Per Telegraaf. keer beroofd. Te Leeds is eene kerk, die 400 personen kon bevatten, ter neder geworpen. Hel omstorten van muren, schoorsleenenboomen, enz. heeft aan vele personen belangrijke kwetsuren berokkend. De bemanning der reddingbooten heeft bij een groot aantal strandingen wonderen van beleid en onverschrokkenheid verrigt. Alhier is het berigt ontvangen dat het Spaansche stoomschip Mejico op 40 mijlen afstands van kaap San Antonio in brand is geraakt, waarbij van passagiers en equipage slechts 13 personen zijn gered, terwijl een 60-laI waarschijnlijk is omgekomen. Dezer dagen is te Burslem in Staffordshire, de geboorteplaats van den vermaarden potlebakker Josiah Wedgwood, pleglig de grondslag gelegd voor eene inrigting, die zijnen naam in aandenken moet houden, van bet Wedgwood-inslilmithetwelk eene school tot opleiding in de beginselen der schoone kunsten, een museum en eene volksleesbibliotheek zal bevatten. De gelden lot bekostiging daarvan zijn hijeengebragt door inwoners dier landstreek, voor welke door Wedgwoods verdiensten hel vervaardigen van fraai en fijn aardewerk eene bron van rijkdom is geworden. In eene te Manchester gehouden vergadering van de aandeelhouders in de Great Eastern is door den voorzitter een zeer uitvoerig overzigt van den toestand der maatschappij gegeven en een voorstel gedaan, om het schip voor de vaart op Indië te bestemmen. In zijne nadere toelichting en begrooling der vermoedelijke inkomsten en uitgaven zette hij uiteen, dat er in de gegeven omstandigheden niets beters kou worden gedaan, dan on middellijk een bedrag van C0000 bijeen te brengen, daarvan 35000 te besteden tol afdoening der loopende schulden en de overige 25000 aan te wenden tol de verdere uitrusting. De vergadering heeft zich daarmede veréenigd. Berigten uit New-York roeidendat de aanval der land- en zeemagt op Charleston nog niet heeft plaats gehad. Op 18 Oct., zijnde de 100ste dag van het beleg der stad, zou generaal Beauregard, bevelhebber der plaats, eene wapenschouwing houden over de aldaar aanwezige troepen. De pre sident Jefferson Davis had in eene proclamatie liet garnizoen met de held haftige verdediging geluk gewenscht. FRANKRIJK. PARIJS, 3 November. Het bevestigt zich dat graaf Russell in zijne laatste depêche aan Rus land zich eenvoudig bepaalt tot de verklaring, dat Ruslands regten op het bezit van hel groothertogdom Warschau zullen ophouden eene bepaling uit te maken van het openbaar regt van Europazoolang aan de billijke wen- schen der Polen niet voldaan zal zijn. Overigens moet de depêche zeer on beduidend zijn. Le Nord verklaart dal het Russische kabinet over deze depêche zeer tevreden is, en dat men te Petersburg de diplomatieke onder handeling met Engeland geëindigd acht. Volgens de berigten onzer dagbladen geven de gebeurtenissen in den Kaukasus eene gewenschte afleiding voor de Polen. De opstandelingen al daar beschikken over 11000 goed gewapende en in de krijgsdienst geharde soldalen. De Polen, die in Russische dienst zijn, deserleren in massa naar het gebergte, terwijl eene kolonne vrijwilligers, waaronder zich on derscheidene Franschen bevinden, er in geslaagd is aan de kust te ontschepen. Do-regering heeft voor de quaestiën, die in de kamer van afgevaardig den ter sprake kunnen komen, afzonderlijke woordvoerders gekozen. De heer Routier zal de aangelegenheden van Polen en Italië verdedigen, de heer Chaix d'Esl-Ange die van Mexico; de heer Vuitry zal alle finantiële qnaestiën behandelen en de heer Rouland de binnenlandsche politiek. De Moniteur zegt dat de jongste berigten uit China ongunstig voor de opstandelingen luiden. De lijdingen omtrent de Christenen en de zendelin gen daarentegen zijn bevredigend; de vijandig tegen hen gezinde manda- rynen waren afgezet. De regering heeft dezer dagen een geschenk ontvangen, 'twelk voor de cultuur in Algerië en voor de kaloenleelt in het algemeen belangrijke vruchten kan opleveren. De lieer van der Gruiten, r. k. zendeling en pastoor le Batavia, heeft namelijk op eene reis in liet land der Dayaks eene nieuwe soort katoenboom ontdekt, welks zaden hij in zijnen tuin met uit muntend gevolg aankweekte. In 4 maanden tijds had hij overvloedige vruchten van uitmuntende hoedanigheid verkregen, welke zich vooral door bjjzondere witheid en lengte der vezelen onderscheidden. Hij heeft een deel der door hem verkregen zaden aan den heer de Codrika Fransch consul- generaal te Batavia, geschonken, die deze op zijne beurt aan de regering heeft aangeboden. Uit Rome meldt men van 28 Oct. het volgende: Morgen zal de H. Vader op het Vaticaan, in eene van de zalen der boekerij, tachtig armen, door de pastoors van Rome aangewezen, aan zijnen disch ontvangen; na hel middagmaal zal ieder van de gasten van den Paus bij hel afscheid eene gift in geld ontvangen als blijvend aandenken aan de genoten gastvrijheid. Naar het Romeinsche gebruik is October eene maand van uitspanning en familiefeesten; voor de armen is het, gelijk alle maanden, een lijd van eenzaamheid en ontbering; daarom heeft de Paus gewild dat ook zij hunne Octobervrengde zouden hebben. PK FISSEN. BERLIJN, 3 November. Van de vroegere afgevaardigden zijn er 238 herkozen, namelijk van de 135 leden der partij van den vooruitgang 116, van 96 leden van het linker centrum 80, van 32 clericalen 14, van 11 conservatieven 7, enz. Vele der afwisselingen zijn alleen liet gevolg van weigering om herkozen le worden, om persoonlijke redenen. De feodale Corresp. zegt dat vele afge vaardigden van de partij des vooruitgangs in zekere gevallen wel een pleizier- togtje in cellulaire rijtuigen zouden kunnen maken. Die gevallen zouden volgens dat blad, zijn: een ongerijmd adres, weigering der belastingen, in staat van beschuldiging stellen der ministers enz. Een bankier alhier, wien voor eenige jaren door eenen boekhouder eene aanzienlijke som onstolen was, ontving dezer dagen een brief, waarin zich de geheele ontvreemde som bevond. De schuldige, naar Amerika ge- vlugt, was in een gevecht tegen de zuidelijken doodelijk gewond en had in liet hospitaal, bij testament bepaald, dat de bedoelde som aan den bankier moest worden teruggezonden. Berigten uit Warschau melden, dat de generaal Trepow, chef der gen darmerie, op straat met eene bijl aan liet hoofd is gewond. De dader is in hechtenis genomen. De gevangennemingen blijven aan de orde van den dag. De huizen worden er des nachts omsingeld en de bewoners naar de citadel gebragt. O. a. zijn 20 vrouwen tegelijk derwaarts vervoerd, om dat men haar beschuldigde gelden ingezameld te hebben voor weduwen. Ook zijn verscheidene zoogenaamde crinoline-couriers iu hechtenis geno men. Men bedoelt hiermede dames, die onder bescherming van dat klee- dingsluk depêches en andere voerwerpenvan hel revolutionaire bewind af komstig, naar de plaats hunner bestemming overbrengen. Uit Lemberg meldt men, dat Czachowsky in het gebergte bjj Krzyz, waar hij zich verschanst had, is aangetast; hij verdedigde zich lot dat zijn corps lot op 18 man versmolten was, waarna hij de vlngt nam. In het Lublinsche zijn nog drie nieuwe benden opstandelingen verschenen. Het opperbevel daarover wordt door Kruck gevoerd. OOST-INDIE. BATAVIA, 27 September. Te Soerabaija is men voornemens op 18 en 19 Nov. het herstel van Nederlands volksbestaan in 1813 feesleljjk le herdenken. Er zal aldaar een gecoslumcerde optogt plaats hebben. In de vorige maand hebben er op het eiland Banda bij herhaling schokken van aardbeving plaats gehaddie hier en daar aanmerkelijke schade hebben veroorzaakt. Uit alle residenliën van Java's oosthoek en ook van Madura komen berigten in over de voor hel jaargetijde zoo buitengewone weêrsgesleldheid. Er gaat geen dag voorbij zonder zware en aanhoudende regenbuijen. De rivieren zijn gezwollen en treden hier en daar zelfs builen hare oevers; het is als ware hel in hel midden der Westmousson. Hoeveel de suikerberei ding overal onder deze weêrsgesleldheid lijdt zal wel geen beloog behoeven. De fabrieken zijn buiten staat om geregeld voort le werken. De politieke toestand van Japan is en blijft onzeker. Gelukkig echter, dat de handelsbetrekkingen er niet zoozeer onder lijden, daar de Taikoen bepaald van plan is den handel met de vreemdelingen alleen te Nagasaki en Yokohoma toe te laten. De Taikoen schijnt zich te Miako te zullen blijven vestigen. Naar men uit Banjermassing meldt, liep aldaar het gerucht dat Demang Lehman zich weder, ter verontrusting der bevolking, in onderscheidene kampongs had vertoond. PARIJS, 5 November. De keizer heeft heden dc zitting van de kamers geopend. Omtrent de binnenlandsche politiek heeft hij zich breedvoerig en gunstig uitgelaten. Hij verklaarde dat de expeditie naar Mexico en andere j overzeesche expeditiën roemrijk voor Frankryk waren. Omtrent de Poolsche zaak zeide de keizer dat er nog een ander middel was om die op te lossen dan de oorlog, namelijk het houden van een con gres. Hij geloofde dat aan zijne roepstem gehoor zou gegeven worden. KRAK AU, 3 November. Gisteren zijn 31 vrouwen gevangen genomen. Uit de citadel te Warschau zijn twee konvooijenbestaande uit 550 gevan genennaar Siberië gezonden. De verbittering der bevolking heeft haar hoogste toppunt bereikt. De dames zijn door eene proclamatie van het j hoofd der beweging te Warschau uitgenoodigdden rouw af te leggen, ten einde niet aan de ruwe behandeling der Russische soldalen blootgesteld le zijn. BERLIJN, 4 November. Volgens dc Kreuzzeit. is hel nog niet zeker, of de koning persoonlijk den landdag zal openen. LEMBERG, 4 November. Het corps opstandelingen, volgens opgave 600 man infanterie en 230 man cavalerie sterk, dal Zondag naar Volhynië trok heeft gisteren, door de Russen in hel paauw gebragt, in de kreitz Zolkiew de wapenen nedergelegd. 400 man, ruim 100 paarden, amunilie en wape nen geraakten in dc magt der Russen. POOLSCHE GRENZEN, 5 November. Naar men uit goede bron ver- j neemt, zal grootvorst Conlanlijn van zijne betrekking als stadhouder van 1 Polen ontheven, en generaal Berg in zrjne plaats benoemd worden. CO KKESPONDENTIE. Aan v. D. Wij hebben den regel geen stuk te plaatsen, zoo de schrij ver zich aan ons niet heeft bekend gemaakt. In de zitting der arrondlssements-regtbank te Lcyden van 3 November jl. heeft de heer officier tan-justitie m'. F. Madame Pont conclusie genomen in de zaak van de algemeeue commissie van liquidatie der voormalige wees- en momboirkamers tegen de stad Leyden. Na in een ecnigzins uitvoerig beloog de middelen van cisch en van antwoord, van re- en dupliek en het over en weder bij pleidooi aangevoerde te hebben medegedeeld, heeft Z. E. A. zich twee vragen ter beantwoording voorgesteld: 1°. of de eischeresse krachtens de wet van 5 Maart 1852, Slb. r,°. 45, is geregtigd tol het instellen der tegenwoordige vordering tegen de gedaagde? 2°. of de gedaagde immer is geweest in het beheer der opgevorderde fondsen en de eischeres geregtigd om van dat beheer rekening en verant woording te vragen. Ad Ium werd overwogen dat de gedaagde aanvoert, dat de eischeres krachlens dc wel daartoe niet geregtigd zoude zijn uiL eigen hoofde, maar

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2