I*er Telegraaf. Verscheidene departementen des lands zijn op dit oogenblik over stroomdvooral in liet zuiden en in de omstreken van Neder-Bourgogne. In Savoye heeft een storm verscheidene valleijen verwoest; de zwaarste hoo rnen werden niet ontworteld, maar ter hoogte van den beganen grond af geslagen geheelc huizen werden opgenomen en de overblijfselen ellen wijd verspreid; overal was de verwoesting, door den storm aangerigt, ontzet tend groot. Uit Konstantinopcl meldt men dat aldaar dezer dagen een voorval plaats had, hetwelk in zekeren zin geheel overeenkomt met bel rooven van den jeugdigen Mortara, te Rome. Een aanvallig Armenisch knaapje werd voor cenige dagen door een lrnan op de openbare straat gestolen en aan eene prinses ten geschenke gegevendie liet terstond in een muselman beeft doen herscheppen. Te vergeefs hebben zijne ouders daartegen geprotesteerd en op zijne teruggave aangedrongen. Zelfs de Engelsche gezant heeft zich met de zaak bemoeid, maar alles te vergeefs; het kind is niet aan zijne ouders teruggegeven. PKUIS9EM. BERLIJN, 24 October. Omtrent de conferentie te Neurenberg, betreffende de reorganisatie van den bond, verneemt men dal die is algeloopen en eenen bevredigenden uilslag beeft gehad. De Brest. Ztg. maakt een bevel van generaal Berg bekend volgens hetwelk de autoriteiten in Polen onder geen voorwendsel hoegenaamd voortaan paspoorten voor het buitenland mogen afgeven. Naar luid van het zelfde blad zijn 40 leden van den gemeenteraad te Warschau gevangen ge nomen. De Bussen hebben voorts eene geheime drukkerij van de natio nale regering ontdekt. In den nacht van 25 October zijn te Warschau vele personen, waaronder een aantal geestelijken, gevangen genomen. Bij den Saksischen consul heeft huiszoeking en verzegeling plaats gehad en aan den consul is huisarrest opgelegd. Uit Lemherg meldt men, dat een corps opstandelingen, van 700 man, onder aanvoering van Waligorski, geheel door de Russen is verslagen. Vlugtelingen hebben de Oostenrijksche grenzen overschreden. Het corps van Czachowski is grootendeels verstrooid en Czachowski zelf met eene afdee- ling cavalerie gevlugt. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. den luit. ter zee lstc kl. F. P. duRicu, thans vervullende de belt'ekking van inspecteur over hel loodswezende belonning, bebakening en verlichting in het eerste district te Groningen, met den laalsten dezer, op zijn verzoek, eervol af te voeren uil het corps zeeofficieren der Nederl. marine en voorschreven betrekking, met ingang van 1 November aansl.bepaaldelijk aan hem op te dragen; 2°. te bevor deren: tot kapitein-luit. ter zee den luit. ter zee lstc kl. G. van Hecking Colenbrander; en tot luit. ter zee lste kl. de luit®, ter zee 2de kl. W. Maas Geesteranus en jhr. E. 1'. E. de Sitters. Aan den officier van gezondheid 2dc kl. bij de zeemagt J. A. Visscher is, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Op 20 en 21 Oct. jl. heeft aan het ministerie van financiën plaats ge had het examen voor de betrekking van commies der posterijen, en hebben een voldoend examen afgelegd de navolgende surnumerairs: W. C. E Lans, thans expediteur aan het postkantoor te Moerdijk; N. J. A. C. Swelleugre- belexp te Rotterdam; J. F. C. Roelants, exp. aan den Rijnspoorweg; W. II. Becker, exp. te Amsterdam; C. M. llenneqninarr. insp. te Breda; W. P. Alstorphius Grevelink, exp. te 's Gravenhage; J. 11. van Hamel, exp. te Groningen; A. Rijscr, arr. insp. te Arnhem; J. M. Vinckers, exp. te Alkmaar, en jhr. II. C. Sattdberg exp. te Nijmegen. Men verneemt dat bel gerucht, als zou prins Alexander de kon. mi litaire akademie te Breda bezoeken, van allen grond ontbloot is. BUITKNLANDSCHE BERIGTEN. KM® KI.A LONDEN 25 October. Hel borstbeeld van wijlen den prins-gemaal, door Theed gebeeldhouwd, dat in een der corridors van het kasteel te Balmoral zal worden geplaatst, is in tegenwoordigheid van de koningin, den kroonprins en zijne echtgenoot en meerdere leden der koninklijke familie onthuld. Het borstbeeld, dat uit marmer is gehouwen, stelt den prins-gemaal voor in Schotsche kleedtiig, een geweer in de linkerhand terwijl de regter op den kop rust van een zeer aan hem gehechten hond. De typhus heerscht alhier in zoo sterke mate, dal de lijders niet alle in de gasthuizen kunnen opgenomen worden en men genoodzaakt is lijde lijke verblijfplaatsen voor hen in te rigten. De jongste mededcelingen van het centraal hulp-comité in Manchester luiden buiteng* woon gunstig Het getal ondersteunden is van 432,740 tol 184,000 gedaald. In het laatst van het vorige jaar waren 247,230 arbei- J ders geheel zonder werk, thans slechts 1G0.835. De bevolking van Ierland is voortdurend sterk afnemende. In 1841 leverde zij volgens officiële opgave een totaal van 8,175,031, tien jaren la ter 6,553,579 en in 1861 slechts 5,798,967 zielen. De Sydney Bom. Her. bevat een ijzingwekkend verhaal van slaven handel en de daarmede gepaard gaande gruwelen op de eilanden der Stille Zuidzee. Bij honderden worden de inlanders weggeroofd en wanneer onder hen aan boord der schepen, ten gevolge van gebrek aan lucht en voeding, ziekten onder die ongelukkigen ontslaanworden de zieken en stervenden op het een of ander eiland aan strand neergeworpen en aan hun lot over gelaten. Berigten uit New-York van 10 Oct. bevatten het volgende: Tijdingen uit het leger bevestigen dat Chattanooga van den 5dcn dezer af beschoten is. De zuidelijken zijn in het bezit van Lookout-Mountain, den sleutel der stel ling van Chattanooga. Zij hebben den staf van den generaal Blunt en het geheele bjj Baxter Spring in Kansas slaande commando der boudslroepen gevangen genomen. In berigten van 13 Oct. wordt gemeld, dat hel ge heele leger van generaal Lee den 8steo over den Rapidan is getrokken in de rigting van Madison Court House. De zuidelijken houden alle toegangen tot het gebergte bij Bull's Runn bezet. De noordelijke generaal Meade heeft van zijn kant Culpepper verlaten en is naar den noordelijken oever van den Rappahannock teruggetrokken. Van de vloot bij Charleston is berigl ont vangen, dat de zuidelijken aldaar eene ouderzeesche mijn hebben doen springen, om een der gepanlseerde schepen te vernielen. Dit is evenwel niet gelukt. Wel is daarbij een man gedood en zijn er twee gekwetst, j maar het schip heeft niets geleden. Van 15 Oct. meldt men, dat volgens de N.-ï. Times generaal Meade sedert den 13den van den Rappahannock is j teruggetrokken naar Manassas, terwijl Lee met de zuidelijken die rivier in de nabijheid van de achterhoede der noordelijken is overgetrokken. Op den ]4den is het tusschen een sterk corps van Lee en hel tweede corps van Meade bjj Briston tot een treffen gekomen. Men verzekert dat de noordelijken de overwinning behaalden en dal de zuidelj]ken 100 man aan gevangenen, be nevens eene batterij, verloren hebben. Men verkeetde algemeen in spanning in afwachting van verdere berigten. In Virginië hebben de zuidelijken eene stelling ingenomen tegenover den linkervleugel van Buruside. In een later j ontvangen officieel berigt van generaal Meade wordt gezegd, dat hij in het j gevecht van den 14den de overwinning behaald en daardoor de plannen van i generaal Lee verijdeld heeft. Te Richmond zijn tegenwoordig de slaven zoo duur als zij r.og nim mer waren. In eene openbare veiling betaalde men voor een neger 3350 en voor een meisje 3250 doll.en onder de hand is voor een meisje 4600 en voor eene keukenmeid 3800 doll, besteed. FR AM KKiJK. PARIJS, 25 October. Dezer dagen zijn tot de Mexicaansche officieren, die zich hier te lande l als krijgsgevangenen bevinden, personen afgezonden, die hun moeten vragen of zij bereid zijn hunne medewerking te verleeuen aan het nieuwe bewind van aartshertog Maximiliaan. Is het antwoord bevestigend, dan krijgen zij een pas om zich te Nantes in te schepen, alsmede ceue gratificatie om instaat gesteld te worden Parijs Ie bezoeken alvorens Europa te verlaten. Veel gunstige antwoorden heeft men niet gekregen. Te Tours hebben zich van de 200 officieren niet meer dan 20 bereid verklaard, te Orleans nam geen enkele het aanbod aan, te Blois slaagden de afgezondenen bij .12 van de 100. De Nord heeft uit Petersburg de verzekering ontvangendat er geen woord waar is aan het berigt, volgens hetwelk Rusland oorlogsschepen voor de Zwarte zee laat houwen en evenmin aan het berigt nopens eene spanning tusschen Rusland en Turkye. Wal Ruslands krijgstoerustingen aangaat, zoo bepaalt zich alles tot eene versterking der vestingwerken te Kertch. De Opin nat. dringt aan op het lerugkcercn onzer troepen uil Mexico, en zegt o. a.Men onderhandde met wien men wil, met den aartshertog Maximiliaan, met Juarez, Almonte, of mgr. Labaslida hel is onverschil lig; doch in 's Hemels naam, brengt onze troepen en onze vlag ten spoe digste uit Mexico terug, vóórdat er nieuwe verwikkelingen oprijzen, welke ons brengen op eenen wegdie geenen uitgang heeft. PARIJS, 26 October. De keizerin wordt heden te Toulon terug verwacht. La France betreurt de weifelingen van Oostenrijk en Engeland ten aan zien hunner houding in de Poolsche quaestie. Frankrijk, zegt dit blad, heeft duidelijk zijne oogmerken blootgelegd en de voorwaarden eener af doende gemeenschappelijke handeling te kennen gegeven. Laat ons nu wachten totdat de Engelsche en Oostenrijksche regeringen hel eens zijn geworden. De Nation meent te weten dat het finanliëel rapport van den heer Fould aanlooncii zal dat het budgetzonder de Mexicaansche expe ditie, een aanzienlijk overschot zou opleveren. Maarschalk Niel zal naar Petersburg vertrekken om daar, gedurende de afwezigheid van den hertog de Montebello, met eene buitengewone zen ding belast te zijn. BERN, 26 October. De uitslag der verkiezingen voor de hooge bonds- atitoriteiten is slechts ten deele bekend. Over hel geheel weel men echter, dat bij gunstig is voor de liberale partij. NEW-YORK, 17 October. Officieel is aangekondigd dat generaal Lee den Potomac is overgetrokken. President Lincoln heeft 300,000 vrijwilli gers onder de wapenen geroepen. Berigt omtrent de komeet, den 9den October jl. ontdekt door den heer Backer tc Manen. Deze komeetwier ontdekking reeds in een vorig nummer van dit dag blad werd vermeld, is, sedert den vroegen morgen van den lGdc" October, ook aan de slcrrewacht alhier waargenomen en. volgens gewoonte, werd alhier ook hare loophaan berekend, zoodra als de waarnemingen dit gedoog den. De heeren N. M Kant en A. van llennekeler hebben, uit de waarne mingen den llden Oct. Ie Leipzig en den lGdtn en 22stco Oct. te Leiden vol- bragt, de volgende elementen van de loopbaan der komeet afgeleidgeldende voor het middelbaar aequinoclium bij bet begin dezes jaars: Doorgang door het Periheliumden 20slcn Dec. te 1 u. 33 m. m. I. te Leiden. Lengte van het Perihelium 170°20'31" Lengte van den klimmenden knoop 103 50 13 Helling van den loopkring 78 41 31 Kortste afstand van de zon 1,4750 Rigting der beweging regtloopend. Uil deze dementen is, door de genoemde Heeren, de navolgende epheme- ride der komeet berekend. R. Opkl. N. Afw. Afsl. lot de aarde. Afst. lot de zon. llelderheid 156" 47' 34° 43' 1.807 1,681 1,02 160 48 36 18 1,740 1.654 1,13 165 12 37 56 1.678 1,631 1,25 170 2 39 33 1.621 1,608 1,38 175 18 41 10 1,568 1,587 1,51 181 4 42 41 1,531 1.567 1.66 187 18 44 3 1 486 1,550 1,77 193 59 45 15 1 454 1,533 1,89 215 48 46.57 1,412 1,496 2,10 236 59 45 33 1,441 1,477 2,07 254 16 42 12 1,527 1,478 1,84 267 22 38 21 1,646 1,497 1,54 277 1 34 51 1,775 1,536 1,26 De plaatsen der komeet, in deze epherneride, gelden voor den middelba ren middernacht te Leiden, volgende op de, in de eerste kolom aangewe zene, dagen. In de laatste kolom is de helderheid der komeet op den 22sten Oct. als eenheid aangenomen. De komeet was toen niet veel helder der dan eene ster der 9de grootte, zoodat zij zich alleenlijk door eenen vrij vertnogenden kijker goed liet onderscheiden. Vrienden der sterrekunde, die een hemelplein bezitten, kunnen uit de bovenstaande epherneride ligtclijk, met eene hooge naauwkenrigheidalles afleiden, wat men, voor de waarneming der komeet, kan verlangen te ken nen. Ik zal hier echter het voornaamste daarvan kortelijk aanstippen. De komeet zal in licht toenemen tot de allereerste dagen van de maand Dag. 1863 23 Oct. 27 31 4 Nov. 8 12 16 20 2 Dec. 14 26 18G4 7 Jan. 19

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2