilen den eed van trouw aan den koning afleggen. PARIJS, 1 December. De Moniteur verklaart dat de regering vreemd is aan de uitgave der brochure Napoleon 111 en het congres. WEENEN, 30 November. Hier wordt ter onderteekeniiig aangeboden eene petitie aan de regering houdende verzoek niet te beletten dat een ex peditie van Ooslenrijksche vrijwilligers naar Holstein verlrekke. INtiEZOXBKN. Aan den Heer Redacteur van de Leydsche Courant. Wel-Ed. Heer! Wees zoo goed een klein plaatsje in Uw geacht blad in te ruimen voor de onderstaande weinige regelen. UEd. zult daarmede verpligteti Uwen geabonneerde Maandag, 30 Nov. 1863 Q. N. Bij gelegenheid van de aanstaande verkiezing van twee leden in den ge meenteraad, wenschen wij aan de kiezers de vraag te doen, waarom bij voorkeur worden voorop gesteld ingezetenen van elders naar hier overgeko men en of niet onder de hierachter genoemde Leydsche burgers, twee per sonen zouden te vinden zijn die geschiktheid aan zelfstandigheid paren en alzoo met gerustheid kunnen worden aanbevolen. Verre is hel er af dat wij iemand zouden willen verkorten in zijne hurgerschapsregten of iemand zouden uilsluiten; maar ons doel is er op te wijzen, dal in deze gemeente, zoowel bij keuze voor den gemeenteraad als bij voordragteit en benoemin gen voor eene of andere openbare betrekking, de neiging boe langer zoo meer schijnt veld te winnen om juist hen die alhier van ouder tol ouder te buis behooren voorbij te gaan. Wij noemen onder meerdere de volgende namen: C. J. v. d. Aardvvegh, W. C. liaerl, mr. J. T. Bodel Nijenhnis, P. G. C. Eigeman 11. N. de Graaf, Johs. H arte veltM. A. Hartevelt, mr. M. II. A. Lisman. A. C. Leembruggen, P. Muller, mr. li. A. Neeb, J.A. Prijn, dr. Plaat, J.Schet- tema Jz.A. Tieleman, J. I. van Wensen, J. C. Zaalberg.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2