2 en 3, drie lijfrenten zullen moeten worden gegeven, elk van ƒ100 'sjaars en dat de gelden onder nos. 3 en 4 door den kerkeraad zullen worden beheerd. De arrond.-reglbank te Zwolle heeft Donderdag II. den 12-jarigen K. L. Smit schuldig verklaard aan diefstal van 25 cents en hem te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren. Ter zelfder lereglzitting stonden twee zusters van den veroordeelde, en wel eene van 13 en de andere van 20 jaar, tereglde jongste wegens niet minder dan 10 diefstallen van beursjes en porte-monnaies met geld, op de openbare straat te Zwolle gepleegd, en de oudste wegens medepligtigheid aan de meeste dier diefstallen. De gemeenteraad te Deventer heeft uit de gemeentekas beschikbaar ge steld 400 voor de festiviteiten op den 17den Nov. a. s. en 600 om in het voorjaar een volksfeest lot stand te brengen. Men meldt uit 's llcrtogenboschOok deze stad zal op den 17den de zer feest vierenter gedachtenis aan de herstelling van Neêrlands onafhan- licid voor 50 jaren. De ware feestdag voor deze stad en belangrijke ves ting is 26 Januarij 1864, want het was op dien dag in 1814, dal eenige moedige burgers in 's llertogenbosch die zich hadden vereenigd om de stad van de Frausche bezetting te bevrijden, geholpen door een aantal ingezete nen der naburige gemeente Vugbtin den nacht de wacht aan de Vughter- poorl overrompelden, de poort openbraken, de vestingmuren beklommen, de Fransche bezetting noodzaakten naar het fort de Papenbril, dat de stad bcheersehte, terug te trekken, en de stad in handen van den Pruissischcn generaal Ilobe speeldendie er met zijn leger zonder verderen slag of stoot binnentrok en ook daar binnen kon blijven, omdat de Fransche kolonel- commandant La Railrie zonder verdere verdediging capituleerde. Het Fran sche garnizoen trok af en te Rijssel gekomen, werd La Hailrie voor den krijgsraad gebragt, veroordeeld en gefusilleerd. Een welgesteld ingezeten van Zevenbergen heeft zijne vaste en onroe rende goederen verkocht en is op eigen kosten naar Rome vertrokken, om daar dienst te nemen als pauselijk zouaaf. Lil Vlissingen meldt men dal Zaturdag nabij Rammekens een Ameri- kaanscli vaarmig met 150 landverhuizers is gestrand; men heeft hel echter later naar de reedc kannen slepen, zoodal het er zonder schade is afge komen. Ook het fregat Zeeland was van zijne ankers geslagen. De jongste berigten uil Suriname luiden over hel algemeen niet ongun stig. Op vele planlaadjes werden door geëmancipeerden contracten geteekend. 's GRAVEN IIAGE, 3 November. Z. M. heeft den heer J. R. Bischolïsheim te Brussel, lid van den Belgi schen senaattot kommandeur der orde van de Eikenkroon benoemd. Z. M. heeft goedgevonden'bij bet personeel van de militaire veterinaire dienst te benoemen: bij het lstereg. dragonders, tot paardenarts 2de kl. dien der3dekl. J. H. Houtzagers, van het corps; bij hel 5de reg. dragonders, tot paardenarts 2de k|, dien der 3de kl. A. W. H. Wirtz, van hel corps; bij hel reg. rijdende artillerie, tot paardenarts lste kl. dien der 2<*« kl. H. B. Stol- kert, van het 2de reg. dragonders; in hunnen rang en anciënniteit over te plaatsen bij het reg. O.-I. cavalerie de 2de luilt. P. F. B. J. van Nouhuys en E. J. Roukens, beiden van het 2de reg. dragonders bij het leger hier te lande. De luit. ter zee l5le kl. P. F. Bezemer is, op zijn verzoek, eervol nit de zeedienst ontslagen. Z. M. de koning heeft den heer J. W'. C. Amiabel, lot hiertoe hoofd commies aan het kabinet des konings, verleend den rang van referendaris, zonder bezwaar van 's rijks schatkist. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn, na vooraf gaand vergelijkend examen, lot surnumerairen bij den waterstaat benoemd: de hh. M. B. G. Hogerwaard en R. O. van Manen, kweekelingen van de kon. akademie te Delft. Naar men verneemt is het ontwerp van wet op de iurigling der schut terijen bij het dep. van binnenl. zaken afgewerkt en reeds bij den raad van state aanhangig. De tweede kamer is tot hervalling van hare werkzaamheden bijeen geroepen tegen Dingsdag den 10dcn November des middags ten 2 ure. De minister van marine zal vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Door den hoogen raad is tot deken van de orde der advocaten benoemd de heer mr. A. de Pin to. H. K. H. prinses Frederik heeft, ten gevolge van een ongemak aan den voet, dat echter in beterschap toeneemt, de reis met haar gemaal naar de residentie nog niet kunnen medemaken, maar H. K. H. zal zich echter tegen den heugelijken dag van den 17den November aanst., in de residentie bevinden. Heden heeft op de uitgestrekte goeeeren van Z. K. II. prins Frederik eene groote jaglpartij van de sociëteit Groot St. Hubert plaats. Door Z. K. H. werd op hel Huis de Paauw aan de leden een dejeuner-dinatoir aange boden. Voor de godsdienstoefening, die op den 17den November aanst. des morgens bij de herv. gemeente alhier zal gehouden worden, is door het lol beslist, welke van de predikanten alsdan het woord zullen voeren. Ten gevolge daarvan za! de heer van den llroek in de Groole kerk, de heer Jas in de Kloosterkerk en de heer lluydecoper in de Nieuwe kerk voor de ge meente optreden. Gedurende den afgeloopen nacht heeft er een zware storm uit het westen gewoed. Te Scheveningen is men niet zonder ongerustheid omtrent het lot van de 101 pinken die in zee zijn. Aan de tweede hamer zijn andermaal door de regering aangeboden de in de vorige zilting onafgedaan gebleven wets-onlwerpen1°. lot rege ling van het geneeskundig staatstoczigl2°. tot regeling der voorwaarden ter virkrijgiig der bevoegdheid van geneeskundige, apotheker, hulp-apothe ker, leerling-apotheker en vroedvrouw; 3". tol regeling van de uitoefening der geneeskunst, en 4°. lot regeling van de uitoefening der artsenijbereidkunst. Deze voordragten zijn gewyzigd en de memoriën van toelichting strek ken tevens ter beantwoording van de vroegere voorloopige verslagen of tot aanduiding van het verschil met de primitieve voordraglen. Heden is alhier de najaarsvergadering van de prov. staten van Zuid holland geopend. Daarin is door den voorzitter medegedeeld, dat de heer Joost van Vollenhoven tengevolge van zijne benoeming als lid van de eerste kamer der stalen-generaalzijn ontslag als lid der staten heeft genomen, en zijn dank betuigd voor de blijken van welwillendheid, die hij als zoo danig heeft mogen ondervinden. Door den voorzitter zijn ter tafel gebragt een aantal kon. besluiten en andere stukken, die voor kennisgeving zyn aangenomen. Voorts zijn onder scheidene onderwerpen aan de orde of in handen van commissiën gesteld. Aan den koning zullen de vercischle magtigingen worden aangevraagd dat de volgende commissiën, na afloop der najaarsvergadering hare werk zaamheden mogen voortzetten, als: 1°. die betrekkelijk de opheffing der ambachten in Rijnland, en 2°. die, belast met hel onderzoek van het ont- werp-reglement op de wegen en voetpaden in Zuidholland. BUITEiMLANDSCHE BElllGTEN. ENCËLAK LONDEN 1 November. De zware stormdie gedurende de jongst verloopen dagen langs de kust woedde, beeft aanleiding tol verschillende ongelukken gegeven. Eene bergplaats voor machines aan hel New-Cross slation van den spoorweg naar Brighton is ingestort, met zulk een geweld, dal daarbij vijf locomotieven werden weggeslingerd en tegen den grond geworpen. Het geheele dak, hoewel zeer zwaar en met dikke ijzeren balken vastgewerktwerd als een kaartenblad omgekanteld en tol op eenigen afstand weggeworpen. Er waren op dit oogenblik twaalf arbeiders aan hel werk, waarvan ée'n op de plaats dood bleef en twee anderen zoo zwaar gekneusd werden, dal men aan hun behoud wanhoopt. Langs den Old-Kent-Road zijn van een aantal huizen de daken en schoorstcenen afgeslagenten gevolge waarvan eenige menscheu hel leven hebben verloren. Ook in Hyde-park, St. James-park en Green-park zijn zware verwoestingen aangerigt. Te Liverpool zijn een aantal schepen, die juist onder zeil waren gegaan, gelukkig nog in tijds in de haven teruggekomen, doch men vreest niet ten onregle, dat er op andere gedeeltcu der kust aanmerkelijke zeerampen zullen hebben plaats gehad. Hel pantserschip de Prince Consort is op zynen logt van Plymouth naar Liverpool door het stormweder zwaar geteisterd en heeft ter naauwer- noodin zinkenden staat, de Iersche kust bereikt. Volgens de jongste be rigten verkeerde het vaartuig nog in groot gevaar, en zou het welligt zelfs onmogelijk zijn de bemanning te redden. De bank heeft het disconlo tol 5 pet. verhoogd. Op den spoorweg tusschen Edinburg en Leadburn heeft een ongeluk piaais gehad door het in botsing komen van een passagierstrein mei eenige ballaslwagens, die van een zijtak op den hoofdweg waren geraakt; een persoon verloor het leven en 7 of 8 reizigers, benevens de machinist en de stoker, werden gekwetst. Berigten uil New-York van 21 Oct. bevatten het volgende: Generaal Meade is, ten gevolge van de bewegingen der corpsen van llill en Ewcll, teruggetrokken tol de verdedigingslijn van Washington, doch later beeft hij weder eene voorwaarlsche beweging gemaakt. Zync cavalerie is te War- rentown aangekomen. Naar men verzekert, was Lee met de Zuidelijken den Rappahauock overgegaan. Generaal Roscncrauz wordt vervangen door generaal Thomas. Van den 25slen meldt men dat het zich bevestigt dat de generaal Lee eene achtervvaartsehe bewening heeft gemaakt, en wel zoo het schijnt om te belet ten, dat generaal Bumside naar Lynchburg zou voort rukken. De generaal Meade houdt de streek ten oosten van den Rappahan nock bezet. Het beleg van Charleston duurt voort. Een Engelsch blad, dat in China uitkomt, deelt hel volgende mede: Volgens een schrijven van eenen Engelsehen officier, die het gevecht voor Kagosima heeft bijgewoond, was hel vuur der Japansche batterijen nog veel heviger, dan ooit bij het beleg van Seba'stopol gezien was. Men mag den Hemel dankendat niet ons gansch eskader in den grond is geboord. Satsnma had de beste kanonnen en ammunitie, die in de Vereenigde Stalen vervaardigd worden; ook had bij volledige voorschriften, aanwijzende hoe ze te gebruiken. Zijne batterijen waren gewapend met stukken, die der- tienduims- en achtduims-bommen wierpen; verder met vier 150-ponders en tien 80-ponders, terwijl onder het ander geschut geen stuk was van minder kaliber dan 32-ponders. Denkelijk is er door den wind en den regen en door de stomheid, waarmede onze schepen de batterijen nabij kwamen, verwarring onder de Japanners veroorzaakt: anders zou de schade aan onze zijde veel grooter hebben moeten zijn. Zulke overwinningen, als die te Kagosima, zijn niet wat ons dient Dapperheid is aan die Oosterlingen verkwist; het verlies van inenschenlevens aan onze zijde is jammerlijk groot. De admiraal Kuper heeft niet half genoeg stnjdmagt. FRANKRIJK. PARIJS, 1 November. De vereenigde diplomatieke pogingen der mogendheden ten gunste van Polen moeten als afgeloopen worden beschouwd. Engeland heeft ten slotte eene afzonderlijke nota aan het kabinet van Petersburg doen toekomen, waarvan de inhoud onbeduidend is en strekt om te verklaren dal de debat ten thans gesloten zijn. De keizer wordt daardoor meer en meer in moei- jelijkheid gebragt, met het oog op de aanstaande opening der kamers. Men ziet 's keizers rede met verlangen te gemoet. De Mém. dipl. zegt hel volgende: De nationale rijkdom van niet ée'n staal in Europa maakt op dit oogenblik grooter vorderingen dan die van Frankrijk. Wy vernemen uit eene goede bron dat de begrooting van 1864

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2