LEYRSCHE COURANT. 1805. MAANDAG 26 OCTOBER. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BINNËNLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 24 October. liet aantal zwemmers en baders, aan de zwem-en bad-inrigting Rhijn- zigl, bedroeg in de maand September 1674, en gedurende bet gchcele zo- niersaizoen 19139. Wegens hel gunstige weder wordt er bij voortduring nog van deze hoogst nuttige inrigting gebruik gemaakt. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 161 lot 181 personen. De algemeene synodale commissie der Nederl. herv. kerk heeft in de Kerk. Cour. ter kennis van de onderscheidene kerkeraden en gemeenten ge- bragt, dat zjjnaar ingewonnen advies van al hare leden, eenparig besloten heeft, om Zondag den 15den November van dit jaar als den dag aan te wij zen, waarop althans ée'ne der openbare godsdienstoefeningen, overeenkom stig de uilnoodiging der algemeene synode, door de Hervormde gemeenten gewijd zal worden aan de dankbare herinnering van Neèrlanas in 1813 her kregen onafhankelijk volksbestaan. Men meldt ons uit Oegstgcest: Uit eene goede bron vernemen wij dat alhier lot gedachtenisviering van het herstel van Nederlands onafhankelijk heid van wege de gemeente op 18 November aanst. de volgende volksverma- kclrjkheden zullen plaats hebben: 's morgens van 8—10 uren ringrjjdenvan 10—1 uren katknuppelen, vogelschieten, haansabelen enz.; des namiddags van 2—4 uren harddraverij van boerenpaarden; des avonds van 6 11 uren billardenaan de overwinnaars zullen fraaije prijzen en premiën worden uitgereikt. Verder zal in den voormiddag de schooljeugd worden onthaald op chocolade en krentebrood en zal aan eiken leerling een exemplaar der feestplaat, uil te geven van wege het Nederlandsch onderwijzersgenootschap, en een exemplaar van de beschrijving van die plaat en van de feestliedjes van den heer dp. J. P. Heije worden uitgereikt, terwijl dan tevens eene loterij zonder nieten voor vrouwen en meisjes zal plaats hebben. Voorts zal er eene eerepoort bij den driesprong in de Leydsche buurt worden opgerigt, welke des avonds zal geillumineerd worden. Het is te wcnschen dat de te geven feesten in de naburige gemeenten navolging vinden en door schoon weder zullen worden begunstigd. Omtrent den uitslag der examens, volgens de wel op het lager onder wijs van den 7dc" tot den 21ste" October door de commissie in Zuidholland afgenomenwordt door den schoolopziener in het eerste district o. a. het volgende medegedeeld Wat de cijfers betreft, is dit de uitslag geweest: A. In de vakken van het gewoon lager onderwijs: hoofdonderwijzers (getal candidaten 33) toege laten 14, afgewezen 19; hoofdonderwijzeressen (cand. 3) toegel. 3; hulp- onderwjjzers (cand. 61) toegel. 35, afgew. 26; hulponderwijzeressen (cand. 22) loegel. 15, afgew. 7. B. lil de vakken van hel meer uitgebreid lager onderwijs: a. Voor het onderwijs in de beginselen der kennis van de levende talen: In de Fransche taal: onderwijzers (cand. 38) toegel. 16, afgew. 22; onderwijzeressen (cand. 14) toegel. 8, afgew. 6. In de En- gelsche taal: onderwijzers (cand. 14) toegel. 9, afgew. 5; onderwijzeres sen (cand. 16) toegel. 14, afgew. 2. In de Hoogduilsclie taal: onderwij zers (cand. 7) toegel. 3, afgew. 4; onderwijzeressen (cand. 14) toegel. 9, afgew. 5. b. Voor het onderwijs in de beginselen der wiskunde: onderwij zers (cand. 23) loegel. 8, afgew. 15. c. Voor hel onderwijs in bel teekenen: onderwijzers (cand. 1) toegel. 1. d. Voor bet onderwijs in de handwerken voor meisjes: onderwijzeressen (cand. 14) toegel. 12, afgew. 2. De actcn nvoor het verder voortgezet onderwijs, volgens art. 72 der wet" kunnen niet meer door de provinciale commissie uitgereikt worden, daar de overgangs-bepaling in dit artikel vervallen is door de invoering van de wet op het middelbaar onderwijs. Ingevolge de voorschriften der prov. wet, zullen de staten der provin ciën op Dingsdag den 3den November aanst. bijeenkomen, tot het houdon van hunne najaarsvergadering. Men verneemt dat het openb. min. in appel is gekomen bij het prov. geregtshof van Zuidholland tegen het vonnis der arrond.-regtbank te Rot terdam, waarbij de uitgever II. A. M. Roelants, te Schiedam, is vrijge sproken van de beschuldiging wegens nadruk der werken van Vondel, bij de boekhandelaars U. Ringer en Zonente Amsterdamuitgegeven. Dr. P. Q. Brondgeest, te Utrecht, heeft verzocht bij de benoeming van eenen hoogleeraar in de ontleedkunde aan het athenaeum illustre te Amsterdam niet in aanmerking te komen. De heer P. Bondam, stads-architect te Kampen, is tot ingenieur voor de spoorwegen in Ned. Indie benoemd. De collecte voor het nationaal gedenklceken voor November 1813 enz. heeft opgebragtte Hoorn 361.73)te Alkmaar/360; te Zaandam ƒ310.60' te Voorburg ƒ210; te llellevoelsluis ƒ163; te Sliedrecht ƒ334; te Does- borgh ƒ194.72. Door den gemeenteraad van Rotterdam is besloten de feestviering in November op den 17de° te doen plaats hebben. Van gemeentewege zullen de Beurs, de Beursbrug, de ramen van het raadhnis en de Delftsche poort geillumineerd worden en zal aan de overzijde der rivier een groot vuurwerk worden afgestoken. Te Arnhem is door den gemeenteraad besloten om het feest op 30 November te vieren, zijnde de dag, waarop de stad 50 jaar geleden door de Verbondenen werd ingenomen, en een bedrag van ƒ1200 beschikbaar gesteld voor eene illuminatie in hel Park en het geven van volks concerten. Door den gemeenteraad van Utrecht is besloten tot het uitschrijven eencr prijsvraag lot het vervaardigen van een plan ter uitbreiding der stad waarvoor een prjjs van ƒ1000 zal worden uitgeloofd. Van de 4 kinderen, waarvan de echtgenoot van den heer Drukker te Nijmegen dezer dagen beviel, is er een kort na de geboorte overleden. Te Enschedé heeft eene collecte plaats gehad voor de ongelukkige in gezetenen van Ahaus, die 1100 heeft opgebragt. Te Amsterdam is voor dat doel 1529 bijeengebragt. In hel hoofdkiesdistrict Assen is als lid van de tweede kamer verko zen de lieer mr. L. graaf van Heiden Reinestein, met 454 van de 544 uil- gebragle stemmen. Na bekoming der vereischte koninklijke magtiging is onlangs door jhr. G. R. G. van Svvinderen, lid van de eerste kamer der staten-generaalwo nende op den huize Rijs, onder Mirns en Bakhuizen in Friesland, ter ver- eerir.g van de nagedachtenis zijner overleden echtgenoot en ter bevordering van de wetenschappelijke opleiding van met tijdelijke goederen minder ruim voorziene jongelingen, gesticht eene studie-beurs, onder den naam van Vrouwe Constantia Johanna Ron^ers-leen. Deze stichting is door hem begiftigd met een kapitaal van ƒ10500, ingeschreven in het grootboek der 4 pCt. nat. schuld, onder voorbehoud dit kapitaal gedurende zijn leven nog naar eigen goeddunken te vermeerderen. De renten van dit kapitaal zul len worden gebezigd tot eene studie-beurs van ƒ400 in het jaar; het meer dere zuivere revenu dan die som zal jaarlijks zoo na mogelijk by het kapitaal worden gevoegdenzoodra de dus vermeerderde renten het zullen toelatenzal daaruit eene tweede studie-beurs van ƒ400 worden aangelegd. Deze beurzen zullen worden gegeven aan jongelingenwier ouders geves tigd zijn of bij hun leven gevestigd zjjn geweest in eene der gemeenten thans uitmakende het arrondissement Sneek. De gebeneflciëerden zullen moeten studeren of opgeleid worden aan eene erkende openbare inrigting van hooger of middelbaar onderwijs, ter verkrijging, hetzij van een zoo- genaamden geleerden standhetzij van dien van burgerlijk ingenieur of an deren daarmede gelijkstaanden. De jongelingen moeten den ouderdom heb ben bereikt van 15 jaren; het genot der beurs mag niet langer duren dan tot voleindigden ouderdom van 25 jaren. Na vóór 22 jaar, op 21-jarigen ouderdom, als milicien naar Ned. Indië te zijn vertrokken en aldaar 40 dienstjaren gemaakt te hebbenge niet de persoon van Enne Ypey, geboortig van Boer, bij Franeker, het zeldzame voorregt thans frisch en gezond43 jaren oudgepensionneerd met ƒ138 'sjaars, te Driesum als schoenmakersknecht weder te werken in denzelfden winkel en bij denzelfden baaswaar en bij wieu liy als knaap reeds werkte. In bet gehucht VV'imeraak (Limburg) zijn door een hevigen brand bin nen weinig tljds drie huizen in de asch gelegd. Door gebrek aan water kon er weinig of geen hulp worden aangebragt. Bijna de gcheele inboedel, al de opgeslagen granen, enz., zijn verloren gegaan. 's GRAVEN HAGE, 24 October. Z. M. heeft benoemd tol officier der orde van de Eikenkroon den ko lonel J. J. van Emmerikgepensioneerd hoofd-intendant der militaire ad ministratie in Neérl. Indië. Door Z. M. is benoemd tot raadsheer in het prov. geregtshof in Fries land de lieer mr. S. W. Tromp, thans procureur bij gemeld geregtshof en bij de arrond.-regtbank te Leeuwarden. Tot burgemeester zijn benoemd te Broek in Waterland de heer B. Koker; te Bocholtz de heer G. J. Deutz. Onder voorzitting van den luit.-generaal Dnycker zullen den 2tel der volgende maand alhier de vereischte examina een aanvang nemen van de onderofficierendingende naar den rang van 2den luitenant bij de wapens der infanterie, cavalerie en artillerie van het leger hier te lande. In den loop dezer week is de eerste paal geheid voor het fundament voor bet in 't Willemspark alhier op te riglcn monument, liet graaf- en heiwerk is niet alleen reeds afgeloopcn, maar ook liet metselwerk vor- De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1