Per Telegraaf. door de volgende proef overtuigd lieh. Ik heb in eene kleine kamer, die een inhoud had van niet meer dan 15 kubieke meters, en die ik goed ge sloten hadeen nachtlampje met petroleum gedurende acht uren laten bran den bij het binnenkomen na dien tijd was de petroleumreuk naauwelijks waar te nemen, en was de lucht niet onaangenamer dan wanneer daarin gedurende dien lijd een nachtlampje met patentolie zoude hebben gebrand. Doch ik herhaalhet gebruik van nachtlampen met petroleum op slaapka mers moet ontraden worden. 's GRAVEN HAGE, 12 October. Z. 91. heeft vergunning verleend aan den generaal-majoor C. (I. Happé, bevelhebber in de 6dc militaire afdeelinglot liet dragen van de versierselen van kommandeur der ls,e kl. der Guelphcn-orde en van grootkruis der orde van Hendrik den Leeuw; en aan den kapitein W. Roloff, van den generalen staf, chef van den staf in de 6de militaire afdeeling, tot het dra gen van de versierselen van de 4de kl. der Guelphen-ordc en van ridder der orde van Hendrik den Leeuw, hun respeciivelijk door den koning van Han nover en door den hertog van Brunswijk geschonken alsmede aan den heer mr. W. J. barou d'Ablaing van Giessenburgraad-adviseur bij het dep. van justitie, tot het dragen der versierselen van eereridder der Johanniter-order, hem door den koning van Prnissen geschonken. Z. 91. heeft den heer jhr. mr. F. L. W. de Koek, directeur van 'sko- nings kabinet, benoemd tol minister van staat. Tol griffier bij het kantongeregt te 9Icdemblik is benoemd de heer uir. J. P. Huyser, advocaat te Leyden. Bij kon. besluit van 9 Oct. is benoemd tot predikant voor de pro- testautsche gemeente in Ned. Iitdië de heer II. S. Balsem, pred. te Nootdorp. Z. 91. heeft goedgevonden, bij het wapen der infanterie te benoemen, bij het 3de reg.tol majoor, den kapitein ls,e kl. G. A. de Gelder, van het 5de reg.; tot l"eD luit., den 2de" luit. W. L. de Petit, van hel corps; bij het 5de reg., tot kapitein 3de kl., den ls,e" luit. E. W. Wichers, van het 2de reg.; in activiteit te stellen, bij hel 7de reg., den ls,en luit. W. J. F. van der Blom; op zijn verzoek op non-activiteit te stellen den majoor J. P. Doelen, van het 3dc reg.; op zijn verzoek eervol ontslag uit de dienst te verleenen aan den lsteD luit. R. J. C. van der 9Ieulen, van het 5de reg. inf.; en den 2dcn luit. bij het corps der genie en sappeurs in Ned. Indie II. S. Nederbtirgh, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de dienst te verleenen en hem te benoemen tot adspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands bur gerlijke openbare werken in Ned. Indië. Tol eersten corrector bij de Ned. Slaats-Courant is bij ministeriële beschikking, in plaats van den heer van Rejjerdam, benoemd de heer de Haan. gewezen instituteur te Haarlem. Naar men wil weten, zouden de lilt. mr. Junius van llemert en mr. A. Loudon benoemd zjjn tot raden van Indië; terwijl in plaats van laatstge noemde tot algemeen secretaris zou z|jn bevorderd de heer A. J. B. Wattendorff. Z. K. H. de prins van Oranje is van zijne builenlandsche reis teruggekeerd. Naar wij vernemen heeft hel aan Z. K. H. prins Frederik der Neder landen behaagd, om van den uitgever It. A. 91. Roelants te Schiedam aan te nemen de opdragt van eene door hem te bezorgen pracht uitgave van het geschied- en redekunstig gedenkschrift van Nederlands herstelling inden jare 1813, door J. il. van der Palm. De Belgische ministers Rogier en van der Stichelcn zijn gisteren door den Belgischen gezant aan Z; 91. den koning voorgesteld. Heden morgen is de baron Diijardin, minister van België alhier, in gezelschap met de Belgische ministers, uit de residentie naar Leyden ver trokken, om aldaar de merkwaardigheden te bczigtigen. In den loop dezer week zal iu hel Willemspark een aanvang worden gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden lot hel leggen van de fon- deringen voor hel op te rigten nationaal monument. Gedurende het afgeloopen hadsaizoen zijn in open zee aan het ge- meeiiti badhuis met de groole koetsen genomen 17304, en met de kleine koetsen 7736 baden, makende te zamen hel aanzienlijk getal van 2504p baden; terwijl hel getal binnenbaden bedraagt 3151. Naar men verneemt, beloopt de ontvangst van hel logement, van de tafel en van hel buffet niet minder dan ƒ100,000. Sedert een paar dagen hebben des avonds alhier weder cenige bewe gingen en oplogten van jongelingen plaats gehadwaaraan zich weder vele nieuwsgierigen en ledigloopers aansloten. De burgemeester heeft dien ten gevolge dezelfde bekendmaking afgekondigd die ten vorigen jare werd gepubli ceerd, en waarbij het houden van zamenscholingen en oplogten op de open bare stralen of pleinen wordt verboden en daarop gevangenisstraf van drie dagen wordt gesteld. Te Scheveuingcii heeft de sterke drank weder een offer geëischl. Een visscher, die jl. Zaturdag avond zijn loon had ontvangen, begaf zich naar de herberg en bedronk zich. In dien staat des nachts, lerwjjl hel hoog water was, aan boord van zijne pink willende gaan, moet hij deze niet hebben kunnen bereiken of moet li ij van boord zijn gevallen. Zoo veel is althans zeker, dal zijn lijk in den vroegen morgen van Zondag op het strand is gevonden. BUITKNLANDSGHK BERIGTEN. ENGELAKU. LONDEN. 11 October. H. 91. de koningin zal, op verzoek der bevolking van Aberdeen, bij de plegtige onthulling van hel standbeeld van prins Albert aldaar tegenwoor dig zijn. De Times bcrigt dat er eene gcldlccning voor Brazilië is opengesteld ten bedrage van 3.300,000 rentende 4.J- pCt. Deze leening moet dienen om de Braziliaansche schuld, die 5 pCt. rente draagt, af te lossen. Op last der regering zijn twee alhier gebouwde gepantserde stoom schepen in beslag genomen. De bekende schrijfster mevr. Trollope is in 84-jarigen ouderdom te Florence overleden. Volgens een loopend gerucht zou uit Japan berigt zijn ontvangen, dat hel Britsche eskader tegen de Japansche batterijen eene nederlaag heeft geleden. FRANRRIJk. PARIJS, 11 October. De Moniieur meldtdat de senaat en het wetgevend ligchaam tegen den 5den November zijn bijeengeroepen. Ten opzigte der Poolsche quaestie bljjft alles bij het onde. De rege ring moet zich bezig houden met hel bijeenbrengen der diplomatieke stukken, die hare houding in deze zaak bij de kamer van afgevaardigden kunnen regtvaardigen. Overigens wil men dat er nog steeds wordt onderhandeld over het voorstel om Rusland vervallen te verklaren van zijne regten op Polen, wegens het niet nakomen der vcrpligtingen bij het Wecner tractaat aan die mogendheid opgelegd. Oostenrjjk zou daartoe niet willen medewerken. In den Comlitutionnel wordt door den heer Limayrac betoogd, dat de tractaten van 1815 wel dood, maar echter nog niet begraven zijn. Aan de 9Iexicaansche officierendie te Bourges verblijf houdenis kennis gegeven dat een hoofdofficier eerlang aldaar zal komen en van den keizer in last heeft om hun terugkeer naar het vaderland voor te bereiden. Donderdag avond ten 10 ure brak in de Rue d'Albony een hevige brand uit, welke zoo snelle vorderingen maakte, dat ook de daarachter ge legene percelen van de Rue des Marais weldra in vlam stonden. Niettegen staande de ijlings toegesnelde hulp kon men den brand, ten gevolge van den hevigen wind, welke bijna met een storm gelijk stond, niet spoedig meester worden. Weldra stonden 19 gebouwen in hchtelaaije vlam en eerst Vrijdag ochtend om 6 ure was men den brand meester. Bij het omstorten van een muur werd een aantal menschen, men weel niet hoeveel, onder de pninhoopen bedolven. Reeds 3 lijken zijn gevonden; sommigen beweren dat er nog een 10-tal onder de puinhoopen ligt. Bovendien zijn 3 spuitgas ten en een policie-agcnt zwaar gewond. De schade kan men nog niet met juistheid berekenen; men spreekt van 300.000 fr. De keizer heeft dadelijk krachtige hulp gezonden aan hen, die door den brand ongelukkig zijn geworden. Op den spoorweg van Barcelona naar de Fransche grenzen is een groot ongeluk gebeurd. Een trein, bestaande uit 9 waggons, is onderweg in het water gestort, doordien eene brug, ten gevolge van een plotselingen hevi gen stormzwaar beschadigd was. De locomotief met 7 waggons werden met alle kracht in den vloed geslingerd, terwijl de twee achterste waggons aan de brug bleven hangen. Reeds is een aantal lijken uit het water ge haald doch er worden er nog velen vermistdie door den sterken stroom zijn medegevoerd. Ook zijn verscheidene personen gekwetst. Berigten uit Griekenland meldendat er in onderscheidene provinciën weder onlusten hebben plaats gehad. Te Nauplia is eene groote ntagis- onlwikkeling noodig geweest om eene bloedige botsing te verhinderen. PKUIS8E9I. BERLIJN, 11 October. In onderscheidene kiesdistricten is reeds besloten om bij te dragen lot schadeloosstelling der rijksambtenaren, die een mandaat in het huis der afgevaardigden aannemen, en bij wier vervanging in hunne ambtifunctien het ministerie verklaard heeft, niet meer uit 's rijks schatkist te zullen be kostigen. Buitendien is thans bij het nationale fonds, strekkende tot te gemoetkoming aan door de regering vervolgde ambtenaren, een bedrag van p. m. 90000 thaler in kas. Te Lennep is op den 8>,c» de groote spinnerij van de hh. Richarts en Pastor afgebrand. Tc Danlzig is den 7den dezer eene Engelsche stoomboot aangekomen, waarvan de vracht aangegeven werd als porseleinaarde iu vaten. Ten ge volge van bij de overheid ontvangen berigten uil Antwerpen werd een on derzoek bewerkstelligd en bevonden dat de lading bestond uit 92 vaten met nieuwe geweren, uitwendig met porseleinaarde omgeven. Het vaartuig is aangehouden. Uit Weenen meldt men dat in de vorige week nabij Tapio St. 9Iarten, in het comitaat Peslh, 9 personen door een bliksemstraal zijn getroffen. Bedoelde personen waren op het veld werkzaam in elkanders nabijheid; 3 bleven op de plaats dood, de 6 anderen zijn hoogst gevaarlijk gekwetst. Volgens eene opgave van de Poolsche zijde zijn sedert het einde der maand Augustus jl. iu Polen 26 benden gcwajvcude opstandelingen gevormd, ter sterkte elk van 50 tot 400 man. De gemiddelde sterkte zon op 200 man gesteld kunnen worden. Al die benden zouden weldra te velde trek ken. doch zich lot den guerillakrijg bepalen. Volgens de Czas zijn thans niet minder dan 1200 personen van beider geslacht in de stads gevangenissen van Wilna; ook kinderen bevinden zich onder dit getal. 9Ieer dan 1000 personen zijn iu den laalsten lijd uit die gevangenissen naar Siberië vervoerdwaar zij lot dwangarbeid of tot de dienst in de strafdivisiën veroordeeld zjjn. POOLSCHE GRENZEN, 12 October. Ten gevolge van verraad heeft gis teren eene huiszoeking plaats gehad iu hel paleis Grabowski, bij welke gelegenheid men wapens, patronen en uniformen moet gevonden hebben. De eigenaar van hel paleis en al de mannelijke bewoners zijn gevangen ge nomen. Het palcis wordt door militairen bewaakt. PARIJS, 12 October. De keizer heeft heden in den ministerraad voor gezeten en bij den graaf Ornano, wiens toestand verergerd is, een bezoek afgelegd. De Pays verzekert dat de bonds-exectitie in llolstein in Duitschlaiid groote belemmeringen ondervindt. BERLIJN, 13 October. De Nat. Zeil. verneemt uit goede bron dat Zwe den het tractaat van bondgenootschap met Denemarken niet onderteekend heeft, omdat de Zweedsche rijksraad geen voordeden, maar wel groote na deden van het sluiten van dit verbond verwachtnu het tot stand zou ko men pas nadat de spoorweg-lecuing van 35 millioen is goedgekeurd.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2