LElrDS€IIE comm. WOENSDAG 28 OCTOBER. S805. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. v, !tï N". i29. V.'.'v/ De prijs der Courant is f3.per vierendee! jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 19 blad 26) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSE HE BEKIGTEN. LEYDEN27 October. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft zich tot den mi nister van buiten), zaken gewend met een adres, houdende verzoek dat er een traktaat van handel en scheepvaart met Chjna gesloten worde, liet adres is van dezen inhoud De kamer van koophandel en fabrieken te Leyden heeft de eer zich lot Uwe Excellentie te wenden over eene aangelegenheid die Leyden als fabriek stad in het bijzonder niet minder ter harte gaat dan zij dit aan de Neder- landsche handel en nijverheid in het algemeen doet. Wij bedoelen het sluiten van een traktaat van handel en scheepvaart met China. Het gemis toch daarvan wordt zeer gevoeld. Steeds rijzen klag- tcn niet enkel wegens achteruitgang in onze relatiên met China, ten ge volge dat wjj daar niet op gelijken voet met andere volken behandeld wor den, maar ook omdat de Nederlander in China gevestigd, of die zich daar zou willen vestigenthans slechts op zeer onvoldoende wijze legen de wille keurige handelwijze der Chineesche autoriteiten beschermd is. Een traktaat zou onzen consul-generaaltegenover de Chinezeneene vastere en meer zekere officiële positie geven, en onze handelaren niet in verzoeking brengen om, bij het ontstaan van moeijelijkheden met de magthebbenden aldaar, zich zekerheidshalve te stellen onder de beseherming van eene of andere vreemde mogendheid. Wij zullen niet treden in eene breedvoerige ontwikkeling van de verschil lende bezwaren met welke, door het ontbreken van een traktaat, onze,han del in China te kampen heeft. Hel is geconstateerd, dat die bezwaren in hooge mate aanwezig zijp. en wel als gevolgen van het niet bestaan van een traktaat tusschen Nederland en China. Wjj wijzen alleen op het belang der vaart op de Yang-tze-rivier, van welke thans de natiën die geen trak taat met China bezitten zijn uitgesloten, en op die der golf van Pe-Che-Ii. De voordeelen daarvan worden, wat de Yang-tze-rivier betreft, thans bijna alleen door de Amerikanen en Engelschen, welke haar met sloombooten bevarengenoten. Hel is voor ons van te meer belang ook daar toegang te hebben, dewijl naar de aan die rivier gelegen sleden Hankow, Kin-Kiang en Chin-Kiang zich een groot gedeelte van het handelsverkeer verplaatst, dal vroeger te Shangaï en Canton gevestigd was. Werd de gelegenheid ge opend, dat ook de Nederlanders de Yang-tze-rivier en de golf van Pe-Che-li konden bevaren, men zou, van daar uit, dan ook des te gemakkelijker de betrekkingen uiet Japan kunnen ouderhouden. Zoowel het een als het ander motiveert, onzes inziens, volkomen, dat wij met ernstigen aandrang de regering verzoeken niet langer te wachten de oorzaak onzer achleruitslelling uil den weg te ruimendoor een verdrag dal ons op eenen voet van gelijk heid stelt met de meest begunstigde natiën, die met China traktaten geslo ten hebben. Wij durven hopen, dat de regering doordrongen is van het belang, het welk de Nederlandsche handel en nijverheid hebbendal deze zaak goed en spoedig worde ten einde gehragt. De kamer stelt er eindelijk grooten prjjs op, dat het concept ook aan haar, gelijk aan andere kamers, ter be oordeeling moge medegedeeld worden. Het nemen van conclusie door den officier van justitie bij de arrond. regtbank alhier, in zake de algemeene commissie tot liquidatie der wees- en momboirkamers legen de gemeente Leyden, is uitgesteld tot heden over acht dagen, 3 November e. k. De gisteren alhier gehouden collecte, ter oprigting van het nationaal monument voor November 1813 enz. heeft opgebragt de som van 1086.86) waaronder begrepen is 8.26bijeengebragt door de manschappen van het alhier in garnizoen liggende bataillon van het 4de reg. infanterie en 3.64 door die van het reg. veldartillerie alhier in bezetting. Voorts werd bij die collecte nog ontvangen 32 50 voor andere doeleinden; men vindt daarvan de opgave in de hierachter voorkomende kennisgeving van de plaatselijke commissie. Zondag avond werd in de Pieterskerk het verslag der Leydsche afdee- ling van het Nederl. Bijbelgenootschap uitgebragl door den hoogleeraar dr. A. Kuenen, die bij die gelegenheid eene rede hield over 2 Cor. III. 16. Het verslag gaf een gunstig overzigl van de werkzaamheden der afdeeling. Gedurende het afgeloopen jaar zijn kosteloos uitgereikt of voor geringen prijs verkocht 338 Bijbels, 25 Oude Testamenten, 586 Nieuwe Testamenten; bjj de inzegening des huwelijks zijn uitgereikt 215 Bijbels; door de twee depot houders zijn verkocht 38 Bijbels, 8 Oude Testamenten, 257 Nieuwe Testa menten. De beide zondagscholen blijven aan haar doel beantwoorden. De e'cne werd bezocht door 66 mannen en 23 vrouwen; de andere door 206 jongens en 209 meisjes. De bijbellezingen voor de arbeidende volksklasse, die in den vorigen winter door gemiddeld 200personen werden bijgewoond, zullen in den aanstaanden winter wederom worden gehouden, in het kerk- locaal van het Ned. hervormde weeshuis, des Donderdag-avonds te 8 uur, te beginnen op 5 November e. k. De tocgangkaarten zijn nog op Donder dag 29 October, van 1 tol 3 uur, aan de consistoriekamer der Hoogland- sche kerk verkrijgbaar. Te Katwijk is van de uitgezeilde haringvloot tot heden ongeveer de helft teruggekeerdterwijl sommige schuiten reeds 4 a 5 weken afwezig zijn. Het gaat met de vangst niet zeer voorspoedig; de prijzen zijn daaren tegen billijk. Eene schuit van Egmond aan Zee ging het met de haring vangst zeer gelukkig. Van deze plaats en van Zandvoort wordt thans de versche vjsch ter markt gebragt. Bij kon. besluit van 21 Oct. zijn goedgekeurd de statuten der vereeni- ging voor Christelijk schoolonderwijs te Oude-Wetering gemeente Alkemade, en is die vereeniging als regtspersoon erkend. Door Z. K. H. prins Frederik, voorzitter der hoofdcommissie tot op rigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz.zijn o. a. nog benoemd: tot lid der plaatse!, commissie Hillegom-Lisse-Sassenheim de heer L. N. Verbrugge, en lol lid der plaalsel. commissie te Soctermcer de heer J. G. Ooslerbaan. De kunsthandelaren Frans BufTa en Zonen, te Amsterdam, hebben de inteekening opengesteld op eene gravure: de 21stc November 1813 (het be sluit tot de vaststelling van een voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren van Hogendorp, van Limburg Stirum en van der Duyn van Maasdam), naar de oorspronkelijke schilderij van J. W. Piencman door den heer D. J. Slnyter vervaardigd. Bij de gravure zal eene historische beschrijving, door len heer W. J. Hofdijk, verschijnen. Volgens eene circulaire van de hoofdcommissie tot de zaken der Israë lieten zal den 14ien Nov. aanst. de gewone middagdienst in de synagogen tevens gewijd worden aan eene godsdienstige en pleglige herinnering der bevrjjding van Nederland in 1813. Volgens de Amsl. C. is bij de te Amsterdam gevestigde commissie voor het museum Koning Willem de Eerste reeds nagenoeg eene ton gouds aan bijdragen ingekomen. Te Amsterdam is in den nacht van Zaturdag op Zondag brand ontstaan in eene bakkerij in de Batavierstraat. Dat perceel, een achterhuis en 2 pakhuizen zijn afgebrand en daardoor 16 gezinnen van alles beroofd. Naar men verneemt is door wijlen den heer H. A. Swijghuisen, te Olst, den 3den April jl. aldaar overleden, aan de diaconie der herv. gemeente te Olst gelegateerd ƒ3000 en aan het r. k. armbestuur 500, vrij van sne- cessicregten. Door de arrond.-regtbank te Zwolle is Donderdag 11. J. J. B., trijp wever te Kampenveroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden, en twee boelen van ƒ8 en in de kosten, ter zake van het mishan delen van de 12-jarige Willemina van de Weerd, die hij met eene karwats had geslagen, bij de haren gelrokken en op den 28slen Junjj jl. op den zolder zijner woning met een touw half ontkleed aan den schoorsteen had vastgebonden. Voor die regtbank stond toen ook teregt een 9jarig jongentje, die op den 6deD Oct. 11. aan een ander jongentje6 jaren oud, een 25centstukjc ontfut seld had. De beklaagde kwam den anderen op de straat tegen en vroeg hem of hij school ging en of hij het schoolgeld ook hij zich had. Op diens bevestigend antwoord, gaf hij hem den raad om het kwartje in het papiertje te doen, opdat hij het niet zou verliezen; hij gaf hem eenige griffels en hield hem zoo lang bezig, tot dal hjj gelegenheid vond hein het kwartje uil den zak te halen. Het openb. min. requireerde dat de 9jarige beklaagde zoude worden veroordeeld tot eene gevangenzetting voor den tijd van twee jaren. Het wild kost in Drenthe thans bijna het dubbele van den prijs in andere jaren; hazen worden geregeld verhandeld voor ƒ1 lot 1.15 en patrijzen van 50 tot 60 ets het stuk; andere jaren kocht men patrijzen van 20 tol 30 ets het stuk; de laatstgenoemde zijn alzoo in prijs verdubbeld. Uit Dussen meldt men van 20 Oct. het volgende: Eergisteren werd hier bij de hervormden het Avondmaal gevierd. Daarbij zat o. a. aan eene grijze, die den leeftijd van 102 jaren bereikt heeft, met name Anneke Kindt. Zij werd hier den lsle" Januarij 1762 geboren. Om ter kerk te kunnen komen had zij een weg van een uur gaans moeten en ook nog kunnen afleggen. 'sGRAVENHAGE, 27 October. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon den generaal-majoor Happé, en tol ridder dier orde den kapitein bjj den staf Bolofï, adjudant van genoemden generaal.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1