Per Telegraaf. LEYDSCHE HGLPGENOOTSCHAP ter bevordering en uitbreiding van Gods Koningrijk. V-ERG ADERIJYG IS HET GEBOUW VASIIETLIYDSCI1 DEP. DER MAATSCHAPPIJ TOT SUT VAS 'TALGEJf. dert mei allen, spoed. Hetzelfde mag gezegd worden van de kolossale tri bune, die tot ontvangst van bh. afgevaardigden, genoodigdcn enz. ter plaatse wordt opgerigt en in een halven cirkel, met de achterzijde naar het noor den en westen gekeerd, een geheel zal opleveren als, in zijne soort, nog zelden of nooit is gezien. Men spreekt van de plaatsing van twee of drie afzonderlijke gebouwen, voor orchesten. Ruim 300 zangers en zangeressen hebben bereids hunne medewerking toegezegd. Naar het zich laat aanzien zal de illuminatie, welke in den avond van 17 November a. s. in de residentie zal worden ontstoken, zeer luister rijk zijn. De ingezetenen van vele wijken zijn onderling overeen gekomen, out door guirlandes, groen enz. hunne stralen te versieren. Druk is reeds de aankoop van busten van Willem 1, 11 en 111, ten einde die bij die ge legenheid, omgeven door groen, te plaatsenzij zijn zeer goed getroffen en strekken den vervaardiger tot eer. Te Scheveningen zijn tusschen den 14"1"1 en den 22stcn dezer 50 haring schuiten aangekomen, ieder met eene vangst van 70, 80 a 100,000 stuks haring. Er zijn slechts 7 schuilen van de vloot overgebleven om de markt van versche visch te voorzien. Gisteren morgen zag men 16 schuiten van elders landen om hunne gevangen visch te verkoopen. BU1TENLANÜSCHE BERIGTEN. KMO KL. A* JU. LONDEN 22 October. Men verneemt dal de regering hel plan heeft gevormd om eenige oor logschepen naar de Noord-Amerikaanscbc wateren te zenden. Een dagblad van Liverpool verzekert dal dit eskader uit 7 schepen zal bestaan. Eergisteren is lord Palmerston zijn 80stc levensjaar ingetreden. Eergisteren avond is in Exeler-Hall eene meeting gehouden ten gunste van de noordelijke staten der Unie, waarin de heer Ward Beecher het woord heeft gevoerd. De toevloed der menigte om deze vergadering bij te wonen was ontzettend. Het gedrang was op het laatst zoo groot, dal men zich geen doorgang door de straal kon verschaffen. De rede van den spre ker werd met daverende toejuichingen beantwoord. Er is ook eene meeting van Poleuvrienden gehoudenmeestal uit lieden van de arbeidende volksklasse bestaaude. Er is besloten de arbeidslieden in Frankrjjk bij een adres uit te noodigen lot zameuwerking voor Polen's bevrijding. De tijdingen uit Japan, betreffende de tuchtiging van den prins van Satsuma, zijn hier niet genoegen vernomen. Hel heeft echter de aandacht getrokken, dat de Japanners gedurende twee dagen het hoofd hebben kun nen bieden aan eeue geduchte artillerie, waaruit blijkt dat het hun niet ontbreekt aan moed en krijgsbeleid. ft KANKRIJK. PAIUJS, 22 October. liet dagblad Europe bevat eene mededeeling uil Weenenvolgens welke de Westersche mogendheden den door Engeland voorgestelden grond slag der verdere onderhandelingen over de Poolsche zaak verlaten en den door Oostenrijk voorgestelden aangenomen hebben, ten gevolge waarvan Rusland tot hel uitvoeren der bekende zes punten zou uitgenoodigd worden, onder voorhouding van de gevaren cener volhardende weigering en van de verantwoordelijkheid wegens de gevolgen daarvan. Het ontwerp eencr iden tieke nota zou reeds opgesteld en aan de drie kabinetten medegedeeld zjju; de vaststelling daarvan kon men spoedig verwachten. De beschikkingendoor den keizer ten gevolge van het overlijden van den heer llillaull gemaakt, vinden alhier overliet algemeen bijval, ook otj liberaal-gezinde lieden, dewijl zij, schoon de betrekking tusschen de rege- riug en de wetgevende kamers over het geheel op den vorigen voet latende, daaraan evenwel wal meer ruimte geven. Eerst zag men voor de wetge vende kamers enkel den voorzitter van den staatsraad en eenige leden van dat collegie verschijnen om het woord voor de regering te voerenthans zjjn twee ministers bepaaldelijk tot woordvoerders der regering aangesteld, en daarbij nog vier woordvoerende vice-presidenten van den staatsraad. Het woord, zegt le Siècle, komt weder op de voorname plaats, waarop het aanspraak heeft, en alles koint in gereedheid voor dien vruchtbaren worstel strijd waarvoor ons land zoo warme belangstelling: heeft. Volgens berigten uit Mexico, door den Moniteur medegedeeld, open baart zich overal de zucht om zich aan den nieuwen staat van zaken te onderwerpen. Echter hebben cr zich op onderscheidene punten guerilla-bcn- den gevormd, onder bevel van oud-oflieieren des legers. De komuiandant eener Fransche afdecling, die een dier guerilla-benden wilde uiteenjagen en zich met een te gering aantal troepen had gewaagd, is het slagtoller gewor den zijner dapperheid. Door den vijand omsingeld is hij gesneuveld. Te Chcrburg is aan de maritime autoriteit bevel gegeven om proviand voor 4 maanden in gereedheid te brengen voor 13 schepen, welke achter eenvolgens naar Mexico zullen worden gezonden. De gekwetste reizigers van den luchtballon Ie Géanl zijn naar Hano ver vervoerd en aan de zorg der Fransche legatie toevertrouwd. Sl. Felix heeft den linker schouder gebroken en bet gelaal is gekneusd, Nadar heeft beide beenen verstuikt, van mevr. Nadar is de borst ingedrukt en een der beenen gekneusd. Volgens berigten uit Konstantinopel hebben de Bedouinen de stad St. Jean d'Acre aangevallen, met oogmerk oin die te plunderen. Zij zijn ech ter door de bezetting teruggedreven. P It IJ I S E N. BERLIJN, 22 October. De uitslag der voorloopige verkiezingen is thans meer algemeen bekend, üe partij van vooruitgang heeft bijna overal de meerderheid. De NorcliJ. dig. Zeil. deelt mede dat de lieer von Bismarck dezer da gen een in het Frausch gesteld schrijven heeft ontvangen, van den volgen den inhoud: Hel ondergeleekende comité der revoiuiionuaire propaganda heeft u voor zijne vierschaar gedaagd. Het heeft u met algemeene stemmen ter dood veroordeeld, en bepaald dat dit vonnis in de eerste weken der aan slaande maand zal uitgevoerd worden. Tracht niet uw lot te ontgaan, gij zoudt vergeefsche moeite doen. De wrekende hand zal u weten te treffen, zelfs al bevor.dl gij u op de heiligste plaats. Overigens acht het comité het onnoodig u de gronden mede te deelen, die het tol bel doen van dezen stap genoopt hebben; gij vindt die in uw geweten. (Gel.) liet hoofd van hel comité: M. A. T.de secretaris, Krosinski Morelli. De brief draagt den poststempel Barcelona. Te Campione, in de nabijheid van Lugano, is dezer dagen een groot fabrieksgcln uw aan den oever van het rneir, meteen aanmerkelijk gedeelte van het omringende terrein plotseling verzonken. Men denkt, dat de vaste bodem door een aardschok is ingestort. Uil Warschau zijn sedert 14 dagen niet minder dan vier convooyen met gevangenen naar Siberië gebragt. Hel laatste bestond uit 300 perso nen en verscheidene vrouwen bevonden zich daaronder. Vele ongelukkigen waren met ketenen beladen, en hun vertrek had zoo spoedig plaats, dat de bloedverwanten geen tijd hadden, om hen van eenige noodzakelijke be hoeften te voorzien. De nationale regering heeft bevolen, dat alle Polen, die in het Russische leger in Circassie dienenhunne corpsen moeten verlaten en zich onder een Poolschen generaal vereenigen. In eene officiële mededeeling wordt het berigt van het invoeren van de Russische taal bij de reglspraak in Polen voor een verzinsel verklaard. Ook is volgens die mededeeling het gouvernement Augustowo niet bij Rus land ingelijfd, maar alleen onder het militaire gezag van den gouverneur van Lithauen gesteld. Het Russische regeringsblad spreekt ook de geruch ten tegen omtrent de dreigende houding die Rusland tegen Turkye zou heb ben aangenomen. TOULON, 23 October. De koning van Griekenland heeft zich aanboord begeven om naar Athene te vertrekken. Hij zal zich een korten tijd te Messina ophouden. MADRID, 23 October. De keizerin der Franschen is naar Aranjuez en Toledo vertrokken. De koningin en de koning-gemaal hebben de keizerin vergezeld tot aan hel spoorweg-station. PARIJS, 24 October. Generaal Lawoe6tine is tot gouverneur der Invali den benoemdMellinet lot hoofdbevelhebber der nationale garde van de Seine. Melding makende van de ontvangst der keizerin bij de koningin van Spanje, voegt de Moniteur er bij, dat het bezoek der keizerin bestemd is voor heden en voor de toekomst een gunstigen invloed te oefenen op de betrekkingen die Frankrijk en Spanje verbinden. ADVERTENTIES!. Ondertrouwd Doesborgu 22 October 1863. A. COUVEE Azn. Pred., Wedr. van A. W. Ippids Fockérs, en S. H. de WILDT. Voor de bewijzen van belangstelling, bij hel overlijden van ons jongste Kind, betuigen wjj onzen dank. G. W. vax der SPRUYT. 24 October 1863. W. M. var der SPRUYT, de Graap. Gevoelig voor de vele en hartelijke bewjjzen van deelneming, ondervonden bij hel overlijden van onzen waarden Broeder en Behuwdbroeder, den Wei- Eerwaarden Heer P. de KEYZER, Pastoor te Ifijchen, betuigen wij on zen hartelijken dank. H. de KEYZER. •- Leïder, 24 October 1863. M. DIEBEN. Het HOOFDBESTUUR der LE1DSCHE MAATSCHAPPIJ var WELDA DIGHEID brengt bij deze ter kennisse van Belanghebbenden, dat de Rekeningen van het afgcloopen dienstjaar met het Verslag daaromtrent uitgebragt door de Commissie, welke de jongste Algemeene Vergadering met hel onderzoek dier Rekeningen belastte, op Maandag, Dingsdag en Woensdag, den 26,le", 27stcn en 28slen October 1863, des middags van 12 tot 1 ure, ter inzage zullen liggen voor HH. Medewerkers en bijdragende Ledenin een der lokalen van de Lakenhal. De PLAATSELIJKE COMMISSIE ter oprigting van het Nationaal Gedenkteeken voor November 1813 brengt ter kennisse van de Ingezetenen dezer Gemeente dat door hare Leden op den 26steD October aanstaande, des voor middags te tien ure, eene algemeene Collecte zal worden gehouden. Zij vleit zich dal een iegelijkwiens hart warm klopt voor het dierbare Vader land, die de zegeningen op prijs weet le stellen, uit ons in de gedenk waardige dagen van November 1813 herboren volksbestaan voor Nederland ontsproten, vóór alles aan zooveel goeds indachtig, gaarne mildeljjk zal willen bijdragen om dat heilrijk feit en de onschatbare verdiensten van den beminden Vorst en de edele mannen, die met minachting van dreigend ge vaar er zoo onversaagd en krachtig toe medewerkten, in duurzaam aanden ken te doen blijven. De Plaatselijke Commissie voornoemd, D. TIEBOEL Sl EG EN BEEK Voorzitter. P. DU RIEU, fungd. Secretaris. De Bijbellezingen voor de arbeidende volksklasse zullen gedurende den aanstaanden winter gehouden worden in het Kerklokaal van het Ned. Herv. Weeshuis, eiken Donderdag avond van 8 tot 9 uur, te beginnen op 5 November e. k. Toegangkaarlen zijn verkrijgbaar in de Consistorie- Kamer der Hooglandschc Kerk, Dingsdag 27 en Donderdag 29 October ek. van 1 tol 3 uur. op Dingsdag den 27slen October 1863des avonds ten 7 ure, in de ZAAL Noordeinde. Mededeeling uit Suriname. Spreker: D5. IV. SYPKENS, Pred. te Loosduinen. Dingsdag 27 October 1863 Opening der Zaal des avonds ten 8 ure. Spreekbeurt ten 9 ure, te vervullen door den Heer G. G. SNELLEN. Onderwerp: vervolg van de Engelsche reis. Doorloopende Toegangkaartjes a 30 Cents zijn te bekomen bij den Heer H. A. de SWAAN, op de Stccnschuur.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2