fiurgcrüjfte &tanb. December en dan ruim twee malen zoo helder zijn, als zij ten tijde van liare ontdekking was. Zij zal zich, ook in haar grootste licht, vermoede lijk niet of naauwelijks met hel ongewapend oog laten onderscheiden. Hoc- zeer de komeet steeds zeer ver van de zon en de aarde verwijderd zal blijvenzal hare waarneming, met behulp van een' goeden kijker, tot in de maand Febrnarij des volgenden jaars mogelijk zijn. Ten tijde van de ontdekking vertoonde de komeet zich omtrent op de grensscheiding tiisscben de sterrebeelden de groote en de kleine Leeuw. Na zich dwars over het sterrebceld de kleine Leeuw te hebben bewogen, zal de komeet, op den 29stcn Oct. het sterrebeeld de groote Beer intreden, waar zij tusschen de ster w en het sterrenpaar v en j- zal doorgaan, om den 11 den pjov. liet sterrebeeld de Jagthonden te bereiken. Zij zal zich aldaar digt langs de ster d bewegen en op den 28st™ Nov. tot het noordelijkst deel van het sterrebeeld Boötes overgaan. Na zich voorhij de sterren l. en i Boötis bewogen te hebben, zal de komeet den 7den Dec. het noordelijkst deel van hel sterrebeeld Hercules bereiken, waar zij zich langs de sterren o en zal bewegen. Den lldcn Jan. 1864 zal de komeet in het sterre beeld de Lier komenwaar zij zich langs de ster p zal bewegenom zich in de maand Februarij 1864, in het sterrebeeld de Ztvaan te verliezen. De komeet zal, bij ons, van den 31stc° Oct. 1863 tot den 10dcn Jan. 1864 circumpolair zijn, maar op de meest geschikte uren van den avond zal zij zich, wegens haren lagen stand, niet of naauwelijks laten waarnemen. De komeet komt van nu af tot den 20sten Nov. des avonds tusschen 8 en 9 ure in hare onderste culminatie en van den 20slen Nov. af tot het einde van Jan. 1864, des avonds tusschen 9 en lOj ure. Nu is zij alleenlijk des morgens tegen 2 of 3 nre goed te zien en zij zal zichgedurende hare geheele verschijning, het best laat in den nacht laten waarnemen. In de maanden December en Januarij zal echter hare waarneming, ook in den avond, zoodra als de duisternis zal zijn gevallen, mogelijk zijn. Leiden, 26 October 1863. F. KAISER. Vragen van algemeen belang. In de Leidsche Courant van Maandag den 26stcn dezer werd berigl dat het gemeentebestuur van Oegslgcest, onder andere volksvermaken ter ge dachtenisviering van ons hernieuwd volksbestaan, de inwoners ook op Mijnheer de Redacteur! In uwe Courant van 26 Oct. komt het berigt voor, dal te Oegstgeest het feest van Neêrlands herkregen vrijheid en onafhankelijkheid zal worden ge vierd, onder anderen met katknuppelen en haansabelen. Gij zijt aan uwe lezers verpligl, hun mede te deelen, of dit berigt ernst is of scherts. Het laatste vermoeden wij, vooral omdat de beriglgever eindigt VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 29stcn October 1863's namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Regeling van de jaarwedden der ambtenaren aan het algemeen kantoor van ontvang. 2». Gemccnie-begrooting voor den jare 1864. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat het lc Suppletoir Kohier van de plaatselijke directe belasting voor den jare, 1803, door Gedeputeerde Staten, bij besluit van den 20!tcn dezer maand, G. S. n°. 21, goedgekeurd en op heden aan den gemeente-ontvanger ter in vordering is ter hand gesteld, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydschc Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEK Burgemeester. Leyden, 26 October 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Gehouden Vcrkoojting van onroerende goederen in liet Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 24 October. Notaris Mr. J. L. Kiaverwyden. Een perceel Tuin- en Boschland met l.aan, met daarop staande gebouw, even builen de Zijlpoort, onder Leydcrdurp, ter grootte van 2 bunders, 55 roeden en 44 ellen. Opgehouden. Een perceel Warmocsland, gelegen bij let voormelde perceel, ter grootte van 85 roeden en 51 ellen, Kad. Sect. A. Nos. 196, 200 en 356. Kooper P. Timp. ƒ2325. Een Huis en Erve met bij belmoren de Bleekveld, gelegen als voren, ter grootte van 23 roeden en 20 ellen. Opgehouden. ONDERTROUWD: W. flolswilder, wed®. 43 i en'A. F. Privé, jd. 30 j. K. Valk jm. 25 j. en C. E. van Pullen jd. 21 j. W van Westbroekjm. 21 j; en M. van Egmondjd. 24 j. A. van Meieren jm. 23 j. en S. Hakkenberg, jd. 24 j. J. Devilccjm. 24 j. en M. Jardin jd. 22 j. J. Hartendorp jm. 26 j. en 11. J. van der Driftjd. 28 j. C. van Halderen jm. 39 j- en E. van der Snelle, jd. 30 j. C. Carlier, jm. 21 j, en J. Frankhuizenjd 22 j. P. J Carton, wedr. 32 j. en G. Neervoort, wede. 39 j. J. F. II. Brands, jm. 27j en E Goester.jd. 27j. 2521" Staats-Loterij. Trekking der Derde Klasse. lslc Trekking. N®. 7667 een prijs van ƒ2000. 2de N°. 2333 een prijs van ƒ5000. N®. 3548 een prijs van 1500. N»s. 4199 en 4980 ieder een prijs van 1000. A 19 VERTENTIEN. Voor de vele bewijzen van hartelijke belangstelling, bij gelegenheid van ons Huwelijk ondervonden, betuigen wij, ook namens onze wederzjjdschc betrekkingenonzen opregten dank. L. SCHOUTEN 11'. Z». V. D. !H. Apeldoorn, 26 October 1863. E. J. COUVÉE. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de bevalling mijner Echtgenoote, betuig ik ook namens haar mijnen innigen dank. II. P. A. van WENSEN. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In n°. 1130 van het Leidsch Dagblad, om van de voorgaande nommers niet te sprekenkomt in de Brievenbus een stuk voor van iemand, die, zich noemende een vriend van Nederland en Oranje, naar mijn oordeel door zijn geschrijf de zaak die hij zegt voor te slaan al zeer slecht dient. Moet dan waarlijk, gelijk bijna alles hier in Leyden, het feest dat op handen is weêr tot een partijzaak gemaakt worden, en reeds tut, lang te voren, het zaad van verdeeldheid met zóó kwistige hand worden gestrooid, opdat het, als eenmaal de dag der feestviering zal zijn aangebroken, te weliger vruchten drage? Als ze dat zijn die ff'ilhelmus blazenm. a. w. als dal de «vrienden van Neêrland en Oranje" zijn, mag ik lijden dat het gedu rende die dagen zoo hard regent dat we allen genoodzaakt zijn t'huis te zitten, des noods, als het zijn moet, met een oranjestrik op de borst. Ik heb de pen niet opgenomen om het schrijven van dien vriend" te weêr- leggenmen mogl mij, bij gevolgtrekking, eens voor een vijand" aan zien, en dal is er zoover van af dat ik gaarne de woorden van een groot man, dezer dagen in 's lands vergaderzaal geuit, tot de mijne maak: dat ik in liefde tot het huis van Oranje voor de vrienden niet wil onder doen." Ik wenscli alleen aan dien vriend den vriendschappelijken raad te geven, om niet al te trolsch van de laatst verloopen 50 jaren te gewagen, zoolang taal en stijl waarin die cxclamatiCn vervat zijn, nog zoozeer van ongekuischlheid en weinigen zamenhang getuigen dat men een vreemdeling moeijelijk zou kunnen doen geloovcn dat het waarlijk Hollandse!) was. Was het toch niet beier, dat ons volk wat meer doordrongen werd van de nood zakelijkheid om door kennis en beschaving eene eersic plaats onder de na tiën van Europa in te nemen, dan dat hel zich vermoeit om door een rade loos geschreeuw van liefde en gehechtheid aan hel geëerbiedigd stamhuis van Oranje den kosteljjken tijd te verbeuzelenzonder iels wezenlijks uit te rigtcn, en de gemoederen in beweging te brengen over iets waaromtrent in den grond der zaak immers geen verschil bestaat? Ik mag gaarne liooren dat men de daden des Tleerenwil vermelden, maar even als ik »ast geloof dal onze Koning beter gediend is door eene natie die geen der middelen veronachtzaamt, waardoor zij aan hare ontwik keling en beschaving bevorderlijk kan zijn, dan door eene, die hare gehecht heid op geene andere wijze dan door zinneloos getier en ellen oranjelint aan den dag legt, evenzoo slaat het vast, dat men de daden des tlee ren" op geene betere wijs vermelden kan, dan door gewigtigc gedenkdagen in de geschiedenis door orde en betamelijke blijdschap te vieren, zonder, zooals V. 11. in een vorig en onze vriendin het besproken nummer van het Leidsch Dagblad doet, zijnen medeburgers, wat hunne vaderlands liefde ef de kennis der geschiedenis aangaat, reeds weken te voren te be- oordeelcn naar de kleuren of de grootie van hel lint dat zij al of niet zul len wenschen te dragen, of van de vlag die zij zullen doen waaijen. Dal toch zij die zich bij uitstek vrienden van Nederland en Oranje" noemen, alsof anderen het minder waren, zich voor die uitersten wachten, waardoor vaak de beste zaak bespottelijkja walgelijk wordt; anders vrees ik dat, als Borger nog eens opstond, en hij zag die vrien den," hij zou moeten bekennen dat liet geslacht dat hij in zijn bekend ge- dicbl dat ik maar niet citeren zal, vereeuwigde, nog niet is uitgestor ven. Dat ieder vrij zij in de uiting van zijn nationaal gevoel, dan eerst mag men ware feestvreugde verwachten; dal ieder feest viere op zjjne wijs en naar de overtuiging die hem bezielt dat goed is, anders vrees ik dat men nog jaren na dit feest elkanders vaderlandlievende gevoelens zal af meten naar de grootte van den strik of de kleur van het lint dal men ge dragen heeft. 't Feest is immers gewijd aan de herdenking van de herwinning onzer vrijheid en zelfstandigheid, welnu, dat dan ieder overeenkomstig de in spraak van zijn geweten vrij en zelfstandig handele. Lust liet den een Ie springen en beweging te makenwelnuals hij in springen en schreeuwen zijne vrijheid en zelfstandigheid meent gevonden te hebben, laat hem, zoo 't de palen der welvoegelijkheid niet te buiten gaat, zijn gang gaan; maar begrijpt een ander dat het beter is langs stillere wegen de zaden van vrij heid en zelfstandigheid ook bij de mindere klassen te strooijen en te doen ontkiemen dal hij daarin niet gehinderd worde en vooral dat men hem niet dwinge te springen en leven te maken, als hij er geen lust in heeft. Ik eindig deze eenvoudige regelen met den wenschdat dankbaarheid aan God in de eersic plaats, en eensgezindheid met betamelijke vreugde de op handen zijnde feestdagen zal kenmerken, en dat niemand zal vergeten, en ook onze vriend van Nederland en Oranje" niet, dal daar waar ook bij nationale feestvieringen niemands geweten geweld wordt aangedaan ware eensgezindheid heerschcn kan, en waar die hecrschtgebiedt God zeker zijnen zegen. Eer, Nederlander. De Leidsche t Fever. met den wensch, dat op vele plaatsen dit loffelijk voorbeeld gevolgd worde. Verbeeld u, dat dit werkelijk geschiedde, dat op vele, op alle plaatsen, een dergelijke feestviering werd gehouden, verbeeld u heel Nederland kal- knnppelend en haansabelend ter viering zijner herkregen vrijheid en onafhankelijkheid!! Waai lijk, indien dit berigt ernst is, indien hel be stuur van Oegstgeest het plan heeft, om met zulke middeneeuwschezulke barbaar se lie feesten, die niet voor de Spaansche stierengevechten behoe ven onder te doende herstelling van Nederland te vierendan wenschen wij aan die gemeente toe, dat het tegenwoordig bestuur spoedig door een beschaafder en uienschelijkcr vervangen worde. X. [De Redactie heeft alle reden om te geloovendal de beriglgever niet schertste en dat hel hem met zijn mededeeliug volkomen ernst was. Maar of zijn wensch zich zoover uitstrekt dat hij elders geheel en al het programma van Oegstgeest zou willen gevolgd zien, hieraan meent zij te mogen twij felen. Zij houdt liet er voor dat de beriglgever tevreden zal zijn als er ook in andere gemeenten festiviteiten, al verschillen deze van die van Oegstgeest plaats hebben en niet verlangen zal, dat men elders bjj hel organisaren der vermakelijkheden alle oorspronkelijkheid prijs geve STADS-BEIilGTESI. katknuppelen en haansabelen zou onthalen. Zoo dit berigt juist is, dan vragen wij in allen ernst: Zijn zulke ruwe, wreede handelingen in onze beschaafde eeuw te dulden? Mag een gemeentebestuur zelf die verordenen, bevorderen, aanmoedigen of toelaten? Mogen dieren gemarteld of mishandeld worden? En indien de aard van het spel veranderd is, door b. v. een ander voor werp, eene doode kat, een dooden haan, tot mikpunt van knuppel of sabel te maken, is het dan goed daarbij de namen te behouden, die maar al te zeer rieken naar eene eeuw van barbaarschheid die, (God geve hel!) wij lang achter ons hebben? Leiden, 27 October 1863. 0.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3