LEOSCHE CIIIJ RAMT. 1805. WOENSDAG 7 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per rierendee! jaars. Afzonderlijke nonnners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 18 [blad 25) der Handelingen van den Gemeenteraad. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 6 October. In cene op heden alhier gehouden vergadering der plaatselijke com missie tot het oprigten van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. is besloten1°. op Maandag 26 October eene collecte te houden en daarmede de leden der plaatselijke commissie te belasten 2°. gehoor te geven aan de uitnoodigingom een lid der plaatselijke commissie te benoe men ter bijwoning der feesten te 'sGravenhage op Dingsdag 17 November, ingevolge waarvan de voorzitter tot afgevaardigde gekozen werd; en 3°. geen gevolg te geven aan de uitnoodiging, om den wensch der hoofd-commissie betreffende het doen houden eener collecte in alle scholen des rijks aan het gemeentebestuur bekend te maken. Z. M. de koning heeft toestemmend geantwoord op het verzoek der hoofdcommissie voor het nationaal gedenkteekcn voor November 1813 enz., |j .om den eersten steen te leggen van het in het Willemspark op te rigtcn gedenkteekcn. Het Nederl. onderwijzers-genootschap heeft in zijne jongste algemeenc vergadering den wensch uilgesproken, dat de gedenkdag der gezegende om wenteling van 1813 door de Nedcrlandsche schooljeugd feestelijk worde ge vierd. liet hoofdbestuur heeft hel verlangen der algemeenc vergadering over- gebragl aan de gemeentebesturen, en ook de besturen en directeuren van bijzondere scholen worden uitgenoodigdden aanstaanden gedenkdag van Neêrlands verlossing voor de scholen onder hun beheer tot een feestdag te maken. Z. Ex. de minister van binnen), zaken is van wege hel hoofdbe stuur beleefdelijk uitgenoodigd geworden, om door zijnen invloed dal verzoek te willen ondersteunen, liet hoofdbestuur wenscht ook het feit, dat Neder land zal herdenkenonuilwischbaar in de gcheugenis van het opkomend ge slacht te prenten, door de uitgave eener fraaije feestplaat, bestemd om door de besturen der scholen te worden gekocht en van hunnentwege als een feestgeschenk aan de kinderen te worden uitgereikt. De teekening der plaat, die den inlogt van den souvereinen vorst binnen de hoofdstad op 2 Dec. 1813 zal voorstellen, is opgedragen aan den heer A. Allebé te Amsterdam. Met de plaat zal een opstel worden uitgegeven strekkende tol verklaring van de verschillende tafercelen, waaraan een drie- of viertal feestliedjes, ver vaardigd door den heer dr. J. P. Ileijc, zullen toegevoegd worden. In de maand September zijn over den lioll. spoorweg vervoerd 138,607 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ117,395.32. De opbrengst van het goederen-vervoer was 20,709.91. In dezelfde maand heeft liet vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 135,858. het vervoer van goederen 49369en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, ƒ73229 op- gebragt. Door den minister van binnenl. zaken is bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer in hel hoofdkiesdistrict Dokkurn, ter ver vanging van den heer mr. J. H. Albarda, die zijne benoeming als zoodanig niet heeft aangenomen zal geschieden op den 15dcn October aanst.en de herslemming, zoo die noodig mogt zijn, den 29stlD Oei. daaraanvolgende; voorts, herziende de beschikking van 28 Sept jl.dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdislrict Assen zal geschieden op Donderdag den 22sten Oei. aanst. en de herstemming, zoo die noodig is, op Donderdag den 5d™ Nov. daaraanvolgende. Door het dep. van oorlog is ter algenteene kennis van het leger ge- bragl dat, wanneer zich bjj het algemeen depót van discipline manschappen voordoen, die geen wilskracht genoeg hebben om zich zoo lang builen straf te houden, dal zij te eeniger tijd naar het corps, waartoe zij behooren kunnen tcrugkeerenof wel die voor geene verbetering vatbaar, en dan ook voor de dienst verloren schijnen te zijn, iets wat de chef van gemeld depót, met het individu voor oogen moet kunnen beoordeelen, het oogenblik ook daar is dat dusdanige sujetten met een briefje van ontslag uit de dienst moe ten worden verwijderd. Men verneemtdat bij het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlandenals blijk van hoogc ingenomenheid met die instelling, van een aanzienlijke uit den lande eene gift van ƒ500 is ingekomen. Blijkens de bij de staatsbegrooting voor 1864 medegedeelde bijzonder heden omtrent de brievenposterij neemt het aantal brieven steeds toe. In 1850 werden verzonden 3,915,564 binnenl. en 1,413,344 builen), port beta- j lende brieven; in 1862 16.114,573 binnenl. en 4,314,745 buitenl. port hela- jl lende brieven, liet getal der gefrankeerde brieven, zoowel als hel gebruik j der postzegels, is steeds toenemende. De geldverzcndingen bedroegen in 1862 206,400 wissels voor 1,822,699tegen 25738 wissels voor ƒ88007.50 in 1850. De verzending van gedrukte stuken is mede, wat het binnenland betreft, vooruitgaande; in 1862 werden in het binnenland verzonden 6,667,455 gedrukte stukken waaronder 5,514,897 nieuwspapieren a 1 et.en uit of naar het buitenland 1,946,950. In 1862 was op de 187 brieven slechts e'e'n onbesteld gebieven. Het getal ambtenaren bij dit vak van administratie bedraagt thans 2424. Tot adjunct-director aan de zendeling-kweekschool te Rotterdam is benoemd de heer R. Cremer, candidaat tol de h. dienst te Groningen. Vol gens het laatste maandberigt van het Ned. zendeling-genootschap is bij ds. van üoesburgh te Rotterdam, ten behoeve dier vereeniging ontvangen de som van 2000. Gedep. staten der provincie Gelderland hebben tot provincialen archi varis benoemd den heer I'. Nijhofï, zoon van den overleden archivaris mr. Is. An. Nijhofï. Uit Arnhem wordt berigt, dat de minister van staat G. graaf Schim- melpenninck den 4den dezer in den ouderdom van ongeveer 70 jaren overleden is. Uil Nijmegen meldt men het volgende: Voor een paar dagen begaf zich ecu metselaarsknecht des morgens ten 9 ure op den waltnuur in de na bijheid der Belvedère, om naar een begrafenisstoet te zien, die zich naar het naburige kerkhof begaf. Reeds eenigen tijd mijmerende door het verlies van een kind, ontroerde hem hel gezigt der bcgraf.nis in die mate, dat hij, duizelig geworden, van den hoogen walmuur in de vestingwerken viel. Eerst des avonds 8 ure werd hij aldaar door een veehoeder in deerlijk ver minkten toestand gevonden en naar zijne woning gebragt, alwaar hij des nachts overleed. Dezer dagen was een daglooner te Doetinchem bijna door zijne vrouw -vergiftigd geworden. Reeds sedert lang in oneenigheid en gescheiden van zijne vrouw levende, was hij haar den 24slcü te Zelhcm, waar zij bij hare ouders woonde, gaan opzoeken. Des avonds gezamenlijk naar huis keerende, dronken zij onderweg drank, dien zij, zoo als wel meermalen, bij zich had, waarna zij echter een ander lleschje te voorschijn haalde, gevuld met sui kerwater en phosphorus. De man bemerkte dit eerst nadat hij er tweemaal uit gedronken had, en heeft dit voorval ter kennis der justitie gebragt. Zij moet hare misdaad reeds bekend hebben, terwijl de man door gepaste middelen hersteld is. De Pr. Ov. en Zw. C. deelt het volgende mede: Eene treurige, veel gerucht makende zaak houdt sedert eenigen lijd de algemeene aandacht al hier bezig. Dienaangaande wordt ons, ook ter wederlegging van verkeerde hcrigten in onderscheidene dagbladen opgenomen, het volgende medegedeeld: De hoofdpersonen, die in dezen genoemd worden, zijn de heer N. P., het hoofd van een zeer geacht handelshuis hier ter stede, zijne schoondochter, mevr. de wed. P., geboren baronnesse v. D.en de bij een groot deel der Iterv. gemeente zeer geachte predikant de heer J. G. v. R. Bekend is het, dat sedert het overlijden van den zoon van den heer P. diens weduwe door overeenstemming in godsdienstige denkwijze zich naauwer nog dan vroeger verbonden gevoelde aan voormelden predikant. Hunne verhouding jegens elkander trok echter later dc algemeenc aandacht. Had bun gelijktijdig ver toeven te Zandvoort bij enkelen ergernis verwekt, die ergernis nam toe, toen gemelde dame, in het najaar van 1862 naar het zuiden van Frankrijk, vertrokken, in dit voorjaar door den heer v. R. werd teruggehaald. De geruchten, welke toen algemeen verspreid werden, noopten den lieer P. een onderzoek in te stellen, en dit onderzoek had ten gevolge, dat de heer officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Zwolle ambtshalve de ont zetting van mevr. de wed. P. uit de voogdij over haar minderjarig kind vor derde: De regtbank heeft daarop bij voorloopig vonnis dc voogdessc in de uitoefening van hare voogdij geschorst en, hangende het geding tot ontzet ting, den heer P. lot provisionelen voogd over dal minderjarig kind aange steld. De heer P. vorderde toen, dat zijn kleindochtertje aan Item werd overgegeven, waarop mevr. I'., die met haar kind bij den heer v. R. en diens echtgenoote haren intrek had genomen, het kind buiten bereik van haren schoonvader liet brengen. De heer v. R. wordt thans beschuldigd, haar hierin behulpzaam te zijn geweest. Dingsdag avond met mevr. P. naar Arnhem vertrokken zijnde, naar men zegt, om een advies in te winnen bij den heer de Kempenaer, is hij aldaar den volgenden dag gearresteerd, ten ge volge van een bevel van gevangenneming door de regtbank alhier tegen hem verleend, op grond van medepligtigheid aan hel wegvoeren van een minder jarige. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd hij naar het huis van verzekering alhier overgebragt. Sedert hebben er verhooren van onder scheidene personen plaats gehad, cn zijn door dc justitie ecnige huiszoekin gen gedaan, zoowel bij den lieer v. R. als hij mevr. P., en word de in-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1