Fcr Telegraaf. Nabij Amersfoort is een baanwachter van ilen cenlraal-spoorwcg dood »n zijn huisje gevonden; waarschijnlijk is de ongelukkige, in slaap gevallen zijnde, door kolendamp geslikt. Te Zutphen is voor de maatschappij van weldadigheid ruim 1000 gecollecieerd. liet bestuur der plaatselijke afdeeling dezer maatschappij had de ingezetenen opgewekt hunne erkentelijkheid voor Neêrlands verlossing in 1813 door ecne gift aan genoemde maatschappij te toonen. 's GRAVENHAGE, 12 November. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein P. A. J. Gosenson, van het 2de reg. infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen, en bij hel wapen der infanterie te benoemen: bij het lste reg., tot lslen luit. den 2dE0 luit. A. J. G. VV. von Jlotz, van het corps; bij het 7de reg., lot kapitein 3de kl. den lslen luit. 11. Hendriksen, van het 3de reg. Z. 81. heeft benoemd lot onderwijzer der 3de kl. voorde dienstin Ned. Indie de hoofdonderwijzers A. F. Hillebrand te Amsterdam, en J. F. W. Winterberg, te Veenendaal; mitsgaders de hulponderwijzers P. van Eisen, te 's GravenhageA. E. Schreuders, te Haarlem; J. Bouwhuis, te Kam pen, en A. den Hamer, te lJzendijke. Z. 81. de koning heeft bedankt voo,r de hem door een dertigtal der aanzienlijkste jongelieden uit de residentie en door hel Delftsche studenten corps aangeboden eerewacaten. Hel bevestigt zich, dal Z. K. H. prins Frederik den wensch heeft te kennen gegeven, dat de oplogten van fabriek- of andere werklieden, die het voornemen moglen hebben hel feest van 17 November op te luisteren, geene belemmeringen mogen ondervinden. De werklieden zullen voor de loges van de leden der kon. familie in het Willemspark defileren. Ter bijwoning der gala-voorstelling in den kon. schouwburg op Dings- dag aansl. zullen de nog overgebleven krijgers van 1813 uitgenoodigd worden. Door den gemeenteraad is op voorstel van burg. en weth. besloten eenc som van ƒ3000 uil de gemeentekas beschikbaar te stellen, ten einde die door lusschenkomsl van de algemeene armenvergadcring en hel burgerlijk armbestuur worde aangewend tot het doen ecner nitdeeling van brood en kaas of andere levensmiddelen aan behoeftigen op 18 Nov. 1813. In de gisteren gehouden vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestunr, is o. a niet ontvankelijk verklaard hel be roep van T. Zaaijer, prosector aan hel anatomisch kabinet der hoogeschool te Leydentegen eene uitspraak van ged. staten van Zuidhollandwaarbij hij voor de dienst der schutterij is aangewezen. In eene gisteren gehouden vergadering der orde van advocaten bij den hoogen raad, is de heer mr. A. de Pinio geïnstalleerd als nieuw benoemd deken dier orde. Door den deken werd bij die gelegenheid medegedeeld dat door den raad van toezigt tot secretaris benoemd was de heer n.r. P. L. F. Blttssé. Bij de gisteren aan liet ministerie van marine gehouden aanbesteding van de levering van 200,000 N.ffi grove maatkolen, voor het marine établis sement te Willemsoord, was de eenige inschrijver de heer Berghuis, te Nieuwe Diep, voor 16.74 per 1000 N. 10. D8. Krayenbelt, te Sclieveningenheeft van een onbekende ontvangen ƒ100, ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der met de pink de Vrouio Lena omgekomen visschers. lil ile zitting van de tweede kanier van gisteren heeft de commissie van rapporteurs voor liet wels-onlwerp houdende voorzieningen omtrent de Nederl. bank daaromtrent haar eindverslag uilgebragt. De beraadslaging over dal wets-ontwerp zal gevoerd worden op aansl. Vrijdag, wanneer ook over de toelating van den heer van Heiden Heinestein zal beslist worpen. De voorzitter heeft het voorstel gedaan om bij den koning audiëntie te vragen, ten einde de kamer, als de wettige vertegenwoordiging van de natie, in de gelegenheid te stellen en corps aan Z. 81. hare hulde te bren gen en de verzekering te geven van hare trouw en verknochtheid bij gele genheid der feesten, welke gevierd zullen worden ter herdenking aan de ge beurtenissen die vóór vijftig jaren hebben plaatsgehad, namelijk de her winning van ons onafhankelijk volksbestaan en de herreniging met het Huis van Oranje; met welk voorstel de kamer zich heeft vereenigd. In de zitting der prov. staten van Dingsdag II zijn nog behandeld de voorstellen van ged. staten tot het al of niet subsidieeren van gemeen ten, onvermogend om zelfstandig in de kosten van het lager onderwijs te voorzien. Aan de gemeente Hazerswoude is 4000 toegezegd. De gewone najaarsvergadering der staten is vervolgeus door den voorzitter gesloten. AMSTERDAM, 11 November. Maandag II. hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akade- mie van wetenschappen eene gewone vergadering, die bijgewoond werd door de lilt. Opzoomer, Boot, te Winkel, Millies, Janssen, üirks, Fruin van llcitsde, Koenen, Bake, de Vries, Leemans. Réville, Mees Az Kar- slen van Lennep, Vissering, de Geer, Delpral en Six De heer Boot leverde eene bijdrage lol criliek en verklaring der laatste elegie van Properlius. De heer Leemans behandeldeten vervolge op vroegere mededeelingen over hetzelfde onderwerp, eenige Egyptische papyrussen met tekst in liiêra- tiscli schrift. Zijne tegenwoordige mededeeling liep over de papyrussen van de kon. musea te Berlijn, zijnde vier van geschiedkundigen inhoud, uil de tijden van het 12de, en drie van godsdienstigen inhoud, uit hel 20ste stam huis, alsmede over een papyrus van geneeskundigen aard. Dezelfde deed ook opgave van hetgeen bij de commissie voor de overblijfsels der oude va- derlandsehe kunst, enz. sedert de laatste opgaaf tol op heden was ingeko men en deelde mede. dat de oude heilelwerken uit den afgebroken kap van de hofzaal le 's Ilaee door de regering aangekocht en dus voor het museum van vaderlandsehe geschiedenis iu die hofzaal behouden gebleven zijn; voorts dat hel Romeinsche grafmonument in den kerktoren te Doodewaard, tenge volge van de bemoeijingen der commissie door den raad dier gemeente aan het rijks-museum van oudheden ten geschenke afgestaan, ui de maand Au gustus zonder tegenspoed uit den toren weggenomen en in hel museum was overgebragt. De heer Janssen gaf berigt van de oprigting van een gedenkteeken door jhr. mr. Gevers van Endegcest op den heuvel onder Heemskerk, bekend on der den naam van Imldtooneel." De heer Karsten sprak ten slotte over de indeeling der burgers van den staat te Athene. BUÏTKNLANDSCHE BERIGTEN. KEbCIK BRUSSEL, 11 November. De zitting der w etgevende kamers is door jden koning in persoon geopend. In de bij die gelegenheid uilgesproken rede zeide Z. 81. onder anderen «Sedert onze laatste zitting heeft het land de vervulling gezien van een sedert eeuwen en regtmalig gekoesterd verlangen: de Schelde is onherroe pelijk vrij geworden. Dit is in gemeen overleg met Nederland lot stand gekomen. De opheffing van een tolregthetwelk op de scheepvaart drukte, heeft de goede betrekkingen met een naburig bevriend volk versterkt. De volkomen vrijheid onzer schoone rivier, door alle mogendheden bekrach tigd maakt voorlaan deel uit van het slaatsregt der maritime staten." Voorts heeft de koning toegezegd de indiening van wets-ontwerpen be treffende de wijziging van het tarief der spoorwegenhet wetboek van koophandel en dat der lijfstraffelijke regtsvordering terwijl de noodigc cre- dieten zullen worden aangevraagd voor het bouwen en inriglcn van localen voor het lager onderwijs. De toestand der schatkist was voldoende. FRANKRIJK. PARIJS, 10 November. De Nonitcur maakt den brief openbaar, waarbij de keizer de souve- vereinen tot een congres heeft uitgenoodigd. Daarin wordt een schels ge geven van den politieken toestand van Europa en o. a. hel volgendejgezegd: Het is onmogelijk zich ie ontveinzen dat de Weener tractateu bijna overal vernietigd, gewijzigd, miskend worden. De gevaren, die den vrede be dreigen, zijn te ernstiger, daar ten gevolge van de toenemende beschaving de volken onderling meer en meer door gelijkheid van materiele belangen verbonden zijn, en dus een oorlog nog verderfelijker zou worden. Laat ons dan niet wachten tot dal plotseling opkomende en onwedersiaanbare gebeurtenissen ons oordeel benevelen, en ons onzes ondanks voortslepen in eene tegenovergestelde rigting. Tot den troon geroepen door de Voorzienig heid en den wil der Fransche natie, maar opgevoed in de school des tegen- spoeds, is het welligt aan mij minder dan aan eeu ander geoorloofd de reglen der sotivereinen en de wettige wenschen der volken te miskennen. Indien ik het initiatief van zoodanig voorstel neem, dan word ik daartoe niet door een gevoel van ijdelheid gedreven; maar daar ik de souvercin ben, aan welken men bij voorkeur eerzuchtige bedoelingen toeschrijft, zoo stel ik er prijs op om door een opregten en loyalen stap le bewijzendat mijn eenig doel is zonder schokken tot de bevrediging van Europa te geraken. Behalve de door den keizer regtstreeks aan de sotivereinen van Europa gezonden uitnoodiging tot een congres, zullen er. zegt het Mém. Dipl., nog bijzondere ophelderingen aangaande het plan des keizers aan de diplo matieke agenten van Frankrijk worden gezonden, opdat deze dadelijk ant woord op de aan hen gerigte vragen zouden kunnen geven. In de militaire kringen alhier wordt veel gesproken van eene expe ditie naar Jladagascar, die plaats zal hebben in de maand Mei van het vol gende jaar. Sedert 1852 is lot verfraaijing der hoofdstad eene som van 225,042,000 frs. uil de schatkist geput. Drie galeiboeven zijn dezer dagen uit hel bagno van Toulon ontsnapt. Twee werden onmiddelijk weder gevat. Ook de derde is door den honger weder in arrest gekomen, maar onder zeer zonderlinge, zeldzame omstan digheden. Hij zocht een armen man op en stelde dezen voor, hem naar hel bagno terug te brengen en alzoo de premie van 100 fr. te verdienen, op liet arresteren en overleveren van een ontsnapten galeiboef gesteld. De man liet zich dit geen tweemaal zeggen. ENGELAN D. LONDEN 10 November. Naar men verneemt wil de regering de gepantserde vaartuigen, die voor rekening der zuidelijke stalen van Noord-Amerika zjjn gebouwd, aan- koopen. De waarde van beide schepen wordt op 186,000 geschat. Tijdens den storm in de vorige week zijn in het Kanaal 3 schepen gezonkeneen met de geheele bemanning. Zaturdag-avond is in een huurrijtuig een verschrikkelijke moord ge pleegd, waarvan men noch den dader, noch de aanleiding voor alsnog is te weten gekomen. Een welgekleed heer, in gezelschap van eene dame en 2 meisjes, huurde aan het Shoreditch-slation een rijtuig, reed daarmede tot voor een herberg in Bishopsgatestreetdeed zich door den koetsier een pints kan bier brengen, hetwelk in het rijtuig werd verbruikt en beval alslocn den voerman naar de Royal Oak in Weslboriiegrove te rijden. In Victoria- street gekomen, deed de man hel rijtuig ophouden, stapte er uil, zeggende wal lietn betrof, den weg te voet te zullen voortzetten, en gelastte den koetsier zijnen weg te vervolgen. Wie schelst den schrik van dezen, toen hij voor het opgegeven logement gekomen zjjnde en hel portier geopend hebbende, zoowel de dame als de kinderen dood in het rijtuig zag liggen. Geneeskun dig onderzoek leverde het bewijs, dal de overledenen door Pruissisch zuur waren vergiftigd. PK UI SS EIK. BERLIJN, 10 November. Bij de opening van de kamers waren de leden zeer talrijk opgekomen. Bij iiet binnentreden en heengaan van den koning werd hem een drievoudig «Hoch!" toegeroepen, doch de voorlezing, der troonrede had te midden der diepste stilte plaats. In den omtrek van het paleis was eene overlalrijke volksmenigte bijeengekomen, die de meest populaire afgevaardigden en den kroonprins met toejuichingen begroette. De volksaandrang was zoo sterk, I dat de bereden politie slechts met moeite de passage voor rijtuigen kon vrijhouden. In hel heerenhuis is van regeringswege de drukpersverordening van 1 Juni) II. en een ontwerp tot wijzigiug der drukpers-wet ingediend. Door de N. Preuss. Zeit. wordt bepaaldelijk de stad Schwed aange wezen als zijnde eene plaats waarin veel «kwaad" huisvest, dewijl men zich aldaar bij de verkiezingen bijna algemeenzelfs de ambtenaren legen de regering verklaarde. Volgens dat blad behoort de regering on middellijk maatregelen te nemen om de zedelijke en godsdienstige weder geboorte van de inwoners dier stad te bevorderen door het garnizoen van daar te verleggenen de militaire rijschool aldaar op te heffen. Wie niet wil hooren moet voelende goedgezinde burgers zullen daardoor ook wel getroffen wordenmaar het is hunne schuld gedeeltelijk dal de zaken zoo ver zijn gekomen; want aan hunne weinige veerkracht moet de tegenwoor dige stand van zaken grootendeels worden toegeschreven. PARIJS, 11 November. In het verslag nopens den toestand van het rijk wordt, voor zoover zijne verhouding lot het buitenland betreft, de loop der onderhandelingen uiteengezetdie over de Poolsche quaeslie ge voerd zijn. De Fransche regering verklaart dienaangaande in het verslag, dat zij het ongelooflijk acht dat de verschillende hoven niet eensgezind de handen in een zullen slaan tot regeling eener quaestie, die zoo zeer hunne belangstelling verdient. Het ligt echter niet in de bedoeling van Frankrjjk

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2