LEOSC1IE COURANT. WOENSDAG II NOVEMBER. 18Ü5 De Courant wordt Maandag, tVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. V" t Va jiS! u '.X:Mc 'V De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommer* zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEV. LEV OEN 10 November. Vergelijkende slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden October 1862 en 1863alsmede van die opbrengst over de eerste tien maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Ges\agl[bijnpcenten en invoer Binnenl. Gedistilleerd (idem) Buitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel Wjjn, Fruit-enKunstwijn(?'d Zuivere opbrengst over de maand October. 1862 1943.18# 6030.75» 480.24 5914.70# 2242.65 ƒ16611.53# 1863 1904.38 J 6857.51 6911.94# 2256.37# /17930.21 Zuivere opbrengst over de eerste 10 maanden. 1862 17900.76# 58601.98 2440.43 55563.89 14763.82# ƒ149270.89 1863 18170.85# 64155.29 57856.96.] 16047.15 ƒ156230.26 Wy vernemen, dal prof. M. de Vries op verzoek van heeren studen ten zich bereid heeft verklaard op den November a. s.des middags te 12 ure, in het groot auditorium eene toespraak le houden. Zoowel van wege het gemeentebestuur als van de zijde der ingezete nen worden allcrwcge toebereidselen gemaakt voor de feestviering op 19 No vember aanst. Donderdag avond zal de heer Le'on in den schouwburg alhier eene soi ree humorislique geven: eene voorstelling in de hoogere goochelkunst, zon der werktuigen en in een geheel nieuw genre. Voorzeker is het geene ge makkelijke laak om op nieuw de belangstelling van liet publiek voor kunsl- verrigtingen van dergeltjkcu aard op te wekken, en toch, volgens de berin- ten uit verschillende plaatsen aes lands, tnogi dit den lieer Gcon overal ten volle gelukken. Te Schevcningentijdens het badsaizoen, le Amsterdam, te 's Gravenhage, le Haarlem, en nu laatstelijk le Rotterdam, heeft hij door de verrassende proeven van zijn talent de toeschouwers in opgetogenheid gc- bragl. De voorstellingen door hem gegeven werden steeds door een talrijk publiek bijgewoond, en niet alleen viel hem de algemeene toejuiching ten deel wegens de toeren door Item volbragt, maar ook wegens zijne eenvou dige en behagelijke wijze van werken en zijne hoogst beschaafde en aange name manieren. De heer Léonzeide onlangs een ooggetuige, weet het ongeloof van het publiek weg te goochelcu, en begoochelt het derwijze dat de meerderheid al heel spoedig twijfelt of hij niet werkelijk een heksen meester is, hoewel hij zelf de eerste is om le verklaren dal hetgeen men ziet slechts zinsbegoocheling of het gevolg der natuurwetten is. Met toene mend genoegen slaat men zijne vaardigheid gade, en men wordt zoo aange naam door hem bezig gebonden dit de tijd ongemerkt vervliegt. Wjj twijfelen niet of de soiree, door den heer Léon hier te geven, zal druk bezocht worden en aan velen eeuige aangename oogeubhkken verschaf fen. Elk bezoeker ontvangt ook nog twee loten voor eene tombola, uil 10 prijzen en verschillende surprises bestaande, waarvoor de beer Léon zich geene geringe opoffering getroost. Sedert onze laatste opgave is het munt- en penningkabinet der hooge- school onder anderen vermeerderd geworden door: Den heer officier van gezondheid E. YV. A. Ludeking, te Amboina, met een vyflal bronzen Engelsche medailles, hebbende aan beide zijden belang rijke lessen uit het Nieuwe Testament; ée'ne heeft b. v. op de voorzijde: Jesus said: blessed are they that hear the word of God and keep it. Luke. en op de keerzijde: Judge not and ye shall not be judged, condemn not and ye shall not be condemned, forgive and ye shall be forgiven. Luke; verder met kleine Nederlandsche, Engelsche en Belgische penningen, een Java- stuiver van 1799; dusgenaamde bonken van 2 en 1 stuiver van de jaren 1804, 1818 en 19, een UtreclHsche stuiver van 1739, munten van 2 kc- pings 1247 (1831)van Nagèri Alja Acliin op Sumatra eenige munten met opschriften in drietalen van hel vaste land van Indie, benevens dito der Engelsche O.I. compagnie en ettelijke oudere Nederlandsche duiten van verschillende ge westeneindelek koperen Cltineesche en Japansche munten; de eerste van keizer Kang-hi, de tweede onbepaald. Door den heer H. D. M. Steur, te Maassluis, met eenige zilveren en ko peren munten van Braband (halve stuiver van Karei V, v. d.Chijs, Munten van Braband en Limburg, pl..XXV, N». 19) Vlaanderen, Rusland, Italië, Duitscbiand, Pruissen, België, Frankrijk, Marokko en Ned. Indië. Door den heer C. W. Wijsman te Leiden, met een Zweedschen rijks daalder van koning Oscar, 1857, alsmede met een Deensche biljoenen munt en koperen Zweedscltc van koning Karei XV. Door den heer J. D. Landré, te Amsterdam, met eene hoogst belangrijke verzameling afdrukken in tin, op de oorspronkelijke stempels genomen, van niet minder dan 140 Russische medailles, omvattende het tjjdvak van de geboorte van Czaar Peter den Grooten in 1672lot en met de veroveringen van keizerin Catharina II in 1793. Deze verzameling in óogenschouw ne mende, bekomt men in korten tijd een overzigt der belangrijkste gebeurte nissen in het Russische keizerrijk tot in 1793 aanschouwelijk voorgesteld. Hieraan sluiten zich de in hel kabinet aanwezige latere medailles lot aan de emancipatie der lijfeigenen in 1861. Door mr. N. Sikkei Groos, lid van den raad le Leyden met eene ovale zilveren Deensche medaille met oogje (dus draagpenning) van Frederik 111, koning van Denemarken en Noorwegenverder met Nederlandsche en Fran- sche penningen, alsmede Russische en Braziliaansche munten; onder de laatste het zeldzame stuk van LXXX reis, ten jare 1821 le Rio Janeiro geslagen Door den heer J. II. van Geuns, te Dieren, met eenen zilveren penning der Parijsche loge des amis de la paix, ten jare 1789 geslagen, het bron zen penningje in 1815 gedragen door hen die den gevlugten koning Lod. XVIII te Gend omringden, met het opschrift fidelitéden penning van Bemme op de heldhaftige verdedighig van de stelling Quatre-Bras door den prins van Oranje in 1815 eene bronzen médaille op de stichting van hel Groot- Oosten van België in 1832; dito op het le eeuwfeest van de kweekschool der Doopsgezinden van Nederland in 1835; eene zeer groote verguld-bron zen medaille op hel huwelijk van koningin Victoria van Groot-Brittannië ten jare 1840; eene kleine bronzen medaille op dé verheffing van prins Na poleon lot president der Fransche repnbliek in 1848, verder een ruwe Spaansche Znid-Amcrikaanscbe piaster van het jaar 1757 en verschillende koperen munten, waaronder de zeldzaamste er eene is van het vorstendom Lei- ningen; eindelijk een cent van de kolonie N". 1, FrederiksOord. secretarie te Batavia eene ten jare 1856 geslagene bronzen medaille op het 25-jarig bestaan der vereeniging overeenstemming uil kunstgevoel te Schiedam. Door bemiddeling van denzelven ontving het kabinet van den kapitein der genie W. F. Versteeg, te Batavia, het ruitvormige bronzen eeretecken of medaille, met ring, voor de strijders te Bonjol op Borneo. Op de voor zijde van dit in Europa uiterst zeldzame, indien niet unieke, stuk leest men op de voorzijde in het midden: voor moed en trouw en rondom deze woor den: het Nederl. Qost.-lnd. gouvernement; van boven slaat: Bonjol, van onder: 1837. Op de keerzijde bevindt zich hetzelfde opschrift met Arabische karakters in het Maleitsch. Van den heer H. Groos, koopman te Batavia, eene groote Birmasche ropy uit -het laatst der 18c eeuw. Van den beer Woltzen, administrateur le Djasinga (Buitenzorg), een Braziliaansche dollar of stuk van 960 reis van den prins-regent (later koning Johannes VI), ten jare 1814 le Bahia geslagen. Van den heer Eeoma Vcrsteege, le Batavia, eene papieren munt ter waarde van 65 Spaansche dollars, in Januarij 1779, tijdens den vryheids- ootlog der Vereenigde Stalen van Noord-Amerikavolgens besluit van hel congres in omloop gebragt. Eindelijk van den heer C. Bosschcr, resident van Banka, zes oude groote munten van Chineesche kongsies op dal eiland; verder vier Chineésche mun ten der keizers Kienlung en Kia-King, alsmede twee Cochin-chineesche met de opschriften Ming-ming. Bij deze Bankasche, Chineesche en Cochin-chi neesche munten is een uitvoerig en belangrijk opstel gevoegd van den lieer J. E. Albrecht te Muulok, bevattende zeer nuttige beriglen over de geschie denis der munten, van de Chineesche kongsies op Banka; alsmede over de Chineesche munten naar aanleiding van een opstel in hel tijdschrift: Jour nal of the Shanghai literary and scientific societyJune 1858. liet numismatisch album is, onder andereu, verrijkt met de photographi- sclie portretten van professor Holmboe tc Chrisliania, van den beroemden Noorweegschen medaillegraveur Bergslicn, alsmede van den Ilanoverschcn numismaat dr. Grotefend. Men meldt ons uit Soeterwoude: het boezemwater, dat inden vroegen morgen van gisteren ten gevolge van den hevigen oostelijken wind tot maal- peil langs den Vliet was opgestuwdhad voor den Ilofpolder onder deze ge meente noodlottig kunnen worden, daar er groot gevaar van doorbraak in dien polder bestond. Hierbij kwam dal het water door de Naakte sluis vrijen doortogt had en het bleek dat schutten ondoenlijk was, ver mits de sluisdeuren sedert geruimen tijd, naar men zegt, in eenen onbruik- baren staal verkeeren. Gezegde waterstand kwam ook thans onverwachts en had zeker in geen 4 jaren zulk eene hoogte bereikt. Door spoedig ge- nomene maatregelenbegunstigd door windstilte en val in hel boezemwater, is het gevaar voor den polder voorloopig geweken.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1