EEYDSC1IE €OUIA\T. X. 121. VRIJDAG 9 OCTOBER. EAGKLAA 1». 1865- De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaarsAfzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. i LEYDEN 8 October. Dc hoofdcommissie tot oprigling van een nationaal gcdenkleeken voor November 1813 enz. heeft, dd. 6 dezer, ecne circulaire gcrigt aan de voor zitters der plaatselijke commissionter oplossing eener bedenking die gere zen isbetreffende de uitnoodiging der hoofdcommissie aan de plaatselijke com mission om afgevaardigden te zenden ter bijwoning der plegligheid van 17 Nov., nl. dat alle leden der plaatselijke commission volgens den benoemingsbrief daarop regt hebben. De hoofdcommissie zegt dat het geenszins de bedoeling is de leden der plaatselijke commission te verkorten in het regt, dat zij allen uit art. 7 der algemeeue regelen ontleenen. De boofd-commissie heeft alleen, uit aanmerking der aanzienlijke uitbreiding, die bet ledental der plaatselijke commission allengs heeft ondergaan, gemeend dat het in het belang van allen, en daarom wenschelijk ware, alle plaatselijke commission bij verte genwoordiging te vcreenigen in e'e'uc bepaalde tribune en voor deze verte genwoordigers vaste plaatsen te bestemmen. Dien onverminderd echter blijft aan de overige leden der plaatselijke commission, die de plegtigheid verlangen bij te wonen, het regt van toegang verzekerd, en zullen ook aan ben daartoe kaarten worden verstrekt. Wat evenwel de plaatsing betreftzullen deze leden zich in de aan te wijzen ruimte behooren te schikken naar omstandighèden. Men verneemt dal jhr. mr. J. dc Bosch Kemper heeft bedankt voor de hem gedane opdragt om op 17 November aanst. te 's Hage als feestredenaar op te treden, en dal thans de lieer J. Bosscha uitgenoodigd is die laak op zich te nemen. Sedert jl. Zaturdag zijn te Katwijk 8 bomschuiten door elkander met cenc bevredigende vangst slcurharing aangezet, die gemiddeld tegen 15 de 1000 stuks is afgedaan. liet uitgezaaide koolzaad komt op sommige plaatsen niet best op. Men meent dit aan den gevallen regen toe te moeten schrijven, doch levens dat het bij eenig droog weder niet achter zal blijven. Te Amsterdam is eergisteren eene vergadering gehouden der inschrij vers in de kanaal-maatschappijwaarin de heer F. van Heukelompresi dent van hel comité voor die maatschappijeen overzigt gaf van hetgeen door het comité sedert zijne zamenstelling in Febr. 11. tot heden was ver- rigt. De aanleiding daartoe was gelegen in eene circulaire, die de lieer Jager dezer dagen aan de inschrijvers had gerigt en in een brief aan de leden van bet comité, waarin hij deze bedankte voor de hem tot heden verleende medewerking niet de verklaring, dat hij voor het vervolg zelf standig zou handelen. Tc Zalt-Bomoiel heeft de collecte voor hel nationaal gedcnkleêken voor November 1813 ƒ93 opgebragt. Te Amsterdam, met inbegrip van vroe gere inschrijvingen, 737G.14£. Te Zutphcn is bij het uithalen van hel paalwerk gediend hebbende voor den bouw der waterpijlers aan de spoorwegbrug aldaar een treurig ongeluk gebeurd, liet daarvoor gebruikte werktuig niet voldoende zijnde, werkte men de palen los door het inheijen van den zoogenaamden beitel, terwijl een kaapstander aan den wal den paal naar de gewenschte zijde overboog. Aan dien kaapstander draaiden cenige werklieden, maar onvoor- zigtig genoeg allen aan één boom, en niettegenstaande zij reeds waren ge waarschuwd zich te verdoelen en ook aan den andoren kant een boom in te steken. Eensklaps brak het hout en 2 a 3 der werklieden werden door den tcrugloopenden kaapstander getroffen. Een hunner was zoodanig ver wond dal hij, dadelijk naar liet gasthuis gevoerd, reeds dood was, toen men daar aankwam. De opening van den spoorweg van llarlingen naar Leeuwarden is be paald op den 14dcn dezer. Te Groningen zijn sedert eenigen lijd commissiën uit hel gemeentebe stuur, uit bel coilegie van curatoren, uit den senaat der hoogeschool en uit de oud-studenten der Groninger akademie ijverig bezig met de voorbereidende maatregelen ter luisterrijke viering van het 250-jarig bestaan der hoogeschool te Groningen, in September des volgenden jaars. Eveneens is ecne com missie uit dc tegenwoordige studenten aldaar aan het werk om een schille renden oplogt, die alsdan zal plaats hebben, tot stand te brengen. Omtrent het in ons vorig nommer medegedeelde voorval te Schijndcl wordt nader nog het volgende gemeld: liet reglerlijk onderzoek heeft de zaak lot klaarheid gebragt. De knecht van den landbouwer heeft verklaard dat hij door zijnen meester met beloften was overgehaald om het kind van kant te maken. Te dien einde hebben zoowel de boer als zijn knecht het meer bedoelde kind des nachts in een voorschoot der vrouw gewikkeld en het op hel kerkhof te Schijndel in alle stilte begraven. De knecht ver klaarde wijders, dat toen men bet kind naar bet kerkhof bragl, bet nog leefde, en dat hij het toen onderweg gedoopt beeft. Zoowel dc boer als zijn knecht zijn te 's Herlogenbosch gevankelijk binnengebragt. Zaturdag II. is op den weg van Middelburg naar Ylissingen een schuur met de daarin geborgen aardappelen, groenten enz. een prooi der vlammen geworden. Omtrent de oorzaak van den brand wordt gemelddat hij door moedwil is ontslaan. Zekere Willem Braat, arbeider, te Middelburg ver blijf houdende, die reeds twee malen tot gevangenisstraf is veroordeeld we gens diefstal ten nadeele van den eigenaar van de schuur, zekere II. Jobse, wordt verdacht met een doosje lucifers het schuurtje in brand te hebben gestoken. is slapende gevonden in het Oliewegje, onder de gemeente Koudekerke, en heeft, zoo als men verneemt|, dc misdaad bekend, onder opgave dal hij Vrijdag avond opzettelijk een doosje lucifers heeft gekocht om daarmede het misdrijf te volvoerenuit wraak dat hij voor Jobse reeds twee malen in »het kot" heeft moeten zitten. Uit Hannover wordt gemeld, dat het door den heer Bölchcrden schrij ver van bet in bijna alle Europesclie talen overgebragle afschaffingsboekje het Huiskruis," bijeengeroepen congres, ter berinnering van het 25-jarige bestaan der afschaffings-beweging in Europa, van den 29slcn September tot den lslc° October aldaar gehouden, en met een uitslag bekroond is, die de verwachting nog ver heeft overtroffen. Er waren 300 afgevaardigden opge komen waaronder de hh. baron van Lynden en ds. Adama van Scheltema uit Nederland. '8 GRAVEN I1AGE, 8 October. Z. M. heeft vergunning verleend: aan jhr. mr. L. C. J. van Nispen, lid der prov. stalen van Gelderland, te 's Ilcercnbcrgtot het dragen dei- versierselen van het Eerekruis 2de kl. van de Vorstelijk Hohcnzollernschc Huisorde, hem door den vorst van llohenzollern Sigmaringen geschonken en aan den heer P. van der Leeuw, gezaghebber van den gouvernements- stoomcr Bronbeek, in Ned. Indie, tol het aannemen van ecne gouden cerc- medaille der 2dc kl. hem door den keizer der Franscheu geschonken. Aan den officier van gezondheid 3de kl. bij dc militaire geneeskundige dienst in West-lndië C. P. Uhlig is,.op zijn verzoek, eervol ontslag uit de dienst verleend. Door den minister van binnenl. zaken is het dagelijksch toezigt op dc dienst der sectiën van de staats-spoorwegen Brcda-Tilburg en Roosendaal- Bergen op Zoom voorloopig opgedragen aan den spoorwegopziener M. J. van Duyl te Rosendaal. De prins en prinses de Joinville hebben in strikt incognito dc residen tie bezocht. Zij zijn gisteren met den eersten spoortrein aangekomen en in het hotel Paulez afgestapt. Vervolgens hebben zij in een eenvoudig rijtuig gezeten, een toglje door de stad en in dc omstreken gedaan, en na het di ner te hebben gebruikt zijn zij naar Rotterdam vertrokken, om zich van daar naar Antwerpen te begeven. liet personeel van de ijzergieterij en fabriek van stoomwerktuigen van de wed. A. Sterkman en Zoon alhier heeft onderling eene collecte gehouden ten behoeve van het nationaal gedenktceken voor 1813. Die collecte heeft dc aanzienlijke som opgebragt van ƒ114.60. In de gaspijpen, liggende onder de poort leidende van liet Buitenhof naar hel Binnenhof, is zooveel gas door lek verloren gegaan, dal bet dooi den grond in het belendende gebouw is doorgedrongen, waardoor de bewo ners in een volkomen staat van bewusteloosheid hebben verkeerd; doch ge lukkig zulks in lijds ontwarende, zijn zij door spoedig toegebragte genees kundige hulp van een anders gewissen stikdood bevrijd gebleven. Op Vrijdag den 9den dezer zal op het raadhuis dc openbare aanbeste ding plaats hebben van de op 17 November bij de gemeente benoodigdc illumineerglazen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LONDEN 6 October. Hel Ionische parlement heeft de inlijving der zeven eilanden bij Grie kenland goedgekeurd en bij die gelegenheid zijne dankbaarheid aan Engeland, voor den afstand, te kennen gegeven. Dezer dagen is James Mayoss, de laatste van admiraal Rodney's dap pere manschappen, in ruim 100-jarigen ouderdom overleden. Hij was een dergenen, die op den 12dcn April 1782 den zeeslag lusschen de Engeische en Franscbe vloten bijwoonde, die daarmede eindigde, dal de Franschc admiraal, graaf de Grasse, zijn degen aan den Brilschcn admiraal overgaf. Uit New-York wordt gemeld dat men door dc aankomst van generaal Burnsidc eene flankbeweging der zuidelijken op het leger van Meade zal kunnen beletten. Het leger van Meade rukt voorwaarts. Naar men verze kert is Richmond, ten gevolge van het afzenden van versterkingen aan den generaal Bragg, bijna geheel van verdedigingsmiddelen ontbloot, liet corps

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1