November 1813 807.93 opgcbragl. n één zak vond men o. a. een gou den Willem 1 en een gouden Napoleon I. Door een ingezeten werd bij de collecte aan hel lid der commissie, dat zich ten zijnen huize vervoegdecene gift voor het gedenkleeken geweigerd, maar ten hehoeve der algemecne ar men een bankbillet van 100 ter hand gesteld. Ds. J. J. van Toorenenbergente Vlissingen, heeft de benoeming als director van het Utrechtsche zendelinggenootschap aangenomen. Te Rotterdam is gisteren door de politie in een privaat in de woning van een ingezeten het lijkje gevonden van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht, waarvan de moeder, eenc dienstbode, in den vorigen nacht bevallen was. Te Gorinchem heeft de gemeenteraad bepaalddal ter viering van de herstelling van Neêrlands onafhankelijkheid in 1813 wel op 17 Nov. zal gevlagd worden, maar dat de stad eerst feest zal vieren op 20 Februarij 1804, omdat de Franschen in 1813 op dien dag de stad ontruimden. Tc Nieuwe-Diep slaken Dingsdag morgen de sloeperlieden J. Stol, K. Molenaar, J. Stol en L. Schendelaar met eene vlet van wal, om hunne diensten aan te bieden aan binnenkomende schepen. In zee komende ont waarden zij op geruimen afstand eene bemande sloep, die klaarblijkelijk in nood verkeerde, en door den stroom werd weggedreven. Dit gezigt was genoemden mannen genoeg om zonder beraad niet verdubbeling der inspan ning hunnen koers daarheen te riglenmet dat gelukkig gevolg dal het hun mogt gelukken 6 uitgeputte schipbreukelingen in hunne vlet op te nemen en behouden aan wal te brengen. Die 6 schipbreukelingen maakten de beman ning uit van een Engelsch vaartuig, dat op de Noorderhaaks gestrand was. Zij hadden zich met de sloep gered maar konden door uit putting den wal niet bereiken, en hadden eenen akeligen nacht op eene zandbank doorgebragt. Door gedep. stalen is tol eersten geneesheer in het krankzinnigenge sticht te Zutphcn benoemd de heer dr. A. H. van Andel. Uit Nijmegen meldt men dat aldaar de vrouw van een Israëlitischen koopman, Drukker genaamd, bevallen is van vier meisjes, allen in leven. Te Enschedé brak Zondag avond II. brand uit in eenc arbeiderswoning, die echter spoedig gebliischt werd; de bewoner van hel perceel is in verze kerde bewaring genomen. Te Meppcl rukte Zattirdag avond eene koe, die geslagt zou worden, zich los en rende daarop in volle vaart door de straten. Weidra had zij een jongentje op de horens genomen, dat daarna op straat nederviel en hierbij vooral aan het hoofd verwond werd. Ook een omstreeks 80-jarig man, die niet spoedig genoeg uit den weg kon komenwerd door het woedende dier naar den kant van de straat tegen eene ijzeren leuning geworpenechter zonder dat hij werd gewond. Een geruimen lijd holde de koe voort, waarna zij werd geval en onschadelijk gemaakt. Betreffende het geval te Ruinen, waarvan reeds melding is gemaakt, verneemt men thans, dat eene lijkschouwing heeft plaats gehad en dal de ingewanden van den overledene naar Groningen zullen worden gezonden om aldaar scheikundig te worden onderzocht. Volgens beriglen van de Kaap de Goede Hoop was op 12 Septemher van Batavia in Simonsbaai binnengeloopen het Ned. transportschip de Heldin. 14 dagen na het vertrek van dit schip van Batavia was de kommandant, de kapitein-luit. ter zee Binkes, overleden. Den 14dcn Sept. was zijn lijk op plegtige wijze ter aarde besteld. 's GRAVENHAGE, 22 October. Z. M. de koning heeft den majoor de Savoye in Belgische dienst tot ridder der Eikenkroon benoemd, wegens een door hem uitgegeven werk over de dienst des legers te velde. Door Z. M. zijn benoemd: tol kanlonregter te Sluis de heer jhr. mr. J. J. I'ompc van Meerdervoort advocaat Ie Voorschoten; lot kautonregler te Corlgene de lieer mr. J P. F. van der Mieden van Opmeer, advocaat te Middelburg; tot procureur bij de arrond-regtbank te Amsterdam de heer II. P. Log gercaldaar; lot procureur bij de arrond -regtbank te Roermond de heer mr. C. J. II. Guillon, advocaat aldaar; tot griffier bij het kanton- geregt te Almelo de heer mr. J. Cromhoff, advocaat te Enschedé, en tot griffier bij het kaulongcregt te Amersfoort de lieer mr. II. P. Hoog. thans griffier bij het kantongeregt te Woulmigge. Tol ontvanger der registratie en domeinen zijn benoemd: te Hardega- rijp de heer F. J. Posthumus, thans te Beelslerzwaagte Ueetsterzwaag de beer T. N. van der Stok, thans te Oirschot; te Oirschot de heer J. A. Mol- huyzen, thans te Corlgene; te Maarssen de heer B. C. J. van der Meer, thans te Gulpen; te Gulpen de heer G. Y. lilaativv, thans te Ommen; te Ommen de heer A. C. van Steenbergen, thans surnumerair; en te Corlgene de heer H. Bttdde, thans surnumerair. Voorts is de lieer mr. A. C. 11. Geu- kama Bakker, op zijn verzoek, in zijne betrekking van prov. directeur der directe belastingen, verplaatst uit Overijssel naar Utrecht; is benoemd tot prov. directeur der directe belastingen in Overijssel de heer F. II. Kru- seman Arels, thans controleur bij hetzelfde vak te Amsterdam; en zijn de nagemelde controleurs der directe belastingen verplaatst, als: naar Amster dam (voor de active dienst) de heer L. R. YVeniholt, thans te Schiedam; naar Schiedam de heer B. van Eek, thans te Hellevoetslnisnaar Hellevoet- sluis (controle Brielle) de heer P. II. Maerlens, thans te Ooslerhout. Tol ontvanger der directe belastingen enz. te Werkendam is benoemd de he.r K. J. Gey van Piltius, thans te Gemert. Tol burgemeester der gemeente GieMioorn is benoemd de heer mr. W. Toi,ekens. Tot kommandant der gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rot terdam is benoemd de heer A. C. Hania, thans adjunct-kommandant van hei buis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie te benoemen bij hel reg. veldartillerie tol lslen luit. den 2dcn luit. M. L. C. Staring, \an het corps Bij besluit van lib. gedep. stalen van Zuidholland zijnten gevolge van ontstane vacatures, de navolgende benoemingen, bij opklimming, in het personeel der ambtenaren ter prov. griffie geschied: tot adjunct-commies 2de kl.de lstc klerken C. H. llaltinga Raven en B. van Gogli Bz.tot lste klerken, de 2de klerken J. L. G. Le Rulte, A. J. van den Berg en J. J. Brinckman; lot 2de klerken, de buitengewone beambten L. C. G. Verhulst, J. L. Brands, E. J. van Brederode en J. J. T. Witme,tot buitengewoon beambte J. Völcker; zijnde bij hetzelfde besluit aan eenige andere ambtena ren verhooging vau jaarwedde verleend. Aan het ministerie van binnenl. zaken had heden de aanbesteding plaats van het maken en leveren van acht draaischijven van 13.50 el mid dellijn. De minste inschrijvers waren de hh. P. van Vlissingen en Dndok van Heel le Amsterdam, voor 33,968. De zoogenaamde rol of groole zaal van hel prov. geregtshof in Zuid holland waaraan sedert de vestiging van dat collegie bijna geene verande ring was aangebragt, is thans gerestaureerd en heeft een geheel ander aan zien verkregen. Hel geheel van de zaal verhoogt thans de achtbaarheid van het regts-collegie. Heden werd weder voor de eerste maal de teregtzilting in de zaal gehouden. Ter verbetering van een vroeger berigl dientdat de levering van den gedenksteen voor het nationaal gedenkleeken in het Willemspark alhier niet aan de firma wed. P. Kok en Zn. alhier is opgedragen, maar dat de levering daarvan door die firma ten geschenke is aangeboden. De hh. L. J. Enthoven en Comp. alhier, vernomen hebbende dat er lasterlijke geruchten liepen over de bedoelingen hunner werklieden, waar voor geene andere reden is le vinden dan dat kwaadwilligen de aandacht van zich willen afwenden, om wanordelijkheden te plegen, hebben, ter voor koming, zooveel van hen afhangt, van ongeregeldheden bij de viering der feesten in de volgende maand, aan hunne werklieden verboden den voorge nomen optogl te houden, met bedreiging, dat diegene onder de werklieden, die deel mogt nemen aan onverhoopLe wanordelijkhedendadelijk uit hunne dienst zal worden ontslagen. Verder hebben genoemde heeren aan de werk lieden medegedeeld, dat deze met hunne vrouwen op den 18de™ Nov. in de fabriek zullen worden onthaald. Gisteren avond werd door den heer Hoevers, in de Groote kerk alhier, eene opwekkingsrede voor het bijbelgenootschap uitgesproken. ZYVEcrw. wijdde in eene korte voorafspraak uit over het boek, dat thans veler aan dacht tot zich trekt, en waarover verschillende meeningen worden geuit, namelijk liet leven van Jezus, van Rcnanwaarna hij lol tekst koos: Jes. LV: 10, 11. Hij ontwikkelde die woorden met ernst en warmte, en wekte daarna de gemeente op tot krachtdadige ondersleuning voor de zaak der bijbelverspreiding. BU1TKNLANDSCHK BKR1GTKN. ENG ELAN 1». LONDEN 20 October. Aan het dep. van builen!, zaken is een officieel (berigl ontvangen be trekkelijk de verwoesting van Kayosima (in Japan), door de Britsche vloot. Nadat alle onderhandelingen mislukt waren, maakte de vloot zich tot den strijd gereed-. De Japanners begonnen toen het eerst den aanval met hunne batterijendie evenwel door het geschut der vloot spoedig tot zwijgen werden gebragt, en nog dienzelfden avond (15 Aug.) was de geheele stad in de ascli gelegd, het paleis, al de fabrieken en het arsenaal verwoest, terwijl levens drie schepen van den prins van Salsuma in den grond wer den geboord. De onzen verloren bij dat gevecht 11 dooden en 39 gekwetsten. Zalurdag II. heeft in eene steenkolenmijn in Glamorganshire, naar men meent ten gevolge van hel onvoorziglig omgaan met licht, eene gasontploffing plaats gevonden, waardoor van omtrent 400 arbeiders, die op dat oogenblik onder den grond waren, waarschijnlijk 36 hel leven hebben verloren. Reeds zijn 12 lijken naar boven gebragt. Beriglen nit New-York van 12 October bevallen het volgende: De ca valerie der zuidelijken is bij Shelbyville overrompeld en met verlies van een honderdtal dooden op de vlugt geslagen. Zij wordt door de noordelijken vervolgd. De zuidelijken hebben zich in Virginia in beweging gesteld en eene brigade cavalerie der noordelijken geslagen. De gemeenschap tiisschen Nashville er. Chattanooga is niet verbroken. Een'vcreenigde aanval op Char leston was op den llden bepaald. De stoomboot Africa is bij kaap Race gestrand. F KA Al HRIJ 14. RA RIJS, 20 October. De eerste proefreis van hel eskader gepantserde schepen is afgeloopen. Het schijnt dal deze proef niet aan de verwachting heeft beantwoordwaar toe ongetwijfeld een buitengewoon stormachtig weder gedurende helgrootste gedeelte der reis heeft bijgedragen. Deze proef heeft intusschen bewezen, dal eenc reis met gepantserde schepen bij onstuimig weder zeer moeijelijk is, zoowel wegens het buitengewoon op- en nedergaan in de golven, als wegens de gebrekkige ventilatie en de groole hitte binnen de schepen. De geschutgaten moesten bij hooggaandé zee voortdurend gesloten blijven, zoo dat het lossen der kanonnen geheel onmogelijk was. Er zal nu nog een togt naar Madera gedaan wordenom den invloed eencr warmere tempera tuur binnen de schepen gade le slaan. Beriglen uit Vcra Cruz van 18 Sept. melden dal de aartsbisschop van Mexico aldaar aangekomen en met luister ontvangen is. Al de Mexicaan- schc havens, die nog de zijde van Juarez hielden, waren sedert den 8slcB effectief geblokkeerd. De heer Nadar heeft dezer dagen zijne tweede luchtreis met de ko lossale ballon le Géant ondernomen, liet weder was niet gunstig; het regende wel niet, maar de lucht was zeer bewolkt en stormachtig. Hoe zeer hij het ook trachtte te verbergen, was Nadar tocb blijkbaar be zorgd hij liet zelfs dadelijk veel gas ontsnappen ten einde niet al te hoog op te stijgen. De ballon is in cene noordwestelijke rigting voortgedreven.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2