De keizer en de koning der Grieken waren op hel veld van Mars aanwezig en legden veel belangstelling in de zaak aan den dag. Van den heer Nadar is later het berigt ingekomen dat hij met de ballon Maandag middag ten 12 ure nabij Nienhuis in Hanover is neêrgekomen. Eenige uren, zegt hij, werden wij gesleept, daar onze ankers gebroken waren. Sainl-Felix, mijne vrouw en ik zijn vrij ernstig gewond; de ande ren zijn er beter afgekomen. Ons leven hebben wij te danken aan de onverschrokkenheid van Jules Godard. Naar men uit Rome meldt heeft de Paus driedaagsche gebeden voor geschreven voor de eendragt tusschen de Christelijke vorsten. Omtrent den opstand op St. Domingo wordt in een schrijven van daar, door een ministerieel blad van Madrid medegedeeld, hel volgende ge zegd: De opstand heeft eenen zeer grootcn omvang bekomen; men kan zich nu niet langer vlcijen met de hoop, dat de Creolen ooit goedschiks onder Spar.je's gezag zullen staan. De aanhechting van St. Domingo aan ons koloniaal gebied was eenc feil; eu wij zouden de feil nog erger maken zoo w(j het eiland wilden behouden. Al de beschikbare troepen hebben llavana verlatenen er moet niet alleen geldmaar ook mondbehoeften naar St. Domingo worden gezonden, dewijl onze troepen er anders van honger zouden omkomen. Hel zou eene verstandige staatkunde zijn hel eiland te ontruimen na er de revolntie te hebben bedwongen; daarmede zou althans aan Spanje eenc groote dienst worden gedaan. De Opin. nat. deelt nadere berigten van St. Domingo mede. Daaruit blijkt dat San Domingo den lstCD September, na een beleg van drie dagen, gecapituleerd heeft. Santana was naar de bosschen van Azua teruggetrok ken, alwaar de Dominicaansche generaal Fiorentino hem achterna zette. Ook San Jago moet zich na een bloedig gevecht hebben overgegeven. De kolonel Caspard Palengo was tol hoofd der Dominicaansche republiek benoemd. pssnssEN. BERLIJN, 20 October. De verkiezing van kiescollegiën heeftgelijk te verwachten was, als uilslag Ojigeleverd, dat de liberale part ij alhier nog sterker meerderheid dan vroeger verkregen heeft; dat in de provinciën, wat de sleden betreft, volgc-ns de lot dus ver ontvangen berigten insgelijks de zege door de liberale partij is behaald, terwijl de uitslag der verkiezingen op hel platte land meerendeels nog onbekend is. Te Neurenberg zal dezer dagen, onder voorzitting van den heer von Rcchberg, eene conferentie over de bondshervorming worden geopend. De meeste vorsten, die te Frankfort het plan van Oostenrijk hebben aangeno men zullen er vertegenwoordigd zijn. Het oogmerk is te beraadslagen over de houding die men in de zaak der bondshervorming tegenover Pruis- sen zal aannemen. In den nacht van Zondag op Maandag is tc Dusscldorp een groot ma gazijn van hooi en stroo, nabij de cavalerie-kazerne gelegen, afgebrand. Te Leipzig is Zondag 11. de herinnering aan den voor 50 jaren in de nabijheid van die plaats geleverden slag op eene plegtige wijze gevierd. Des voormiddags werd in alle kerken eene plegtige godsdienstoefening gehouden terwijl vele veteranen zich naar het slagveld begaven inzonderheid naar den zoogenoemden Napoleonssleenopgerigt op de plek waar de Fransche keizer zich den 18den October 1813 meestal ophield, zijne bevelen uitvaar digde op het berigt van de aanwassende overmagt zijner vijanden des namiddags ten 4 ure het bevel tot den tcrugtogt gaf, door vermoeijenis uit geput eenige oogenblikkenbij zijne kaarten en plannen, op een veldstoel insluimerde, en door Joachim Murat gewekt werd. In de stad zelve waren alle huizen feestelijk versierd. Onder de open bare gebouwen, welke het meest door hunne versiering uitmuntten bekleedde het raadhuis eene eerste plaats. Regis nevens dat gebouw was eene ver sierde tribune opgerigt, waar de vereenigde mannen-zangvereenigingen een Te Deum van C. Reinickhet Halleluja uit de Messias van Handeleen ten jarc 1814 door Nüzeli gecomponeerde!) lofzang, en ten slotte het: »Nun danket alle Golt," uilvoerden. Des namiddags bragten die gezamenlijke zangverenigingen van dezelfde tribune verschillende vaderlaudsche liederen ten gchoore, en des avonds had eene algemeene illuminatie en een groote optogt bij fakkellicht plaats. Vele plaatsen in Pruissen, vooral in de Rijnprovinciën, hebben gewei gerd aao hel feest deel te nemen, hetgeen toegeschreven moet worden aan den niet zeer bemoedigenden toestand der binnenlandsche aangelegenheden. Ter gelegenheid van den verjaardag van den veldslag bij Leipzig, heeft ook alhier eene plegtige godsdienstoefening plaats gehad, 's Namiddags had de inwijding plaats van de nieuwe stedelijke Turn zaal, 's Avonds is er vuurwerk ontstoken. Oll§TKlVRUH. WEENEN 20 October. De keizer heeft aan de protestaulsche gemeente Schuit Szerdahely in Hongarije 1000 fl. geschonkenals bijdrage lot het fonds waaruit de kerk en hel schoolgebouw worden verbeterd. Een groot gedeelte der vlasspinnerij van den aartshertog Albrecht, in de nabijheid van Teschenis eene prooi der vlammen geworden. De schade wordt begroot op ruim 100.000 fl. Volgens de Weener Gen. Corresp. is aan den generaal Berg, vice- gouverneur van Polen, een door den senaat, namens den keizer, genomen besluittoegezondenwaarbij hem gelast wordt aan alle bureaux van het koningrijk iu de olliciëele schrifturen en mondelinge debatten hel gebruik der Russische taal in te voeren, ter vervanging der Poolsche laai, die er tot nog loc gebezigd is. B'er Telegraaf. 's GR AVENHAGE22 October. De eerste kamer der staten generaal is bijeengeroepen tegen den 29slen dezer. BERLIJN, 21 October. De Nordd. Mig. Zeit. meldt uit Kopenhagen, dat de Deensche regering voornemens is aan den bondsdag te verklaren, dat zij eenc bondscxecutie als hei begin van vijandelijkheden zal aanmerken. KRAKAU, 21 October, Er heeft eene botsing plaats gehad tusschen Poolsche opstandelingen en eene Oostenrijksche patrouille. PARIJS, 21 October. De hertog van Montebello vertrekt heden weder naar Rome. Men verneemt thans dal Godard er slechts daardoor in geslaagd is zich zeiven en zijne lotger.ooten te redden, dal hij de luchtballon met een bijl in stukken hakte, ten einde hel ontsnappen van het gas te bevorderen. De wonden van Nadar brengen zijn leven niet in gevaar. KRAKAU, 21 October. Eene bende Poolsche opstandelingen heeft eene Oostenrijksche infaiiierie-palrouille gevangen genomen, en vuur gegeven op de colonne die tot bevrijding der gevangenen was afgezonden. De patrouille werd verlost, en acht opstandelingen geraakten in handen der Oostenrijkers. POOLSCHE GRENZEN, 21 October. Te Warschau zijn eergisteren avond in de Tamka-slraat een polilie-sergeant en een politic-soldaat met dolksteken vermoord. De dader is ontsnapt. i e x n In de Leydsche Courant van Vrijdag jl. worden de leden der Ned. herv. gemeente alhier uitgenoodigdom bij den boekhandelaar Rensink een adres, gerigt aan den kerkeraadte komen onderteekenen, inhoudende het ver zoek: dat hel den kerkeraad moge behagen, om de collecte, die van wege de nieuwe gemeente-commissie bij de godsdienstoefeningen gehouden wordt, wederom in te trekken. Alhoewel wij de overtuiging hebben, dal de kerkeraad, die, volgens art. 20, laatste aliena, van het Alg. regl. voor de Herv. Kerk, alleen de bevoegd heid heeft tot het vaststellen van collecten, ook volkomen bij magie is om die wederom in tc trekken, zoo willen wij echter de overwegingen van den kerkeraad niet vooruitloopeuvoor hel geval dat hem dit adres wordt aan geboden. Maar wij achten ons verpligt aan hen, die dal adres met hunne handieekeningen willen onderschrijven, in bedenking te geven, of het niet raadzamer ware, om het verzoek te wijzigen, en wel om hel te riglen aau de cx-gemeenlc-commissie, dat hel haar moge behagen om, na zooveel «stoornis, in den boezem der gemeente door hare halsstarrigheid veroorzaakt «eindelijk toch eens de regten dier gemeente te erkennen en zulks daad- werkelijk Ie toonendoor zich te verklaren, dat zij bereid is, om het reglement, door de gemeente in den jare 1861 op eene wettige wijze ii.ge- voerdte willen naleven, in plaats van voort te gaan met eigeumaglig elke «inmenging harer gemeenteleden te betwisten." Wij geloovendat, indien aan zulk een verzoek echonr wordt verleend, de orde en rust dan in de gemeente zal worden hersteld, en wij ver trouwen, dal de leden der nieuwe gemeente commissie dan wel edelmoedig genoeg zullen zijn, om afstand te doen van hun radikaal. dal de gemeente hun gaf, waardoor de leden der ex-gemeente commissie alsdan hunne plaat sen zonden kunnen innemen. Het mishaagt ons ook, dal de voormalige kerk-collectanlendie zoovele jaren belangeloos hunne diensten voor de instandhouding der openbare eerc- dienst hebben ten beste gehad, thans ten toon worden gesteld door de ex-gemecnte-commisscom hij de uitgangen der kerk het zakje op te hou den, dat de meeste gemeente-leden, zonder daarin een gering offer tc wer pen, voorbijgaan. Men kon die heeren die telkens terugkeerend" beproeving wel besparen. Wij verzekeren den steller van dat adres, dat, als die hee ren niet meer aan de kerkdeuren zich vertoonen, alle ergernis, aarvan bij gewaagt, zal zijn weggenomen; want hel is de gemeente tamelijk onver «chillig welke personen de giften inzamelen, maar het is haar nic1 scliillig lot welk doel die worden besteed. Een Oud-KerkeraaiJ ha S1ADS-BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 29s,t,n Septem ber jl., A. n°. 6897 (3e afd.) Provinciaalblad n". 83, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente de bepalingen van de artt. 27 en 42 der Wet van den 29slc" Maart 1833 Staatsblad n°. 4) en de op hen rustende verpligling tot het inleveren van suppleloire aangiften, wanneer zij door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschaffing van Deinstinsjvoor- werpen na 15 Mei dezes jaars, in de termen vallen van art. 27 der wet, terwijl zij tevens worden gewezen op de strafbepalingen der artt. 35 en 39, waaraan zij zich, bij nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIËBOEL SIEGENBEEK Burgemeester. Leyoen 22 October 1863. v. PUÏTKAMMERSecretaris. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de Circulaire van den Commissaris des Konings, in deze provincie, van den 10deD October 1863, A. N°. 7092, 2 afd {Provinciaalblad li". 86) betreffende het verleenen van vergunning aan miliciens-verlofgangers om zich builen 's lands te begeven; Doen te welen dat de miliciens-verlofgangers van de militie te land, die zich voor hun bestaan of onderhoud voor ten hoogste zes maanden naar een der aangrenzende vreemde rijken verlangen te begeven, de aanvrage om verlof in te dienen bij Burgemeester en Wethouders, moeten rigten aan den Commissaris des Konings, in deze provincie, die gemagtigd is, daartoe de toestemming te verleenenonder de verpligling van te zorgen dat hun adres buiten 's lands steeds bij den Burgemeester hunner erkende woonplaats hier te lande bekend zij, en op de eerste oproeping, hetzij voor inspectiën of lol opkomst in werkelijke dienst, onverwijld herwaarts terug te keeren. En zal hiervan kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 22 Ociober 1863. v. PUÏTKAMMER, Secretaris. fiurgcrlijfsc Strttiö. Van 15 tot en met 21 October 18G3. BEVALLEN: L. Blennow, geb. Lehmann, Z. II. C. Planjer.gcb. Waar denburg, Z. S. Briejer, geb. AngustynZ. E. C van Ulden, geb. Later- veer, Z. 11. W. van Leeuwengeb. Olffen Z. E. van Weizen, gel). Raar, D. A. Keyzer, geb. Selier, D. C. C Karremangeb. van Rijn, 1). M. Bosterdijk, D. J. E. Kasteel, geb. HensseuZ. D. Wijnbeek geb. van Leeuwen D. C. M. Hemerik geb. de GunstZ, E. Kop, geb. Bouwman Z. S. Kooreman, geb. Kiel, Z. N. Turenhoul. Z G. Martin,geb. de Jager, Z. C. Optendrees, geb. Verkruisscn I). C. J. van der Linden geb. Boom 1). C. Mulder, geb. PlalteelD. E. Lepelaar, D. A. Hooff, geb. Overduin, Z. G. M. Maartense, geb. Gans, Z. M. Klein, geb. Doesburg LannooyD.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3