LE1D8CHE COURANT. 1803. MAANDAG 9 NOVEMBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 21 blad 29 en 30) der Hande lingen van den Gemeenteraad. BlNNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, 7 November. Bjj besluit van 5 November heeft Z. M. aan mr. H. J. Kist, wegens ver andering van woonplaats, eervol ontslag verleend als lste luit. bjj de diensld. schutterij alhier, en bij die schutterij benoemd, lot lsten luit. m'. A. J. Wijnstroom, thans 2de luit., en tot 2d«" iuit. J. J. graaf van Limburg Sti- rumthans schutter. Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen, te Middelburg, heeft in zjjne vergadering van 4 Nov. II. den heer dr. M. J. de Goeje, adjulor inlerpr. Leg. Warn, en schoolopziener, alhier, tot lid van die instelling benoemd. HH. studenten onzer hoogeschool zullen zich op den 19den dezer, bij gelegenheid van de feestelijke viering van het herstel van Nederlands volks bestaan, aan een déjeuner vereenigen. Van 16 tot 21 November zullen er-geene lessen gegeven worden. Onder de gelegenheidsstukjes die, met hel oog op de aanstaande viering van het herstel van Nederlands onafhankelijkheid, dezer dagen het licht za gen, treft men een drietal dichtstukjes aan van den heer L. van den Broek te Rotterdam waarop wij hier de aandacht vestigen. Zij zijn getiteld Vijftig jaren geleden, eens grijsaards herinneringen; 30 November 1813 de Nederlandse he vlag (uitgaven van den boekhandelaar P. C. Hoog, te Rotterdam). Van hel eerste, uitgegeven ten voordeele van het geslicht voor idioten te 'sHage, ziet reeds de 2de druk hel licht. Deze dichtstukjes, op levendigeu en popuiairen loon geschrevendoen den vervaardiger eer aan en laten zich met genoegen lezen. In »des grijsaards herinneringen" is de toe stand van 1813 met fiksche trekken geteekend en menige onde van dagen zal er zijne herinneringen in uitgedrukt vinden. Wjj vertrouwen dat die gedichten ook hier een gunstig onthaal zullen vinden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 162 tot 191 personen. Van Katwijk meldt men ons, dat van de haringvloot, die bij den jongsten storm een goed heenkomen heeft gezocht, geene droevige tjjdingen uil zee zijn ontvangen. Met de haringvisscherij gaat het echter, ondanks de deswege allergunstigste berigten uit Scheveningenniet beter. Van tijd tol tijd komt er eene schuit aanzettendie de kleine vangst van eene an dere schuil heeft overgenomen, terwijl er bijna nog een 20-lal schuilen, sedert de afreis, ongeveer 7 weken geleden, niet aan den wal is geweest. De beste steurharing geldt p. m. ƒ17 de 1000. Aan versche visch was de zer dagen niet te denken, daar de daartoe gebezigde schuiten zijn ver waaid geraakt. Men verzekert dat er op hevel des konings in alle garnizoens-plaaisen op den 17dcn dezer groole parades gehouden zullen worden. De taal- en letterkundige afdecling van de kon. akadeinie van welen- schappen te Amsterdam, zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. De Wekker doet de volgende opgave van den uilslag van het najaars examen voor onderwijzers en onderwijzeressen in de verschillende provin ciën. Voor de vakken van het lager onderwijs: hoofdonderwijzers (-getal cand. 153) toegel. 58, afgew. 95; hoofdonderwijzeressen (cand. 26) toegel. 19, afgew. 7; huisonderwijzers (cand. 3) toegel. 1 afgew. 2; huisonder wijzeressen (cand. 1) toegel. 1; hulponderwijzers (cand. 341) loegel. 206, afgew. 135; hulponderwijzeressen (cand. 109) toegel. 70. afgew. 39. Meer uitgebreid onderwijs Fransch: onderwijzers (cand. 137) toegcl. 68, afgew. 69; onderwijzeressen (cand. 88) toegel. 61, afgew. 27. Engelschonder wijzers (cand. 46) loegel. 27, afgew. 19; onderwijzeressen (cand. 60) loegel. 49, afgew. 11. Hoogduitsch: onderwijzers (cand. 33) toegel. 24, afgew. 9; onderwijzeressen (cand. 43) toegel. 31, afgew. 12. Wiskunde: onderwij zers (cand. 67) loegel. 38, afgew. 29. Teekenen: onderwijzers (cand. 49) toegel. 28, afgew. 21. Gymnastiek: onderwijzers (cand. 28) toegel. 21, afgew. 7. Handwerken: onderwijzeressen (cand. 107) loegel. 98, afgew. 9. Ingevolge last van het dep. van oorlog zal het aan de militairen voortaan vergund zjjn (buiten dienst) in kleine dageljjksche tenne in het openbaar te rooken, zullende zij verpligt zijn om telkens wanneer zij hunne meerderen in rang behooren te groetenhet rookvoorwerp vooraf met de linkerhand uit de mond te nemen. Bij gelegenheid van hunne 12j-jarige cchtvcreeniging hebben graaf en gravin van Limburg Siirum Noordwijk aan de hervormde gemeente te Noord- wjjk-bioneu twee prachtige zilveren schenkkannen ten gebruike bij het avondmaal geschonken. Heden morgen is te Delft in de infirmerie op de gasthuislaan een ernstige brand uitgebarstenbij het afzenden van dit berigt was men bezig j de zieken naar elders over té brengen Een 26-tal jongelieden uit het Delflsche stndentencorps heeft zich aan geboden om Z. M. den koning als eerewacht te vergezellen, b(j het leggen van den eersten steen voor het gedenkteeken in het Willemspark te 's Hage. Niet verre van het Nieuwe Diep is dezer dagen ook nog gestrand de Hollandsche bark Amsterdam, kapt. Wehdemeyer, met eene lading koffïj thee, enz. De bemanning, uit 15 personen beslaande, is gered. Bij Ame land is ook een lianoversch kofscheepje gestrand, waarvan de bemanning gered werd. Uit Njjmegen meldt men dat de nog overgebleven drie kinderen van het viertal, waarvan de echtgenoot van den heer Drukker onlangs was bevallenzijn overleden. Te Zwolle is ten behoeve van het nationaal monument voor November 1813 /708.88 bijeengebragtƒ550 25 bij inschrijving en ƒ158.63 door het doen eener collecte. Te Moergestel, eene gemeente van 1300 zielen, heeft de collecte 3.23 opgebragt. Dingsdag II. hebben de regler-commissaris en de officier van justitie van de arrond.-regtbank te Assen wederom een onderzoek gehouden in zake van hel bekende vergifiigingsgeval te Ruinen. Ten gevolge daarvan is een bevel van voorloopige aanhouding verleend tegen Margje Kolk, van Ruinerwold, oud 24 jaren, als verdacht van medepligtigheid. Zij werd naar Assen overgebragt. Zij is verdacht het arsenicum, waarmede de misdaad is gepleegd, aangekocht te hebben. Hare zuster H. Kolk, de weduwe van den vergiftigde H. Balsem, werd voor eenige dagen reeds in verzekerde be waring genomen. Naar men verneemt moet het plan tot en de uitvoering van de misdaad met voorbedachten rade en overleg geschied zjjn. 's GRAVEN HAGE 7 November. Z, M. heeft aan den heer J. E. de Man, kapitein-luit. ter zee, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van president van den raad van tucht te Amsterdamen tot die betrekking benoemd den kapitein-luit. ter zee J. Vos; en aan den heer mr. A. J. T. de Bordes, mede op zijn verzoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking van raads heer in bet prov. gereglshof in Zuidholland. Z. M. heeft goedgevonden den 2de" luit. A. A. A. Clignett, van het 2de reg. infanterie, in zijnen rang en ancienneteit over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndiö; en den 2den luit. F. A. de Perponcher, van het wapen der infanterie van het leger in O. 1.over te plaatsen bjj evengenoemd wapen van het leger hier te lande, en wel bij het 3de reg. Tol burgemeester der gemeente Woerden is benoemd de heer H. Raat. Bij kon. besluit van 19 October II. is bepaald, dat elk arrondissemenls- jjker thans verpligt is de nieuw vervaardigde en reeds geijkte malen en ge- wigtcn, welke bij fabriekanten en handelaars onverkocht en blijkbaar onge bruikt mogten voorhanden zijn, kosteloos te herijken. H. M. de koningin wordt den 10dc" dezer van hare buitenlandsche reis in de residentie verwacht. Bij gelegenheid van de illuminatie, op 17-dezer, zullen ook de palei zen van HH. KK. IIII. de prinsen Hendrik en Frederik prachtig worden verlicht. Aan het laatste zullen in sierlijke tropheén de fraai geschilderde wapens der provinciën in den voorgevel worden aangebragt. De leden van het corps diplomatique, de ministers, de groole, benevens andere sociëtei ten enz. zullen mede hunne gebouwen rijk illumineren. De fundeerwerken voor het nationaal gedenkteeken zijn zoo verre ge- vorderddat heden de grondslag daarop zal gelegd worden waarop de eerste steen zal worden aangebragt. Bij de commissie des kerkeraads lot den bouw van bel nieuwe wees huis en de school der Ned. herv. gemeente alhier, is als feestgave tegen 17 Nov. ontvangen een bankbillet 1000 van een onbekende. In de zitting van de prov. staten van Zuidholland van gisteren is in gekomen een voorstel van den heer van Hoogstraten en verdere leden der staten, strekkende om ged. staten uit te noodigen een naauwkeurig onder zoek in te stellen naar het aantal kinderen in de fabrieken werkzaamenz., alsmede van den stand van het onderwijs dal die kinderen genieten. Zonder beraadslaging zijn met algemeene stemmen aangenomen de voorgestelde wjj- zigingen in het reglement voor het hoogheemraadschap van Rijnland. Daarna zjjn de beraadslagingen geopend over de conclusie van hel rapport der com missie omtrent het ontwerp-reglemenl voor hel hoogheemraadschap van Voorne. Na langdurige beraadslagingen heeft de vergadering met 48 legen 8 stemmen zich vereenigd met het voorstel van de meerderheid der com missie, om dal ontwerp-reglemenl aan gcd. stalen terug te zenden, ten

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1