Per Telegraaf. ketste. Daarop stond Boudière op alsof hij niet gewond was, dreigde met woorden en gebaren liet peloton en ging ten tweeden male op den grond liggen, De menigte schreeuwde inlusschen: genadegenade!" De ser geant deed een nieuwe percussion op het geweer, doch het genadeschot weigerde even als het eerste. Boudière stond ten tweeden male op, terwijl hij de soldaten met verontwaardiging en met bedreigingen toesprak. Een geweer werd op nieuw geladen. Boudière, die op nieuw vrijwillig op den grond was gaan liggen ontving de lading in den linkerslaap en alles was geëindigd. Toen de ongelukkige langs het peloton ging had hij gezegd: »mist mij niet." maar van de 11 kogels van het peloton raakten hem slechts 1 in den onderbuik, 1 in eiken schouder en 1 aan de hand. Ongetwijfeld had de ontroering de hand der soldaten doen beven. De opstand op St. Domingo moet meer en meer toenemen. De negers zijn in het bezit van onderscheidene provinciën en steden. Gelijk gewoon lijk onder zulke omstandigheden, bedrijven de negers zóó veel gruwelen dal de blanken in den groolsten angst verkeerenzij vreezen dat geen hun ner er het leven zal afbrengen, wanneer zij niet ten spoedigste door Euro- pcsche troepen worden gered. S'. Yago de los Caballeros is in de asch gelegd. Op Cuba heeft er een aanslag plaats gehad op het leven van den kapitein- generaal Dulce; er is op hem gescholen, maar de kogel heeft alleen zijne kleedercn geraakt. Dit Damascus meldt men dat de Kurden een aanval hebben gedaan op de Turksche troepenbij welke gelegenheid 100 man van de troepen waren gesneuveld. Een der inlandsche hoofden, Zaphes geheeten, had de troepen met zijne onderhebbenden bijgestaan en een 60-tal der zijnen daarbij verloren. PKUI§9ES. BERLIJN, 13 October. De koning zal hel Dombouw-feest te Keulen niet bijwonen. De opper- presidenl der Rijnprovincie moet hem verwittigd hebben dat de stemming der gemoederen aldaar niet gunstig was. Door Saksen en Hannover die, 'gelijk men weet, belast zijn met de bonds-cxecutie in Holslein, is bij de bondsvergadering in het midden gebragt dat de kosten voor rekening van den bond komen. Door de bondsvergadering moet deze zaak nog in overweging genomen worden. Meer en meer ver heden zich stemmen tegen de voorgenomen bonds-executie. De Staatsanzeiger bevat een kon. besluit, volgens hetwelk de 18de October, als zijnde de 50stc verjaardag van den slag van Leipzig, in alle kerken des lands godsdienstig herdacht zal worden. Onder de veteranen van hier naar Leipzig vertrokken, tot bijwoning der feesten lot herdenking van de voor 50 jaren behaalde overwinning op de Franschen, bevinden zich 10 man, die deel uitmaakten van de kleine bende Pruissen, die destjjds het eerst Leipzig is binnengedrongen, en wel door het huis van den heer Lampe. De feestcommissie heeft de r.oodige maatregelen getroffendat deze 10 veteranen gedurende de feesten in dezelfde woning als gasten zullen vertoeven, in welke zij tot bevrjjding der stad voor 50 jaren gewapenderhand zijn doorgedrongen. Uit Brühl wordt het volgende gemeld: Op den avond van den4lle"jl., kort voor het aankomen van den Iaatsten trein uil Keulen aan het station alhier, werd een jongeling onverhoeds mei kracht op de rails geworpen, op het oogenblik dat de trein in de onmiddellijke nabijheid was van de plaats van het voorval; zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong een der ambtenaren van de spoorwegmaatschappijBirkcnheur geheetenden neergeworpen jongen man navatte hem bij de kleedercn en sleurde Item ter zijde van het spoor. Naar men zegt is minnenijd de oorzaak der misdaad geweest. Aan de slerrewacht te Weenen is op den 7dcr'dezer ten 11 ure41 min. waargenomen de nieuwe planeet, door James Watson te Ann Arbon in Noord-Amerika op 14 Sept. jl. ontdekt. Zij is de 97sle der kleine planeten en iets zwakker van licht dan eene ster van de negende grootte. BERLIJN, 14 October. De Kreuzzeit. zegt dat heden een ministerraad is gehouden en dat de koning zich gehaast heeft terug te keeren. Dit, voegt het blad er bijkan alleen zijne oorzaak hebben in buitenlandsche aangelegenheden. PARIJS, 14 October. De begrafenis van den heer Billault is bepaald op aanst. Zaturdag. Men verzekert dal de heer Rotiher in de plaats van wijlen den heer Billault zal optreden en in zijne tegenwoordige functiën door den heer Duruy zal vervangen worden. La France meent te kunnen mededeelen, dat de diplomatieke benoemingen geene wijziging in Frank- rijks politiek ten opzigle van Engeland, Rome of Italië ten doel hebben. Naar men verneemt is de hertogin de Montebello overleden. De koningin van Spanje zal den 17deD dezer ter eere der keizerin een groot bal geven. De koning van Griekenland is te Calais aangekomen en wordt spoedig hier verwacht. PARIJS, 15 October. De lUoniteur bevat een keizerlijk decreetwaarbij is bepaald dat, in aanmerking genomen de uitstekende diensten door wij len den beer Billault aan de regering bewezen, de kosten zijner begrafenis door den staal zullen worden gedragen. Wegens het overlijden van den beer Billault heeft de keizer de opening van den nieuwen Ilaliaanschen schouwburg niet bijgewoond. De koning der Hellenen is gisteren avond ten 8 ure hier aangekomen. INGEZONDEN. Aan den Eerwaarden Kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier. De ondergeteekendenallen leden uwer gemeente, vragen met bescheiden- beid de opheffing van den maatregel, onlangs door uw collcgie genomen, om door de collecte met een dusgenoemd 2C zakje de gewone collecte der zoogenaamde oude gcmcentc-commissie tc weren. Zij willen gaarne aanne men dat deze maatregel naauw zamenhangt met de positie, waarin de kerkeraad tegenover de oude gemeente-commissie thans slaat; doch vermits beide partijen zich op de reglbank beroepen hebben, en de uitspraak van deze geleidelijk tot stand zal kunnen brengen, wat nu tot veler aanstoot plaats heeft, vinden de adressanten vrijheid om Uw Eerw. te verzoeken de uieuwe collecte op te heffen, om de volgende beweegredenen: 1°. Om de ontstichting die zij teweeg brengt: want zoo dikwijls met dat 2C zakje gecollecteerd wordt, zoo dikwijls wordt de gemeente herin nerd aan de verdeelheid en den twist harer kerkelijke bedienaarsen dat wel midden in hare aandacht, en nog eens bij den nagalm van hel orgel, als zij de kerk verlaat; 2°. Om de nutteloosheid van dezen maatregelwantnu toch de oude gemeente-commissie blijft collecteren, en men niets anders gewonnen heeft, dan dat de heeren collectanten, die vroeger de heeren diakenen vreedzaam achtervolgden, thans aan de deuren der kerk het ongerief van den onvrede ondervinden, nu is en blijft deze maatregel een aanstootelijk verschijnsel bij onze godsdienstoefeningen, en niets meer; 3°. Om den achteruitgang der kerkelijke fondsen; want, ofschoon nu twee collecten met hetzelfde doel plaats hebbenmoet de opbrengst echter steeds verminderen; immers de zucht lot geven wordt door hel gerucht der veete uitgedoofd. Als in een en hetzelfde kerkgebouw twee vijandige col- legiën elkander de gift betwisten, dan wordt hel gemoed, zelfs van den vreedzaamsten, geirriteerd, en de blijmoedige gever moet wel ongeneigd worden om mildelijk te geven; 4°. Om de afneming der belangstellingook door opkomstin den openbaren eeredienst; want, ofschoon ieder Christen zich zijner zwakhe den en gebreken bewust is, en wij die in elkander dragen moeten, zoo zijn er toch plaatsen en gelegenheden, waar die niet openlijk geduld wor den. Ünmin en twist zal er in de wereld wel even lang blijven als de zondaar, maar vóór het altaar des Heeren, of in het bedehuis, daar geven de zigtbare teekenen van onmin en strijd alligt zulk eene ergernis, dat er gevonden zullen worden, gelijk reeds werkelijk hel geval is, die zich aan den openbaren eeredienst onttrekken 5®. Om de onaangename positiewaarin al wat in de kerk dienst doet, geplaatst is. De predikanten, die de collecte aanbevelen; de nieuwe collectanten, wier dienst uit den strijd oorspronkelijk is; de collectan ten der oude gemeente-commissie, die de quaestie niet willen beoordeelen, maar de uitspraak van den bevoegden regter afwachten, en daarom voort gaan in een liefdewerk, dat hun collegie sinls 50 jaren der gemeente be wees, en eindelijk de bezoldigde bedienden in de verschillende kerkge bouwen, die op den duur hun werk met angst verrigten, als degenen die twee heeren dienen, vreezende den eenen te zullen mishagen, waar zjj den ander trachten te behagen, deze allen moeten in eene hoogst onaangename stem ming verkeeren, als zij der kerk intreden en wenschen gesticht te worden. Daarom, Eerwaarde Heeren! wilt toch dien maatregel opheffen. Wij ver zoeken dat dringend, onder den indruk van deze woorden onzes Heeren en Meesters: «Zoo gij uwe gave dan op het altaar zult offeren, en aldaar gedachtig wordt, dal uw broeder iets legen u heeft, laat daar uwe gave, en ga heen, verzoen u eerst met uwen broeder, en kom dan en offer uwe gave. Van Uw Ecrw. de onderdanige dienaren en medeleden. Dit adres zal ter onderteekening liggen bij den boekhandelaar A. A. RensinkBreedestraatvan den 19dcn October tot den 2den November aanst. Curatoren van het Stolpiaansch Legaat aan de Hoogeschool te Leyden heb ben in hunne vergadering van 13 October 1863 vier antwoorden beoordeeld, die ingekomen waren op de prijsvraag: ffelk een verband bestaat er, volgens de Christelijke zedeleertusschcn de zedelijkheid en de hoop der onsterfelijkheid Twee dier antwoorden, het eene zonder spreuk, het andere met de spreuk: waar reine liefde euz. waren door de schrijvers met hunne namen getee- kend en konden dus reeds daarom niet in aanmerking komen. Een derde antwoord, met de spreuk BUnexe enz., is als onvoldoende ter zijde gelegd. Het vierde antwoord, met de spreuk 'H £0)7 lq.areeüthiofschoon in onder scheidene opziglen bijzonder gewaardeerd, is door Curatoren van het Legaat niet bekroond, omdat het niet beantwoordde aan de eischen, die voor de werken van het Stolpiaansch Legaat met billijkheid mogen worden gesteld. ISurgcrlijfce &tanb. Van tot en met 14 October 1§63. BEVALLEN C. van Kampen geb. Schild L. J. S. Verbeekgcb. Weer- lee, D. M. Schaft, geb. Vroom, Z. B. van der Voortgeb. BussingZ. N. A. Klein, geb. Fles, D. G. van der Linden geb. van der Weyden, Z. M. JLaterveergeb. BlansjaarD. C. Borgerdiug geb. van der W'ilkD. C. J. F., van Berkelgeb. Hannaart, Z. C. Kraneveld, geb. Mulder, D. C. van Disselgeb. Flaman D. M. Monteba gcb. Vilders, Z. M. C. van Kerpelgeb. van DijkZ. J. W. P. Nevensgeb. WillemsZ. G. J. Ver hoog gcb. van der Nat, Z. W. E. van liemmelZ. S. M. Mazurelgeb. Carton D. U. van Dalen, D. S. Dreef, D. N. Ilogervorsl, D. A. M. de Jonggeb. van den llurckD. E. de Jonggeb. de VrindZ. J. Henier geb. BuisZ. N. de MeyD. GETROUWD L. Schouten jm. en E. J. Couvée, jd. M. van der Linden jm. en A. van der Mark jd. P. Segaar, jm. en M. J. Beyjd. A. Sloosjm. en A. van de Wetering, jd. G. van Putten jm. en J. E. R. Doorneveldjd. F. Kramerjm.en E. C. de Grootjd. J. van Polancn jm. en J. H. Voermans jd. P.van den Bosch gcsch. echtg. en C. II. Broer van Dijkjd. C. W. Ro bert wedr. en M. Krcmsjd. G. F. Hemerik jm. en W. P. van Wceren jd. OVERLEDEN A. M. A. van der SpruylD.5 w. II. Korswagen, 58j F. G. van Wijngaarden, 21 j. J. W. N. Mosselmans27 j.Hub" Jansen 38 j. M. van Attenhoven 54 j. Willi" Ruigrok van der VVerve 47 j. H. M. van GilsD.13 j. P. J. RewijkZ.bijna 9 m. W. NevensZ.3 d. AKASïRjaïJE-jVïESIWS. FROIHOTIKN AAN DE UTHECHTSCHE UOOGKSCliOOl.. Den 13dcn Oct. de heer P. A. van Oosterwijk Brnijn, van Amsterdam, in de regten, na verdediging van een akad. proefschrift: Beschouwingen over eene belasting op koffij. 352sle Staats-Eoterij. Trekking der Tweede Klasse. 3dc Trekking. N®. 18467 een prijs van ƒ20000 (gevallen in de collecte van mr. C. A. de Vassy, Breedestraat alhier). N". 18022 een een prijs van ƒ1500. N». 15234 ecu prijs van ƒ1000. 4dc Geene.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3