Door de tweede kamer zijn in liarc zitting van gisteren met algemccnc stemmen aangenomen een viertal wets-ontwerpen tot wijziging van onder scheidene hoofdstukken der staatsbegrooting van 1862, en dal tot verwisse ling van munlbillettenuitgegeven krachtens de wetten van 18 Dec. 1845 en 17 Dec. 1849. Vervolgens werden de beraadslagingen gehouden over hoofdst. Ill (builenl. zaken) der staatsbegrooting voor 1864. Verschillende zaken werden daarbij ter sprake gehragt: de Litnburgsche quaestie, de reglsbevoegdheid der consuls, de geschillen met llanovcr enz. De lib. Winl- gensStorm van 's Gravesande, van Goltstein en Groen van Prinsterer hebben, om verschillende redenen, o. a. ook om gebrek aan ervaring, zich verpligi gerekend den minister hunne onderstennning te ontzeggende laatste ter zake van de algemeene verhouding tegenover Frankrijk. Hij achtte hel bedenkelijk om zich bij de avontuurlijke Fransche politiek aan te sluiten, die wel eens op eene herziening van de kaart van Europa zou kunnen uitloopenen verlangde dat wij ons op het standpunt eener vol strekte onzijdigheid zouden handhaven, zonder daarvan, even als bij de Poolsche zaak, af te wijken. Door den minister van buiten!, zaken heeft het ongegronde van het tegen hem aangevoerde in hel breede aangetoond. Achtervolgens beantwoordde hij de door sommigen gedane vragen, en gaf hij de verlangde inlichtingen. Hij verklaarde voorts dat de grondtrekken van zijn beleid in de buitenlandsehe aangelegenheden bestonden in hel be waren van neutraliteit en van eene welwillende verhouding met alle mo gendheden. Omtrent de vraag, welke de te volgen politiek zou wezen ter zake van het aangekondigd Parijsch congres, welke sommigen verlangden te kennenvermogt hij thans niet in bijzonderheden treden. Mogt dien aangaande een besluit genomen zijndan zou hij niet schromen de verant woordelijkheid daarvan op zich te nemen. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. EKG EL AN 3». LONDEN. 24 November. De heer Paget, secretaris van het hoofdbestuur der marine, heeft dezer dagen in eene redevoering de handelwijze onzer zeemagt te Kagosima tegen het verwijt van onmenschelijkheid verdedigd. Hij zeide dat het eskader ge tracht had zijn vuur tot de versterkte verblijfplaats van den Japanschen vorst en van zijne trawanten te bepalen, maar dat het door het stormwe der belet was het geschut zoo juist te riglen dat geen ander punt door eene bom wierd getroffenen zoo was ongelukkig de brand ontstaan, waardoor die groolc stad in de ascli was gelegd. Eene te Torquay overledene dame heeft bij uitersten wil een legaat van 40,000 vermaakt aan den heer Disraeli en hem bovendien be noemd tol uitvoerder van haar testament. /,ij kende den beioen.den rede- 'riaar der conservative!] niet en bewonderde hem alleen wegens zijne schoone redevoeringen in het parlement. Zalurdag avond II. heeft in den schouwburg van Drury-lane de beval ling plaats gehad van eene gehuwde vrouwwaardoor geene geringe op schudding ontstond. FRANHItIJH. PARIJS, 24 November. Van hel door den keizer voorgestelde congres valt nog weinig te zeggen. Engeland en Rusland zullen waarschijnlijk daaraan geen deel neuienZwe den en Belgie hebben, naar men zegt, reeds van hunne toetreding tot het plan des keizers doen blijken. Over het algemeen gelooft men dal er vau de zaak niets zal komen. Volgens berigten uit Sl. Domingo is de oorlog aldaar een strijd tus- schen de verschillende volksstammen geworden. De negers plegen de gru welijkste wreedheden op al de blankendie in hunne handen vallen. Al de sledenwaar zij binnendringensteken zij in den brandeven als of zij wilden terugkceren tot den staat vau barbaarschheidtoen zij als wilden in de wouden leefden. Den 17llen Oct. heeft de generaal Santana de opstandelingen aangetast en geslagen, hun twee stukken geschut ontnomen en 500 van hen krijgs gevangen gemaakt. De secretaris van het zoogenaamde voorloopig bewind van Si. Domingo, de heer Santiago, is door het garnizoen van Puerto Plata bij eenen uitval uit het fort gevangen, genomen. In berigten uit Italië wordt o. a gemeld, dat Ie Pompeji een krnid- magazyn is gesprongen, waarbij 17 personen zijn omgekomen. PJ5FISSEN. OERLIJN, 24 November. De Pr. Staatsanz. Gevat eene kon. verordening, waarbij de onder dagteekening van 1 Junij dezes jaars uilsevaardigde verordening, betreffende hel verbod van dagbladen en tijdschriften, wordi ingetrokken. De beweging in de Deensch-Duilsehe hertogdommen, ten gunste van den prins van Augustenburgneemt steeds toe. Te Altona is eene oproe ping aan de Duitschers verspreid, waarin o. a. gezegd wordt, dat het be slissend uur eindelijk geslagen heeft en koning Christiaan een overweldiger is. Van de kleinere staten hebben er zich reeds zes voor het erkennen der reg- ten van den prins van Augustenburg verklaard, maar hel is niet te verwach ten dat Oostenrijk en Pruissen dal voorbeeld zullen volgen, aangezien zij hel Londensche protocol van 1852, waarbij de opvolging in Denemarken werd geregeld, hebben onderteekend. De centrale commissie van den Nationalverein heeft eene oproeping aan hel Duitsche volk uitgevaardigd. Zij herinnert daarin den vorsten de zware verantwoordelijkheid die op hen rust, bezweert het Duitsche volk om zelf te handelen, vermaant de vrienden des vaderlands om gelden, wa penen, manschappen, met ce'n woord alle middelen bereid te houden. De Peiein heeft ook eene deputatie naar den prins van Augustenburg te Golha gezonden. Aan die deputatie heeft de prins te kennen gegeven dat hij verblijd was over de erkenning van zijn regt, en dat hij de Slceswijk-Hol- steiuers, zoo lang reeds onderdrukt, spoedig hoopt te bevrijden. Volgens tijdingen uit Kopenhagen zullen Sleeswijk en llolstein door een corps van 25000 man bezet worden. Naar men uit Warschau meldt wordt hij eene dagorder van den re volutionairen gouverneur der stad, ter wederlegging van de buiten 's lands verspreide geruchten verklaard, dal de nationale regering er niet aan denkt den strijd op te geven, en meerder strijdkrachten te barer beschikking heeft, dan bij het begin van den opstand. Per Teiea'irrtaf. 'sGRAVENHAGE, 26 November. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomen de volgende hoofdstukken der staatsbegrooting: buitenlandsehe zaken met 38 tegen 25 stemmen; r. lt. eeredienst met 42 te gen 20 stemmen; lierv. eeredienst met 42 tegen 19 stemmen; en justitie met 51 tegen 13 stemmen. Morgen is het hoofdst. biniienlandsche zaken aan de orde. Feestviering te Eeyderdorp. De hoofdstad des rijks, de vorstelijke hofstad, liet grijze Leydenvan j waar eens de victorie uitging, vierden het 50-jarig feest der verlossing en I bevrijding, vierden het Oranjefeest! Andere sleden, aanzienlijke dorpen deden dit ook, en zou dan Leyderdorp, eene heerlijkheid der stad Leyden, achterblijven? Neen! Het geheele dorp j de woning van den aanzienlijken en van den armslen werkman is versierd j met de waardige driekleur of de dierbare Oranje-vaan. Zelfs wapperden die vreugdeblijken van de verst afgelegen boerenwoningen. Doch dit was nog niet genoeg. Eerepoorlendes avonds verlicht, illuminatie en vuur werk werkten mede ter feestviering. Maar hierbij mogt het niet blijven. De edelachtbare heer burgemeester had der jeugd een feest bereid. Een 200 lal leerlingen, allen met oranje, sommigen prachtig uitgedost en met wapperende vaandels, vereenigden zich in de school, verwelkomden den waaardigen Hubrcclil met feestgezang en werden daarop door z. cd. ach tb. op eene duidelijke, voor de kinderen bevattelijke, wijze aangesproken en met den oorsprong en liet doel des feesldags bekend gemaakt. Na het zingen van gepaste liederen en na vereerd te zijn met eene gedenkplaat en met gezangen van Heije, werd de jeugd onthaald door liet aanbieden van koek en chocolade, deed verder eene wandeling langs het dorp, bjj afwisseling zingende en juichende, geleid door den waardigen onderwijzer en vergc- zcld door burgemeester en wethouders, lu de school teruggekomen, von den de lieve kinderen krenlebrood en chocolade in goeden overvloed, terwijl j zij door den waardigen burgemeester nog verrast werden met eene menigte kunststukkendoor den grijzen Bamberg uitgevoerd. Bij ai deze vermaken en versnaperingen had z. ed. achlb. ook de leerlingen der Christelijke school niet vergeten. Na ontvangen dankbetuiging verliet de burgemeester de school, terwijl de lieve, mij steeds dierbare jeugd, hem het hoezee en een lang leven toejuichten. Dat deze dag nog lang in herinnering blijve met opregten dank aan den waardigen burgemeester, wenscht 20 Nov. 1863. Een oud inwoner. LEI DSC HE SCHOÜWKUKG. Van de voorstellingen in dit saizoen hebben wij nog geen verslag gegeven omdat zij weinig merkwaardigs opleverden en ons geene afzonderlijke of wijd- loopige vermelding waardig schenen. De stukken waren meerendeels middelma tig, en werden middelmatig uitgevoerd. lie kinderen van den schrijnwerker" van Frederic Soulié is wel op een goed idee gebouwd, en bevat een paar j schoone passages, maar de intrige lijdt in hel laatste gedeelte aan groote I verwarring en onduidelijkheid. De democratische beginselen van den schrij ver hebben hier voor het kunstgevoel een zeer ongunsligen invloed gehad. Het nastukje: «Een man van zijn woord," is onbeduidend van intrige, maar onderscheidt zich tevens door een vloeijendeu en geesligen dia loog. Het verwonderde ons dat de vertaler, de heer Faassen (die overigens lof verdient) den naam van den oorspronkelijke!) auteur niet genoemd heeft. Hel gold hier toch een zeer bekend dichter, namelijk llenry Murger, die een paar jaren geleden gestorven is, en wiens scènes de la vie de Bohème inzonderheid veel opgang heeft gemaakt. Een man van zijn woord" heet in het Fransch: Le serment d'Horace." Het voldeed zeer goed, ook door het vrolijke en vlugge spel van Mw. Pice'ni en de heeren Faassen en Kettmann. liet is ons regt aangenaam bij deze gelegenheid van den heer Kettmann gewag te kunnen maken. Deze acteur heeft in den laalslen lijd werkelijk groote vorderingen gemaakt, en wij hopen dal hij zoo voort zal gaan Hel tooncelspel «Moederliefde en Heldenmoed" van A. Ruisch, behoort tot die raderlandsche stukken, van welke van Lcnnep leregl zegt, dat, «de personaadjeii in eenmaal aangenomen en als op wettig gezag geijkte vormen I gegoten zijn." W(j zien alweder dezelfde Nederlanders, allen even deugd- i zaam en dapper, allen den mond vol hebbende van de woorden: vaderland, vrijheid enjgodsdienslVan Lcnnep heeft zelf het eerst eenen anderen weg inge slagen door zijne Vrouwe van 11'aardenburgin hetwelk ons de zeden en denk beelden van hel behandelde tijdvak op meesterlijke wijze worden voorgesteld, zoodat vvij de toen heerschende partijen op nieuw zien leven en handelen. Het ware zeer te vvenselieu dat ook andere dramatische schrijvers zijn voorbeeld wilden volgen, men zou dan waarschijnlijk wat minder de kiagt hooien, dat een «vaderlandsch" stuk zoo vervelend is! Hel looneelspel «Moeder liefde en Heldenmoed" boeit den toeschouwer weinig, daar liet allen zamen- hang mist, en eigenlijk geheel uit losse tafcreelen bestaat. Wij roepen het dus met andere dergelijke producten een hartelijk «goeden nacht," toe! Het nastukje: «Eene verschrikkelijke dochter." (zeer letterlijke, en zeer sierlijke? vertolking vau mie fllle terrible") verdient de sterkste afkeuring, wegens de onkieschheid. De uitvoering was eene betere zaak waardig. Met betrekking lot hel gelegenheidsstuk: Neêrlands roem herdacht," mogen wij niet voorbijziendat het schrijven van gelegenheidsstukken bij zonder moeiji lijk is. Men heeft dit reeds zoo dikwijls en op zoo verschil lende wijzen gedaan, dat de oogst op dat gebied zeer schraal wordt, liet is gelukkig dat er voor die taak nog schrijvers te vinden zijn, en hel zon ondankbaar wezen de zoodanigen door eene scherpe kritiek te ontmoedigen. POOLSCHE GRËNZ.EN, 25 November. In den afgeloopen nacht zijn een aantal ambtenaren gevangen genomen. DRESDEN, 25 November. De eerste kamer heeft te kennen gegeven, dal zijin de veronderstelling dal de regering zal medewerken om de reg- ten van Sleeswijk-llolslcin te doen gelden, verklaart dat het Saksische volk en zijne vertegenwoordigers bereid zijn haar in alle opzigten te ondersteu nen, zelfs dan wanneer het noodig mogt worden tol de uiterste middelen de loevlugt te nemen. NEW-ÏORK, 14 November. (R. O.) Generaal Lee heeft met de zuide lijken eene sterke stelliiig aan den zuidkant van den Rappahannock ingeno men. De stelling van Meade niet zijne troepen is tusschen die rivier en den Rapidan. Men verwacht een treffen tusschen beide corpsen. NEW-YORK, 14 November. (R. O.) De Richmond Examiner meldt, dat de l'nie-lroepen hel schiereiland York naderen en een aanzienlijke krijgs- magt vercenigd is op den weg naar Williamsburg, 40 mijlen ten oosten van Richmond. GOTHA, 25 November. Hertog Frederik van Holslein-Slceswijk heeft bij den bondsdag aanzoek gedaan lot het nemen van maatregelen ter bcschcr- ming van de ambtenaren die den eed aan den koning van Denemarken wei- J gerden. Kolonel Duplal is van Hamburg hier aangekomen, en belast zich j met de leiding der militaire aangelegenheden. INGEZONDEN.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2