LEYDSCHE ê&mi mlic COERAYT. 1863 WOENSDAG 2 DECEMBER. rinnknlandsüü BKRÏGTE De Courant loordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaarsAfzonderhjkc nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEV DEN, 1 December. i Gisteren, den gedenkdag van de aankomst van den prins van Oranje te jj Scheveningenin 1813, lieten op nieuw vele ingezetenen vlaggen uit hunne woningen wapperen. Wij vernemen, dat de heer J. J. Cremer van 's llage alhier op Vrijdag avond weder eene voorlezing zal houden en wel van een geheel nieuwe Over-Retuwsche vertelling. Zij is getiteld: Grietje op 't Uöningsarf. Deze voorlezing za! gehouden worden gedeeltelijk ten voordeele der Bewaarschool voor arme kinderen in de Groenesteeg alhier en gedeeltelijk voor een ander liefdadig doel. Wij twijfelen niet, of de heer Cremer zal zich weder, ge lijk altoos, in eene talrijke opkomst mogen verblijden. Zijn uitstekend talent is daarvoor reeds een genoegzame waarborg. Nu hij een deel der opbrengst wil afzonderen voor eene onzer bewaarscholen en belandere deel. naar wij vernemen, voor een diep ongelukkig huisgezin, nu zal zijn optreden met te meer vreugde worden begroet en Leyden's publiek wederom lootten, dal het zijne buitengewone gaven en zijne meuschlievende bedoelingen weel op prijs te stellen. Op Woensdag den 9de° dezer zal in de stads gehoorzaal een groot vo caal en instrumentaal concert plaats hebben, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van twee instellingen door het Leydsche departement der maatschappij lol Nut van 't Algemeen in het leven geroepen: de Volks voorlezingen en het Mannenkoor. Behalve genoemd koor, dat eenige vier stemmige liederen zal uitvoeren, zullen lot dit concert welwillend medewer ken: de zoo gunstig bekende Vereeniging van musici, de heer A. J. C. Knippenberg (piano) en eenige heeren dilettanten, welke laatsten een twee tal stukken, Meditation sur Ie premier prélude de Bach (Cli. Gounod) en Air d'église, 1667 (Slradella) voor viool, piano en seraphine zullen ten ge- iioore brengen. Ook de overige stukken van het programma zullen den be minnaars van degelijke muziek ongetwijfeld welkom zijn. Velen zullen deze gelegenheid, wij zijn er zeker van, niet ongebruikt voorbij laten gaan, om een waar n.uzikaal genot te smakenmaar wij zouden met genoegen zien dat aan dit concert een buitengewoon talrijk bezoek ten deel viel. Het doel toch, dat men daarmede wil bereiken, is ongetwijfeld van eene nuttige strek king. De instellingen, ten wier voordeele hel concert plaats heeftzijn tot be schaving en veredeling des volks werkzaam en, ook wegens de weinige geld middelen, waarover zij kunnen beschikken, eenige ondersteuning waardig. Daar de medewerkers tot dit concert hunne talenten daartoe willen dienst baar stellen, zal Leydens publiek ook zeker niet achterblijven. Men schrijft ons uil Soelcrwoude het volgende: Aan vele woningen onder deze gemeente en omstreken was gisteren de vaderlandsche vlag uil gestoken ter gedachtenis van de komst des prinsen te Scheveningen in 1813. Terwijl hiermede de Novemberfeesten sluiten, mag een terugblik op hetgeen door deze gemeente bij de nationale feestviering is gedaan ten bewijze strekken, dat zij omtrent die viering ook geenszins in de rij der andere dorpen behoeft achter te staan. Het bestuur dezer gemeente had de ingezetenen nitgenoodigd om op 17 November door het uilsteken van vlaggen en het houden eener illuminatie hel gewiglig feit van Nederlands herkregen vrijheid in 1813 te herdenken. Dat aan het eerste gereedelijk werd voldaan, mogt verwacht worden: overal zag men de nationale of oranje-vlag van woningen en op molens waaijen. Des morgens werden de schoolkinderen in de school op krentebrood en chocolade onthaald en aan ieder kind eene feestplaat met beschrijving ge schonken. De burgemeester was dien dag als afgevaardigde voor de sub commissie voor hel monument naar 's Gravenhage vertrokkenanders zou de feestelijkheid, o. a. door hem in hel dorp in te halen, waartoe het plan reeds gemaakt was, grooter zijn geweest. Het liep dus dien dag af met illuminatie, die echter, schier tegen verwachting, bijna algemeen was. Van hel reglhuis tot de nederigste arbeiderswoning zag men verlichting; ieder had naar zijn vermogen aan de illuminatie deel genomen. Aan den lloogcn Rijndijk, bij en aan het koffijhttis de Vink, langs den Soeterwoudschen weg, op het Schulpenpad bij de Naakte Sluisoveral werd geïllumineerd. De wed. van den Berg o. a., op het Schulpenpad, illumineerde zeer fraai binnenshuis, verscheidene avonden achter elkander. Vrijdag 20 Nov. zouden de ingezetenen de feestelijkheid herhalen. Wo ningen waren met groen versierden men was met eene lijst rondgegaan om uit de daarop verkregene gelden vuurwerk af te steken Naanwelijks had men, ruim 8 ure des avonds, vernomen dat de burgemeester met zijne echtgenoot naar het dorp in aanlog', was, of in een oogwenk waren lam pions en ballons weder overal ontstoken en even als Dingsdags had er alge meen verlichting plaats. Eene versierde en verlichte schuit kwam met muziek en de hoofdleiders van hel feest langs de Znidbuurt, waar deze personen door den heer pastoor onthaald waren het dorp binnen. De burgemeester hield daarop eene toespraak tol de ingezetenen hen inzonderheid wijzende op het heugelijke, door gansch Nederland gevierd wordende, feest. Aan ieder werd wijn geschonken. Het volkslied werd aangeheven en een luid hoezee! ging onder de menigte op. De lucht daverde van vuurwerk en on afgebroken vreugdeschoten. Het leve de koning! leve de burgemeester! werd herhaaldelijk vernomen. Toen de burgemeester met zijne echtgenoot laat vertrokken, had Soelerwinide, met niet minder geestdrift dan elders, feest voor vaderland en Oranje gevierd. Te Botterdam zijn door eene corporatie aan eenige der voornaamste in gezetenen brieven verzonden inhoudende uilnoodigiug lot zamenstelling eener commissie, ter oprigung van een monument binnen die gemeente, ter eere van G. K. graaf van Hogendorp. Te Dordrecht had in de vorige week een treurig voorval plaats. Een jongentje van 3j jaar, dat door zijne moeder, met een nog jonger kind, alleen te huis was gelaten, had zich van eeuig stroo meester welen te ma ken en dat in brand gestoken. De vlam deelde zich weldra aan zijn haar en vervolgeus ook aan zijne Uleederen mede. In dien toestand trachtte hel kind al kruipende de deur te bereiken, doch dit gelukte hem niet, en werd het eenige ogenblikken later door de buren gevonden, die wel is waar de vlam bluschten, doch, naar hel bleek, te laat; want enkele uren nadat het kind naar het gasthuis vervoerd was, overleed het aan de gevolgen zijner bekomeue wonden. De feestelijke viering van Nederlands herstel in 1813 had Zaturdag II. te Utrecht plaats. De stad had een regt feesteljjk aanzien en was als het ware in eenen feest tuin herschapen. Ten 2} ure werd door den rector-mag- mficus in hel groot auditorium, ten aanhoore van eene talrijke schare, eene Hollaudsche feestrede uitgesproken, welke door muziek werd afgewisseld. Ten 10J ure had in de Maliebaan eene groote parade plaats, waaraan liet geheele garnizoen en de schutterij met hunne muziekcorpsen deelnamen. Ten 12 ure vereenigde zich de stedelijke raad op het stadhuis, alwaar in eene buitengewone vergadering door den burgemeester eene plegtige aanspraak werd gehouden, waarbij hij de feiten, welke eene halve eeuw geleden plaats grepen, in herinnering bragt. Ten 12j ure zette de groote oplogtbeslaande uit de werklieden der munt met eene muntschroef op een versierden wagen, die der zilverfabriek van den heer Bauer, die van de Rijnspoorwegmaat schappij enz. beueveus acht muziekcorpsen, zich in beweging en trok in de grootste orde door de stad. Van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 nre werden van wege het stedelijk bestuur op hel Vreeburg volksverma kelijkheden gegeven, beslaande in koorddansen, gymnastische toeren, toe passelijke balletten, jongleren en goocheltoeren door Bamberg.. Des avonds ten 8 ure werd een ongewoon concert gegevenen wel door de kapel der veld artillerie, op den Domtoren, waarbij hel carillon zich decdhooren; de Dom was prachtig met Bengaalsch vuur verlicht, hetwelk een fraai gezigt opleverde. De illuminatie was even schitterend als algemeen. Ten slotte werd van wege het stedelijk bestuur een luisterrijk vuurwerk op het Vree burg afgestoken. De bevolking toonde dal zij wist feest te vieren want de orde is niet in hel geringste gestoord. Hel nommer van hel Ctrechtsc/ie Dagblad van Zaturdag II. is. zoowel wat het uiterlijke als het innerlijke aangaat, een feestnommer en werd ver zonden met een afdruk van het nommer van de Utrechtsche Courant van 1 Dec. 1813, zooveel mogelijk aan hel oorspronkelijk gelijk. Ook te Arnhem is gisteren, den dag waarop voor 50 jaren die stad door de Pruissen werd ingenomen, op eene luisterrijke wijze feest gevierd. Ook daar werd een optogt gehouden had eene algemeene illuminatie plaats en werd op eene stoomboot aan den overkant een vuurwerk afgestoken, terwijl de Rijnkade met elcetrisch licht verlicht was. Hel getal der beklaagden in de zaak der vergiftiging te Ruinen is met een vermeerderd, daar dezer dagen eene werkster uit Ruinen, eene gehuwde vrouw en moeder, 39 jaren oud, die ten dage der vergiftiging van Dalsem ten diens huize werkzaam was, als verdacht van medepligtigheid aan die misdaad en wel door de beschuldigde Hendrikje Kolk tot misdaad te hebben aangespoord en later de bewijzen, die lot de ontdekking zonden hebben kunnen leiden, te hebben verduisterd, in hechtenis is gesteld. Z. M. de koning heeft aan A. Muilekens, oud 75 jaren, te 's Herto genbosch, eene geldelijke ondersteuning toegekend wegens zijn onverschrok ken en moedig gedrag op 12 Dec. 1813, bij gelegenheid van het des nachts langs de rivier de Mark binnenvoeren var, een schip met buskruid geladen, terwijl de Franschen nog in bivouac lagen in de nabijheid dezer stad. Dit schip was door den schipper Jan de Regt, diens vrouw en twee kindereu wegens liet schieten der Franschen verlaten. Muilekens echter bleef als knecht achter en bragt het schip in veiligheid.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1