EENE KUNSTBESCHOUWING. Per Telegraaf. BERLIJN, 7 October. De Kreusz. deelt bcrielen mede uit Kopenhagen, volgens welke de Franschc regering aan liet kabinet van Kopenhagen den raad heeft gegevenom de bonds-execulie niet als een casus belli te beschouwen. PARIJS, 7 Oclober. De Pays, sprekende van het beweerde aanzoek van prins Czarloryski om de Polen als eene oorlogvoerende partij te erken nen, zegl dat hel meent te weten dat bij Frankrijk geen officiéél aanzoek deswege is gedaan. BERLIJN, 8 October. De Kreuzzeit. meldt, dal de koning der Belgen op zijne reis naar Italië, te Baden een onderhoud zal hebben mei den ko ning van Pruisseu. ALEXANDRIE, 7 October. De Nijl bevindt zich nog in denzelfdeu toe stand. Dit Japan is de tijding ontvangen dat de Engelsclie admiraal Jokahama verlaten heeft en waarschijnlijk een der rijksgrootcn zal kastijden. INCEitONBEai. van den generaal Sherman, tot het leger van Grant behoorende, heeft zich den 23s,cn met de inagt van den generaal Rosencrantz vcreenigd. Men is zonder zorg voor de veiligheid van den generaal Bumside, en vreest dat hij geslagen zal worden, indien hij eene poging doel om Rosencrantz te gaan versterken. Volgens de zuidelijke bladen staan de vijandelijke legers aan den Rapidan op eene uitgestrektheid van verscheiden mijlen tegenover elkan der en zijn alle punten van overgang in de magt der zuidelijken. Volgens uitvoerige bcrigten omtrent den strijd te Chattanooga, van de noordelijken afkomstig, hebben de Unie-troepen daarbij geene nederlaag geledenna ernstige gevechten hebben zij hunne stellingen behouden en is het verlies der zuidelijken daarbij grooler geweest dan dat der noordelijken. lil berigten uit Japan wordt als zeker gemeld, dat de uitzetting der vreemdelingen openlijk is afgekondigd. FKAAI KR1JK. PARIJS, 6 October. De Patrie wil weten, dal prins Czartoryski, uit naam van liet na tionaal bewind in Polen, een stap heeft gedaan bij onze regering, ten einde •van haar de erkenning der Polen als oorlogvoereude partij te verkrijgen. Het Mém. diplom, deelt eene proclamatie van Juarez in haar geheel inede. Daarin komt o. a. het volgende voor: De Franschcn hebben ge dwaald toen zij zich verbeeldden dat het gedruisch hunner wapenen vol doende was, om de Mexicaansche natie te onderwerpen. Zij dwalen heden nog wanneer zij zich vlcijen liet land te beheerschenterwijl zij ter naatiwer- nood den aanvang der ontzettende moeijelijkheden van hunne ondoordachte expeditie te boven zijn gekomen. Wanneer zij toch zoo veel tijd, zoo vele hulpmiddelen en zoo veel bloed veil hadden, om cenige voordeelen in de talrijke gevechten voor Puebla te behalen, waarbij de eer en de roem aan onze zijde was, waarop durven zij dan hopen, wanneer wij hun een geheel volk als leger en ons uitgebreid land als slagveld zullen aanbieden. Volgens La Prance is het koningrijk der Nederlanden onder de mo gendheden, die nu reeds hebben verklaard voornemens te zijn het keizerrijk Mexico le erkennen. De ballon van Nadar heeft het gebragt tot Meaux, op twee mijlen van de hoofdstad. De reizigers hebben ieder 1000 fr. betaald voor eenen logtdien zij per spoortrein voor een balven fr. hadden kunnen doen. Zij hebben echter het genoegen gesmaakt een poosje roudgesleurd te worden, j zoodal geen hunner er zonder kneuzingen afgekomen is. De veiligheids- j klep van den ballon was namelijk onklaar geraakt; men kwam daardoor met een grooten schok op den grond neder; het aan den ballon bevestigde huis sloeg om en werd op die wijze een eind wegs voortgesleept, hetgeen j de verschillende bewoners van het huis iu eenen moeijelijken toestand bragt en hen zelfs een oogenblik iu levensgevaar deed verkeeren. Onder hen be vond zich mevrouw de prinses de Lalour d'Auvergne, gemalin van den Franschcn gezant te Home. De heer Nadar heeft bekend gemaakt, dal hij op den 18den dezer eene nieuwe luchtreis zal ondernemen. liet eigenlijke doel dezer reizen isnaar hij zegl, om liet noodige geld bijeen le zamelen, ten einde een luchtschip, dat bij naar welgevallen in hel luchtruim zal kunnen besturen, te doen bouwen. Thans kondigt een concurrent van Nadar aan, dat hij eerstdaags een proeftogt zal houden met een luchtschip, hetwelk men door middel van eene schroef zal kunnen besturen. ITAI.IE. liet blijkt thans uit een berigt uil Napels, dal de strnikroovcrij al daar, in wtêrwil van de onlangs vastgestelde gestrenge wetsbepalingen, nog met goed gevolg wordt voortgezet. Aan de poorten van Castellamare zijn de reizigers, die met den eersten spoortrein naar Napels wilden verlrek- kei, door eene bende van 30 of 40 personen aangehouden. De roovers heb ben zich daarmede ruim een uur lang ongestoord kunnen be-zig houden. In liet geheel hebben zij 120 personen aangehouden; het mecrendcel daarvan hebben zij alleen beroofd, de overigen naar bet gebergte medegenomen om hen gevangen te houden lot dat er losgeld voor hen betaald wordt. Volgens een later berigt uit Turijn bevinden zich al de door de roovers gevangen ge nomen p 'rsoneii weder in vrijheid. Hel cops troepen van den gewezen hertog van Modena, ter sterkte van 40f0 man, hetwelk met hem, nu vier jaren geleden, naar liet Vene- tiaansche grondgebied geweken en door hem met goedkeuring en mede werking der Oostenrijksche regering iu dienst gehouden was, is in het laatst der vorige maand door den hertog ontbonden. Hij dankte huil voor de hem betoonde getrouwheid schonk aan ieder van hen eenen gedenk penning en scheidde van hen met de hoop te betuigen, dal zij nog eenmaal gelegenheid zouden hebben om hunne trouw op liet slagveld te staven. niDISSEI. HERLIJN, 7 October. Bij gelegenheid van bet feest, ter herdenking van de voor 50 jaren in de velden van Leipzig behaalde overwinning, zullen 400 personen, die den slag hebben bijgewoond, op Kosten der stad van hier naar Leipzig reizen. Iu het Flotel de I' Europete Warschau, is een Russische spion met dolksteken vermoord; de dader is onbekend gebleven. Al de manspersonen in het hotel woonachtig zijn dientengevolge in hechtenis genomen en het hotel is met militairen bezet. Aan de eigenaars van huizen te Warschau is I een oorlogsbelasting opgelegd, ten bedrage van 8 pet. van hun zuiver inkomen. BERLIJN, 7 Oclober. De Staats-Anzeiger deelt een besluit mede van liet ministerie, waarbij bepaald wordt dal de kosten van plaatsvervanging van bezoldigde ambtenaren niet meer door de staatskas zullen worden vol- dian, wanneir die vervanging noodzakelijk geworden is doordien een ambte naar hel mandiat van afgevaardigde aanneemt. Onder de nagelatene verzameling schilderijen van dcu heer C. M. Bronkhnyze, is eene verdienstelijke schilderij van David Col, het nieuwsblad, (n°.5 van den ca talogus), welk stukje, zoo wat uitvoering als uitdrukking betreft, het pen seel van Madou voor den geest roept. Ook liet schilderijtje, landschap met vee (n°. 9) van Jan Kobell Jr. is goed, De schilderij vail J. L. Cornet (n. 6), is keurig van coloriet en behandeling, en waardig, zoo zij niet te Leyden wordt aangekocht, ten minste in ons land te blijven. Zij steltvoor: Pieter Bor, den schrijver der Nederlantsche historiën," gezeten aan zijne schrijftafel, en is ten onregte getiteld: 1'Archiviste. N°. 10, Boomrijk land schap, van B. C. Koekkoek, is verreweg voor n°. 11 van denzelfden mees- Ier te stellen. Wal hel laatste door hardheid in de kleur verliest, wint liet eerste door eene voortreffelijke penseelbehandeling. Madou (n0. 15), hoe lief ook de voorstelling en uilvoering van zijn tafereel zijheeft vaak bewezen grooler meester te zijn. Van A. Schelfhout zijn die onder n°. 20 en 21 voor-, komen, dunkt mij, een paar uitmuntende schilderijtjes. In van Schendels kaarslicht (n°. 24) komen meesterlijke partijen voor. N°. 27, Gezigt opcene rivier, op naam van S. 1.. Verveer gesteld, is eigenlijk van J. J. Spohler ialdus ook geieekend), maar gestoffeerd door eerstgenoemden. N°. 36, .andschap met figuren heet van van de Sande Bak uiysen (welke Bakliuy- sen hier bedoeld wordt, mogt wel opgegeven zijn); nogtans is Jacobus van der Slok, volgens geloofwaardige getuigen, de vervaardiger van die schilderij. Men weet dat van der Stok te Leyden de schilderkunst niet onverdienste lijk beoefende. Onder de oude meesters is de schilderij van Cornelis Dekker (n\ 42), eene weverij voorstellende, zeer goed en herinnert in de verte aan heiwerk van Thomas Wijk. Twee schilderijen van Constantijn Netschcr, onder n°. 51 en ii°. 52, schoon de eerste de voorkeur verdient, zijn fraai var. behan deling. Om welke reden u*. 56 en 57, mans- en vrouwenportreten niet mooi op den koop toe, aan G. Terburgh worden toegekend, uiogen zij ver antwoorden, die, naar het mij toeschijnt, wel wal roekeloos mei den naam van een bekend en uitstekend meester omspringen. Een landschap n». 84, bij de onbekende meesters gerangschikt, wordt ge noemd: genre van Vermeulen. Kenners noemen het een landschap van Besters en die eeuigzins met hel werk van dien schilder bekend is zal volkomen toe stemmen. Besters had hel inderdaad bij zijn leven reeds kwaad genoeg, om hem na zijn dood geen naam te onthouden. N°. 89 en 90, van II. van der Burgli, zijn hoogst eenvoudige, niets te denken gevende, schilderijen, maar, vooral de eene, volkomen waar en blijkbaar streng naar de natuur bestudeerd. Onder n°. 92 leest men: van Langelaar; eene geit. Daar deze naam niet bekend is, zal het zeker moeten zijn: II. Langelaan, wiens er varen en le vroeg (maar niet door deu dood) neêrgelegd penseel nog bij sommige Leydsche familiën in waarde gehouden wordt. Toen ik naar dit en andere schilderijtjes te vergeefs gezocht had, werd mij door den huisbewaarder, des gevraagd zijnde, geantwoord dat die stuk jes boven weggeborgen en onwaardig waren gekeurd om te worden opgehan gen. Het waren maar nestjes," beweerde de goede man. 7 October 1863. A. J. K. Leyden5 October 1863. Mijnheer de Redacteur! Den ls!cn dezer zond ik een adres in aan den Ed. G. AH. gemeenteraad dezer stad. Vele mijner stadgenoolen zullen gissingen maken op welke gronden ik wel eene vergoeding van grondlasten van de gemeente durf vragen. Zoudl UEd. daarom zoo goed willen zijn, om deze regelen, alsmede onderstaand adres, een plaatsje iu uw veel gelezen Courant te vcrlccnen waarmede UEd. zult verpliglen Uw Dv. Dienaar, G. ELSIIOF. Aan den Ed. G. AB. Gemeenteraad der stad Leyden Geeft met verseliuldigden eerbied le kennen Gerardus Elshof, Sigaren fabrieken! te Leyden, Vl'ijk VI. N". 1130; Dat omtrent de helft van hel jaar 1861 de adressant deed opbouwen vijf werkmaiis-woningen. Voor den aanvang informeerde de adressant bij den gemeente-architect, hoedanig iu deze moesl gehandeld worden, alsook om den tijdelijken vrijdom van grondlasten te verkrijgen die de wet verleent. Genoemde lieer gelastte een adres aan het gemeentebestuur in te dienen, waarmede mij alles zou geworden. Dit adres werd den llden Mei 1861 in gezonden, bijgaande een afschrift van hetzelve. Op dit adres is mij geen dispositie geworden; denkelijk ben ik ook niet geplaatst op de lijst, die hel gemeentebestuur jaarlijks aan den controleur van hel kadaster moet overleggen. Niettegenstaande mijn verzoek, zijn de bedoelde huisjes iu de grondlasten aangeslagen. Veel moeite, als bij de Provinciale Staten, bij Z. Exc. den Minister van Finaiitiën, bij Z M den Koning, is aangewendoui deu vrij dom nog te bekomenalles vruchteloos. Er blijft mij niets meer over als mij tot UEd. G. AB. le wenden, en ne derig van de gemeente eenige vergoeding te verzoeken, aangezien als eenige oorzaak van dezen aanslag le beschouwen is het stilzwijgen van hel gemeen tebestuur op het adres. Immers was er maar eene kennisgeving van geko men dan had in tijds kunnen geschieden wat lol verkrijgen van vrijdom vercischt wordt. De schade voor 8 jaar vrijdom is ƒ200; de gemeente trekt daarvan 15 pCt. als opcent. Het behoeft wel geen betoog dat het eene onbillijkheid zoude zijn, dat de gemeente voordeelen zoude genieten van eene belasting, die 8 jaren vrij zonde zijn geweestals hel gemeentebestuur cenige medewerking daaraan had geschonken. Wijders, Ed. G. AB. lieeren, durf ik eene vergoeding met gerustheid van Uwe welwillendheid hopen, die zoo duidelijk is gebleken in liet raads besluit van 4 Jiinij II. Daar gold liet de zaak, dat een ingezetene schade zou lijden door eene noodzakelijke verandering der gemeente; louter uit billijkheid wierd vergoeding geschonken (de zaak van der. lieer Bëuzemaker).

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2