LEIDSCHE CO ERA AT. VRIJDAG 23 OCTOBER. 1805- De Courant wordt .Vaandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van .Vaandag komt uit Zaturdag avond. BWNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 22 October. Bij kon. besluit van 18 Oct. is tot kommandanl van bet huis van mi litaire detentie alhier benoemd de heer J. van den Bergh, thans komman- dant der gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd tot hulpon derwijzers aan de openbare school «oor meer uitgebreid lager onderwijs lsle kl.voor meisjes, mej. J. C. Visser, thans hulponderwijzeres aan de openbare school voor dergelijk onderwijs 2de kl. Omtrent de aan de orde gestelde voorstellen van de hh. A, Librecht Lezwyn c. s.betreffende de gasfabriek, werd besloten de daartoe betrekkelijke stukken vooraf nog te stellen in handen van de commissie van finantiën, om daarover mede rap port uil te brengen. De begrootingen voor 1864 van onderscheidene gesub sidieerde en niet gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, alsmede de rekening van de armbakkerij over 1862, werden goedgekeurd. Omtrent het adres om afschrijving van plaatselijke directe belasting 1863 van S. A. Meer burg qq. en omtrent dat van Wa. O. Ramp, tol continalie der pacht van het Blaauwe hekwerd gunstig besloten. Wij vernemen dal dezer dagen aan den lieer G. II. Blanken alhier door hh. professoren aan de hoogesehoolals een blijk hunner belangstelling en waardering zijner 25jarige getrouwe ambtsvervulliug als pedel, ccne kostbare vergulde pendule met toepasselijk opschrift werd vereerd. Sedert onze laatste opgave is hel munt- en jienningkabinet der hooge sehool onder anderen vermeerderd geworden Door den lieer Smits van Nietiwerkerk te Dordrecht, met een uitmuntend portret vail Joannes Lutma den ouden, beroemd drijver in goud en zilver, door zjjnen zoon Joannes Lutma den jongen gegraveerd, eenc belangrijke aanwinst voor het kabinet; verder met eenige Romeinsche munten, b. v. van Galba, Trajanus, Maximianus en Gonstantius in middelbrons, en van Clau dius Gotliicus in klein brons; verder met eenige munten van Spanje, Bra zilië, enz. Door den heer mr. A. Quaestius, oud-student der hoogesehool en oud-lid der provinciale staten van Friesland, te Dronrijp, met eenige oud-Egyptische munten, als een tweetal fraaije bronzen der Ptolemeën dito groot bronzen Alexandrijnsche van Trajanus, Faustina minor en Antoninus Pius; klein bronzen dito van Dioclelianus en Anreliamis; ccne uitmuntende tetradrachme van Thasos; eenc gegotene didrachoie van Agrigenlum; uitmuntende bronzen van Syracuse met de stootende koe; andere dito munten met het paard; koperen munten van Karthago, Athene en Tarenium eenigemeestal in de 16e en 17e eeuw in Italië vervaardigde, stukken, moetende dienen om gapingen in de numismatiek aan te vullen, doch veelal geschikt om onkun digen op liet dwaalspoor te brengen, als: medailles van Priamus, kcerz. 'I'roje; Helena, OlympiaAlexander den Grooten, kcerz. de verovering van Perzië, Marius, Cato van Utica, enz. Verder met ruim een vijftigtal ztlve- j ren en bronzen Byzanlijnsche munten van de 2C en 3e grootte, waaronder j van groote zeldzaamheid, geslagen te KonstantinopelKarthago, Cvzicus, Rome, Nikomedië (vooral vele van deze muntstad), Thenpolis (Antiochië), ThessalonicaAlexandrië, enz. De munten zijn van de keizers Justiftus I, Justinianus 1 (van dezen keizer ontving het kabinet, onder anderen, een siliqua een decanummium en een halve foltis)Justinus 11, Justinus en Sophia, Tiberius Constantinus, Mauricius Tiberius (van dezen een decanum mium), Phocas (van dezen een follis), lleraclins I, llcraclius II Constan- lijn, Ueraclius met Heracleonas, Constantinus II, Constantinus V Copro- nymus, Michaël en Theophilus, Theophilus alleen, Leo VI de wijze, Ro- manus II junior, Nicephorus 11 Phocas, Constantinus XI Porphyrogenelus, Michaël V'Il Ducas, Alexius Comnenus, Johannes 11 Comnenus, Manuël I ComnenusAndronicns I Comnenus, Isaac II Angelus; van Manuël IV Com nenus een asper van Trebizonde. Deze munten zijn alzoo geslagen tusschen de jaren 518—1195, en geven ons een denkbeeld van den veelal ellendigen toestand der beeldende kunsten in liet Byzantijnsche rijk. Eindelijk bevindt zich nog eene Arabische nabootsing eener Byzantijnsche munt onder de geschonkene stukken, alsmede eéne der Lalijnsche keizers van Konstantinopel. I Van den lieer J. J. Smits, lit. stud, aan de hoogesehool, eenige koperen munten en penningenvan welke wij alleen vermelden een penning ter eere van den admiraal Vernon, 1739, met de afbeelding van hel fort Chagres; een exemplaar (zeer goed bewaard) van den spotpenuing des jaars 1741 op 4e verliezen van koningin Maria Tlieresia van Hongarije; een 10 centimestuk J van keizer Napoleon III, uil een munthuis, waarvan zich nog geen exem plaar in de acad. verzameling bevond; eindelijk eene schels, met opschrift, 1 van een gouden penning, indertijd, hangende aan een gouden ketenvereerd door bewindhebbers der O. I. C. aan den commandeur Jan van der Laen, wegens liet innemen en verwoesten der stad Palembang, op Sumatra, den 10Jt", li11™ en 24slcn November 1659. Indien deze regelen onder hel oog mogien komen van iemand, die omtrent den legcnwoordigen bezitter van gemelde medaille (verondersteld nog aanwezig) mogt kunnen doen, zoude hij daarmede zeer verpligten den persoon, die, van wege hel Bataviaasch ge nootschap van kunsten en wetenschappen, zich onledig houdt met het be schrijven der medailles, welke betrekking hebben op de geschiedenis onzer O. I. bezittingen. Het is niet ongepast hierbij tevens te vermelden dal korl- lings ie Batavia het licht heeft gezien het quartodeel, onder den titel van:' De munten van Nederlandsch lndië, bevattende 230 bladzijden druks, be nevens XXXIII platen, waarop 276 munten van Nederlandsch lndië zijn afgebeeld geworden. Het is eene vrucht van den veeljarigen arbeid der liceren J. A. Nelschcr, resident van Riouw, en mr. J. A. van der Chijs, referendaris bij de algemeenc secretarie te Batavia. In dit werk zijn, onder anderen, munten afgebeeld, die thans alleen in liet munt- en penning kabinet der Leydsche hoogesehool gevonden worden. Van den lieer opperstuurman ter koopvaardij G. C. E. Landolt, eenige Groot- Briilannische munten van George IV en Victoria en eene Ierscbc dito van George lil. Van den baron Sirtema van Grovestins, laatst gezant der Nederlanden in Spanje, vier bronzen oud-Spaansche munten, waarvan twee met Celliheri- schc opschriften (nader te determineren), Z. 11. Wel-Geb. toegezonden uit Valenlia, als gevonden met de daarbij gevoegde Romeinsche bronzen der 2dc grootte van de keizers Claudius, Vespasianus, Uadrianus, Antoninus Pius en Florianus, ter plaatse waar vroeger het beroemde Sagunlum stond, en thans Murviedro ligt; verder met eenc te Jaen gcslager~ zilveren munt van Hendrik IV, van 1454—1474 koning van Kastilië en L -on. *„.t Itwan- piasters der koningen Karei IV en Joseph Napoleon; einde! kleine medaille op dc opening van het Isabolla kanaal in 24stc" Junij 1858. De verzameling photographisclie portretten is, onder ander 'uiccrdérd met dat vail Z. M. koning Lodewijk I van Portugal, een luuiatUllUVI en beoefenaar der numismatiek. Dezer dagen werd rondgezonden het verslag van hel hoofdbestuur der Leydsche maalschapppij van weldadigheidover hel afgeloopen boekjaar. Daarin wordt hulde gebragl aan de nagedachtenis van wijlen den heer M. A. Kluit, die gedurende een tal van jaren de tiilncmendsle diensten aan de maatschappij heeft bewezen, en in wien deze een harer ijverigste bestuur ders, het hoofdbestuur een zijner waardigste medeleden verloren heeft. De toestand der maatschappij mag, blijkens hel verslag, ongeacht dc nadeelige uitkomsten van enkele onderdeelen, gunstig genoemd worden; echter wordt op nieuw gewezen op de vermindering der jaarlijksche inschrijvingen en giftenzoodal het hoofdbestuur deze gelegenheid nogmaals aangrijpt om de maatschappij in de welwillende belangstelling der vermogende ingezetenen aan te bevelen. De ontvangsten bedroegen ƒ8273.18, de uilgaven ƒ6709.25. De afdeeling Arbeid had geen gunstig resultaat opgeleverd; dc bestellingen waren gering en daardoor kon sleehls gedurende 38 weken aan 393 per sonen werk verschaft wordenwaarvoor aan arbeidsloon werd uitbetaald 2835.54. De rekening sluit dientengevolge met een nadeelig saldo van 435 31-J-. Aan dit verslag is als bijlage toegevoegd hel eerste verslag van den toestand en de werkzaamheden der Hulpbank, dat vroeger reeds af zonderlijk verscheen en naar aanleiding waarvan liet stukje de Leydsche Hulpbank" geschreven werd, in hel nommer onzer courant van 15 Julij 11. opgenomen. Moge hel hoofdbestuur der Leydsche maatschappij van welda digheid bij voortduring en toeneming de gevraagde ondersteuning ondervin den, en op die wijze het genoegen smaken van zijnen wenscliwaarmede het verslag besloten wordt, dat de maatschappij zich in cenen duurzaoieu staal van voorspoed mag blijven verheugen, allezius vervuld te zien. Te Voorschoten heeft de collecte voor liet nationaal monument voor Nov. 1813 opgebragt ƒ244. Het voorstel van de hoofdcommissie om eene collecte in de scholen te houden had geen bijval gevonden. Omtrent den tijd en de wijze der feestviering is door de plaatselijke commissie nog geene bepaling gemaakt. Te Leyderdorp heeft de collecte voor genoemd doel 83.50 opgebragt. Te Gouda heeft de collecte opgebragt ƒ632 96; tc Rotterdam p. m. 4500; te Breda ƒ757.23; te Ridderkerk ƒ231.12; te Harderwijk ƒ81.74; te Enk huizen 239.53; te Weesp 102.38tc Leeuwarden ƒ1304 26, daaronder begrepen eene gift van ƒ222.27, zijnde het bedrag van een in 1849 aldaar bijeengebragt fonds voor de oprigting van een standbeeld voor wijlen Z. M. koning Willem II, welk plan men destijds niet heeft kunnen verwe zenlijken. Te Arnhem heeft de collecte voor het nationaal gcdenktcckcn voor De prijs der Courant is f'3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1