LEYDSCHE COURANT. 1803. \r^0n VRIJDAG 16 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. IS*. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BlNNENLANDSCnE BEHIGTE1I. LEYDEN15 October. Bij kon. besluit van den llden dezer zijn o. a. herbenoemd: tot kan- tonregter alhier de heer mr. 11. Gevers, en tot griffier bij het kantongeregl alhier de heer mr. H. C. üuyser, tot plaatsvervangend kantonregter te Noord wjjk de heer jh'. m'. 11. A. C de la Bassecour Caan, en tot plaats vervangend kantonregter te Alphen de heer mr. C. van der Vlies. Sedert den 8ste" Februarij, den dies natalis der hoogeschool alhier, zijn in het album civium acad. ingeschreven als volgt Te Leyden studerende, Voor de letteren6 geneeskunde 14 regten50 godgeleerdheid17 wis- en natuurkunde 2 89. Van de athenaea, wegens hel afleggen der examina, Voor de letteren 3 geneeskunde9 regten6 godgeleerdheid4 22. Te zamen 111. De kerkeraad der Waalsche gemeente alhier heeft, ter vervulling der plaats, door het vertrek van jhr. U. van der Wyck als hoogleeraar naar Groningen openslaande, den heer J. H. T. de Vogel lot hulpprediker benoemd. De heer Ludeking, officier van gezondheid bij hel leger in Nederl. Indie, die reeds twee jaren geleden eene uitgebreide verzameling insecten, uit de binnenlanden van Sumatra afkomstig, aan onze regering ten ge schenke aanbood, heeft thans 's rijks museum van natuurlijke historie al hier andermaal verrijkt met eene bezending van zes kisten, een groot aan tal voorwerpen van natuurlijke historie bevattende uil de klassen der krui pende dieren, der visschen, der insecten, der schaal-, weck- en slraaldie- ren, benevens 17 schedels van Indische volken, mitsgaders eenige steensoor ten, een en ander afkomstig van Sumatra, Ambon, Boeroe, Ceram en om liggende eilanden, van Flores, Timor en zelfs verscheidene van de Aroe- eilanden en Nieuw-Guinea. Eenige hoogst merkwaardige nieuwe soorten, zoo mede een niet onaanzienlijk getal van zeldzame voorwerpen, verleenen aan deze bezending eene meer dan gewone belangrijkheid, en leveren het bewijs niet alleen van den ijver, de onvermoeidheid en de liefde voor de wetenschap van genoemden heer Ludeking, maar tevens van zijne zucht om geheel belangeloos zijne krachten te wijden, waar het geldt onze vader- landschc wetenschappelijke instellingen te verrijken en daardoor haren bloei en hare uitbreiding te bevorderen. De heer J. Ph. Menger, 's rijks stempelsnijder te Utrecht, heeft eene medaille vervaardigd ter grootte van ruim 7 Ned. duimen, op hel 50-jarige herdenken der herstelling van de onafhankelijkheid des vaderlands in 1813. Deze medaille doet den kunstenaar alle eer aan, zoowel door uitvoerige en fraaije bewerkingals door de vernuftige zamenstelling. De voorzijde bevat, in sierlijk eike- en laurierloof, met een lint, waarop de woorden Je Maintiendraidoorslingerdin ror.de afdeelingen, de borstbeelden der in dit tijdvak geregeerd hebbende vorstenalles gedekt door eene koninklijke kroon. Op de keerzijde staat onder eenen oranjeboom de Nederlandsche maagd getooid met eenen mantel en rustende op eene kolomin de regterhand houdt zij den koninklijken scepter, de linkerhand laat zij rusten op eenen leeuw, die het wapenschild van Nederland en eenen pijlbundel met zijne klaauw omvat. De geschiedenis, voorgesteld dooreen gevleugeld vrouwe beeld, een geopend boek houdende, waarin de namen van van Hogendorp, van der Duyn van Maasdam en van Limburg Stirumschrijft op de kolom liet cijfer L. Het omschrift is: IOGO PEREGRINI EXC1JSSO AURIACI SUB TEGMINE XCTA. dat is: Na het afschudden van het vreemde juk is Nederland veilig onder de schuts van Oranje. In de afsnede staat MEHSE NOVEMBRI MDCCCXIII MDCCCLX1II. Wij wenschen den kunstenaar een ruim debiet toe, van zijn zoo fraai aandenken van dit voor Nederland bijzonder heugelijk herinneringsfeest. De prijs der medaille van zoo aanzienlijke grootte is in zilver ƒ25, in brons ƒ6. Bij de heden op bet raadhuis gehouden aanbesteding zijn aannemers geworden van: het dempen der sloot langs de Ruïne, J. W. Filippo en J. van Leeuwen, voor 1848; het afbreken der Heerenpoort, P. J. van Beek, voor 425; het bouwen van een ambtenaarskanloor op die plaats, P. van der Kamp, voor 575; het stellen van een jjzeren afsluitingshek al daar, J. W. Bertrand en Zoon, voor 289. Van de leverantie van de be noodigde brand- en lichtstoffen ten behoeve der gemeente, gedurende het jaar 1864, werden aannemers: J. A. Zuur, olie a 45rW c- en kaarsen a 63rVs c.J. H. Berkenkamp, korte turf a 62 c. de ton; J. Molet, lange turf a 54c. de 100 st.P. van der Heyden, grove steenkolen a 74 c. het halve mud; wed. van Haansbergen en Dutilh, gruis a 59 c. idem; Gebr. VVernink, houtskolen a 64 c. idem; J. J. Vreeburg, beukenblokken a 8.30 de wisse, en keukenhout a 9.80 de wisse. De leverantie in huur van de benoodigde kagchels, ten behoeve van verschillende lokalen der gemeente voor den lijd van zes achtereenvolgende jaren, werd aangenomen door J. W. Bertrand en Zoon voor 5.50 iedere kagchel. Men schrijft ons uit Oegstgeest van den 14de° dezer: Gisteren middag ten 2 ure is Se bewaarschool aan den Morsch onder deze gemeente geopend. Tol bijwoning dier plegtigheid waren allen genoodigd die in eens iets gege ven hadden «oor de oprigting der schoolof zich hadden verbonden tot jaarlijksche bijdragen voor de instandhouding daarvan onder welke jhr. mr. Gevers van Endegeest eene voorname plaats bekleedt. De lieer Gevers nam het eerst het woord; hij bragt hulde aan de commissie voor hare veelvuldige werkzaamheden en moeiten en wensclite haar hartelijk geluk met het wel- Jslagen harer pogingen. Daarop sprak de heer mr. S. Le Poole, als lid der commissie, den heer Gevers in de eerste plaats bedankende, die door zjjne ruime gift de commissie in staat gesteld had de bewaarschool te doen zijn wat zij is, een allezins neten doelmatig lokaal, geheel aan het doel beant woordende; en vervolgens allen dank brengende voor de belangstelling, die zij door giften of toezegging van jaarlijksche bijdragen in deze zoo nuttige inrigling hadden betoond. Mejufvrouw Scheeve, aan hel hoofd der bewaar school als directrice geplaatst, daarna het woord nemende, beval zich aan in de welwillendheid der belangstellende tegenwoordig zijnde heeren en da mes en beloofde niets onbeproefd te zullen laten om in de lieve kleinen liet zaad te leggen tot Chrislelijke regtschapenheid en deugd, in de hoop dat de zegen Gods, zonder welke wij niets vermogen, op haren arbeid rusten zou. Vervolgens werden aan de kindertjes, 23 in getal, meest aan de hand der moeders, chocolade en krentenbrood toegediend, en le kennen gegeven dat zjj den volgenden morgen ter school werden gewacht. Bij de opening van zulk eene voor eene buurt als de Morsch hoogst nut tige inrigling, wenscht men dal nu, nadat bijna alle andere wegen onder de gemeente zoo goed in orde gebragt zijn, ook spoedig met de verbe tering van den Morscliweg een begin gemaakt worde. Dat zou voor de talrijke bevolking dier wijk eene weldaad en zeker aan den bloei der be waarschool bevorderlijk zijn. - Bij de tweede kamer is ingekomen een ontwerp van wet op liet regt van zegel. De voornaamste veranderingen welke het ontwerp ten doel heeft zijn de volgende: 1°. dal de onderhandsche aclen van verhuring en de on- derhandsche aclen van beleening op effecten enz. niet meer aan het zegel- regt gefivenredigd aan de sommen of geldswaarden onderworpen zullen zijn; 2". dal binnenlandsch handelspapier aan een gering vast zegelregt wordt on derworpen, dat het evenredig zegelregt op buitenlandsch handelspapier aan merkelijk wordt verlaagd en dat bovendien de betaling van beide regten aan den eenen kant door invoering van een plakzegel zeer vergemakkelijkt, maar ook aan den anderen kant door strengere strafbepalingen beter verze kerd wordt; 3». dat onderhandsche quitanlien en polissen van verzekering en bewijzen van verwaarborging mede aan een gering vast regt onderworpen worden, beide evenzeer onder strenge strafbepalingen tegen ontduiking; 4°. dat van het zegelregt worden ontheven: de acten of registers van den burgerlijken stand en de registers van ontvang van gemeenten en openbare instellingen; 5". dat hel zegelregt op dagbladen, couranten, nieuwspapieren, tijdschriften, catalogussen, prospectusseri, aankondigingen, beriglen en an dere drukwerken wordt afgeschaft; 6®. dat insgelijks wordt afgeschaft het zegelregt op advertenliënen 7». dat de volgens het ontwerp le heffen zc- gclregten niet met opcenten zullen worden verhoogd. De wet zal in werking treden 1 Januarij 1865. In eene eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Delft werd mededeeling gedaan van eene missive van den minister vau binnenl. zakenwaarbij te kennen wordt gegeven dat Delft bepaald was aangewezen voor de oprigting cener polytechnische schooldat echter de bestaande ge bouwen der akademie, bij onderzoek gebleken zijn voor de verwezenlijking van dit doel onvoldoende le zijn en er daaraan dus eene belangrijke uit breiding zal moeten worden gegeven, waarvan de kosten welligt 100,000

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1