LEYD8CHE COURANT. N". 141. MAANDAG 23 NOVEMBER. 1805 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zalurdag avond. f 'SS De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nummers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. y*\ BINNKNLANDSCIIS BKilïGi Eli. LEÏDEN 21 November. De feestelijke stemming van Donderdag II. duurde alhier gisteren nog voort. Op verschillende plaatsen zag men nog eene jubelende menigte bijeen en hadden hier en daar optogten plaats. Des avonds werd ook door hh. stu denten een gecostumeerde oplogt gehoudenterwijl op enkele plaatsen de illuminatie van den vorigen avond werd herhaald. Bij gelegenheid van de gehouden nationale feestviering zijn ook de kin deren in hel H. G. of armen wees- en kinderhuis niet vergelen. Op kosten van hh. regenten hebben zij een builengewoncn maaltijd gehad, bestaande uil kool met aardappeleneene dubbele portie vleesch en bier. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 164 lot 214 personen. Van Oegslgeest meldt men ons, van den 18den, het volgende: De feestelijkheden in deze gemeente, ter gedachtenis van ons vijftigjarig onafhankelijk volksbestaan, hebben de verwachting ver overtroffen. Was reeds van Maandag jl. af de gemeente in feestdos getooid door opgerigte eerepoorten, hel wapperen van nationale en oranjevlaggen en wimpels van alle woningen, ja zelfs van de eenvoudigste daggelders, op heden, den dag waarop bel halve eeuwfeest van onze Inrstelde onafhankelijkheid werd ge vierd, hadden gemeente-bestuur en ingezetenen, als hel ware, gewedijverd om alles een regl feestelijk aanzien te geven. Des morgens ten 8 ure, waarop de volksfeesten met ringrijden, waaraan 30 personen deelnamen, aanvingen, stroomden reeds van alle zijden ingeze tenen en bewoners van naburige gemeenten toe. De daarop volgende verschillende volksvermakelijkheden, waaraan door ruim 200 mannen werd deelgenomen welke ten 10 ure aanvingen in een stuk weiland, door den heer G. C. van der Hoef, wethouder der gemeente, daartoe welwillend afgestaan, en waarvan de toegang en de verschillende afdeelingenwaarin deze volksvermakelijkheden plaats haddenmet vlaggen en groen waren opgesierd, duurden lot des namiddags 1 ure, waarna ten 2 ure de harddraver^, waaraan 9 paarden deelnamen, begon, welke lei>_, 4* ure was afgeloopen. Voorts werd in den ochtend van dien dag de schooljeugd onthaald op chocolade, krentebrood en koek, terwijl aan ieder leerling een exemplaar van de van wege hel Nederl. Onderwijzersgenootschap uitgegevene feestplaat werd uitgereikt, benevens een exemplaar van de beschrijving van die plaat en van de feestliedjes van dr. J. P. tleye. terwijl de nieesten nog daaren boven een exemplaar ontvingen van het Jubileum van Nederlands herstel van Neerlands verlossing in 1813 door R. Ilusen van het tiental Vaderl. Gezangen enz. door T. II. Jongsma van Wat God gedaan heeft, een ge schenk voor Nederl. kinderen door J. P. Schuberg en van hel Geschied- en redekunstig Gedenkschrift van Nederl. Herstelling door J. II. van der Palm. De proeven van zangkunst, van schrift, van vlugheid in hel volbrengen van gymnastische loeren op de speelplaats, door de schoollecriiiigenwaren inderdaad verrassend. Ten 2 ure begon voorts de trekking van de loterij zonder nieten voor vrouwen, welke uit een vijfhonderdtal prijzen bestond, grootendeels klee- dingstukken of huishoudelijke benocdigdheden en oenige zilveren voorwerpen. Ten 3 ure vereenigden zich op het raadhuis een zestal mannen, allen oud-gedienden van 1813 en 1815, met hunne vrouwen, aldaar door de dochter des burgemeesters ten middagmaal genoodigd en aan wie door ver schillende ingezetenen aldaar een bezoek en op het dessert door de Oegsl- geester jongelingschap eene serenade werd gebragt. Des avonds ten 6 ure begon voorts in twee verschillende localen het prijsbillardenwaaraan door een zestigtal personen werd deelgenomen. De illuminatie van de door de gemeente opgerigte eerepoorl, welke over het punt van ineenlooping van de Leydschc en Haagsehe straatwegen henen- sprong, voldeed uitmuntend, terwijl die aan tal van huizen aaugebragt, van smaak getuigde. De geest, welke allen dien dag bezielde, was uitnemend. De ingezetenen wedijverden als het ware met elkander, om hel gemeentebestuur te loo- nendat het hun vertrouwenhunne liefde beziten de schooljeugd toonde dat 'het hoofd des bestuurs haar niet vreemd was, daar zij meermalen hem juichend en handendrukkenö omringde. De dag van 18 November 1863 zal, èn bij het gemeente-bestuur, en bij de ingezetenen èn bij de schooljeugdvoorzeker lang in aangename herin nering blijven. Men schrijft ons uil Voorschoten dd. 20 November: Eergisteren werd alhier het nationale feest gevierd. Bij een landbouwer aan den Rijndijk onder Voorschoten was de gedachte opgekomende schoolkinderen uit zijne buurt, die ter feestviering naar hel dorp moesten, niet te laten loopenmaar er hen met voertuig Ie brengen; hij zelf was de eerste die er zich toe aanbood en zijn voorbeeld vond navolging. Hel was eene eenvoudige doch inderdaad allerliefste optogt. De onderwijzer de heer J. de Jong, met zijne familie gezeten in een open rijtuig, voorzien van eene flinke nationale vlag, reed voorop, vervolgens het gemeenteraadslid de heer van Roonmet zoo veel kinderen in zijn rijtuig als hij bergen kon, en achter hem nog zes andere rijtuigen, met schooljeugd beladen. Op ieder rijtuig was in de handen van een paar kinderen eene nationale of oranje vlag, welke vlaggen door den heer Biben en andere belangstellenden wa ren bijeengebragt. Te Voorschoten voor het speelplein der openbare school stand houdende, werden de kinderen door burgemeester en wethouders cn den hoofdonder wijzer den lieer Struik ontvangen. Spoedig was aan ieder kind eene plaats aangewezen waarop door de schooljeugdonder leiding van haren onder wijzer, het Wilhelmus-lied werd aangeheven, hetgeen op alle aanwezigen iudruk maakte; men zag het op ieders gelaat, dat er een feest gevierd werd aan Nederland en Oranje gewijd. Vervolgens werden de kinderen de school binnengeleid en de hun aangewezene plaats ingenomen hebbende, werden zij door den heer burgemeester hartelijk verwelkomd in eene schoone toespraak, waarhij ook dank betuigd werd aan de onderwijzers voor de moeite die zij zich voor dit feest gegeven hadden, aan de ouders, dat zij hunne kinderen hadden willen veroorloven bier ter feestviering te verschij nen, aan de voerlieden, die de kinderen van den Rijndijk het komen naar hier zoo gemakkelijk hadden gemaakt, maar vooral aan de edele gevers, die door zoo onbekrompen vrijwillige bijdragen het gemeentebestuur in staat hadden gesteld, niet alleen de schooljeugd dezen dag feestelijk te onthalen, maar ook aan de minder gegoeden eene feestgave, vleesch, brood, boter en kaas, aan te bieden. Daarna werden door de schoolkinderen feestzan gen aangehevenwaarop de heer Bamberg eenige toeren in de goochelkunst op meesterlijke wijze ten uitvoer bragt, na vooraf in warme taal zijn hart lucht gegeven en verklaard te hebben hoe dierbaar en lief licrn het vader land en ons vorstelijk stamhuis waren. Toen de heer Bamberg even 12 ure zijne kunstverriglingen geëindigd had, werden nog eenige coupletten door de schooljeugd gezongen, waarvan de laatste regelDe Koning leev'hoezee! den aanwezigen voorzeker niet ligt uit hel geheugen gaan zal. Nu gingen de kinderen aan den maaltijd, krentebrood, koek. borstplaat, unevellen en wijn, terwijl burgemeester en wethouders onderscheidene per sonen in het regtlinis noodigden, om daar eenige oogenblikkcn feestvierend bijeen te zijn. Eensgezindheid en vrolijkheid lieerschten daar en onder de vele toasten, die werden ingesteld, was gewis de eerste, die aan den Kouiug gewijd was, met het feest, dat men vierde, in volkomen harmonie. Ook te Valkenburg is, naar men ons meldt, Nederlands bevrijding in 1813 feestelijk herdacht. De schooljeugd aldaar is op den I8den dezer door den burgemeester, den heer J. Muller, onthaald op chocolade en krentebrood terwijl aan haar werd uitgereikt van der Palm's gedenkschrift van Neder lands herstelling, of wel eene feest-medaille of plaat. -lil de Staats Courant is opgenomen eene lijst van giften, lot nu toe ingekomen bij de hoofd-commissie ter oprigting van een nationaal gedeuk- Iceken voor Nov. 1813. Die giften bedragen eene som van ƒ89,823. Te Zevenhuizen hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad. De bur gemeester heeft de hulp der militaire inagt uil Gouda moeten requireren. 50 man met drie officieren zijn derwaarts gegaan cn bij hunne komst was de rust terstond hersteld. Ter dankbare herinnering der verlossingvoor 50 jaren aan het vader land geschonken, waarin hij zelf zoozeer gedeeld had, heeft de heer F. Niemaiilsverdriet te Numansdorp aan de diaconie aldaar een certificaat w.s. groot 1000 3 pet. geschonken. Te Haarlem is, bij gelegenheid van de nationale feestviering op Don derdag II., door eene commissie van 12 ingezetenenvoorafgegaan door den lieer jhr. Quarles van Ufford, aan den heer Johannes Enschede', oud 79 ja ren, uiel eene hartelijke toespraak een album aangebodenhetwelk de hand- leekeningen bevat van niet minder dan 2700 zijner sladgenooten en bet volgende ten titel voert: «Op het 50slc gedenkfeest van Neêrlands onafhan kelijkheid brengen de ondcrgeleekende burgers van Haarlem hulde aan Mr. Johannes Enschedé, die, met voorbijzien van persoonlijk gevaar, van den 15dcn November 1813 af voor de rust en veiligheid van Haarlem gewaakt en den 19dcn November de voorloopige stadsregering bijeengeroepen heeft. Zijne kloeke cn edele houding in de bange dagen van 1813 wordt met innige erkentelijkheid herdacht door allen die liet vaderland cn de stad hunner in woning liefhebben." Te Meppel had dezer dagen hel volgende ongeluk plaats: llij het in de stad rijdenom de markt te bezoekenschrikten de paarden van den landbouwer H. T. van Wapserveen voor eene vlag, die nog ter gelegenheid van het halve eeuwfeest van een der huizen wapperde. De boer wilde van den wagen springendoch geraakte zoodanig tusschen den wagen en een boom beklemd, dat hij zijn hoofd en ligchaam deerlijk verminkte. Zijn hoofd schijnt van binnen ernstig gekneusd, terwijl eenige ribben zijn gebro ken. Men vreest voor zijn behoud. '8 GRAVEN H AGE 21.' November. Z. M. heeft bevorderd tot luit. ter zee lSIe kl. den luit. ter zee 2dt kl. J. A. Greve, en lot lslen luit. bij hel corps mariniers den 2de0 luit. bij dal corps P. Spanjaard. Tot burgemeester van de gemeente Maasland is benoemd de Heer A. van Heel en tot apotheker 3de kl. bij de landmagt is benoemd de lieer Jan Barend Nagelvoort. Z. M. de koning heeft gisteren morgen in een pleglig gehoor ontvan gen het collegie van den hoogen raadbenevens de leden van de algemecnc rekenkamer. De voorzitter van den Imogen raad, de lieer mr. F. de Greve, heeft den koning, uit naam van liet collegie, geluk geweuschl met de vie ring van het halve eeuwfeest van liet herstel van Ncderland's onafhankelijk heid en de hcreeniging van Nederland en Oranje. Men verneemt, dal hel Z. K. 11. den prins van Oranje behaagd heeft, 111). hofbediende, den beer J. Looisenbij gelegenheid van de viering zijner 50-jarige effective dienst aan liet land en aan liet Huis van Oranje, als blijk van tevredenheid, een prachtig gouden cyliuder-hotologieloopende op dia manten, te vereeren. Tengevolge van de behandeling der staaisbegrooting voor 1864, bij de

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1