fl*er Telctfrn.it. Li:ii)i;>s >n\m:\koois. AANBIEDING. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. vergeleken met die van 1863, eene vermeerdering van 16 millioen fr. aan inkomsten zal aanwijzen. Vier vijfde deel der kosten van de Mexicaansche expeditie zouden daardoor gedekt kunnen worden. Volgens hier ontvangen beriglen is generaal Forey van Yera-Cruz naar New-York vertrokken, tot het volbrengen eener hem opgedragen zending. Sedert eenige dagen is er in het paleis van justitie groole opschud ding. Men wil weten dat er schromelijke misbruiken zijn ontdektwelke begaan waren op de griffie van de correctionnele reglbank der Seine; een der griffiers zou zich bij de ontdekking van het leven beroofd hebben. Een der hoofdbeambten is Dingsdag in verzekerde bewaring genomen. Men spreekt van vervalschingen en talrijke verduisteringen van geldenwaardoor een zeer belangrijk tekort in de kas zou ontstaan zijn. De sedert eenigen lijd uit zijne ballingschap teruggekeerde generaal Bedeau, oud ondervoorzitter der nationale vergadering, is overleden. La France deelt mede dat de opstandelingen op S'. Domingo de re publiek uitgeroepen en tevens bij Haïti, Engeland en Frankrijk aanzoek ge daan hebben lot erkenning. ITALIË. Door een half-officifiel blad van Rome wordt medegedeelddat de geestelijken aan den hun van wege het Turynsche kabinet te kennen ge geven wenschom mede te werken tot uitroeijing der struikrooverijniet dan met levensgevaar voldoen. Een voorbeeld daarvan had men gezien te Marsico, alwaar de opperste van hel Capucyner klooster, paler Antonio de Tolva, hel met zijn leven boette, dat hij, in overleg met de burgerlijke en militaire overhedenonderhandelingen met de bende van Masini had aange knoopt. Masini begaf zich met 60 man naar het klooster, gebruikte aldaar liet middagmaal dat hij liet opdisschen, roofde alle voorwerpen van waarde en nam den opperste van hel klooster naar het gebergte mede. De roovers sneden vervolgens den laatste langzaam en met tussehenpoozen het hoofd af. PKCISSES BERLIJN, 1 November. Volgens de Rtiss. Inv. hebben de overheden te Warschau de druk kerij en de lithographie van het geheime bewind, henevens de minuten van al de door hetzelve sedert het einde van 1860 uitgevaardigde stukken, en ook den zoogenaamden stads-hoofdmau of hoofd van hel revolutionaire be stuur der stad, ontdekt en in handen gekregen. LF.MBERG, 2 November. Gisteren is eene sterke bende opstandelingen Volhynie binnengerukt. BERLIJN, 2 November. De Staatsanz. beval een kon. besluit van 1 November, waarbij, in voldoening aan artikel 51 der grondwet, de beide huizen van den landdag tegen den 9de° dezer maand worden bijeengeroepen. ATHENE, 2 November. Koning George is gisteren middag alhier aange komen en heeft dadelijk hel te Denm bijgewoond, waarbij ook de gezanten der vreemde mogendheden tegenwoordig waren. Er heerschte groote geestdrift. NEW-YORK, 24 October. (R. A.) Volgens gerucht heeft Lee twee division naar Bragg gezonden en eene stelling ingenomen achter Frederiks- hurg. Volgens de zuidelijke dagbladen is generaal Price met 20000 man voorwaarts gerukt naar Little Rock. NAGASAKI, 27 Augustus RA) Volgens gerucht is een aanval van de Engclsclte vloot door de Daimios afgeslagen. PARIJS, 3 November. De Moniteur meldt dat de keizer in persoon de zitting der wetgevende kamers zal openen, en de nieuwe senatoren en leden van het wetgevend ligchaam beêedigen zal. TRIEST, 2 No'ember. Volgens de beriglen met de jongste overlaudmail ontvangen zijn de vooruitzigten op den Indischen katoenoogsl zeer gunstig; men verwacht dat de opbrengst nog eens zoo veel zal zijn als ten vorigen jare. De Unie-stoomboot van der Bilt heeft op de zuider-stoomsehepen Alabama en Georgia, in de nabijheid van Colombo, jagt gemaakt. zijnen bloei en door de uilvoering van eenige stukken een bescheiden blijk van zijne vorderingen in de zangkunst te geven, op dienzelfden avond werd hel ook met zijn ondergang bedreigd Niet alleen de schampere aanmerkin gen van enkele toehoorders uit de meer gegoede klasse op den minderen stand der leden van het gezelschap gemaakt; niet alleen de weinig vereerende benaming van fabriekarbeiders waarbij wij helaas! maar al te zeer aan de helle des volks moeten denken op hen in het Verslag van het Leid- sche Dagblad toegepast, terwijl zij daar niet toe behoorenmaar ook de geheel uil de lucht gegrepen insinuatie, als of de leden van liet Mannenkoor niet geheel en al uit eigen beweging, maar veeleer door hunne patronen en werkbazen daartoe gedrongen, met andere woorden: gedwongen, tot het Gezelschap waren toegetredenin hetzelfde Leidsche Dagblad geuithebben de leden van dit gezelschap niet alleen in eene liooge male ontstemd, maar zelfs reeds verscheidene bewogen het Gezelschap te verlaten. Kan dan hier ter slede niets groeijen of bloeijen, of de Duivel moet er onmiddelijk zijn poot in zetten? Moet eene instelling zoo nuttig en in ons land nog zoo zeldzaam, eene instellingwaarvan jwijj hoopten eenmaal schoone vruchten te zien, waarvan wij vertrouwden, dat zij den grond zou leggen tot ver edeling van het volksgezang in ons middenmoet die zoo spoedig en als het vvare reeds in haren kiem verslikt worden? Dat zou waarlijk zeer te betreuren zijn. Het is daarom zeer te hopen, dal hel 1111. Com missarissen gelukken moge, hunne pogingen, om hel Mannenkoor in stand te houden, met een gunstig gevolg bekroond te zien, en dat die leden van het Koor, die reeds uitgetreden zijn, zich door hunne makkers zullen laten bewegen, om op hun besluit terug te komen, en eindelijk dat zij allen te zatnen zich ook daarin als mannen toonendat zij zich boven dergelijke zeker meer onbedachtelijkdan met de opzettelijke bedoeling om iemand te beleedigcn gebezigde bewoordingen en aanmerkingen welen te verhef fen. Laten de leden van Leidens Mannenkoor blijmoedig voortgaan met zingen en onder het zingen, zoo als hel koorzangers betaamt, alleen luiste ren naar hetgeen zij zingen, niet naar hetgeen dwaze laatdunkendheid ach ter hunnen rug over hunnen meer of min gegoeden stand mogt hebben aan te merken. Een Vriend van het Volksgezang. Mijnheer de Redacteur! In uwe Courant van heden zie ik met genoegen, dat X den moed heeft, en het strekt hem tot eer, zijne dwaling aanvankelijk te erkennen. Moge dit voor het gemeente-bestuur van Oegstgeest ook al tot eene aangename voldoening strekken, dit neemt echter niet weg dat X en 0 voorzigtiger en verstandiger gehandeld hadden, indien zij eerst hadden onderzocht vóór zij schrevenzooals zij in uwe Courant van den 28sten October jl hebben ge daan, en waardoor in verschillende nieuwsbladen zulk eene scherve en on billijke bcoordeeling en veroordeeling èn van de te Oegstgeest te geven volks vermakelijkheden en van het bestuur aldaar heeft plaats gehad. X hoopt dat velen op den 19den (moet zijn den 18den) November e. k. met hem naar Oegstgeest zullen opgaan; X zal alzoo de te geven feesten aldaar bijwonen; met regt mogen wij dan ook nu van hem vragen en verwachten, dal hij in uw dagblad mededeele, wal hij heeft gezien en dat. wanneer hij alles ziel wat de burgemeester dier gemeente in zjjn legenschrifl van den 28slen October jl. zegt, dat X zien zal, hij dan dat bestuur zuivere van de blaam, zoo ondoordacht op helzeive gelegd, en eere geve wicn eere toekomt Levden 2 November 1863. J. H. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in hel Heeren-Logemenl aan den Burg, Zalurdag 31 October. Notaris J. M. E. Dercksen. Een Gebouw, ingerigt tot Trasfabriek met Stoommachine, op de Doelen gracht, Wijk I. N09. 257 en 258. Opgehouden. Een Huis en Erf, aan de zuidzijde der Langegracht, Wijk V. N°. 719. Kooper A. Kloots alhier, ƒ251. De aangekondigde verkooping van den Heer Mr. J. L. Klaverwijdcn is acht dagen uitgesteld. Burgerlijke ONDERTROUWD: J. Roversjm. 23 j. en J. P. van Daalenjd. 19j. J. Kohlheck jtn. 24 j. en M. Viukesteyn jd. 24 j. H J. Schullerjm. 30 j. en C. Schouten, jd. 24 j. L. Staffleu jm. 24 j. en A. van Arkjd. 26 j G. Del- uieerjm. 25 j. en E. van den Wijngaarden jd. 23 j. J. Pelt, jm 28 j. en M. C. Pinajd. 25 j. W. F. G. L Ketting jm. 32 j. en J. Laujd. 29 jd. D. Vroom jm. 29 j. en J. Moene, jd. 29 j. J. van Tongeren jm. 24 j. en P. J. Maasjd. 28 j. C. de Laaf, jm. 22 j. en F. van den Hoek jd. 28 j. W. J. Koolloos, jm. 25 j en II. van den Heuveljd. 26j 11. F. B Fisser, jm. 26 j. en C. Vogelenzang jd. 23 j. J. F. Menie, jm. 34j. en M. J. Bruis, jd. 26 j. B. Maleys, wedr. 55j. en G. Plantfeber, jd. 51 j. W. van Rijn.jm. 24 j. en G. S. Peter, jd. 28 j. G. Vindrik jm. 29 j. en G. Balten jd. 20 j. ADVERTENT1EN. lieden overleed alhier, in den ouderdom van ruim 75jaren, de Wei-Edele Heer DIRK WIJSMAN, na voorzien te zijn van de Heilige Sacramenten der Stervenden. J. C. MEYSING. Letden, 2 November 1863. J. A. HOOGENSTRAATEN Executeur. elk exemplaar; 2°. dat de Ingelanden, volgens artikel 165 van het Reglement van 6 Julij 1857 Staatsblad N°. 90), hunne bezwaren tegen deze begrooting binnen acht dagen, nadat die ter visie heeft gelegen, en dus vóór 24 November, aan de Vereenigde Vergadering moeten inzenden; 3°. dat de Vereenigde Vergadering op Woensdag den 25slcn November, des morgens ten half elf ure, in eene openbare zitting zal overgaan tot behandeling van de bovenbedoelde begrooling. Djjkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, Leïden, 23 Oclober 1863. II. C. J. HOOG, Dijkgraaf. AV. G. de BRUYN KOPS, Secretaris. Genoemd blad bevat ook een besluit van den keizer, strekkende om de vermeerdering van het aantal officieren bij de Russische landmagl te bespoe digen. Te dien einde z{jn de vereischten voor den officiersrang lager ge steld. Daar vele officieren of beambten van Poolsche afkomst in onderschei dene deelen des rijks bij het ministerie van oorlog hun ontslag vragen, met den wensch om de Poolsche beweging te helpen of althans van medewer king tot de daartegen verordende maatregelen vrij te zijn, is ook bij een besluit des keizers verboden zoodanige aanvragen om ontslag aan te nemen. Men kan rekenen, dal de winlerveldtogt der opstandelingen is begonnen. De aanstalten zijn op groote schaal cn in het verborgen gemaakt. Te Geneve is het internationale congres geopend, hetwelk zich ten taak stelt om te onderzoeken wat tot eene goede verpleging van gewonde militai renzoowel op het slagveld als in de hospitalen, kan gedaan worden. INGEZONDEN. Daar dreigt al weèr eene hoogst nuttige instelling, binnen onze stad ge vestigd, nadat zij naanwelijks een jaar bestaan heeft, in duigen te vallen. Op denzelfden avond, waarop het Mannenkoor, op uilnoodiging van HH. Com missarissen der Volkszangscholen, zich voor de eerste maal openlijk heeft laten hoorei)om door hel vrij aanzienlijke getal zijner leden een bewijs van Een stil levend Burgerman, van de P. G., oud Onderofficier, wenschte gaarne eenige bezigheidhetzij op een of ander Kantoor of iets dergelijks. Zeer matige belooning bij eene fatsoenlijke behandeling zal hem voldoende zijn. Adres met franco brieven onder Letters h. P. bij de Boek-, Papier en Muziekhandelaren SCHREUDER van BAAK, alhier. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND brengen bij deze ter kennisse van belanghebbenden 1°. dal de begrooling voor het dienstjaar 1864, met de daarbij behoorendc memorie van toelichting van den 3den tot en met den 16de" November aan staande, van des morgens tien tot des namiddags twee ure, op de Secre tarie van het Hoogheemraadschap ter inzage zal liggen van hel algemeen, en aldaar verkrijgbaar zal worden gesteld tegen betaling van 65 Cents voor

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3