MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST TE LEYDEN. \EREEl\TGI.\G Y00R CHRISTELIJKE RELINGEN. EVANGELIE-PR EDIKIN G daartoe alleen het regt ontleent tegen onthouden weeskamerlijke besturen, waartoe de gedaagde gemeente niet behoort, steeds op den voorgrond stel lende dat zij als zoodanig wordt aangesproken en moest aangcsprokeu worden, hetwelk de eischeres geenszins beweert, die haar aanspreekt als beheer hebbende gevoerd over weeskamerlijke fondsen. De wet daarente gen is zoo algemeen mogelijk gesteld en heeft niet alleen op hel oog bestu ren maar ook nominalim personendie weeskamerlijke fondsen onder be heer hebben gehad en wier regten en verpligtingen door die wet alzoo op de commissie zijn overgegaan. Volgens die wet moet zij van die besturen en personen de saldo's en de papieren overnemen. Uit de eigen voorstelling van de gedaagde omtrent de werkzaamheden en verpligtingen der weeska mer, als belast met het geldelijke beheer der minderjarigen en alzoo ge- regtigd dier geldeu op te vorderen van eiken bezitter, springt het ongerijmde van de bewering in het oog als zoude onder de benaming van personen de leden der besturen individueel worden bedoeld, waarvan het gevolg zou zijn dat de commissie alleenlijk zou kunnen opvorderen datgene dal nog onder de weeskamers berustende was, en dat elke verantwoording verviel, wanneer het in handen van derden was gekomenmits niet uitmakende eene weeskamerlijke administratie. Of Leyden werkelijk in bezit of in beheer was van weeskamerlijke fond sen, hangt met de quaeslie ten principale zamen, maar wanneer het wer kelijk blijkt dat Leyden voor zich zelve heeft bezeten of beheerd of dal dat beheer is geëindigd, moet worden toegegeven dat de vordering moet worden afgewezen. De regtsvordering echter veronderstelt bezit of beheer en nu is de vraag of de gedaagde in die veronderstelling kan worden aan gesproken al was zij geen weeskamerlijk bestuur. Werd dit ontkennend beantwoord, dan zouden door de wel de regten van de eventuêle regtheb- benden zeer zijn verkort, dewijl onder hel beheer der weeskamers hunne regten ook tegen derden konden worden gehandhaafd, die na de wet van 1852 zouden zijn verloren gegaan. De bevoegdheid tol het instellen der vordering spruit dus voort uit de wet. Ad IIum herinnert spreker dat de vordering der eischeres is tweeledig, dat zij namelijk vordert rekening en verantwoording o. van in bezit en beheer genomen kapitalen; b. van in beheer en bezit genomen interessen Uit de overgelegde stukken in verband met de bewering der eischeres en de niet onlkentenis der gedaagde, die de ontvangst voor zich zelf erkent en zich zelfs op verjaring beroept, blijkt, dat volgens resolutie van 1 Junjj 1733 kapitalen, en volgens resolutie van 28 Maart 1787 interessen ter ste delijke thesaurie ziju overgebragt, en alzoo door de regering in bezit zijn genomenterwijl tevens op hoedanige wijze de stad Leyden in het bezit en genot van bedoelde kapitalen en interessen is gekomen genoegzaam opge helderd wordt uit den inhoud van de bedoelde stukken. Die stukken toonen duidelijk aan wat het gevoelen was der stedelijke re gering, zoo in de vorige als in deze eeuw, omtrent het regt op kapitaal en interessen van onafgehaalde weeskamerljjke boedels. De weeskamers toch stonden, even als andere stedelijke instellingen, onder de directe bevelen der stedelijke autoriteiten, die zonder regt van beraadslaging de bevelen moesten opvolgen door de stedelijke autoriteit gegeven. Die verpligtingen en regten werden omschreven in velerlei keurenvoorschriften inhoudende met betrek king tot het geldelijk beheer, zoolang de stedelyke regering niet anders or donneerde; gelijk b. v. de obligation en gelden in ijzeren kisten moesten worden bewaardmet verschillende sleutels geslotenin bewaring van even zoovele leden der weeskamermet bepaling dal liet geld uit die kisten moest worden overgebragt wanneer de stad gebrek had. Bp die keuren worden daarenboven meer hel goed bewaren der fondsen en hel tractcment der be ambten op den voorgrond gesteld, dan maatregelen voorgeschreven omtrent de overbrenging der gelden ter stedelijke thesaurie, die, wanneer de stad het begeerde, moesten gestort worden, overtuigd als zjj was dal ze even goed by haar als in die ijzeren kisten konden bewaard worden. Ook de bestemming, die de stedelijke overheid aan gemelde kapitalen en interessen vermeende te moeten geven, wordt uil de overgelegde stukken duidelijk. Bij de eerste resolutie toch werd bepaald dat het kapitaal, in obligatie over genomen, ter thesaurie zou worden geadministreerd, bij eventueele reclames builen bezwaar van de stad gerestitueerdmaar bovendien dat de interessen zouden komen ten bate van de stad. Bij de latere resolution blijkt omtrent de interessen dezelfde beslemming; nimmer echter wordt aangewezen dat de kapitalen zouden komen ten bate van de stad. Had toch de toenmalige regering de bedoeling gehad die kapitalen ten bate van de stad te doen ko men, zjj zou in haar oppermagt niet geschroomd hebben ronduit zulks in de resolutie te verklaren, gelijk zij steeds gewoon was te doen. Spreker beweert dat de pleiter der gedaagde zulks heeft gevoeld en de resolution met verdienstelijke moeite anders heeft uitgelegd dan hij er uit leest en alzoo met scherpzinnigheid een sustenu verdedigt, dat ook hij niet deelt, als zou den volgens resolutie van 7 Februarij 1769 de baten of overgenomen saldo's van boedels met andere fondsen als stadseigendom zijn verkocht en daarvoor stedelijke schuld betaald. Bij aandachtige lezing van dat stukkomt spreker tot de conclusie dat geheel in den geest dier tijden daarbij sprake is van het voordeel voor de stad om in dien lijd eenige fondsen te verkoopen en daarmede schuld te delgen, maar geenszins dat de stad al die fondsen, als aan de stad toebe- hoorende, zou hebben beschouwd. Dit toch zou strijden tegen de duidelijke bestemming in de overige aclen daaraan gegeven, waarbij bepaald werd dat het kapitaal niet zou komen ten voordeele van de stad, maar afzonderlijk zou worden geadministreerd tol voldoening aan eventufele reclames. Het zou ook niet in verband kunnen gebragt worden met de verdere handelingen van opvolgende stedelijke autoriteiten, die in de overgelegde stukken van 1780 en volgende wel over de interessen, maar nimmer over de kapitalen ten behoeve van de stad beschikten. Vervolg en slot later.) L. D. S. STADI-BERIOTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, In aanmerking nemende dat in de maand November aanstaande de herdenking van Neêrlands herkregen zelfstandigheid, in 1813, zal worden gevierd, die voor deze gemeente moet worden gesteld op den 19den November, zijnde de dag waarop vóór 50 jaren het eerst de Nederlandsche vlag weder van den toren van het Raad huis werd uitgestoken; Hebben besloten, op Donderdag den H9d0° A'ovember dezes jaars hieraan feestelijk te gedenken, door het uitsteken van vlaggen aan de stedelijke gebouwen en het hier en daar aanbren gen van verlichting, alsmede door het geven van volksvermake lijkheden terwijl zij den wensch uitdrukkendat de ingezetenen door het uitsteken van vlaggen en het verlichten hunner woningen, zullen medewerken om dezen dag tot een algemeenen feestdag te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 20 October 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Burgerlijke ^tanb. Van 29 October tot en met 4 November 1863. BEVALLEN: S. J. van Dijk, geb. Esschers, D. J. Otgaar, geb. Kors, Z. A. Smit, geb. den Hoed, D. M. M. Slok, geb. Najer, D. A. van der Velden geb. Klinkhamer, Z. M. J. Staats, geb. Lokkers, D. J. E. van Ge- mertgeb. Dreef, Z. S. M. Suzan geb. de GunstD. M. C. Stikkelorum geb. Wiggers, Z.C. van der Walle, geb. WiedeD. W. J. Jansen Z. A. de Bolster, geb. Romyn D. J. van der Blomgeb. van den BergU. A. M. C. Selier, geb. van Trotsenburg, D. S. Maas, geb. van OostenZ. J. Kruit, geb. Bink, D. J. van Beukering geb. Dreef, Z. en D. tweel. G. Regeer, geb. BekooyD. E. Bonte, geb. Bodyn Z. J. 11. Molenaar, geb. Boonebakker, D. M. C. Disseveltgeb Floryn Z. G. J. van der tleyden Z. M. van Wijk, D. M. E. Bouwman Z. A. E. Somtneling geb. van der WoerdD. A. D. Kok geb. van de WeteringD. G. L. Kerrebyugeb. Roest, D. M. W, Maas geb. de VrindZ. F. Hol, D. J. Nihot.geb. Buis, D. GETROUWD: A. van Meieren jm. en S. Hakkenberg, jd. YV. van West- broek jm. en M. van Egmondjd. J. Devileejm. en M. Jardin jd. C. van Halderen jm. en E. van der Snelle, jd. G. Carlier, jm. en J. Frankhuizen ,jd. J. Uartendorpjm. en H. J. van der Driftjd. OVERLEDEN W. du Pon Z.4 w. G. Aalberlsbcrg Z.ruim 5 m. A. Grama 56 j. M. B. van Veen D.ruim 4 m. 11. Poeliejoe40 j. M. Oolthuis, D.3 m. K. Verra, geb. Knuyt, 75 j. G. C. Sleyefïers, bijna 58 j. W. Pieters56 j. H. Boogaard29 j. T. GriffioenZ.bijna 2 m. G. Vooren geb. Hoogervorsl78 j. C. Olivier, D.9 d. 1. van Duuren Z. ruim 2 j. Ma du Ponbijna 29j. D. Wijsman 75 j. M. M. de Wolf, D. 11 w. B. C. van Beukering Z.3 d. De Directeur van hel Postkantoor te Leiden maakt bekend, dal er be halve de bestaande gelegenheden, van heden af aan dagelijks verzending plaats heeft, van brieven naar de plaatsen, gelegen langs den cenlraal-spoor weg naar Zwolle, Kampen, Steenwijk, Friesland, Groningen en Drenthe, De brieven daarvoor bestemd, moeten ten 2 ure 45 min. aan het kantooi zijn bezorgd, ten einde met den trein, ten 3 ure 5 min. naar Amsterdam vertrekkende, te kunnen worden verzonden. De Directeur voornoemd Leiden, 5 November 1863. W. NAGEL. ADVERTkNTIEN. Heden overleed alhier, in den ouderdom van ruim 75jaren, de Wel-Edele Heer DIRK WIJSMAN, na voorzien te zijn van de Heilige Sacramenten der Stervenden. J. C. MEÏSING. Leyden, 2 November 1863. J. A. 1IOOGENSTRAATEN Executeur. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, na eene kortstondige ziekte, in den onderdom van hijna 36 jaren, mijn geliefde Echtgenoot JACOBUS JOHANNES van dek VELDE, in leven Directeur der Aruwn-Fabriek alhier. Wed. J. J. van dek VELDE, Deventer, 2 November 1863. geb. Roozendaal. op ZONDAG, 8 November 1863, des avonds ten half acht ure, door D9. P. VANü DER GOOT Pat.Pred. te Amsterdam. ZAAL, Noordeinde. Aan HH. Inteekenaren wordt berigt dat de eerste Ruartet-uitvoerlng zal plaats hebben op Vrijdag 13 November 1863, des avonds te half acht ure, in het Gebouw tot Nut van 'tAlgemeeu. De gelegenheid tot inteekening voor de vier Soire'es blijft tot 10 Novem ber opengesteld, bij den Concierge van het Gebouw. Toegangkaarlen voor e'éne Soiree zijn, tegen betaling van ƒ1.49 per kaart verkrijgbaar aan het Gebouw op den dag der uitvoering. De Comm. Secret, der M. v. T. P. C. LEZWYN. Met 1 Mei 1864 wordt te huur gevraagd in Leiden of i deszelfs nabijheid een lleerenhuis met Tuin of Bui tentje, bevattende 7 a 8 Kamers, Keuken, Kelder en. Naauwkcurige opgaaf van ligging en huurprijs wordt ten spoedigste ing wacht franco onder Letter S. bij GEBROEDERS van der HOEK, Boel handelaren te Leiden.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3