LEÏDSCRE COURANT. 1805. VRIJDAG 27 NOVEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHK BKRIGTEN. LEYDEN 26 November. Wij vernemen dat twee onzer landgenootende hh. Francois Pollen en üouwe C. van Dam, ziel) naar hel eiland La Reunion hebben ingescheept met hel doel om eene wetenschappelijke reis naar Madagaskar te maken. Eergisteren hebben beeren studenten aan den hoogleeraar de Vries, die den 19den dezer op hunne uitnoodiging eene feestrede had uitgesproken, eene serenade bij fakkellicht gebragt. Eergisteren is alhier in den ouderdom van ruim 77" jaren overleden de heer I. Ilenkes, gemeente-ontvanger, welke betrekking hij gedurende vele jaren met ijver heeft waargenomen. Een groot deel zijns levens is ook gewijd geweest aan de dienst des vaderlands, inzonderheid aan de beharti ging van de belangen der dienstd. schutterij alhierwaarover hij gedurende eene reeks van jaren het bevel heeft gevoerd. Zijne hooge jaren drongen hem ten laatste zijn ontslag als luit.-kolonel bij die schutterij aan te vragen. Bjj de gebeurtenissen in 1830 met de mobile schutterij uitgetrokken, stond hij .gedurende geruimcn lijd aan het hoofd cener afdeeling Zuidhollandsche mo bile schutterij. Hoe hij in deze betrekkingen aan hel in hem gestelde ver trouwen heeft welen te beantwoorden, getuigden de eercteekenen van ridder der orde van den Ncderl. Leeuw en van kommandeur der orde van de Eiken kroon die zijne borst versierden. Van den Leydschendam wordt ons het volgende gemeld: ls een gezigt op den Leydschendam reeds op zich zelfbij uitstek gunstig verhoogd door de drukke scheepvaart, (die er eertjjds door het dagelijksch verkeer van onderscheidene veerschuiten, nog meer levendigheid bijzette, zoodat die plaats voor velen een geliefkoosd oord was geworden) een schoon gezigt leverde de plaats eergisteren, 24 dezer, op, toen daar het halvc-eeuw- feest van Neêrlands herwonnen vrijheid herdacht werd. Overal wapperden reeds sedert eenige dagen de nationale en de oranje-vlag; thans waren daarenboven op vele plaatsen de woningen met groen en bloe men versierdgelijk dan ook de gcheelc scluiitenjagers-buurt rijkelijk met slingers van groen was behangen. Dan, de eigenlijke feestviering zou eerst tegen den avond met de illuminatie, die zeer fraai beloofde te zijn, een aan vang nemen. Langs de komtusschcn de beide schutsluizenbestond de verlichting geheel en al uit guirlandes en midden in de kom was een groot houtvlot neêrgelegd, waarop geplaatst was eene pyramide ter hoogte van 40 voelen, sierlijk en met smaak tot aan den top verlicht en prijkende met hel borstbeeld van koning Willem III, terwijl op datzelfde vlot onderschei dene piktonnen werden gebrand, als zoovele toortsen een geweldig licht verspreidende. Ten 8 ure begon de optogt, bestaande uit een tal van, eenvoudig net met eene oranje-sjerp versierde, jongelieden, die zich met de muziek van het 4dc bat. van het reg. grenadiers en jagersuil 's Gravenhagevoorloopig in het logement de Zwaan vercenigd hadden. Van daar begaf de stoet zich naar de woning des burgemeesters, die aldaar, vercenigd met het plaatse lijk bestuur en vele andere genoodigden, zich aan den trein aansloot en al dus, met de muziek aan hel hoofd, door de gemeenten Leydschendam en Veur eene pleglstatige ronde deed. Bij de steeds klimmende feestvreugde had men echter onder anderen te bejammeren, dal de aanhoudende regen eene groote sloornis op de verlichting te weeg bragt, zoodat het niet mogl gelukken het volle effect van de voor eene illuminatie zoo geschikte kom te genieten, die zich als ééne lichtmassa zou hebben voorgedaan. Maar on danks dien tegenspoed duurde de feestvreugde tol laat in den nacht voort, terwijl er eene eensgezindheid heerschte, die, evenals op andere plaatsen, tot ééne stem zamensmolt en zich oploste in de onverdeelde getuigenis van liefde voor vaderland en koning. Bij het nommer der Arnhemse he Courant van heden is aan de ge- abonneerden gratis verzonden een exemplaar van Arnhem in November 1813 naar de beriglen van tijdgenoolen en uit onuitgegeven bronnen geschetst door Mr. J. W. Staats Evers. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zalurdag aanst. aldaar eene gewone vergadering honden. Door Teylers godgeleerd genootschap is besloten tot het uitschrijven van de volgende nieuwe prijsstof: Een volledig en kritisch overzigt der werkzaamheid van Ferdinand Clirisiiaan Banr op theologisch gebied." Voor het kiesdistrict Rotterdam is tot lid der prov. staten van Zuid holland verkozen de heer P. Caland. Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot hoogleeraar in de ont leedkunde aan het athenaeum aldaar benoemd de heer dr. W. Berlin. In den avond van den 17den dezer zijn door de huisvrouw van A. v. M. te Vianen een paar turven van een brandend vuur genomen en bij andere turven neergelegd, waardoor in hare woning brand is ontstaan, welke echter dadelijk is gebluscht. Gezegde vrouw is, verdacht van het boven staande met moedwil te hebben gedaanin verzekerde bewaring gebragt. Bij hare gevangenneming heeft zij gepoogd zich te verdrinken. Naar men verneemt zal de bekende zaak van den zich noemenden Engelschman Sommerset Lee op 10 Dec. e. k. voor hel prov. geregtshof van Gelderland worden behandeld. Uit de instructie moet gebleken zijn, dat de kapitein van Dongen Francken, die, blijkens eenstemmige verkla ringen van officieren, welke met hem gediend hebben, een zeer geacht en reglschapeu man was, is vermoord geworden, nadat Lee hem eenige minu ten had opgewacht en bij die gelegenheid, ter zekere volvoering van de daadeerst zijn mes met een dolk was gaan verwisselenhetgeen door hem wordt erkend. Verder is uit van Ierland overgezonden Processtukken ge bleken, dat de beschuldigde aldaar in 1824 mede een ro gepleegd heeft. Maandag II. is in de buurtschap Cortenoever on.l r v ;::rnen een huis, door twee gezinnen bewoond, in brand geraakt, dat tr>. 'g gevolg dat van de drie kleine kinderen, die alleen in dc vonl":: warm achterge laten, één jammerlijk in de vlammen is omgekoi. in de asch gelegd en van den inboedel niets gered. l)r ■- cuheil" was te ver van hel dorp om tijdig genoeg met de spuiwn tegenwoordig te zijn. Nopens de zaak van ds. van R(jn deelt men aan het C. D. het gende mede: De heer P. en de advokaat W. te Zwolle, die zich dezer dagen naar Zwitserland hebben begevenom het kind in quaestie aldaar op te eischen, zijn van daar onverrigler zake naar Zwolle teruggekeerd. Bij het vernemen van deze reis, had de moeder van liet. kind mevr. P.. een telegram derwaarts gezonden, met last oi v. aan::; schoon vader af te geven, dat dan ook is gewe en aldaai zijnde de vader van de voormalige gouvt huize het verpleegd en opgevoed wordt. De neer he;it hel bind waarnaar hij zoo vurig verlangde, zelfs niet eens mogen zien. Hot c'.aa sikaal bestuur van Zwolle heeft dc zaak van do van Rjj :a?r het kerkbestuur van Overijssel verwezen. Tc Groningen is, namens vele ingezetenen dier stad, een fraai boek geschenk lot aandenken uitgereikt aan den oud-koopvaardijkapitein C. Krook aldaar, den laatst overgeblevenen der 7 wakkere zeelieden, die op 15 No vember 1813 bij de Zoutkamp met eene sioep een vaartuig prijs maakten en naar Groningen opbragtenwaarin zich 20 gewapende Franschc douanen met vele vrouwen10Ó0 geweren en andere ammunitie bevondenen levens eene kas van 80,000 werd gevonden. 's GRAVENHAGE, 26 November. Door Z. M. is de eerste kapittel-ridder der Duilsche orde Balye van Utrecht, G. A. A. C. baron von Knobelsdorff, geagrederd als jongste kom mandeur der orde; en voorts de opklimming geagregerd van den coadjutor F. L. W. baron van Brakell, tol landkommandetir der Duitsche orde Brflye van Utrecht. Tot president der arrond.-regtbank te 's Hertogenbosch is benoemd de heer tnr. J. M. B. J. van der Does de Willeboisthans regter in die regtbank. Tot ontvangers der directe belastingen-enz. zijn benoemd: te Beest de heer J. C. baron van Alderwerell lloutuyn thans te Norg; te Tubber- gen de heer E. Bakker, thans te Mander; te Wychen de heer J. A. van Vliet, thans te Buren; en te Buren de heer A. Voerman Czn., thans surnumerair. Z. M. heeft den sergeant adspirant-kwarliermeesler van het corps ma riniers J. Allot benoemd tot 2den luit.-kwarliermeester bij dat corps. Z. M. heeft goedgevonden te bepalen dat, tot belooning dergenen die zich hebben onderscheiden bij de expeditie in de Zuid-Oosler-afdeeling van Borneo, en in het bijzonder bij de expeditie naar de Lahay-, Teweh- en Dousson-rivier, gedurende de maanden December 1861, en Januarij, Fc- Fruarij en Maart 1862, bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederland als in Ned.-Indië, eervol zullen worden vermeld: de luitt. ter zee lslc kl. jhr. A. Meijer, kommandant van 's rijks schroefstoomschip de Vecht.' de luitt. ter zee 2de kl. J. Sandt van Nootcn en A. J. Diimont; de officier van ge zondheid 3de kl. J. O. Harthoorn; de bootsman L. van Wjtk en de matroos lste kl. K. J. Lindstromsedert bevorderd lol 2den bootsmansmaat. H. M. de koningin neemt in beterschap toe. Naar men verneemt, is er onder de leden van eenige liederlafels alhier eene lijst in omloop, met het doel om Z. K. H. prins Frederik in zijn paleis eene uitvoering aan te bieden. Heden heeft dc lieer mr. J. G. Kist voor den hoogen raad dc ver- eischte eeden afgelegd als raadsheer in het prov. geregtshof in Zuidholland. Woensdag aanst. zal dc installatie plaats hebben.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1